1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A4 B7: "Project in progress"

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de vladmang, 21 Oct 2017.

  1. Alinut-A4-GAM

    Alinut-A4-GAM 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Oct 2016
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 B6 2002
    Salut, SUPERBA masina, sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de masina cu fiecare metru parcurs cu ea.
    Poate vom reusi cei din Arad sa facem si o intalnire in primavara, mai schimbam idei si pareri.
    Felicitari :applaus::applaus::applaus:
     
  2. vladmang

    vladmang 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Sep 2016
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDi BRD, 2007
    Multumesc frumos, @Alinut-A4-GAM ! Ar trebui putina mobilizare si din partea noastra. Sunt ferm convins ca daca am lua initiativa am reusi sa ne strangem un numar considerabil de pasionati cu masini frumoase despre care am avea ce sa discutam ! Eu ma bag :) . Drumuri bune !
     
  3. vladmang

    vladmang 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Sep 2016
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDi BRD, 2007
    Long time no see.... :)

    In ultimul timp am incercat sa ma bucur cat mai mult de experienta la volan si de felul in care parcurg drumul din punctul A in punctul B. In continuare nu as da o plimbare relaxanta cu masina in puterea noptii pe o seara de discoteca. Multi ar spune ca la varsta asta sunt defect daca consider asa :blahblah1:.
    Am hotarat ca daca tot vine caldura sa imi revopsesc bara spate deoarece am o bucata buna de lac sarita in partea stanga la nivelul portbagajului (plus vopsea pe alocuri), putin lac sarit in jurul unui senzor de parcare si cateva zgarieturi mai profunde care nu inteleg cum au aparut. Teoria mea e ca bara spate a fost revopsita inainte de a cumpara eu masina si a fost revopsita prost. Acest lucru l-am aflat la scurt timp dupa ce masina a fost la mine dar daca asta a fost singurul defect, eu sunt impacat cu gandul. Daca tot am zis ca duc bara la vopsit, am luat decizia de a face un upgrade spatelui iar drept urmare, am achizitionat un diffuser pentru bara spate S-line pe care l-am montat in primul weekend cand am ajuns acasa (deh, de ce sa mai astept pana il vopsesc si pe el daca ma pot bucura de aspectul oferit si in culoarea lui? Pana la urma, si cel dinainte era negru si nu era in ton cu restul masinii :p ).

    20180410_155004.jpg

    Dupa diffuser, a urmat capota portbagaj S-line pentru a intregi puzzelul. Initial am vrut sa iau capota pe culoarea masinii, dar am prins o oferta buna si am luat decizia ca astfel, prin vopsire, o sa o duc la o conditie optima. Acum nu ramane decat sa astept sa vopsesc elementele. M-am gandit ca, cu aceasta ocazie sa scap de badge-urile cu A4 si 2.0TDI si sa scap si de suportii de numar. Sunt in dubii daca sa sterg sau nu chenarul negru de la numarul de inmatriculare... inca studiez si analizez riscurile :)).

    20180330_203645.jpg

    In sambata Pastelui, mi-am facut de lucru jumatate de zi... Am pregatit jantele de vara inainte de a le pune pe masina. Am folosit Sonax Tar Remover pentru a decontamina in mare parte jantele dar a mai fost nevoie de argila pentru cateva puncte incapatanate de bitum. Dupa aceea, le-am spalat cu Sonax Full Effect folosindu-ma de peria de jante de la Mothers. Le-am uscat bine, bine si am inceput sa aplic Poorboy`s Wheel Sealant in 2 straturi. In colajul postat se poate observa rezultatul muncii:
    - poza 1: decontaminate, spalate cu SFE si uscate.
    - poza 2: primul strat de sealant.
    - poza 3: al doilea strat de sealant.
    - poza 4: al doilea strat de sealant impreuna cu gelul de anvelope de la Sonax.

    20180407_122920.jpg

    20180407_142427.jpg

    20180407_191903.jpg

    Per total, eu sunt multumit de rezultat si de munca mea. Mi-a lipsit foarte mult acest fitment si ma uit de 2-3 ori la masina cand o parchez undeva. Imi facuse cineva o remarca care m-a facut sa ma simt destul de bine, si anume: "poate te vad ca vii acasa cu ceva premiu de la expozitii auto", semn ca munca mea a fost cat de cat observata :). In ultima poza am surprins fara sa vreau masina parintilor si va las un cadru mai vechi in genul "son vs dad" :D.

    20180407_183015.jpg

    20180407_182835.jpg

    20180407_183048.jpg

    20180310_121646.jpg

    P.S: Daca va intrebati de ce au disparut "lamaile", e pentru ca am trecut de tutorial :))
     
    Tundra Silviu, DonDoneL, Andu333 și alți 15 apreciază asta.
  4. Cypher 3rd Gear Member

    Înscris:
    8 Aug 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 8PA 1.4TFSI CAXC 2008
    Foarte frumos și extrem de curat,big up! Arată foarte bine jantele de vara. Cele de iarna personal sunt cam urâtele :(

    Și eu ar trebui sa le fac un tratament asemanator alor mele.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    vladmang apreciază asta.
  5. Gabriel Popa

    Gabriel Popa 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Apr 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C5, 2.7T Q, BES, 2003 / Audi A6 C5, 4.2 Q, ARS, 2000 / Audi A8 D2, 6.0 Q, AZC, 2002
    Well done, Vlad. Ma bucur sa vad ca esti “contaminat”. @Cosmin ZKG cred ca jubileaza de fericire cand vede oameni ca tine. De mine nu mai zic. Pe curand!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  6. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Felicitari Vlad ! Ma bucur ca ai dus la bun sfarsit pregatirea jantelor :icon_thumright: vorba lui Gabriel, esti contaminat nu mai ai ce face de-acum :rock:

    Arata bine, la linie aliniate jantele ! Totusi e bine ca nu ai o culoare pretentioasa, iar asta iti va fi de un real folos in procesul de intretinere, daca vrei batai de cap, apuca-te de masina parintilor :eyebrows: banuiesc ca se uita cu invidie tatal tau la jantele tale :sly:

    Spor ! Km fara probleme !

    P.S. Hai cu pachetul S-line complet ! :beerchug:
     
    vladmang apreciază asta.
  7. vladmang

    vladmang 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Sep 2016
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDi BRD, 2007
    @Cypher , promit sa rezolv problema cu jantele de iarna pentru sezonul urmator. Sunt in cautare de modele care m-ar atrage ceva mai mult decat cele actuale. Iti multumesc frumos si sa stii ca nu o sa regreti cand vei vedea rezultatele muncii tale ! :)

    @Gabriel Popa , fac tot ce imi sta in putere sa obtin un echilibru intre laturile vietii si sa nu neglijez vreo parte (prea mult). Revin cu noutati. Astept cu interes si progresul proiectelor tale ! :hi:

    @Cosmin ZKG , iti multumesc si aici pentru sfaturile acordate, chiar mi-au fost de folos ! Sunt contaminat de-a binelea.. Sa stii ca ma uitam intr-una din zile la masina lor si imi spuneam:" daca vrei provocare, pune mana si baga la masina asta :)) ". Nu se stie niciodata.. am zis ca macar o decontaminare si niste ceara sa aplic si pe a lor vara asta. Apreciaza ca stralucesc si ca sunt extrem de curate dar nu intelege de ce a trebuit sa stau 5 ore sa le pregatesc :shrug:. Nu cred ca va fi un pachet S-line autentic.. vreau sa deviez putin de la aceasta linie si sa fac un "cocktail" :). Multa bafta si tie cu cele 2 jucarii !:hi:
     
    stefan550, Cosmin ZKG și gabitza121 apreciază asta.
  8. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    imi place ce vad ! bravo vlad ! ma bucur cand vad ca mai sunt destui care-si cheltuie banii pe masini :)
     
    vladmang apreciază asta.
  9. vladmang

    vladmang 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Sep 2016
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDi BRD, 2007
    Multumesc, Robert ! Incerc sa nu raman prea mult in urma :)
     
  10. Sorin87

    Sorin87 Gold Member

    Înscris:
    25 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    --
    Cu intarziere iti recomand (din proprie experienta) sa pui doar ulei OEM in cutia de viteze. Este mai scump dar, pe termen lung, se merita investitia. Chiar daca ai luat echivalent Castrol nu este "aceeasi mancare de peste". Diferenta o observi, cel mai bine, iarna.
     
    vladmang apreciază asta.
  11. vladmang

    vladmang 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Sep 2016
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDi BRD, 2007
    @Sorin87 , nu din considerente financiare am ales Castrol iar iarna aceasta nu am observat vreo diferenta, posibil odata cu adunarea de km sa simt cate ceva. Daca va incepe sa faca nazuri cutia de viteze din cauza uleiului, cu siguranta il voi schimba cu unul OEM. Multumesc pentru sfat ! E bine primit. :hi:
     
  12. Sorin87

    Sorin87 Gold Member

    Înscris:
    25 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    --
    Sa nu fie prea tarziu si apoi sa te trezesti cu "zgomote ciudate" in cutie si sa dai vina p uleiul OEM. Eu aveam, tipica, problema de la Audi cu "caraitul in treapta 2" si am scapat de ea cu uleiul OEM. In plus, asta iarna, la -18 grade schimbatorul era lin, parca era cald afara, nici vorba de intarit.
     
    vladmang apreciază asta.
  13. vladmang

    vladmang 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Sep 2016
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDi BRD, 2007
    Hello guys ! Ultimele 5 zile au fost pline de zambete si de fericire. Joi era ziua in care masina trebuia sa fie gata si asteptam ca domnul vopsitor sa ma sune sa merg sa o ridic. Incep ziua cu gandul ca trebuie sa ridic masina si merg la facultate rugandu-ma sa sune cat de repede. Se facea tarziu si apelul mult asteptat intarzia sa apara. Eram deja usor dezamagit ca nu era gata si incepusem sa imi pregatesc bagajul pentru urmatoarea zi caci urma sa plec acasa la parinti. La 19:30 primesc un apel iar vazand cine ma suna am lasat naibii toate bagajele si m-am imbracat sa plec dupa Audita. Am ajuns intr-un timp relativ scurt si am dat de asta :yahoo::

    Inked20180503_205400_LI.jpg

    Poza de mai sus a fost prima pe care am tras-o imediat ce am ajuns acasa. Referitor la lucrare in sine, pot spune ca a iesit foarte bine. Nu ma pricep suficient de mult incat sa pot sa acord o nota care sa reflecte realitatea dar in opinia mea, merita un 9-9.5/10, raportata la alte elemente vopsite vazute de mine. In weekend am spalat-o putin si am iesit sa mai fac cateva cadre la apus. Am surprins o poza pe care am editat-o nitel si a iesit o silueta (cred ca acesta e termenul din fotografie) superba pe care o folosesc drept wallpaper (a 3-a poza).

    20180505_203031.jpg

    20180505_203131.jpg

    20180506_005250.jpg

    Cred ca cu totii uram zilele de luni, inclusiv eu, dar aceasta zi de luni a reusit sa iasa din acest tipar pentru mine si sa mentina sus nivelul de bucurie atins weekendul trecut pentru ca am achizitionat un set de jante de A5 dis de dimineata. Este vorba de vestitele jante concave pe 17 cu et 28, ce vor servi drept setup de iarna. Am decis sa merg pe acest setup pentru a nu pierde fitment-ul adus de rotile de vara. Stiam ca iarna masina nu dadea tot ce poate dar acum sper ca am rezolvat problema. In ciuda exemplelor pe care le-am vazut cu aceste jante pe platforma de B6/B7 (Catalin cu al lui B6 are acelasi setup iarna daca nu ma insel) si din calculele online, tot raman cu un semn de intrebare daca se vor potrivi si daca nu vor atinge pe undeva (datorita suspensiei in mare parte) dar cred ca totul va fi bine intr-un final. Anvelopele de iarna cred ca vor fi Pilot Alpin-uri de la Michelin sau as mai lua in calcul variantele de la Nokian/Continental, urmeaza sa studiez aspectul acesta in perioada urmatoare.Vechile jante negre sunt purtate acum de "tancul" familiei (masina alor mei). :)

    20180507_145557.jpg

    20180507_150130.jpg

    Cam atat pentru moment. In perioada urmatoare urmeaza achizitionarea anvelopelor de iarna si o revizie mai maricica (capeti de bara, distributie, filtre, ulei, lichid de frana si alte necesitati daca vor mai exista) dar cred ca o sa strecor un schimbator de B8 caci mi s-a pus pata rau pe el... :whistle2:
     
    airden, stefan550, Adyzuu și alți 11 apreciază asta.
  14. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    cel mai frumos b7 ! bravo !
     
    vladmang apreciază asta.
  15. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Felicitari Vlad ! Iti inteleg entuziasmul :applaus: va arata foarte bine si cu noile jante cu siguranta ! :hi:
     
    vladmang apreciază asta.
  16. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Felicitari pentru achizitie!Desi sunt fan al acestor jante(imi place concavitatea lor), raman niste jante pe 17".Daca in iarna uitasem cum arata pe 18", revenirea la roti de vara mi-a amintit cum arata un set de roti frumoase.
    Eu nu am avut probleme cu 235/45/17, insa jantele sunt la limita : o geometrie diferita si poti avea frecus.[​IMG]

    Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
     
    gavryus și vladmang apreciază asta.
  17. vladmang

    vladmang 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Sep 2016
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDi BRD, 2007
    @anarchy , vrei să mă faci să mă simt bine, este ? :p afirmația pe care ai facut-o să știi că are un mare impact pozitiv asupra mea și mă determină să continui cu și mai mare plăcere acest proiect !

    @Cosmin ZKG , iti multumesc frumos, Cosmin ! Entuziasm este, har domnului.. timp să fie și buget că mi-e mai mare dragul să mă documentez despre o posibilă îmbunătățire ! :)

    @Catalin_1987 , să știi că de la tine am prins așa mare drag de jantele astea. Am văzut pozele pe topicul tău de prezentare (îl urmăresc cu mare drag si interes. Pot să afirm că ești un maestru și ai tot respectul meu ! :hi:) , am văzut setup-urile încercate de tine postate în aria de Jante și am făcut niște calcule comparative pe willtheyfit cu setup-ul de vara (235/35/19 8.5J et35) și pare totul ok. O sa le fac oricum o probă când o să am putin timp cu niste cauciucuri 235/45/17 pe care le mai am pe acasa. Am sa tin cont în caz de probleme și de geometrie. Felicitările mele pentru proiectul tau ! Multe din realizările tale vreau să le înfăptuiesc și eu. Nu am îndrăznit să scriu pe topicul tău până acum.
     
  18. vladmang

    vladmang 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Sep 2016
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDi BRD, 2007
    Today was a good day ! :)

    Nerabdator fiind si pentru a ma linisti, am tinut neaparat sa probez astazi jantele de A5 sa vad cum vin pe masina si daca nu sunt probleme. Am avut acasa un set de 235/45/17 care au fost numai bune pentru scopul acesta. Jantele nu ating/freaca si s-au dovedit a fi conform asteptarilor si calculelor mele. Sunt foarte multumit de aspectul pe care masina il va avea la iarna. E o schimbare in bine, zic eu si nu-mi ramane decat sa achizitionez anvelopele si sa astept sezonul rece sa etalez noile "ghete".

    Inked20180526_114542_LI.jpg

    20180526_114511.jpg

    20180526_114414.jpg

    20180526_114425.jpg

    20180526_114444.jpg

    20180526_114455.jpg

    De multe ori mi se intampla sa schimb pe ultima suta de metri planurile initiale pe care mi le conturam in minte. Ei bine, am mai facut-o odata... :whistle2:. Ocazia a venit, am fost pregatit pentru ea si n-am ratat-o. Faptul ca am apucat sa le testez personal pe o alta masina a avut o influenta destul de mare. Urmeaza sa achizitionez kit-uri de reparatie pentru fiecare etrier sa facem treaba buna si sa ma decid la o culoare. Eu m-am decis sa le fac in regim DIY cu un kit de la foliatec, culoarea cupru metalic dar sunt deschis si la alte sugestii de culori. Discuri cred ca voi alege de la Zimmermann iar placute probabil tot de la ei. Sper sa le punem sus cat de repede posibil dar oricum va voi tine la curent. Astept cu nerabdare critici, pareri si nu numai ! :meeting:

    20180521_171528.jpg

    received_1613239698775185.jpeg
     
    Andu333, alanb1, mirceacml și alți 3 apreciază asta.
  19. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Bravo Vlad.:applaus: Pe spate sigur nu atinge cu un om si jumatate, pe locurile din spate?:)
     
    vladmang apreciază asta.
  20. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Bravo pentru roti si pentru frane!
    Pentru frane eu am mers pe discuri Ate si nu am probleme.In momentul achizitiei am citit si intrebat furnizorii de piese Am si feedback-ul este diferit : toti se plang de un producator si il lauda pe altul.
    In ultimii 3-4 ani am observat si eu o scadere majora a calitatii pieselor AM, dar si o lipsa grava de cunostiinte a mecanicilor : montaj incorect/ dezinteresat.
    In opinia mea poti merge pe orice producator atata timp cat montajul il faci corect : curatat si gresat piesele din sistem(acoperirea butucului cu un strat de vaselina cu cupru, mi-se pare vitala pentru a avea discuri "drepte").
    @mirceamcl : spatele la B6-7 este cu 8mm mai in interior ca fata.

    Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
     
    mirceacml și vladmang apreciază asta.

Distribuie pagina asta