1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Arcuri si amortizoare la A3 8V - Modificare / Inlocuire suspensie

Discuție în 'Audi A3 8V (2012 - prezent)' creată de MrAlexS, 31 Dec 2017.

  1. MrAlexS 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Aug 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 8V sedan 2014, 2.0 TDI 150 CP
    Masina din semnatura a venit din fabrica cu suspensia S-line. Dpdv dinamic, pe drumuri de munte si serpentine, masina este incredibila / o bucurie la condus fiind super stabila. \
    Problema e ca eu merg mai mult de 90% pe an numai in Buc si stau intr-o zona unde asfaltul este foarte prost. Fiind obisnuit cu o Insignia pe care am avut-o inainte si in care nu se simtea nimic, cu A3-ul dpdv drumuri proaste/ft proaste e alta poveste cu suspensia S-line.

    Am citit mai multe forumuri din afara si am inteles ca suspensia normala este mai OK pe drumuri proaste. Ma poate ajuta cineva cu cod OEM/link/pret pentru un KIT suspensie normala? Sau daca are de vanzare / vrea schimb cu S-line?

    In plus, daca are cineva A3 8V cu suspensie normala si e din Buc, as aprecia sa ma dea o tura sa vad si eu daca se simt diferente notabile sport vs normal strict dpdv comfort...

    Multumesc!
     
  2. vibeup

    vibeup Silver Member

    Înscris:
    1 Mar 2015
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    A3 8Y 2022, 2.0TFSI Quattro
    Salut,
    Ce jante ai pe masina? Poate ai nevoie de ceva mai mic cu balon mai mare.
     
  3. MrAlexS 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Aug 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 8V sedan 2014, 2.0 TDI 150 CP
    Salut,
    Am jante cu anvelope 205/55/16.

    Mersi!
     
  4. Tok'ra 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A4, 40 TFSI, 2021
    Salut,
    Am eu cu suspensie normala. Te pot ajuta cu o tura, dar numai maine, poimaine plec din Buc. pt. un timp (cca. 2 saptamani)
     
  5. FilipLaurentiu 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Sep 2017
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A3 2.0 2014
    Salutare ! ai schimbat suspensia ?
     
  6. MrAlexS 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Aug 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 8V sedan 2014, 2.0 TDI 150 CP
    Salut! Nu am mai schimbat-o! M-am obisnuit cu asta sport! :)
     
  7. Cristian Udroiu

    Cristian Udroiu 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Sep 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 8v , 2.0 TDI CUNA 184 hp quattro s-tronic , 2015
    Eu am avut pe masina anterioara suspensie de la KW , care din punct de vedere al confortului era destul de complicata . Asta de s-line are un echilibru foarte-foarte bun intre confort si sportivitate , deci daca iti place sa o mai calci din cand in cand pe drumuri virajate , merita sa o pastrezi :) .
     
  8. MrAlexS 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Aug 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 8V sedan 2014, 2.0 TDI 150 CP
    Nu imi place sa o calc - ajung ft rar pe drumuri virajate. Prefer confortul absolut. Inca ma gandesc sa o schimb... doar ca nu prea ma impac cu ideea sa dau atatia bani doar ca sa fac retrofit cu una "standard". O varianta ar mai fi sa gasesc pe cineva cu A3 cu suspensie stock standard care vrea upgrade la S-line si sa facem schimb fara diferenta...
     
  9. Cristian Udroiu

    Cristian Udroiu 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Sep 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 8v , 2.0 TDI CUNA 184 hp quattro s-tronic , 2015
    E posibil sa gasesti , dar mai dureaza pana o sa apara mai multe pe strada ; momentan la pretul la care gasesti la SH un A3 8v oamenii prefera alte masini . Ma tenta si pe mine sa iau una adaptiva , sa am si confort si rigiditate in functie de situatie , dar cu piese noi costa mai mult decat un KW adaptiv :( .
     
  10. merlinboy 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 2014 2.0 TDI 110 KW, cod motor CRB
    Salut,
    As dori sa-mi schimb amortizoarele. Este suficient doar amortizoare sau trebuie si arcurile + flanse ? stim cu totii raspunsul evident, dar ma gandesc ca mai degraba decat sa nu schimb nimic la suspensie, mai degraba as schimba doar amortizoarele. Nu curg inca, sunt in continuare inca in functiune, dar as vrea eu sa pun masina la punct. Multumesc.
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Obligatoriu si flansele daca sunt cele OE.

    In plus, nu ramai cu masina blocata in service daca la demontare se constata ca si flansele sunt duse.
    Inspecteaza atent si protectia de praf de pe amortizoare, sa nu fie rupt/crapat buretele respectiv. In caz contrar, se inlocuiesc si acestea.
    Arcurile lasa-le in pace.
     
  12. SnoopDario

    SnoopDario 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Iul 2018
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A3 TDI 2.0 SLine Quattro
    Salutare baieti!
    Am un A3 8V din 2015 2.0 TDI S-line, Quattro. Ma intereseaza sa schimb amortizoarele pe spate, au inceput sa imi curga, nu mult dar se vede deja uleiul pe ele, deci trebuie schimbate. Care sunt mai calitative ? Eu le am pe cele originale. Am primit ceva oferte pe Billstein (cele galbene costa duplu fata de cele negre, probabil pentru ca galbenele sunt sport sau mai calitative) si o alta oferta pe Sachs. Amortizoare originale sunt 700 si ceva de lei bucata. Merita investitia ? Ce imi recomandati sau ce credeti ca ar fi mai ok calitativ ? Multumesc frumos.
     
  13. Miller0396 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Mai 2016
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    Audi a4, 1.8 TFSI 160cp, 2011/ Audi a3, 1.6tdi 105cp CLH, 2013
    Salutare!
    Mereu cand iau gropi cu viteza redusa sau urc pe denivelari, se aude pe fata un scartait.
    La viteze mari nu se aude. cel mai frecvent se aude cand iau limitatoarele de viteza cu 10-20 km/h

    Ce credeti ca ar fi? Cineva mi-a spus ca ar fi flansele.
     
  14. Miller0396 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Mai 2016
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    Audi a4, 1.8 TFSI 160cp, 2011/ Audi a3, 1.6tdi 105cp CLH, 2013
    Flansele de la amortizor au fost inlocuite, iar scartaitul a disparut.:)
     

Distribuie pagina asta