1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A4-B6 - personal detailing

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de rotitza, 8 Ian 2010.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Nepotu66

    Nepotu66 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2011
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    A4 B6, 2.0 ALT
    Rotitza cand ti-ai "tunat" farurile, ai vopsit doar acea tablita de crom din interiorul farului? Informativ cat a costat vopsitul?
     
  2. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Am vopsit doar acea "rama" cromata. Costurile au fost pe vopsea vre-o 30-40 ron, nitrodiluant, chiar nu mai stiu si siliconul care a fost undeva pe la 20-30 ron. Mana de lucru a fost a mea.


    Dupa montarea franelor am decis sa le si probez cum se cuvine asa ca le-am supus probei de foc :) Transalpina urmata de Transfagarasan.

    Masina s-a comportat foarte bine la fel si franele care de altfel am incercat pe cat posibil sa le ajut cu multa frana de motor. In orice caz, mica excursie a fost foarte pitoreasca si interesanta in acelas timp.

    Am mers si pe autostrada, pe drumuri proaspat asfaltate prin munti, pe unele acceptabile, pe altele cu piatra concasata si pe cele bine cunoscute de voi de pe Transfagarasan, din pertea Argesului, care mi-au pus la grea incercare rabdarea si sistemul de suspensie al masinii.

    Concluzia, mea a fost ca arcurile Eibach chiar stiu sa mearga pe orice tip de drum si mai ales setarea masinii nu m-a impiedicat sa abordez drumuri mai putin conventionale.
    Un film de pe Transalpina: http://www.youtube.com/watch?v=mzr8Vm-2NrM

    Si cateva poze din mica drumetie:
     
    Ultima editare: 12 Sep 2011
  3. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Super pozele... :hi:
     
  4. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Multumesc Ovidiu :happy:
     
  5. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Si in sfarsit am definitivat instalatia pentru pachetul de lumini complet!
    Pentru portierele din spate am muncit de ne-au iesit pe ochi, dar sunt multumit ca totul functioneaza ca la carte si ca instalatia este asa cum m-a obisnuit Catalin, ca de fabrica!
    Spun ca am muncit mult intrucat pentru "super masinile" Audi, care vin din fabrica cu coarba pentru geamurile din spate nici nu ai sa vezi instalatie prin ele. Desi cablaj este tras pentru difuzoare si switch, aceste fire nu iti sunt de nici un folos, prin urmare se trag alte fire pentru iluminare direct din calc de confort. Va dati seama ca asta insemna scaune si bancheta date afara, indepartata mocheta de pe podeaua masinii, demontat ornamene de pe stalpii interiori, demontat fete de usi, creat cablaj nou ce trece prin canalele special concepute prin podea si stalpi, creat cablaj nou in portiera si implicit pe fata de portiera cu mufele aferente pentru a fi demontabile toate aceste componente.
    In sfarsit, va prezint niste poze facute in fuga deoarece trecusem de ora la care se culca oamenii obisnuti.

    Am reusit sa montez si clemele de prinde plasa portbagaj, bineinteles mi-am achizitionat si o plasa ca totul sa fie cu folos.


    PS: Luminile din clapele interioare ce actioneaza deschiderea portierelor nu se vad in aceste poze, dar sunt si acestea functionale.
    In cateva zile si lampile din portiere vor primi iluminare cu led.
     
    Ultima editare: 3 Oct 2011
  6. Mitzone

    Mitzone 4th Gear Member

    Înscris:
    24 Noi 2010
    Locație:
    Tulcea / București
    Masina:
    A4 B7 , 3.0 TDI BKN ,2006
    Felicitari pentru o treaba facuta ca la carte, asa cum bineinteles ne-a obisnuit Catalin.
     
    Ultima editare: 3 Oct 2011
  7. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Multumesc Mitzone, si tie asemenea.
    Sa folosesti cu placere upgrade-urile! Sunt cateva la numar ;)
     
  8. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Am facut-o lata iar....
    Multumesc pentru aprecieri Mihai!Te astept la mine sa punem iluminarea aia pe coarba :p!
    Sau poate implementam asta pe A4 021020111229.jpg
     
    Ultima editare: 3 Oct 2011
  9. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Buna treaba domnilor, va tineti serios de lucru :).:applaus:
    Spor la treaba in continuare, daca mai e cazul si inca nu s-a terminat...;):p
     
  10. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Cand speram ca s-a terminat treaba, a venit curierul si mi-a dat planurile peste cap!Urmeaza alte 12-24 de ore de munca la "Masina Suparata" dupa cum spunea o cucoana.
    Eu doar am pus paie pe foc...cand vor lua foc anuntam oficial cu poze si detalii....pana atunci liniste!:p
     
  11. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    K U L, multumim pentru aprecieri! De altfel, iti multumesc si pentru ponturile legate de tragerea firelor din calc de confort si achizitionarea lampilor. Am vorbit noi mai de mult despre asta, dar sa stii ca nu am uitat.;)

    Cataline, cu tine nu o mai scot la capat.....
    Acum daca tot te-a mancat, tre sa dau si o lamurire. In aceeasi nota evaziva voi spune doar atat:
    Urmeaza transformarea consolei din 1din in 2din, ca tot zicea Karol ca asta mai lipseste :)

    A si cele 12-24 ore cu siguranta vor fi ca nu ma las pana nu transform cablajul actual in unul cu quadlock, ca doar lucram profesional si lucrurile trebuie sa fie ca de fabrica!

    Aaa... si pun pariu ca nimeni nu va ghici ce va intra in locasul 2din. ;) Sa nu va ganditi la vre-o "fitza" sau ceva ca nu e cazul.
     
    Ultima editare: 4 Oct 2011
  12. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Comandat rama 2 Din.Vine cand vreau eu!
     
  13. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    :whip: bineinteles ca vine cand vrei tu si chiar daca ar veni cand vreau eu tot nu o montez fara "pinii" tai.... :whistle2:
     
  14. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Te-ai bagat pana la urma? Spor la pilit!
     
  15. tox

    tox 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2011
    Locație:
    Pipera, Voluntari
    Masina:
    A6 C7, A4 B9, A4 B6
    rns-e? Cat a costat? :)
     
  16. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Karol, am optat pentru varianta doi discutata. ;)
    tox, nu e :)
     
  17. tox

    tox 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2011
    Locație:
    Pipera, Voluntari
    Masina:
    A6 C7, A4 B9, A4 B6
    Aftermarket? :)
     
  18. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Asteptam cu nerabdare sa vedem ce e si cum arata !
     
  19. tox

    tox 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2011
    Locație:
    Pipera, Voluntari
    Masina:
    A6 C7, A4 B9, A4 B6
    Nice! Succes la instalare!
     
  20. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Fiind nerabdator, si eu la randul meu, dupa ce am desfacut coletul si am inspectat vizual produsul, nu am putut rabda si l-am rugat pe Catalin sa il probam pe masina lui intrucat el avea infrastructura necesara.
    Aparatul functioneaza forte ok, sunt multumit de ceea ce urmeaza sa am pe masina din punct de vedere vizual si tehnic.
    Este un Concert II+, 2din, pe care il consider un upgrade decent la ceea ce am si din punct de vedere al aspectului dar bineinteles si al functionalitatii. Ma refer aici la functia mp3 si ecranul mai mare ce detine mai multe proprietati, una dintre acestea fiind titlul melodiei, artistul, lucruri ce le consider detalii bine venite.
    Am optat pentru acest aparat, consderandul un pas inaite pentru o eventuala modificare mai usoara la RNS-E, asta in cazul in care am sa prind o ocazie de nerefuzat :)

    Ma batea gandul sa achizitionez o navigatie AM, dar ma bucur ca m-am linistit si am ales varianta mai putin costisitore si care sa imi dea mai putine batai de cap, intrucat dupa cum bine stiti doresc ca functionalitatea sa fie ireprosabila si comunicarea sa fie fara cusur cu intrega masina.

    Abea astept ca si imaginea interioara finala sa devina asa: securedownload.jpg

    In consecinta: http://www.clubaudi.ro/vanzari-cumparari-piese-si-accesorii-auto/26426-vanzare-radio-cd-concert-ii-impecabil.html

    Cateva poze cu aparatul la primire si pe bancul de probe: ;)
     
    Ultima editare: 10 Oct 2011
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta