1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Ambreiaj motor Diesel la A6 C6 - simptome volanta defecta - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de alin.tomescu, 8 Aug 2008.

  1. HodisTudor 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Noi 2015
    Locație:
    Salaj
    Masina:
    Audi A2, 1.4 TDI, 2001
    Pe tester nu apare ca ar fi o problema,dar o chestie care mi se pare destul de ciudata in legatura cu temperatura: dupa 3 minute de mers apa e pe 65-70 si se incalzeste rapid pana pe 90 parerea mea. Climatronic pe 27 grade destul de rece aerul,dau la high cald de nu poti respira si e doar o treapta mai sus.
     
  2. Alex-F1

    Alex-F1 Silver Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (2005)
    Luandu-ma dupa ce-a scris colegul mai sus, pun mai jos link-urile pt. ce-am gasit pe Autokarma si as dori cineva sa-mi confirme ca e ce trebuie pt. motorul BLB din 2005, ca sa nu fac vreo nefacuta. Vara asta a aparut si la mine acea "morisca" la schimbarea vitezelor + trepidatii la plecarea de pe loc, cand motorul e bine incalzit + un huruit continuu in mers (in sarcina), care dispare in momentul apasarii ambreiajului, deci ma pregatesc de-un kit ambreiaj complet.

    http://www.autokarma.ro/piese-auto-...004 - 03.2011) 2.0 TDI, 103 KW&grupa_order=1

    http://www.autokarma.ro/piese-auto-...004 - 03.2011) 2.0 TDI, 103 KW&grupa_order=1

    Alte piese, gen suruburi sau vaselina ce-ar mai trebui cumparate pt. aceasta operatiune? Multumesc anticipat! :hi:
     
  3. romy.b Platinum Member

    Înscris:
    9 Mar 2013
    Locație:
    Rădăuți / Suceava
    Masina:
    audi a4/AWX/2002, Seat Leon 1P/BXE/2009, passat cc 2011/cbab
    Pai de ce nu cumperi kit complet si cumperi pe bucati??
     
  4. Alex-F1

    Alex-F1 Silver Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (2005)
    Este asa ceva pe Autokarma si n-am gasit eu? Ideea era sa ma asigur ca-s bune codurile de la Luk.
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ti-ai gasit sa cumperi de pe cel mai panarama site de vanzari piese auto. Mai cauta si in alta parte.
     
  6. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Cristi care ar fi motivul ca autokarma sa fie panarama ? :sign_ot:
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu discutam asta aici pe topic. Am eu motivele mele pentru care spun asta. O zi buna
     
  8. romy.b Platinum Member

    Înscris:
    9 Mar 2013
    Locație:
    Rădăuți / Suceava
    Masina:
    audi a4/AWX/2002, Seat Leon 1P/BXE/2009, passat cc 2011/cbab
    Sunt de acord cu @Cristi(motivele mele)!!
     
  9. Alex-F1

    Alex-F1 Silver Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (2005)
    Ok, dar de coduri nimeni nimic? Sunt bune pt. motorul meu cele din link-urile de mai sus?
     
  10. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Daca le-ai gasit dupa codul original sunt bune.
     
  11. Alex-F1

    Alex-F1 Silver Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (2005)
    Pai am scris mai sus, l-am citat pe colegul "audi66", el a postat codurile intr-un post mai vechi si ma gandesc ca-s bune, dar as mai fi dorit o confirmare, ca-s totusi bani multi la mijloc si n-as vrea sa iau ce nu trebuie.
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Dar de ce comanzi tu fara sa demontezi si fara sa mergi cu piesele in mana. De ce comanzi piese de pe net, ca sa regreti mai tarziu ? Anumite piese nu se cumpara de pe net ci de la magazin, ca sa vezi exact ce iti trebuie. Nu trebuie sa stii tu daca nu te pricepi ce iti trebuie ci vanzatorul de piese. Trebuia sa stii asta iar restul sunt discutii inutile.
     
  13. Alex-F1

    Alex-F1 Silver Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (2005)
    Am si magazinul de la care ma aprovizionez de peste 15 ani, n-am zis ca voi cumpara de pe net. Deocamdata sondam piata. Si eu vreau sa am piesele la mine, cand merg cu masina, ca sa scurtez timpul cat stau fara masina, asa am facut intotdeauna. In fine, multumesc de raspunsuri.
     
  14. Alex-F1

    Alex-F1 Silver Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (2005)
    Deci in oras, cel mai mic pret pt. kit ambreiaj Luk complet (ambreiaj + volanta) este de 1.970 lei, iar pe Autokarma acelasi kit costa 1.700 lei, transport gratuit si citisem undeva ca, daca comanzi online, ai inca 10% reducere, adica pretul devine 1.530 lei, dar asta cu reducerea inca nu sunt sigur, trebuie sa sun la ei si sa intreb clar. Imi poate da cineva un motiv plauzibil pt. care sa nu cumpar de la Autokarma?
     
  15. romy.b Platinum Member

    Înscris:
    9 Mar 2013
    Locație:
    Rădăuți / Suceava
    Masina:
    audi a4/AWX/2002, Seat Leon 1P/BXE/2009, passat cc 2011/cbab
    De ce nu incerci pe epiesa??
     
    mariano apreciază asta.
  16. Alex-F1

    Alex-F1 Silver Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (2005)
    Parca ma uitasem nu demult si nu e mai ieftin decat pe Autokarma.
     
  17. mariano

    mariano 4th Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI cod motor BRE an 2006
    Ca si preturi pe E.Piesa volanta de 2.0 TDI costa 1231 lei fata de Autokarma care are 1081lei oferta pentru aceasi volanata marca Sachs......acum sincer sa fiu marele avantaj al E.Piesa este faptul ca pot beneficia de 12 sau 24 rate cu cardul Raiffeisen (de pilda) pe cand la Autokarma chiar daca este mai ieftin nu au decat 3 rate sau banii jos. Una peste alta mi se pare mai convenabil sa achit in rate piesa si sa platesc cash manopera. Este mai rentabil cel putin pentru mine
     
  18. AdrianB87

    AdrianB87 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2017
    Locație:
    Targoviste
    Masina:
    A6, 2.0 TDI BLB 140 CP, 2006

    Imi explica si mie cineva mai ca pentru "savanti" unde e surubul ala ? Intre pedala si usa, intre ambreiaj si frana ? In sus, in jos, in a patra dimensiune ?
    I am dat cu spray peste tot si scartaie in continuare... mi a mancat ficatii...
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Cauta-l pe "cumatrul" si vezi ca in zona indicata se prinde cu un bolt, da-i cu spray acolo. :)
     
    AdrianB87 apreciază asta.
  20. AdrianB87

    AdrianB87 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2017
    Locație:
    Targoviste
    Masina:
    A6, 2.0 TDI BLB 140 CP, 2006
    Multumesc din suflet audi66, deci daca am inteles bine ar fi acesta ?

    upload_2017-12-22_9-32-17.png

    Cum fac sa ajung la el, trebuie neaparat sa dau panoul ala de la picioare jos ?
    Am un WD40 cu o "teava" atasabila, dar nu cred ca ajunge pana acolo.
     

Distribuie pagina asta