1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Airbag la A4 B5 - martor aprins in bord - demontare - schimbare - probleme diverse

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de tedyshor, 20 Noi 2008.

  1. Florya4

    Florya4 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Ian 2011
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Audi A4 B5, 1.9 TDI 116 CP, 2000
    TalosCosmin de o saptamana am schimbat filtrele si uleiul, scuturi noi si nu avea nimic, plus ca dupa ce a explodat airbagul se auzea o lovitura in spate la masina, pana atunci nimic, si am vazut cum se loveste toba de traversa, cum iti explici faptul asta? si da nu am simtit nimic doar a puscat airbagul, si crede-ma ca explodeaza de iti rupe urechiile! am crezut ca a explodat la camion roata, treceam si peste un podet si iti dai seama la 110Km/h si in (saritura sa zic asa) am luat ce am luat sub masina, la scoul ala boom airbag, mai ai cand sa auzi la asa impact ca bubuie langa tine airbagul? am de 5 ani masina si o cunosc mai ceva ca pe mine, stiu fiecare parte, in decursul a 8 ani am avut numai A4 B5, investit in ele bani grei, nu poate sa imi zica nimeni cum am luat masina :) CollageMaker_20170815_215425222.jpg
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Florya am rugamintea sa faci un efort ca sa formezi propozitii si fraze intr-un mesaj scris pentru ca altfel nu se intelege nimic din ce vrei sa spui in mesaj. Daca mai scrii in felul acesta, mesajele tale ulterioare vor fi sterse fara explicatii. Este o insiruire de cuvinte fara absolut nici o logica din punct de vedere gramatical. Nu te supara, dar ne vine foarte greu sa citim si sa urmarim un asemenea text scris in acest mod. Nu intelegem nimic din ce ai scris. Respecta te rog limba romana si gramatica limbii romane. Respecta semnele de punctuatie, ortografia intr-un text scris si asezarea in pagina a unui text scris. Dupa punct sau la inceputul propozitiei sau frazei cuvantul se incepe obligatoriu cu litera MARE. Multumesc.

    Ti-am corectat deja mesajul scris anterior si il voi corecta si pe acesta dar pe urmatorul scris in halul asta il voi sterge direct si fara explicatii.
     
  3. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Da, modulul de airbag cu F se schimba in TB.
    Insa nu trebuie neaparat schimbat, se poate rescrie si al tau.
    Airbag, cortina si centuri iei de pe o masina identica cu a ta (sa fie tot din 2000) - nu conteaza codul.
     
  4. adrianionut 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Oct 2018
    Locație:
    ramnicu valcea
    Masina:
    a4 1.9 2000
    Am si eu problema cu becul de airbag. A pus cineva la un service testerul si mi-a zis ca e capsula pirotehnica la scaunul stanga. Ce as putea face ? De cel de la service nu prea am incredere in el pentru ca a zis ca trebuie sa desfaca tapiteria sa verifice.
    Mentionez ca am citit tot postul de aici, dar nu m-am lamurit unde e capsula pirotehnica si ce as putea face. Va multumesc.
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Verifica mufa de sub scaun, de preferat leaga firele pe direct.
     
  6. adrianionut 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Oct 2018
    Locație:
    ramnicu valcea
    Masina:
    a4 1.9 2000
    E nevoie de scos mufa de la baterie ? Ajuta la ceva daca se aplica WD 40 pe mufa ? Eroarea va trebui stearsa cu testerul ?
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Mufa nu trebuie curatata, doar ca nu face contact bine. De ce crezi ca ti-am zis sa legi firele pe direct ?
    Si in caz ca vei curata vreodata o mufa, aceasta se da cu spray de contacte nu cu WD40 care are alt rol. Sau poate folosesti WD40 Contact Cleaner.
     
  8. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Pinul tata din mufa a largit pinul mama. De acolo contactul imperfect.
    Se scoate mufa cu pinii mama, se depineaza si se apropie lamelele in pin ca sa primeasca mai greu pinul tata. Spray contact si sters eroarea cu vcds.
     
  9. Audihardengine

    Audihardengine 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Noi 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 1.8 benzina 1997
    Salutare ! Vin cu o curiozitate . Momentan am volan in 3 spițe (s-line) , as vrea sa știu dacă se poate monta volan tot in 3 spițe dar cu padele tot s-line. As vrea sa știu dacă se potrivește mufa de la airbag .. Mulțumesc
     
  10. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    In primul rand cele 2 volane nu au aceleasi diametru la gaura! Daca vrei tu neaparat sa pui volanul din poza 2 trebuie sa schimbi coloana de directie!
    Si nu se potriveste nici mufa de la airbag si nici mufa din cealalta parte (spirala).
     
  11. Bogdannebunu

    Bogdannebunu 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2018
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    audi A4B7 2.0 tdi quattro BRD
    Buna ziua. Am o problema si sper sa ma puteti ajuta. Mi sa aprins martorul airbag in bord, sa pus testerul pe el si nu a reusit sa stearga eroarea, s-a aprins cand am miscaut scaunul meu(scaun sofer) cum pot face ca sa nu mai apara de fiecare data cand misc scanul in fata/spate sau pe inaltime. L-am dus la electrician, a desfacut scanul si a spus ca nu are nimic cablurile.
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Electricianul tau e praf. Trebuia sa desfaca mufa airbag-ului si sa stranga papucii dupa care, la montaj, sa o fixeze cu o brida de plastic (arici).
    Ori, varianta 2, iti anula mufa si lega firele pe direct (evident, cositorite, tub termocontractant si izolate).
     
    campary și TalosCosmin apreciază asta.
  13. Audihardengine

    Audihardengine 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Noi 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 1.8 benzina 1997
    Îți mulțumesc mult pentru răspuns Ovidiu ! O seara buna !
     
  14. robert14

    robert14 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Apr 2017
    Locație:
    Călărași
    Masina:
    Audi a4 b5 1.9tdi ajm 2000
    Buna ziua! Imi poate spune cineva cum pot afla codul de la modulul airbag fara sa il demontez?
    Prezicez ca nu am o diagnoza.
    Masina este un a4 b5 1.9 ajm an 2000 break cu 10 airbag uri
     
  15. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Nu ai cum.
     
  16. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Cel mai simplu e sa scanezi modulul 15.
    Daca nu ai acces la dignoza, demonteaza tunelul si citesti codul.
    Si, ca idee, masina ta nu are 10 airbaguri nici in cele mai umede vise ale tale.
     
  17. robert14

    robert14 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Apr 2017
    Locație:
    Călărași
    Masina:
    Audi a4 b5 1.9tdi ajm 2000
    Mersi ovidiu :D
    In legatura cu airbagurile, asa o fi, scrie in vreo 10 locuri "airbag" si am crezut ca unde scrie chiar si e cate unul. Mersi de informare oricum:D
    Cred ca am sa desfac totusi acolo sa fiu sigur
     
  18. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Ai 2 airbaguri cortina, apoi 2 airbaguri laterala in scaunele de fata si inca 2 in volan si in plansa.
     
  19. robert14

    robert14 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Apr 2017
    Locație:
    Călărași
    Masina:
    Audi a4 b5 1.9tdi ajm 2000
    Salut! Am gasit codul.Dupa ce schimb modulul am nevoie de diagnoza? Ma gandeam ca daca las borna scoasa nu mai e nevoie.
    Sau e ceva ce ar trebui sa stiu inainte sa ma apuc?
    Tare mi-e frica sa nu sara dupa ce pun borna...
     
  20. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu ai nevoie de diagnoza. Mai ales daca e codul identic.
    Nu sare nici un airbag, stai linistit.
     
    AlexPTB apreciază asta.

Distribuie pagina asta