1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Apa in masina la Audi 80 - 90 - 100 - modele clasice - cauze si rezolvari

Discuție în 'Modele clasice' creată de Bogdan.IS, 6 Feb 2009.

  1. Romeo_79

    Romeo_79 Gold Member

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    A4 Allroad 2.0 TDI 177 CP CGLC 2013
    Multumesc,Nelu.Am sa incerc varianta mai simpla...
     
  2. CLM

    CLM Platinum Member

    Înscris:
    18 Oct 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    B6 1.9 TDI quattro; ex: B5 1.8i quattro; ex: B5 1.8T; 80 B4 2.0;
    tot apa in interior, dar jos

    Cand spal masina mai nou am observat ca se scurge apa in dreapta jos unde este presul. Curge cam din zona de unde este gura de aer cald pt picioare (sau cel putin asa se vede). Inca nu m-am uitat cand ploua daca se manifesta la fel
     
  3. vasile_vlad 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Apr 2010
    Locație:
    botosani
    Masina:
    audi 80 , 1781cm, 1991
    De ceva timp îmi ploua in masina. Eu azi am aflat, dupa ploaia de aseara, când apa adunata a trecut si de mocheta. Când am ferit mocheta m-am speriat ce am gasit, un adevarat lac urat mirositor. Masina a stat parcata pe un loc inclinat cu botul in sus. Am turnat galeti de apa peste portiere si nu a intrat nici un strop de apa in masina. Pe unde credeti ca intra apa ?

    P.S.:

    Masina nu are trapa
     
  4. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu ne-ai zis ce era mai important: in ce parte a masinii e apa?
    Pana una alta ridca capota si vezi ce scurgeri poti vedea la baza parbrizului, scurgeri care pot influenta cursul apei inspre interior.
     
  5. vasile_vlad 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Apr 2010
    Locație:
    botosani
    Masina:
    audi 80 , 1781cm, 1991
    Ti-am urmat sfatul si am deschis capota.
    Cred ca am descoperit pe unde imi intra apa. Cand am deschid capota langa tabloul cu sigurante iese cablul care deschide capota. cablul trece printr-o garnitura sau ceva de genul acesta, care trebuia sa etanseze, la mine s-a uzar si a intrat in interior, iar apa se scurge pe acolo si intra pe sub mocheta in toata partea stanga a masinii.
    Maine sper sa am timp sa rezolv ceva.
    A mai avut cineva pana acum asemenea probleme ??? Cum se rezolva? va multumesc
     
  6. Ionut lucian

    Ionut lucian Gold Member

    Înscris:
    6 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 1,6 BENZINA "97
    Salza

    Pai e simpla treaba. Ori schimb garnitura ori iei frumos un tub de silicon negru si il pui pe linga garnitura ta sau in locul garnituri si ai scapat de problma. Un tub de silicon costa cam 10-20 de ron nu iti trebuie cine stie ce marca de silicon doar sa iti astupe gaura si sa adere la tabla masini asat e tot ce ai putea sa ii faci daca doar pe acolo intra apa. Daca mai ai si alte gauri tot cu silicon se rezolva . Spor la surubareala.
     
  7. nrtek 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 2017
    Salut tuturor, nu am mai postat nici o intrebare de ceva timp si vreau si eu sa va intreb daca stie cineva dc cand ploua mi se aduna apa la portierele din spate, nu imi intra in masina sa ude mocheta sau bancheta ci doar ramane intre marginea de jos si prag.
     
  8. fagarasan

    fagarasan Silver Member

    Înscris:
    14 Ian 2009
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Ford fiesta TDCI 2007
    Usa are scurgere,care cel mai probabil e infundata cu ceva.Vezi partea de jos a usii.Daca nu ai,fa o gaura si ai scapat ieftin.
     
  9. nrtek 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 2017
    mc de sfat, ma uit acum cand cobor.
     
  10. Scarabeux 6th Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2008
    Locație:
    Voluntari, Ilfov
    Masina:
    B4 1,9TDI,1993,1Z/ B5 1,9TDI, 2000,AHH
    Pentru cine spunea ca are uda mocheta din dreapta, ridica capota, da la o parte masca aceea de plastic si desfunda scurgerea din compartimentul acela. Mai mult ca sigur ai frunze si mal, si apa in loc sa se scurga intra in masina.
     
  11. danyms15ely

    danyms15ely Banned

    Înscris:
    19 Oct 2008
    Locație:
    Reghin
    Masina:
    audi A6,nou A2 1,4Tdi,audi allroad 2,5tdi BAU 179cp
    problema cu apaeste identica si la mine doar ca la mine mi se uda ambele parti sub mocheta,mi se pare ca cam misca panoul de sigurante si in stanga aveam te miri ce frunze,etc la scurgere,sa fie mansonul de la cablul capotei mult discutate?
     
  12. vasile_vlad 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Apr 2010
    Locație:
    botosani
    Masina:
    audi 80 , 1781cm, 1991
    Daca mansonul din partea stanga de la capota este uzat sigur ca este una din cauzele apei in masina. eu am testat inainte de a astupa gaura. am turanat apa pe parbriz in partea stanga si toata a intrat in masina pe sub covorasul de la pedale. Pana rezolvi problema ar trebui sa scoti mufa de la o borna a bateriei. Multa bafta.
     
  13. Xtremer

    Xtremer Bronze Member

    Înscris:
    15 Noi 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    80, 1.9 TDI, 1993
    Apa in masina

    Cand ploua se aduna apa in masina la locul din spatele soferului, la picioare :(.
    Am inteles ca ar fi niste canale de scurgere infundate, dar imi poate spune cineva pe unde sunt si cu ce ar trebui sa le desfund? Multumesc
     
  14. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Citeste topicul, nu degeaba au scris altii si chiar au pus poze.
     
  15. Xtremer

    Xtremer Bronze Member

    Înscris:
    15 Noi 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    80, 1.9 TDI, 1993
    Am citit, dar nimeni nu a mai avut in acelasi loc si solutiile date sunt pentru locurile din fata. As dori sa stiu daca a reusit cineva sa desfunde gaurile de scurgere de la trapa si unde sunt localizate.
     
  16. Mario B4 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2011
    Locație:
    LOVRIN
    Masina:
    Audi 80 B4 1,9 TDI 1z 1994
    Da aripa jos so o sa gasesti gaura. Este o intaritura unde se scurge apa de la tablou cu sigurate acolo o sa ai gaura pe unde intra apa in masina. Bafta


    Demonteaza aripa fata pe partea unde este umeda mocheta si o sa gasesti gaura pe unde iti intra apa. Bafta
     
  17. ignatius33 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Aug 2014
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    audi 80 b4, 1.9 tdi 1z, 1994 cu aer conditionat si airbag sofer
    Apa in audi, garnitura

    Daca va curge apa in masina sau va treziti cu apa in masina atunci in cel mai probabil mod curge pe langa caseta de sigurante.
    Deschideti capota si o sa vedeti langa caseta de sigurante o gaura pe unde iese cablul care deschide capota. acolo in mod normal ar trebui sa fie o garnitura in engleza ii spunet grommet audi 80 si costa vreo 80 lei.
    Inainte de a va apuca sa puneti garnitura la locul ei pentru ca in timp e posibil ca aceasta garnitura /cauciucul sa se rupa datorita imbatranirii, atunci studiati foarte bine cum vine cabl;u de capota pentru ca va trebui sa-l desfaceti/scoateti tot cablul.
    Mai jos o sa pun doua fotografii una cu garnitura si una cu schema modului de prindere a cablului.
    1.ridicati capota
    2. stati cu fata catre motor
    3. langa farul din stanga spre interiorul masinii o sa vedeti capatul cablului /o sarma de fapt. faceti o fotografie si insemnati capatul liber, puneti un semn
    4. langa farul din dreapta spre partea interioara este al doilea mecanism care actioneaza parghia pentru deschiderea capotei, conform schitei .
    5.desfaceti 4 suruburi pe stanga si 4 suruburi pe dreapta si scoateti rama superioara de deasupra radiatorului ( aceasta rama are pe interior niste canale care dirijeaza si tin sufa metalica in pozitie corecta, ca un fel de canal
    6. desfaceti capatul capat al sufei metalice. un surubel, scoateti tot mecanismul si tot asa scoateti toata sufa pana langa caseta cu sigurante.
    7 bagati garnitura de etansare cu partea lunguiata/cu partea ascutita in sus
    8. montati la loc in sens invers
     
  18. Xtremer

    Xtremer Bronze Member

    Înscris:
    15 Noi 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    80, 1.9 TDI, 1993
    In perioada in care am intampinat eu problema ploua cu galeata in Iasi si ca sa nu stau cu masina in ploaie si mocheta uda am apelat la o solutie rudimentara dar a avut efect si inca are. Am sacrificat o palnie, i-am taiat capatul sa fie cam de aceeasi dimensiune cu garnitura originala, am trecut cablul prin ea si am umplut-o cu silicon pana la refuz, in acelasi timp lipind-o si de zona aia.
     
  19. Andrei tanasis 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Oct 2020
    Locație:
    Suedia
    Masina:
    Audi coupe 2,3 E 1990
    Salut,
    Am un Audi 90 coupe din 1989 și îmi intra apa in mașina. Daca o las mai mult timp afara mașina și ploua sa umple cutia de pe ușa cu apa și se duce pana in spate apa. Poate sa fie de vina chederul ? Se poate cumpara de undeva cheder daca e chederul de vina ? Va mulțumesc frumos
     

Distribuie pagina asta