1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A4 B8 2.0 TDI 2009

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de anarchy, 14 Aug 2012.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    Va salut baieti.
    De curand am trecut si eu de la un cerc (bmw) la patru cercuri (audi).
    Am avut un seria 3 si aveam nevoie de mai mult spatiu. Cand plecam cu copilul la drum lung masina era neincapatoare si mai lasam bagaje si acasa.
    Deci am cautat o masina mai mare, fiabila si mai noua.
    Astfel mi-am luat un A4 B8 2.0 TDI Avant din 2009, 143 CP.
    Ca dotari are : scaune sport incalzite, navigatie MMI 2G, PDC spate, volan sport cu comenzi, tempomat, xenon + leduri faruri, high beam assist, suspensie sport, jante pe 17, crome pachet, pachet lumini interior, etc.

    Imi pare rau ca nu are : drive select, farurile adaptive, leduri spate, senzori fata + camera. Sper sa le completez incet in timp.

    Ieri i-am pus folie. Intentionez in cel mai scurt timp sa-i fac remapare la 170 CP.

    Aveti idee ce optiuni de difuzor am pentru bara standard ? ca mi se pare cam sec spatele si i-as pune un difuzor si leduri.

    De asemenea puteti va rog sa-mi spuneti de unde pot achizitiona tips-uri cromate pentru evacuare ?

    Atasez cateva poze.
     
  2. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Sa o stapanesti sanatos Roby! Imi place cum arata si e foarte ok la dotari. Unde vrei sa ii faci resoftarea?
     
  3. MARRIUS24 Silver Member

    Înscris:
    3 Apr 2010
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi
    Din pacate pentru modelul non S-line nu ai prea multe variante OEM ...iti trebuie Si bara de S-line ca sa poti pune un difuzor de S4 sau S-line
    Stopurile cu led te ajung la 600 E
    Ai grija la ambreaj , modelul de 143 cp e Mai sensibil pe partea de transmisie.
    Alege cu grija firma de remap ;) Mai bine ceva Putin Mai scump.
     
  4. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    George de la g-race. Doar in el am incredere si la el am facut si la bmw si am fost extrem de multumit. Ambreiajul e consumabila :) pica - punem altu. Sa nu pice volanta, turbina, altele mai dureroase, dar am inteles ca la modelul asta sunt ok.
     
  5. bogdan_TM

    bogdan_TM 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Dec 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8 | 2008 | 2.0 TDI (CAGA)
    Sa te bucuri de ea Roby si sa faci cat mai multi km fara probleme! Frumoasa masina si super ok la dotari! ;)

    Camera o poti gasi pe eBay; cea AfterMarket este mult mai ieftina, nu stiu calitatea cum e... La fel sta treaba si cu tips-urile cromate. La reprezentanta cred ca sunt undeva la 300 lei, eu mi le-am luat de pe eBay, sunt AM si sunt foarte ok si am platit pe ele undeva la 50 de dolari cu tot cu transport.

    M-am gandit si eu la resoftare si in Timisoara m-as orienta dupa REVO si Superchips despre care am auzit si citit numai lucruri bune (nu le fac reclama pt ca nu ii cunosc inca.)...ca pret, in jur de 500eur. Din cate stiu, REVO iti ofera si 5 ore gratuite de test cu softul pe masina...tot am zis ca trec pe la ei sa il testez, sa vad cum e, dar pana acum nu am avut timp de asta...

    Uite si cateva optiuni pt difuzorul spate. Ideal ar fi o evacuare dubla pentru un difuzor mai frumos.
    1. Rieger = 2000$ cu tot cu tobele finale
    2. Hofele = 700eur
    3. Caractere = 685$ - pentru difuzorul cu o singura toba, in stanga
    ___________= 2859$ - pentru difurozul cu evacuarea dubla (tobele incluse)

    Drumuri bune sa ai! Poate ne vedem prin TM...
     
  6. MARRIUS24 Silver Member

    Înscris:
    3 Apr 2010
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi
    Am revo de 60000 km , nu am avut nici o problema
    Masina e cu DPF Off , evacuare custom turbo-back ....fara nici un fel de catalizator...si nu scot pic de fum !...
    Masina merge foarte bine ...pentru 2.0 TDI e vreo 400 E
     
  7. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    cu ce camera sunt facute pozele? sunt si retusate in photoshop?
    sunt extraordinare.
     
  8. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    bine ai venit pe aici:), foarte frumoasa masina si cu destule optiuni! Pentru resoftare as alege tot Revo, au experienta indelungata cu VAG si stiu bine ce fac! Multi km fara probleme iti doresc! BTW - cati km are masina?
     
  9. dnutz

    dnutz 3rd Gear Member

    Înscris:
    7 Aug 2010
    Locație:
    Helsinki
    Masina:
    A4 B8 1.8T 215CP ABT
    Salut,

    Masina arata super! Cati mai multi km fara pb iti doresc.
    Referitor la soft si evacuare,eu am ambele de la ABT si sunt foarte multumit. Acum nu stiu bugetul tau exact,dar astea sunt preturile:
    1450e evacuare (tobe finale + difuzor) si
    850e pe soft (mi-au facut o oferta de 50% reducere).
    Poti vedea poze in prezentarea masinii pentru evacuare. Cei de la ABT iti preiau inclusiv garantia masinii daca mai este cazul. Masina mea are garantie extinsa pana in 2014 si cei de la ABT au preluato.

    Numai bine.
     
  10. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    cu softul am deja conturat scenariul si nu cred ca ma razgandesc in favoarea altora.
    evacuarea cu siguranta va fi dubla (2x2) dar intai sa gasesc varianta de difuzor care sa-mi placa, pastrand aspectul cuminte, dubland doar evacuarea.

    mik : 168mii
    ce linkuri de furnizori externi si interni de piese originale si AM stiti ? ca vreau pentru inceput sa-mi iau tipsurile si kitul de isofix pentru bancheta.
     
  11. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    evacuarea dubla va arata bine dar va trebui sa ii si niste jante corespunzatoare :) sa fie in ton cu nota sportiva...
     
  12. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    Vedem in viitor si de jante..Un keskin kt4 cred. Deocamdata raman astea ca nu-s urate si chiar imi plac

    Exista sanse sa activez afisarea PDC spate pe MMI 2G ? sau trebuie schimbat computeru de PDC cu din ala si pentru fata ? cam cat costa unul ? multumesc
     
    Ultima editare de un moderator: 15 Aug 2012
  13. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    am urcat putin la inaltime si ... racoare :)
     
  14. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu-mi place! Trebuie sa vii sa ne-o arati personal! :p
    Sa ai bafta de ea!
     
  15. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    Binenteles ca vin domnu ovi. Sunt plecat pana duminica din TM. Cand ma intorc semnez si eu condica :)
     
  16. utza 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Aug 2012
    Locație:
    Otopeni
    Masina:
    VW G6
    Sa te bucuri de ea.
    Arata impecabil si sta foarte bine si la dotari.
    Vreau si eu.....:(
     
  17. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    as dori sa-mi vopsesc sau sa infoliez difuzorul de la bara spate pentru un contrast deoarece e prea negru tot spatele. ce culoare recomandati ca sa nu o dau in partea "cealalta" la design ?
    ma gandeam la un gri inchis mat sau folie titanium brushed. ce idei imi dati ?
    tipsurile vor fi cele cromate.
     
  18. MARRIUS24 Silver Member

    Înscris:
    3 Apr 2010
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi
    Poți pune un gri carbon....folie..
     
  19. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    dap. si asta e o idee buna. iti multumesc.
    rezista oare folia in zona evacuarii datorita caldurii emanate ? imi e teapa sa nu se dezlipeasca/increteasca/exfolieze.
     
  20. MARRIUS24 Silver Member

    Înscris:
    3 Apr 2010
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi
    Nope....stai linistit...Tine foarte bine
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta