1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Apa in masina la A4 B5 - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de Gorobete, 14 Iun 2008.

  1. Silviu92 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Aug 2016
    Locație:
    Curtea de Argeș
    Masina:
    Audi A4 B5 1.6 ALZ 2001/ A4 B7 1.8T BFB 2006
    Salut!Am avut si eu o problemă cu infiltrarea apei in habitaclu, inițial crezând că se infitreaza pe lângă garnitura de la cutia computerului ,dar alta era problema. Masticul care a fost folosit la izolarea caroseriei de lângă cutia computerului s.a întărit și a sărit ,cat sa se infiltreze apa,eu am folosit silicon pentru tablă pentru remedierea problemei, sper sa țină,va tin la curent.O zi bună!
     
  2. Stefan94

    Stefan94 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B5,1.8,1996
    Salut! Am și eu o problema cu apa in mașina, dar in partea șoferului si fata și spate. Am desfundat scurgerile de sub baterie acum 1 luna maxim, iar când au început zilele ploioase...apa și-a făcut din nou apariția. Mai are cineva alte idei pe unde ar putea intra?
    Menționez ca marginile mochetei nu sunt ude.
    Știe cineva dacă o pot usca cu un aspirator cu aburi?
     
    Ultima editare: 24 Noi 2019
  3. B 26 VAM

    B 26 VAM 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi RS6 C7.5
    Salut!
    Am citit tot acest thread si nu gasesc o rezovare.
    Am un S4 B5 Avant 2001.
    Am apa in masina doar la sofer de la pedale 30 cm spre scaun este mocheta uda.
    Initial am crezut ca este de la scurgerile de sub baterie si am desfacut tot acolo.... baterie + suport carcasa filtru polen carcasa ECU... am curatat am etansat am pus la loc totul problema persista.
    Scurgerea de sub baterie era libera iar cea de sub servofrana era infundata si am curățat-o.
    Mansonul de cauciuc al cablului de capota este la locul lui prins...
    Din ce am citit mai poate fi pe la parbriz sau dar si aici am verificar tot ce inseamna stalpi plafon si nu sunt uzi... parbrizul este 2011.
    Singurul lucru ramane decat ce spune colegul Silviu92 sa fie masticul de pe caroserie din coltul caroseriei de unde pleaca contra aripa.
    Mentionez ca aici am gasit masticul dezlipit in dreapta si rugina sub el si in ambele parti este cam ruginita zona si trebuie reconditionat.
    Ce cauze mai pot exista?
    Multumesc!
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ai facut test inainte de a intreba ? Cu un furtun dai cu apa puternic in zonele banuite si cu lumina puternica stai/stati sub bord in partea stanga sa vezi/vedeti pe unde intra apa. S-a mai discutat despre asta. In plus, apa mai intra si pe la zona superioara a panoului de foc. Este scris in topic despre asta.

    Cauciucurile respective trebuie aruncate de pe masina. Cel care este prins de conducat de frana cel care vine la servo se taie si se arunca. Acele gauri trebuie sa fie libere fara cauciucuri prinse de caroserie. Si despre asta s-a mai discutat pe forum de mai multe ori in mai multe topicuri. Bafta.
     

Distribuie pagina asta