1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A4 B5 (1999) 2.8 V6 193 cp Quattro

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de rex, 3 Ian 2021.

  1. iVladBogdan Silver Member

    Înscris:
    3 Feb 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B5 1.8T AWT 2001
    Salut!
    Chiar daca nu mai am Audi de ceva vreme urmaresc forumul destul de des. Zilele trecute m-am chinuit sa gasesc parola contului doar ca sa pot sa iti scriu aici:
    Felicitari pentru masina, este modelul care mi-a ramas la suflet, este foarte foarte fain ce faci cu B5-ul, felicitari ca o tii pe aceasta linie cu piese OE. La o scara mai redusa, ce-i drept, am facut si eu lucrurile astea acum 8-9 ani cand aveam si eu una diesel.
    Si masina ta de acum are ceva in comun cu masina mea de atunci. Iti las atasat 2 poze.
    Intr-o buna zi jur ca imi iau iar un B5. :)
    Daca tot iti place sa torni bani cu galeata in el, iti propun si eu un retrofit: sa adaugi atat oglinda interioara, cat si cele exterioare, cu functia auto-dimming. Al meu le avea de fabrica si era o adevarata senzatie in 2012 cand mi l-am luat. :)
    Felicitari inca o data.
     
    Cosmin ZKG și Peto apreciază asta.
  2. rex

    rex 6th Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2020
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B5 (1999) 2.8 V6 (193cp) quattro
    @Cosmin ZKG

    Multumesc frumos.:)
    Sincer, la cum e iarna in ultimul timp (aka noroi), nu stiu daca o chiar astept. :)

    @iVladBogdan

    Multumesc frumos pentru aprecieri.
    Bun, deci am notat ca iti vei lua B5 - dupa ce ai jurat, nu mai poti da inapoi.
    In legatura cu oglinzile, cu siguranta oglinda interioara nu o voi schimba - de fapt daca aveam cu elecrocrom, cred ca faceam retrofit la cea fara. Ideea e ca duc copii pe scaunele din spate (de aceea am montat ISOFIX-ul) si folosesc oglinda interioara pe cele 2 pozitii alternativ, respectiv sunt la un "click" distanta sa comut intre a vedea ce fac copiii sau masinile din spate. In legatura cu oglinzile laterale, s-ar putea sa fac ceva... Aici in mod normal nu m-as aventura, dar am un prieten bun caruia nu ii place oglinda mea mica :). Asa ca, de dragul lui, poate le schimb pe ambele. Dar clar nu e o prioritate acum.
    In legatura cu masina ta, vad ca avem stopuri identice, dar jantele par sa fie de 16 inch la tine si de 17 inch la mine. Ma insel ?
     
    DonDoneL apreciază asta.
  3. alexbello32

    alexbello32 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Oct 2014
    Locație:
    Sibiu-Singen
    Masina:
    audi A6 ,2,0 tdi ,136 ps 2011
    Ce sa mai, e prea frumoasa mașina și tot ce faci pentru ea, tot respectul. De ce nu cauți jante pe 17 originale Avus ?
    Eu am tot cumpărat și vândut jante pana le-am găsit pe astea din poza si care sunt intr-o stare super buna și anvelopele la fel. Sunt de S4 B5 cu ET 35.

    A416FBD9-9F90-4898-9467-55DDF90EAF15.jpeg

    L.E:

    @audi66 A6 C6 e tot al meu. Trebuie parcat asa pentru ca sa le pot parca pe toate pe strada. :)
     
    Peto apreciază asta.
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Te-ai parcat suspect de aproape cu C6-le. :)
     
    MRR apreciază asta.
  5. rex

    rex 6th Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2020
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B5 (1999) 2.8 V6 (193cp) quattro
    @alexbello32 am cautat jante AVUS dar nu am gasit in stare buna. In plus, la ce setup am la distantieri, prefer jante cu latimea de 8 inch si un offset in jur de 50 (bine, 45 nu e chiar departe, dar totusi :) ).

    In alta ordine de idei, cateva update-uri...
    1. Am avut primul drum 1.000 + km si masina s-a comportat exemplar. Nu cred ca voi mai face asa drumuri lungi cu masina, cel putin nu de necesitate, dar e bine sa stiu ca ma pot baza pe ea la nevoie.
    Avand in vedere ca am cumparat alta masina pentru a transporta copiii (atat pe distante lungi cat si scurte), Audi-ul va ramane ca masina de weekend.

    2. Am fost nemultumit ca rama climatronicului '98 era cu 2-3 mm mai mare, in partea de jos, decat ceva de '99. Din acest motiv mi se parea ca navigatia nu sta cum ar trebui si m-am decis sa cumpar alt climatronic. Din pacate, climatronicul nu a fost impachetat cum trebuie si s-a indoit coltul in timpul transportului...

    [​IMG]

    Asa ca am mai luat un climatronic, doar ca acesta nu e chiar in stare perfecta (doar fata ma interesa si era putin zgariata). Dezamagit ca am dat banii pe 2 module si nici unul nu e OK, m-am decis sa nu mai arunc cu banii si sa vad daca nu pot sa micsorez putin rama mea. Dupa 30 de minute de pilit, rama din '98 era identica cu cea din '99. Asa ca, am 2 module de climatronic 2DIN de vanzare :).

    3. De ceva timp caut sa fac ceva cu plafornul si, in sfarsit, pe ebay-kleinanzeigen, am gasit un plafon ca al meu (doar fara luminile din parasolar - presupun ca se pot decupa ulterior). Plafonul este intr-o stare similara cu al meu, deci niciun beneficiu aici, dar as vrea sa fac experimente pe alt plafon :). Am gasit si toate ornamentele pt stalpi, in caz ca la demonare rup cleme. Dar, din pacate, de vreo 1 luna astept un transport din zona Frankfurtului si nu gasesc :(. Sper sa gasesc ceva in viitorul apropiat...

    4. Am trimis trim-urile la retusat, precum zicea colegul @Cosmin ZKG , la https://www.facebook.com/hidrotransferBuc. Ar trebui sa le primesc in cateva zile... Sunt foarte curios cum vor iesi.

    [​IMG]
    Si ce urmeaza:
    - plafonul
    - niste retusuri la exterior (zgarieturi fine si mai putin fine)
    - la Golf as vrea sa fac o omologare individuala pentru frane, scaune, roll bar, etc. In functie de cum vor decurge lucrurile aici as vrea sa umblu putin la frane si poate la jante (sa imi omologhez 18 inch sau chiar 19 inch daca fac omologare individuala).

    [​IMG]
    [​IMG]
    Sarbatori fericite si multa sanatate!
     
    adideac, 911turbo, Xtremer și alți 7 apreciază asta.
  6. rex

    rex 6th Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2020
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B5 (1999) 2.8 V6 (193cp) quattro
    Salutare si La Multi Ani!

    Mi-au ajuns bandourile / trim-urile interioare:

    Am facut operatiunea la https://www.facebook.com/hidrotransferBuc.
    Piesele care ma interesau cel mai mult (singurele cu defecte) au fost ornamentul de la schimbator (era matuit) si trim-ul de la usa soferului (niste zgarieturi). In plus, ambele aveau nistre crapaturi in lac.
    Ornament schimbator inainte:

    [​IMG]

    [​IMG]

    Ornament schimbator dupa:

    [​IMG]

    [​IMG]

    Si trim-ul de la usa soferului, cel original si cel relacuit:

    [​IMG]

    Din ce am inteles si vazut cand am taiat trim-ul de la schimbator, acesta este format dintr-o baza metalica, peste este o bucata de lemn, peste este o rasina si abia apoi este lacul. Crapaturile erau in rasina si in lac si erau destul de adanci. Odata cu relacuire, crapaturile nu mai sunt asa adanci si nu mai sunt in lac (nu se simte nimic la unghie cum se simtea inainte). Per total ma declar multimit de rezultat, chiar daca e 8.5/10 defectele fiind sunt foarte greu sesizabile la lumina zilei.

    Si am mai schimbat si un ornament de la volan (avea niste urme de zgarieturi):

    [​IMG]

    [​IMG]

    Si rezultatul final:

    [​IMG]

    P.S. Inca ma mai lupt cu airbag-ul pentru tiptronic... Cand am crezut ca totul e rezolvat si ca pot sa comand airbag-ul de la un dealer din Germania, site-ul celor de la Tradition a crapat si nu se mai pot face comenzi. Daca, intr-un final, se rezolva problemele la site sunt sanse mici sa imi ajunga airbag-ul la dealer pana miercuri (pe cand am transport de acolo). Asa ca o luam de la capat :(.

    P.S.2 Nici cu plafonul nu am reusit nimic... si aici e o intraga telenovela. Sper totusi sa pot sa il aduc cumva din Germania...
     
    Ultima editare: 7 Ian 2023
    Tommi-KGT, mihaicristian, DSF și alți 8 apreciază asta.
  7. rex

    rex 6th Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2020
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B5 (1999) 2.8 V6 (193cp) quattro
    Epopeea cu plafonul si airbag-ul continua, dar nu despre asta vroiam sa scriu acum.
    Ci despre asta:

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    Pe scurt, am facut un polish (cel mai neintruziv). Am mai scapat de niste mici zgarieturi, dar mai am putin de lucrat pentru a scapa de zgarieturile mai mari.
    Din ce am vazut, in afara de aripa dreapta si bara fata, restul elementelor par sa aiba vopseaua originala. Mai degraba as vrea sa tin masina in starea originala decat sa fie de showroom, asa ca, cel putin pentru moment, nu voi vopsi integral masina sau diferite elemente. Dupa ce cumpar niste vopsea, voi acoperi zgarieturile de mai jos.

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    Si, inca un update: goodies :)!!!

    [​IMG]

    Si am mai trecut de un ITP... Dupa mine, la rand la ITP, era un domn cu un A3 3.2 si cei de la service i-au spus, "Daca vrei masina faina, vezi A4-ul asta (al meu :))".
     
    paul14, mihaicristian, JBB și alți 12 apreciază asta.
  8. Peto

    Peto Silver Member

    Înscris:
    14 Iun 2019
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8
    WOW ce lucioasa e mașina felicitări, in primăvara urmează și la a mea un polish și după, aplicarea protecției ceramice.
     
    bobalex18 apreciază asta.
  9. rex

    rex 6th Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2020
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B5 (1999) 2.8 V6 (193cp) quattro
    Multumesc! Bafta si tie la polish!
     
    bobalex18 apreciază asta.
  10. Ionut Stancu Bronze Member

    Înscris:
    5 Dec 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 FL, 3.0BiTDI, CVUA, 2016
    Salutare si in primul rand felicitari pentru masina, pentru felul in care o (le) ingrijesti ... este impresionant felul in care postezi fiecare piesa primita, montata, entuziasmul, totul.

    Nu pot sa-mi dau seama cum am ratat topicul tau pana acum. De cateva ore il citesc si zambesc la fiecare pagina pe care o schimb din acest topic. Sincere felicitari pentru ce ai facut cu aceasta masina.

    P.S. Te stiu/urmaresc de cand erai pe celalalt forum si ai inceput sa mergi cu golful pe circuit, inca mai vad filmari cu tine cand te 'dai' cu acidutzul :) Nu mai stiu de ce ai parasit acel forum, dar mi-ar placea sa stiu pe unde mai postezi detalii si despre celelalte masini si ce faci pe circuit.

    Inca o data, felicitari pentru ce faci cu aceasta masina dar si cu celalalte, pentru ca pana la urma sunt tot din grupul VAG :)
     
    bobalex18 apreciază asta.
  11. rex

    rex 6th Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2020
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B5 (1999) 2.8 V6 (193cp) quattro
    Multumesc frumos pentru aprecieri, @Ionut Stancu !
    Fac si eu ce pot sa nu ma plictisesc :).

    P.S.
    Pe celalalt forum am avut tupeul sa contrazic un moderator care a spus ca "benzinarele aspirate sunt facute pentru orice, dar nu pentru performante". I-am dat exemplu Ferrari & Co... Apoi am inteles ca acolo, moderatorii au tot timpul dreptate, mi-am sters pozele si i-am rugat sa imi steaga contul. De atunci nu am mai intrat acolo. Din pacate atat sesizarea (pe topicul de sesizari unde raman sesizarile) cat si intregul episod au fost sterse pentru a nu ramane ceva urme :). Mai multi insa au vazut si au parasit forumul atunci...
    Din cate imi aduc aminte, episodul a fost acum multi ani deci s-au mai intamplat multe cu Golf-ul intre timp. Si chiar daca e a doua cea mai ieftina masina a mea (dupa o Dacia 1300), e clar masina care imi place cel mai mult :). Daca vrei sa urmaresti povestea poti incerca pe hothatches.eu (aici ai nevoie de cont) sau, preferabil, pe mk5golfgti.co.uk (aici nu ai nevoie de cont https://www.mk5golfgti.co.uk/forum/index.php/topic,24398.0.html).
    Toate cele bune!
     
    andruu, george_gopo, Xtremer și alți 2 apreciază asta.
  12. rex

    rex 6th Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2020
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B5 (1999) 2.8 V6 (193cp) quattro
    Si mi-a ajuns, intr-un final si plafonul:

    [​IMG]

    Foarte mult m-am chinuit sa gasesc un plafon de sedan, facelift si cu trapa. Din pacate nu am gasit si cu lumini in parasolar, dar cred ca pot sa dau niste gauri pentru ele...

    [​IMG]

    Si mi-ar mai trebui 2 cleme de acestea negre. Oare stiti unde as putea sa gasesc?

    [​IMG]

    Planul este sa imbrac acest plafon in alt material. Daca as gasi ceva material asemanator cu cel OE ar fi perfect. Daca nu, am luat si ornamentele A/B/C pentru a le imbraca pe toate in alcantara...
    Acum doar sa gasesc niste baieti seriosi in Cluj sa faca operatiunea...

    [​IMG]

    Urmeaza revizia anuala si alte mici modificari... Stay tuned!
     
    adideac apreciază asta.
  13. adideac

    adideac Bronze Member

    Înscris:
    17 Apr 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B5 1.9TDI AFN 97', Audi Coupe B4 Typ89 2.0 ABK 93'
    Sper sa gasesti persoane care sa iti faca aceasta operatiune cu aceeasi pasiune cu care o fac si pentru masinile mai scumpe. Spun asta deoarece mi-am facut si eu plafonul la cineva din Cluj care e destul de cunoscut si nu a iesit chiar cum trebuie. Deja in spate a inceput sa se dezlipeasca iar trapa nu mi-a aliniat-o chiar cum trebuie. Acum urmeaza sa imbrac plafonul si stalpii de unul singur. Spor la treaba.
     
    Xtremer apreciază asta.
  14. rex

    rex 6th Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2020
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B5 (1999) 2.8 V6 (193cp) quattro
    Vor urma niste refresh-uri, deci imi cer de pe acum scuze celor care doreau modificari :).
    Sa le luam pe rand...

    Suporti de numere:

    [​IMG]

    Stiu ca sunt printre ultimele lucruri pe care le-ar schimba cineva, dar cele de tradition sunt cu mult mai calitative si arata (imho) cu mult mai bine decat cele de la Autoworld (nu se mai vede banda aia alba perimetrala).

    Oglinda pasager (cea veche e sus, cea noua jos):

    [​IMG]

    Nou covoras pentru portbagaj:

    [​IMG]

    Ornament portbagaj nou:

    [​IMG]

    [​IMG]

    Amortizoare portbagaj si capota noi:

    [​IMG]

    Am facut si schimbul anual de ulei. Acum am 127.204 km, deci am facut ~4500 km intr-un an, cam la fel ca anul trecut... Dar ma astept ca anii ce vin sa fac mai putini km pentru ca masina a devenit masina de weekend.

    [​IMG]

    [​IMG]

    Cu ocazia asta am mai verificat una alta la masina si am schimbat bratele inferioare pe spate (cele vechi au niste rugina la suprafata).

    [​IMG]

    [​IMG]

    Mai urmeaza si alte mestereli saptamana viitoare.
    Pana atunci, toate cele bune!
     
    Gabi_KGT, Tommi-KGT, 911turbo și alți 9 apreciază asta.
  15. rex

    rex 6th Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2020
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B5 (1999) 2.8 V6 (193cp) quattro
    Si revin si cu ultimele retusuri ...

    Pe noile brate au mai trebuit montate niste ghidaje pentru cablurile de frana. Nu am gasit respectivele piese pe site-ul Audi Tradition dar le-am gasit la VW Classic Parts.

    [​IMG]

    [​IMG]

    Apoi, am schimbat claxonul:

    [​IMG]

    Un brat pe fata scartaia si batea:

    [​IMG]

    Am mai schimbat fusta fata si deflectoarele de aer de sub ea (erau zgariate sau lipsa) ...

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    Apoi am trecut la compartimentul motor unde am schimbat vasul de expansiune, vasul de la lichidul de parbriz si vasul de la servo (impreuna cu uleiul aferent).
    Acum compartimentul motor arata cu mult mai bine - am in plan sa il fac si mai aratos. :)

    [​IMG]

    [​IMG]

    Si nu in ultimul rand, am schimbat chederul de la portbagaj. Si, pana se mai lasa materialul (chederul nou e OE) trebuie sa trantesc zdravan portbagajul ... :(

    [​IMG]

    Ar mai trebui sa schimb candva si scutul dar nu am gasit nou.
    Si de ce imi e frica nu scap, trebuie sa ma ocup candva de plafon si sa mai incerc si cu airbag-ul.
    Sanatate si spor !
     
    Cosmin ZKG, paul14, George Stoica și alți 14 apreciază asta.
  16. rex

    rex 6th Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2020
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B5 (1999) 2.8 V6 (193cp) quattro
    Si sa mai ajungem la zi... Nu sunt modificari mari, doar piticii mei :)...

    Am vrut sa fac ceva cu compartimenul motor... Erau diferite topicuri cu capace de Passat 2.3 V5 (3B0119487C) fie de Audi A6 (4B0103927) care acopera vasul pentru lichidul hedraulic, unitatea ABS, rezervorul pentru lichidul de parbriz - si m-am gandit sa incerc si eu modificarea.
    Nu am gasit capacul pentru Passat asa ca l-am luat pe cel de la A6 C5:

    [​IMG]

    Am cumparat si toate piesele pentru montaj si m-am gandit ca improvizez eu ceva prinderi.
    Am modificat putin capacul si asa arata montat (am facut proba inainte de a schimba vasele in speranta ca gasesc o solutie intre timp):

    [​IMG]

    [​IMG]

    Chiar daca in poza arata bine, in realitate imbinarea e departe de acceptabila.

    Asa ca m-am lasat pagubas si am revenit la vechiul look:

    [​IMG]

    Si mi-au ajuns si alte piese... Va scriu acum de ele pentru ca imi e frica ca uit pana le montez si asa, cand mai citesc topicul, imi aduc aminte ca mai am lucruri de facut. :)
    Suportii pentru senzorii de autoleveling la xenon arata rau si ar trebui inlocuiti.

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    Tija pentru senzorul spate nu e in cea mai buna stare si, preferabil ar fi sa fie inlocuita si ea. Problema e ca nu se mai face (nici OE, OEM sau AM) ... Am gasit ceva cu aceleasi dimensiuni dar pentru alta marca.

    [​IMG]

    [​IMG]

    Ornamentul din jurul schimbatorului e usor zgariat si am gasit un ornament nou la pret acceptabil:

    [​IMG]

    [​IMG]

    Cam atat pentru azi, revin urmatoarele zile cu alte noutati.
    Pana atunci, toate cele bune !
     
    Xtremer, Peto, 911turbo și alți 2 apreciază asta.
  17. rex

    rex 6th Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2020
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B5 (1999) 2.8 V6 (193cp) quattro
    Dupa cum stiti, tapiteria de pe plafon s-a desprins in spate si nu am gasit plafon nou...

    [​IMG]

    In ciuda sfaturile de la niste colegi draguti, nu m-am increzut in fortele mele si am apelat la niste baieti (Dream Car Interior - Cluj-Napoca) pentru retapitare.
    Plafonul pe care l-am luat pentru tapitare nu avea gaurile pentru luminile de langa parasolar asa ca a trebuit sa le decupam noi.

    [​IMG]

    Cam asa arata rezultatul final:

    [​IMG]

    Si cateva impresii:
    - culoarea nu e chiar 100% dar e destul de aproape pentru a nu se vedea diferente mari intre plafon si materialul de pe trapa
    - in timpul montajului s-au rupt cateva cleme chiar daca baietii au fost atenti. Suportul pentru fixarea parasolarului s-a rupt si, am gasit toate culorile mai putin cea de care aveam nevoie (ecru - beige)...
    Avand in vedere ca pe tradition preturile pentru respectivii suporti si capace este unul mic (vreo 4.5 Euro pentru suport si 0.5 Euro pentru capac) am luat mai multe variante pentru a vedea care e mai aproape.
    In poza de mai jos puteti vedea pe mijloc suportul ecru-beige si in stanga si dreapta diferite combinatii...

    Inca nu stiu care e mai bun:

    [​IMG]

    [​IMG]

    Voi ce parere aveti ?

    Si, cu ocazia asta am mai luat si un maner extra pentru ca cel de la sofer era putin zgariat.

    [​IMG]

    Per total ma declar multumit de operatiune, chiar daca e doar nota 9 din 10.
     
    jeezy, george_gopo, MRR și alți 7 apreciază asta.
  18. rex

    rex 6th Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2020
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B5 (1999) 2.8 V6 (193cp) quattro
    Pana la urma am mers pe varianta Dark Pearl (Light Grey) & Ecru (Beige) cover:

    [​IMG]

    Cum s-ar zice, "not terrible, not great" :).
    Si, mi-am mai luat niste ornamente Vavona :box:.

    [​IMG]

    Stiu... acum am 3 seturi, dar asa fac unul perfect :).
    Ma enerva ca aveam niste crapaturi pe bandoul soferului si pe cel de la schimbator.

    [​IMG]

    Cel de la sofer a fost schimbat, in timp cel de la schimbator prima data trebuie taiat si apoi montat (cu tot cu capacul cromat de la schimbat).

    [​IMG]

    Si, in alta ordine de idei, imi place sa am la scala 1:43 masinile pe care le detin sau le-am detinut. Am gasit un A4 B5 Santorini blue, cu interior deschis la culoare si l-am luat:

    [​IMG]

    Nu e chiar 1:1 cu culoare masinii dar e destul de aproape.

    [​IMG]

    Toate cele bune!
     
    vibeup, Cosmin ZKG, jemil și alți 11 apreciază asta.
  19. rex

    rex 6th Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2020
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B5 (1999) 2.8 V6 (193cp) quattro
    Nu am mai scris aici pentru ca nu am facut foarte multe cu masina... De abia am avut timp sa o scot la plimbare de 1-2 ori pe luna.
    Tocmai ce m-am intors de la Autoworld (dealer Audi Cluj) si:
    Am un nou airbag pt volan :arco:.
    Airbag-ul a fost luat din Germania... Am incercat la 4 dealeri Audi si mi-au spus ca nu se poate vinde airbag-ul fara sa fie montat de ei, dar al 5-lea dealer nu a avut nimic impotriva. Asa ca, o data cu vizita anuala la Nurburgring m-am oprit langa Frankfurt sa iau airbag-ul.

    [​IMG]

    Apoi am montat airbag-ul la Autoworld pentru a beneficia de garantie.

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    Pe langa airbag i-am rugat pe cei de la Autoworld sa vada de unde am fum in compartimentul motor:



    Din pacate problema nu s-a reprodus la ei dar au descoperit niste scurgeri de ulei:
    - in zona filtrului de ulei
    - furtun servo
    - capace chiuloasa (stanga + dreapta). Am mai avut problema asta inainte si am schimbat garniturile tot la ei... sunt curios daca mai apare (si sper sa acopere si garantia ceva).

    Si, in alta ordine de idei consilierul de service mi-a spus ca masina a fost foarte apreciata de toti cei care se plimbau prin parcare. Ma bucur ca nu sunt toti de aceeasi parere cu sotia, care spune ca e "masina de unchi". Si am fost intrebat daca sunt OK ca cei de la marketing sa faca ceva filmulet / poze cu masina si mi-am dat acceptul. Sunt curios ce iese...
    Pana atunci, cateva poze postate de ei:

    [​IMG]

    [​IMG]

    Toate cele bune!
     
    Andu333, RazvanRXR, Cosmin ZKG și alți 12 apreciază asta.
  20. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Chiar sunt curios dacă accepta ceva pe garanție.
     

Distribuie pagina asta