1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A4-B6 - personal detailing

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de rotitza, 8 Ian 2010.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. iguana001 Guest

    sal!

    Am si eu o intrebare: cat ai dat pe toata evacuarea ? eu am gasit cu 600 RON la dezmembrari pe cea de 1.8T. Cum ti se pare pretul ? :salute:
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Sep 2012
  2. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Preturile la care am gasit eu evacuare au fost cuprinse intre 300 ron in romania si 200euro pe ebay!!!
    Tragi tu concluzia. :salute:
     
  3. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Cum te gandesti sa prinzi grilele,pt ca sunt diferite prinderile la bara stock fata de S line;eu am folosit holdsuruburi.

    Sper ca nu o sa mai pui nimic pe fata si o lasi asa ;)
     
  4. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Asadar am reusit sa definitivez si prinderile.
    Nu am raspuns la intrabarea ta Cornel, intrucat am vrut mai intai sa ma apuc de treaba, dupa care sa pot da raspunsul ;)

    Intradevar, in nici un tutorial nu este specificata aceasta "mica problemuta": Cum se prind grilele!?
    Ieri am stat si am construt pentru fiecare situatie in parte cate o ureche de prindere astfel incat grilele sa poata fi fixate cu usurinta si demontate la fel.
    Am folosit saibe de diferite marimi, pocnituri, un coltar mic "L" de metal doua bucatele de plastic de la un suport de numar.

    Grila centarla a necesitat mai multa munca intrucat am fost nevoit sa construiesc mai multe "urechi" de prindere: GRILA CENTRALA.jpg

    Grilele laterale se prind in 4 din 5 cleme direct pe bara, aici am fost nevoit sa construiec doar o ureche (pentru astea am folosit bucati din suportul de numar :)) GRILA LATERALA.jpg

    Cam atat despre bara.

    Acum va mai arat ce va urma ca proiectele pe viitor intrucat mi-au venit piesele comandate din america.

    Este vorba despre clapeta de actionare a deschiderii portierei din fata dreapta. Asa cum bine stiti acestea au butonul de actionare blocare/deblocare portiere. Un lucru util mai ales pentru sotia mea care simte nevoia acelui buton de cand avem copil. IMG_3293.JPG IMG_3295.JPG
    La pachet cu acesta am luat si butonul de blocare/deblocare din spatele consolei pentru pasagerii din spate. Acesta e in varianta cu scaune incazite asa ca se pare ca am ce face pana la iarna..... IMG_3299.JPG Sper sa fac si bancheta spate inclazita.


    PS: O concluze personala care ma framanta de foarte mult timp:
    Toata lumea sa fereste in public sa spuna ca a dat gres cu ceva sau ca si-a luat teapa in achizitionarea unei piese sau in realizarea unui retrofit. De fiecare data exista acea parte de surpriza in care trebuie sa te descurci... Nu de alta, dar chiar si aceste interventii pentru clipsarea corecta a grilelor nu sunt spuse de nimeni si nu inteleg de ce?
    Eu cred ca sta in firea omului ofticat de teapa luata de a lasa si pe ceilalti fraieri sa fie membri in familia de "muti". Multe lucruri s-ar rezolva si mai repede si mai eficient daca am fi sinceri cu problemele pe care le avem si le expunem aici pe forum pentru ca din acest motiv suntem membri acestui club: Sa ne ajutam rciproc!
     
    Ultima editare: 27 Sep 2012
  5. Mitzone

    Mitzone 4th Gear Member

    Înscris:
    24 Noi 2010
    Locație:
    Tulcea / București
    Masina:
    A4 B7 , 3.0 TDI BKN ,2006
    Ca de fiecare data si pentru fiecare proiect de care a beneficiat masina ta a fost prezentat atat cu poze cat si explicatii detaliate despre lucrarea facuta si te felicit pentru rabdarea de a prezenta aici pe forum fiecare detaliu despre operatiune. Felicitari si pentru butonul de inchidere/deschidere usi , este util mai ales in cazul tau. Sper ca luna viitoare sa pot comanda si eu consola de butoane pentru bancheta spate cu toate ca era mai bine sa le fi comandat impreuna atunci cand am vorbit.
     
  6. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Asa imi place, cu cleme prinse frumos...
    Pana acum aveam semne de intrebare cum o sa prinzi grilele insa de acum e clara treaba. Ca de obicei, bravo! ;)
     
  7. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Esti tare,bravo!

    Crede-ma ca esti singurul care i-a dat prin cap sa faca sistemul asta de prindere pt grile,am citit vreo cateva DYS inainte sa o fac la mine si nu am vazut nicaieri o idee atat de buna,esti deschizator de drumuri :)
     
  8. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Hmmm :)) Si eu care credeam ca nu prea mai ai ce face la masina asta :):)
    Chiar meriti felicitari !
    Acum asteptam rezultatul final :photo:
     
  9. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
  10. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    ce sa-ti zic, spor la vanzare! pacat de ea...cel putin sa ajunga la unul care sa fie capabil sa aiba grija de ea.
     
  11. is11wzr

    is11wzr 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mai 2010
    Locație:
    iasi
    Masina:
    audi a4 , 1.9 , 2006
    Foarte fain sistemul care l-ai gandit. Bv , o masina foarte frumoasa si ingrijita. Spor la vanzare si asteptam sa vedem ce iti iei :D
     
  12. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Si te-am intrebat cand ai fost la Timisoara... daca spuneai mai repede o luam fara prea multe discutii!
    Bafta sa ai la vanzare ca sigur ai gasit ceva interesant!
     
  13. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Nu este timpul pierdut Ovi, o dai pe a ta si o cumperi pe a lui Mihai.
    Sincer vorbind masina asta mi-e draga, am muncit zile intregi la ea si stiu ce ascunde sub caroserie, insa nu pot sa nu-l incurajez pe Mihai sa faca alegerea cea buna.
    Fie ca se vinde, fie ca nu, Mihai tot fericit este.Eu sper sa ii gaseasca un proprietar care sa o ingrijeasca macar pe jumatate din cat a facut-o el.Abia astept sa fac Training pe alta fucarie:)
     
  14. johnnie24 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2008
    Locație:
    DEVA
    Masina:
    audi a4 b6 1.9 tdi/ 116 cp+resoftare/ 2005
    Pacat ca o vinzi la cat ai investit in ea. Sper doar sa gasesti unul la fel de pasionat caruia sa i-o dai si care sa aiba la fel grija de ea. In ceea ce priveste pretul, eu zic ca este unul mai mult decat corect, la cum arata, ce dotari si investitii are facute in ea, insa probabil si asa iti va fi greu sa gasesti un cumparator care sa aprecieze masina la adevarata ei valoare si sa iti ofere pretul corect, pentru ca la noi in tara, pe langa presupusa criza pentru unii, se cauta in special chilipiruri, care ulterior necesita investitii pe masura pentru a functiona cat de cat normal, ca sa nu mai zic de cei care vor si bun si ieftin si care nu au invatat ca asa ceva nu se prea gaseste.
     
  15. danny_dny

    danny_dny 6th Gear Member

    Înscris:
    27 Mai 2012
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant 1.9 TDi AVF 2004 + A4 b8.5 2.0 Tdi cglc -pcg 2013 s-line
    Pacat de bijuterie! Daca nu primesti pretul cerutn cred ca daca ai vinde separat jenti/volan/rns-e pretul masinii ar ajunge la 7000! Desi nu cred ca te lasa inima sa faci asa ceva! Oricum spor la vanzare si urmatoarea masina sa nu o cauti prea mult!
     
  16. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Am ramas "speechless"! Tu stii mai bine motivele, bafta la vanzare!
     
  17. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Eu zic sa nu jelim, pentru ca masina este intreaga si este de vanzare, nu de casat.
    Despartirea se face pentru un Upgrade, deci noi ne vom bucura de alte zeci de pagini interesante de citit si poze frumoase.
     
  18. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Corect,pana la urma urmei este un fier :)

    Succes la vanzare si la achizitionare :yes:
     
  19. Makaveliftw

    Makaveliftw 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 2.0 TDI CGLC 2015 / Audi A6 1.9 TDI AWX 2003
    Salut, scuze de offtopic, aveai cumva azi masina parcata in zona la pod Izvor intr-un tarc amenajat special?
     
  20. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Va multumesc tuturor pentru incurajari si chiar pentru parerile de rau exprimate.
    Asta imi demonstreaza inca o data ca masinuta mea ce draga a fost apreciata si este in continuare pe placul multor colegi de aici! :hi:

    Si eu imi doresc sa aiba parte de ce este mai bun in continuare intrucat mi-a fost cea mai draga si nu m-a lasat niciodata la greu!

    Tocmai vorbeam cu Catalin ca in masina asta nu am bagat bani cand a vrut ea ci cand am vrut eu! Si asta este mare lucru!

    Makaveliftw, era parcata in curtea insitutiei la care lucrez intradevar.
     
    Ultima editare: 11 Oct 2012
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta