1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Ambreiaj la A4 B8 - volanta + placa de presiune distrusa - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de Valush, 6 Iul 2009.

  1. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Si din experienta iti spun ca cei doi isi cam imprumuta componete sau chiar piesele intregi.
    Am gasit in cutie de SACHS disc, placa si rulment LUK ;)

    Daca se schimba tot ansmblul disc, placa, rulment si volanta atunci nu conteaza care din cei producatori este.
     
  2. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    o sa iau tot kitul complet pe SACHS. nu mai conteaza ce e de fabrica in acest caz.
     
  3. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Cum consideri.. dar sa stii ca un Kit LUK e mai ieftin fata de SACHS ;)
     
  4. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    pai si calitatea proportionala cu pretul :) am pus la BMW replacement pe LUK... nu se comporta ca OEM-ul dupa schimbare... mi-a parut rau ca nu am ales SACHS
    sunt diferite ca si feeling si durabilitate

    intrebare pentru cei care au schimbat tot setul :
    nu stiu ce sa fac. sa-mi iau in setul complet SACHS si rulmentul ? il primesc pe cel nou reproiectat sau trebuie sa iau kitul fara rulment si pe acela sa-l cumpar separat pe original ?
     
    Ultima editare: 17 Ian 2013
  5. Robiku 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Oct 2012
    Locație:
    Gherla
    Masina:
    a4 2.0 2010
    Problema audi a4 b8

    Buna ziua
    Ieri mi-am cumparat un audi A4 din 2010, momentan nu am numere pe ea deloc, doar diseara imi ajung numerele rosii si nu pot sa merg la service si as vrea sa stiu cam despre ce este vorba pana maine.
    Problema e in felul urmator: cand o las scoasa din viteza la viteza de 10-50 la ora masina are un carait aparte, uneori mai puternic alteori mai slab, la fel cand pornesc de pe loc si cand schimb in treapta 2, lasand ambreiajul face urat daca il las incet (ma refer tot la acelasi carait care nu stiu ce inseamna). Daca ma puteti ajuta cu un sfat va rog, sa stiu despre ce este vorba. Multumesc
     
    Ultima editare de un moderator: 17 Ian 2013
  6. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    pai mai mult ca sigur te incadrezi in acest topic.... volanta + ambreiaj :)
     
  7. QUATTROINELE 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2010
    Locație:
    Tulcea
    Masina:
    A6c7 2.0tdi 177cp
    Masina mea (a4b8 2.0 TDI CAGA 143cp) are 82.000km reali si intr-o dimineata nu a mai vrut sa intre in nici o viteza dupa ce am pornit-o. Pana atunci nu am avut nici un semn,nici o vibratie. Cu motorul oprit intra in viteza. Am dat jos ambreiajul si volanta.Volanta si rulmentul erau duse, erau sachs. Am facut comanda si in 2 ore le-am primit, tot sachs,dupa o mica negociere 2200ron.
     
  8. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    2200 ron te-a costat kitul ambreiaj + volanta + rulment ?
    sau doar volanta ?
     
  9. QUATTROINELE 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2010
    Locație:
    Tulcea
    Masina:
    A6c7 2.0tdi 177cp
    initial mi-a cerut 2150 pe volanta si 100 pe rulment si am platit 2200ron pe ambele , sachs.
     
  10. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    si ai avut tupeu sa schimbi volanta fara kitul de ambreiaj ?
    e foarte recomandat sa se schimbe impreuna....
    plus ca un rulment dus ... trage dupa el si placa de presiune
     
  11. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    Poate va ajuta informatia pe Sachs Performance a aparut :
    ZF Sachs Clutch Kit - Custom Made + Reinforced pentru 2.0 tdi

    Codurile :AUDI
    0B1 141 015
    0B1 141 015 A
    0B1 141 015 B
    0B1 141 015 C
    0B1 141 031 A
    0B1 141 031 L
    0B2 141 031 A
    0B2 141 117 A
    0B4 198 165
     
    Ultima editare: 19 Ian 2013
  12. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    Am văzut și eu. . Dar din păcate costa doar discul cât tot kitu+volanta normale.
     
  13. dan1971 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4, 1.8 TFSI 120cp, 2011
    Salut,
    Si eu am un Audi A4 1.8 TFSI din 2011 cu 24000 km si dupa doar cateva luni si cateva mii de km parcursi a inceput sa aiba probleme si anume de cam 2, 3 ori din 10 incercari nu vrea sa intre in viteza 1. Ce poate fi? Cei de la Porsche Nord zic ca nu e defectiune ci asa functioneaza cutia de viteze la acest model ?! Idioti rau frate!!!!
     
  14. strumfyspm Guest

    Verificati ambreaiajul....eu va spun din ce am patit. cand aveam volanta blocata, aveam mereu probleme cu treapta 1 si 2, supa ce am schimbat tot kitul inclusiv rulment, furca (absolut tot) plangi cat de frumos intra in 1 si 2...si nu sa umblat deloc in cutie.
     
  15. AlbertoV

    AlbertoV 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Dec 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 2.0 B8 2009
    cat te-a costat?
     
  16. strumfyspm Guest

    Eu am schimbat placa, rulment, furca, disc, vreo 2 șuruburi, distribuție, role...tot pe original undeva în jur de 2000 din câte mai îmi amintesc....
     
  17. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    euro sau ron? si la cine, te rugam & multumim.
     
  18. strumfyspm Guest

    Citeste mesajul #180 din acest topic

    Pretul a fost in Euro
     
    Ultima editare de un moderator: 11 Feb 2013
  19. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    deoarece am facut un studiu de piata recent ... concluzionez, sperand sa va ajute aceasta informatie .... cel mai ieftin kit de volanta + ambreiaj pe sachs le-am gasit in RO la pretul de 3000 RON la userul salexutz de pe forum ...
    eu mi le-am luat din UK de aici
     
  20. AlbertoV

    AlbertoV 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Dec 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 2.0 B8 2009
    salut.. am citit de ceva timp acest post.. speram sa nu ma incadrez in el.. dar pana la urma cred ca am problemele descrise aici.

    Simptome:
    - in viteza 1 ajung pana la 3800 rpm fara a da vreun semn ca prind viteza.
    - in viteza 2-a capat viteza.. dar am un mic tremurat cand ridic piciorul de pe ambreiaj + un zgomot ca si cum ar fi subturata.

    Ce parere aveti?
    si
    Unde m-as putea duce in Bucuresti sa arunce o privire un specialist?
     
    Sorin1978 apreciază asta.

Distribuie pagina asta