1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Apa in masina la A4 B8 - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de musdancat, 4 Aug 2013.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Pana remediezi, de urgenta da cu spray de ceara din abundenta in colturile capotei portbagaj si nu numai adica da in toata capota portbagaj, ca altfel o sa arunci capota portbagaj din cauza ruginei.

    Ceara cavitati Wurth.jpg
    Spray ceara protectie auto Wurth.jpg
     
  2. stelco1968 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Mar 2016
    Locație:
    Norvegia
    Masina:
    Audi A4 B8 2008 CAGA , Audi A3 8P 2008 BSE
    Buna idee
    Maine ma duc sa cumpar 2 spray-ui ,dar inainte de a da cu spray cred ca ar trebui sa o usuc cumva cu un feon cu aer cald ca sa nu dau ceara peste apa ramasa prin cine stie ce ungher.
    Focalizat cum sa rezolv problema nici nu ma gandisem la asta.

    Multumesc frumos
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Se usuca capota singura de la caldura (acum nu stiu cate grade sunt in Norvegia dar la Bucuresti de 2 luni sunt peste 30-35 grade zilnic). Nu pune mocheta de la portbagaj inca.
    Baga pe cineva cu lanterna in portbagaj si inchide portbagajul (vorbesc serios - rabatezi bancheta spate daca sufera de clustrofobie :)), pune/monteaza lampile pe spate bine inchise adica asa cum se monteaza din fabrica si plimba o stica plina de peste 2 litri de apa, o galeata de apa sau un furtun cu debit mare de apa si presiune mica, pe langa lampi, chedere portbagaj, etc., ca sa vezi pe unde intra apa. Asa se face proba inclusiv la reprezentanta ca sa se verifice pe unde intra apa in portbagaj. Bafta.
     
  4. stelco1968 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Mar 2016
    Locație:
    Norvegia
    Masina:
    Audi A4 B8 2008 CAGA , Audi A3 8P 2008 BSE
    In Norvegia nu este nici o sansa sa se usuce de la sine si cred ca va mai trage o repriza de ploaie sanatoasa iar ca temperaruri 8-14 grade. Doar am intors masina cu fata la deal, am montat stopurile la loc si le-am probat sa nu fie ars vreun bec dupa ce in prealabil am uscat cu carpa pe unde sa putut si am lasat portbagajul deschis sa bata vantul prin toate cotloanele.
    Apa nu a intrat in portbagaj( am tavita si nu era pic de apa )
    Inainte de a proceda la testul cu apa trebuie sa fac ceva( silicon sau o garnitura peste cea actuala) . Cand strang surubul la stopurile de pe portbagaj ,nu simt ca s-ar aseza pe moale la inceput si apoi sa se aseze pe tare,parca bate tare pe tare. Asa cum e montat acum e in aceeasi situatie ca la inceput si doar pot constata ca intra apa.
    Daca se ingroasa gluma si tot intra apa chiar desi e cu spatele in vale ,pot sa duc masina intr-un hangar pana rezolv problema.Mi-e ciuda ca am fost in tara acum o luna am facut retrofitul la asistentul de faza lunga si tot felul de alte verificari dar nu am putut sa prind o ploaie si sa vad asta.
    Daca pot gasi doar garnitura de cumparat as rezolva problema punand 2 una peste alta,altfel o sa ma gandesc noaptea asta ce pot face sau poate are cineva vreo idee.
     
  5. stelco1968 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Mar 2016
    Locație:
    Norvegia
    Masina:
    Audi A4 B8 2008 CAGA , Audi A3 8P 2008 BSE
    Buna dimineata,

    Am rezolvat cu apa de la portbagaj.
    Dupa ce sa uscat la soare in singura zi calduroasa de dupa ploaie ,am aplicat ceara din abundenta asa cum @Cristi a sugerat ,am aplicat un silicon rezistent la -50 si +200 grade pe buza locasului pe care se aseaza stopurile si dupa ce siliconul sa intarit am montat stopurile. Pot spune ca dupa alte 2 zile de ploaie mai moderata ca am rezolvat problema .Nu am facut testul cu furtunul de apa deoarece pana saptamana viitoare nu are cine sa ma ajute sa dea cu apa si eu sa ma uit in portbagaj, asa ca ploaia a fost singurul meu ajutor.
    Daca vi sau demontat stopurile sa fiti atenti la clemele de prindere unde calca pragurile clemelor. Urmariti ca pragurile sa calce pe buza interioara a tablei (se poate ca pragul sa nu se aseze cum trebuie ,ori pe deasupra ori pe dedesubt)altfel veti lua apa la ''bord'' si pana sa va dati seama va treziti cu rugina.
    Cand veti vedea clemele de prindere veti intelege despre ce vorbesc,e greu de explicat in cuvinte. Trebuie sa dati la o parte cele 2 capace si sa va uitati cu o lanterna cum calca

    Numai bine din cauza mea!
     
    Clauu apreciază asta.
  6. stefanari 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2014
    Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    A4, 2.0 tdi, 201 hp, Stage1, 2011, Bilstein B12, S4 Front & Rear Sway Bar, 20 mm spacers
    Salut ! E una din cunoscutele probleme ale B8 ului sedan dupa cum am vazut si in forumurile de afara. Stopurile au niste chedere care ar ceda si apa se infiltreaza in zona cea mai decliva, inspre numar, din partea externa unde este buza neagra de plastic. Eu am problema asta cand ploua f tare, si nu cred ca este de la stopuri pentru ca am gasit si partea interna a portbagajului uda, mai ales in dreptul chederului de sub luneta. Cred ca exista discontinuitate intre cheder si portbagaj si apa se perelinge pe sub plastic. Voi incerca insa sa folosesc si un silicon din asta profesional pt stopuri. Masina ta a fost cumva lovita in portbagaj? si putin e de ajuns ca sa se descentreze si chederele sa nu se mai lipeasca perfect.
     
  7. stelco1968 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Mar 2016
    Locație:
    Norvegia
    Masina:
    Audi A4 B8 2008 CAGA , Audi A3 8P 2008 BSE
    Salut @stefanari,
    Nu am avut masina lovita in spate si nu a intrat apa in portbagaj si nici la stopurile de pe caroserie.Asa cum se poate vedea in poza postata mai sus la unul din stopuri chederul era putin comprimat , ceea ce ma facut sa cred ca pe acolo a intrat apa. Am fost prea ocupat cu rezolvarea problemei si nu am mai pus stopurile inapoi sa vad pe unde intra apa , era si greu ,avand nevoie de ploaie la comanda ca sa zic asa. Am rezolvat-o simplu cu silicon.
    Dupa reparatie am verificat daca mai intra apa,si spre bucuria mea nu am mai vazut intrand apa.Nu am facut testul cu furtunul cu apa inca, abia mi-a ajuns camera endoscopica de mici dimensiuni , voi face testul cu furtunul si voi verifica cu camera endoscopica ,cea veche e profesionala dar are capul prea mare si nu e asa de flexibila ca asta noua .
    Cat am verificat la stopuri m-am uitat si la chederul portbagajului si mi sa parut destul de simplu sa vezi pe unde poate intra apa, mai poti verifica cand e intuneric cu o lanterna pe din afara si cineva in interior sa vada fanta de lumina.

    Numai bafta din cauza mea!
     
  8. VladJoldos 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Iul 2016
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0 TDI, 2013
    Salut,
    Am un Audi A4 b8 2013 recent adus din Germania, si am observat ca in portbagaj (langa baterie) se strang picuri de apa, indiferent ca a stat sau nu in ploaie. Azi am sters apa cu o laveta si am lasat-o acolo sa absoarba apa in caz ca se mai strange, si dupa un drum de 100km (fara sa ploua afara), am deschis portbagajul sa vad daca s-a mai adunat apa si laveta era umeda. Am atasat poza cu locurile in care mi se strnage apa incercuite. Va rog sa ma ajutati daca aveti cumva idee care ar putea fi problema.

    Multumesc anticipat !

    audi.png
     
  9. andrey_alex 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2015
    Locație:
    Argeș
    Masina:
    Audi a4 2010 CAGB
    Buna seara,
    Stie cineva care este cauza infiltrari de apa in portbagaj ? cand ploua nu e nici o picatura dar cand o spal la exterior gasesc apa, in veselie, in portbagaj. Am banuit ca e de la cablul antenei CB care mutileaza putin chederul dar azi am facut proba si fara ea si tot a patruns apa. Mentionez ca este tot chederul ud cand deschid porbagajul. Aveti vreo solutie ? Multumesc.
     
  10. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    andrey_alex chiar e atat de greu sa citesti cateva posturi mai sus? :)
     
  11. andrey_alex 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2015
    Locație:
    Argeș
    Masina:
    Audi a4 2010 CAGB
    Pai eu am citit ca nu as fii scris degeaba. majoritatea spun ca pe la stopuri dar eu gasesc pe la chederul de luneta. si din posturile anterioare nu are nici o noima adica nu se intelege nimic oricum.
     
  12. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Verifica daca nu ai probleme cu adezivul chederului. Ps totusi verifica bine stopurile pentru orice eventualitate, e un loc pe unde intra apa foarte usor.
     
  13. andrey_alex 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2015
    Locație:
    Argeș
    Masina:
    Audi a4 2010 CAGB
    Ar trebui sa fie adeziv pe el? ca sa etanseze bine? e curat nu are nici un fel de adeziv. cred ca o sa raman la proba cu uitatul din portbagaj in timp ce o spal.
     
  14. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Are acolo un fel de burete(sau ce o fi ala... ) pe margina stopui ce ajuta la etansare, ala cred ca e de vina, cu timpul permite apei sa intre, mai ales daca ai umblat recent pe acolo.
     
  15. andrey_alex 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2015
    Locație:
    Argeș
    Masina:
    Audi a4 2010 CAGB
    Bun sa zicem ca si pe acolo intra pentru ca am vazut cand salt porbagajul ca iese apa prin capacele de vizitare pentru stopuri. dar in centrul portbagajui pe unde sa ajunga. chestie e ca eu gasesc chederul ud si pe interior.
     
  16. Zatara

    Zatara 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Aug 2010
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    A4 B8, 2.0 ,2010
    Depinde cum sta masina parcata. Poate fi vorba de condens. Pentru a scoate umezeala din habitaclu exista un truc ieftin:
     
  17. dan69 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    Audi A4 B8,2010, CAGA
    Salut, sunt nou pe acest forum, de curand am achizitionat un Audi A4 B8 2010, CAGA.
    Am problema cu apa la picioarele soferului, am curatit gaurile de scurgere, si dupa curatire nici nu a prea mai plouat. Poate intra cumva de la vasul spalare geamuri, pe care il tin intotdeuna full? Nu observ totusi scaderea nivelului in vas. O idee...
     
  18. alex_ 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Feb 2010
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 Avant 2009, 2.0 TDI (CAGA) 143cp
    Daca ai trapa vezi ca e deschis un topic separat.
     
  19. dan69 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    Audi A4 B8,2010, CAGA
    Nu, nu am trapa.
     
    Nicolae Iulian apreciază asta.
  20. dan69 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    Audi A4 B8,2010, CAGA
    As avea o banuiala, anume sa fie de la condensul de la AC. Ma poate ajuta cineva sa-mi spuna pe unde ar fi scurgerea? De cateva zile nu a plouat, am folosit la maxim clima si am ud la picioare la sofer.
     

Distribuie pagina asta