1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Apa in masina la Audi A6 C7 - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de florin_horvat1988, 12 Oct 2016.

  1. OoZz 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Iul 2016
    Locație:
    UK
    Masina:
    Audi TT 8N 1.8T BAM 2004
    Vezi garniturile de la boxe, am scris un post pe prima pagina. La mine asta a fost si de cativa ani nu am mai avut probleme.
     
  2. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    @OoZz nu stiu ce sa spun, este noua, schimbata de doua luni. Inainte sa curga pe la garnitura poate sa iasa apa pe la clipsurile de la panoul de usa... nu ma convinge.
    Daca nu am umblat la usa deloc, in 3 zile de ploaie torentiala, nimic. Cum am deschis astazi usa, dupa ceva timp iata ca am avut apa pe jos.
     
  3. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Asa se prezinta apa pe covor, putin in fiecare canal al covorulu si nu balta care sa comunice. Am verificat stalpii, pragurile, garniturile, torpedoul si nu gasesc nimic ud sau umezit.

    20221117_043301.jpg
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    E cam greu sa ii dai de cap asa.

    Cea mai simpla solutie este sa demontezi torpedoul si sa stai “pe faza” sub el cu lanterna, in timp ce alta persoana uda masina cu furtunul.

    Pentru garniturile de la boxe a fost emis si un TPI, este o posibila cauza.
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Asa se procedeaza cand trebuie verificate infiltratiile. Nu exista alta solutie.
     
  6. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    La solutia cu furtunul de apa m-am gandit si eu, ca altfel nu ii dau de cap. Boxele pe fata au fost inlocuite, ambele, de mine prin iulie cu altele noi si originale. Inainte sa desfac iarasi panoul de usa si sa controlez boxa, prefer sa umplu usa cu apa din exterior. Revin cu rezolvarea daca ii dau de cap.
     
  7. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Am gasit rezolvarea la infiltratia de apa. Daca tranteam mai tare portiera, nu intra deloc apa, asa ca am banuit ca tine de etansare. Problema era un clips de pe fata de usa (mai exact cel de sub difuzor) ca nu era intrat si nu facea etansarea cum trebuie. Practic, panoul de usa ramasese 1 cm departat de tabla. Cu un pumn mai puternic s-a remediat problema! :)
     

Distribuie pagina asta