1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A4 B8 Avant 2011

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de redlife, 18 Apr 2017.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. redlife

    redlife Silver Member

    Înscris:
    30 Mai 2010
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 C7 Allroad Bi-Tdi
    La 228000 km rulmentul de pe partea dreapta fata a decis sa ma paraseasca asa ca am actionat in consecinta si am comandat 2 rulmenti noi pentru fata SKF si i-am schimbat pe amandoi, acum este liniste iar in masina.
    Si cateva poze dupa baie :)
     
    Iulian06, Andu333, MRR și alți 9 apreciază asta.
  2. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Cum te-ai acomodat cu arcurile de la h&r? Nu stiu ce sa aleg dintre h&r si eibach. Ai schimbat cumva si amortizoarele sau sunt tot cele sline?

    Jantele vin la fix in ciuda hate'ului creat pe forum pt rotoare.
     
  3. redlife

    redlife Silver Member

    Înscris:
    30 Mai 2010
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 C7 Allroad Bi-Tdi
    @TalosCosmin arcurile H&R pot spune ca sunt mai confortabile decat cele sport OE cu ce a venit masina, deocamdata nu am schimbat si amortizoarele, am in plan daca gasesc sa fac retrofit la magnetic. Din ce am inteles majoritatea ce au cumparat Eibach se plang ca spatele sta mai jos ca fata, eu pe B7 am avut prokit si am fost multumit si de alea.
     
  4. redlife

    redlife Silver Member

    Înscris:
    30 Mai 2010
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 C7 Allroad Bi-Tdi
    230k km filtrul epurator si-a dat duhul si incepea sa arunce ulei asa ca am schimbat capacul cu unul nou OEM.
    Am schimbat arcurile H&R cu o suspensie reglabila de la ST deorece masina in setup-ul cu arcuri nu era practica atunci cand vroiam sa merg cu ea in concedii incarcat. Acum pot spune ca sunt super incantat de suspensie. In poza de mai jos e setata pentru setupul de iarna, urmand ca la primavara sa o mai cobor un pic.
     
    mihaicristian, smurff, mirceacml și alți 7 apreciază asta.
  5. redlife

    redlife Silver Member

    Înscris:
    30 Mai 2010
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 C7 Allroad Bi-Tdi
    Saptamana aceasta am reusit sa rezolv un lucru ce imi satea pe cap de cand am facut retrofitul la quattro si anume: cateodata cand ii dadeam a 6 a imi afisa treapta pe ecranul dintre ceasuri iar la cateva secunde dupa disparea treapta de pe ecran, moment in care nu mai mergea nici pilotul automat/ACC iar pe display imi aparea Gear lever position.
    Dupa mult research si cu ajutorul lui @rotitza si a lui @kng_bv carora le multumesc mult am reusit sa rezolv problema. Trebuiau rescrise treptele de quattro in ECU deoarece rapoartele de quattro difera de cele de la FWD.
     
    CosminSt, rotitza, MRR și alți 2 apreciază asta.
  6. redlife

    redlife Silver Member

    Înscris:
    30 Mai 2010
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 C7 Allroad Bi-Tdi
    233537 km - Primăvara vine cu revizie completa filtre Mahle și ulei Valvoline, discuri fața + spate Trw și plăcute Ferodo.
    Astăzi am pus și rotile de vara asa ca am mai dat niște filete mai jos sa fie dropul perfect pentru mine.
    Am avut și mici neplăceri legate de sistemul keyless în sensul ca a întrat apa la senzorul de la ușa dreapta spate și îmi făcea scurt descarcandu-mi bateria. Neștiind am cumpărat baterie noua OE, dovedindu-se ulterior ca problema este de la senzor, asa ca am cumpărat și senzor nou.
    Acum totul funcționează ca la carte.
     
    flav94, Andrei9, smurff și alți 7 apreciază asta.
  7. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Eu am avut 3 senzori in scurt pe Q7 si la maxim 5 zile ramaneam fara curent. Cu bateria de la Fiamm tinea mai mult, dar la un final am ajuns sa mai tina doar 80% din capacitate si dupa 5 ani am decis sa o schimb. Cu aia originala abia ajungeam la 4 zile. In concluzie, cand sunt probleme la senzori, inlocuiti imediat!
     
    redlife apreciază asta.
  8. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    40.000 km in 4 ani ? :) Sa o stapanesti sanatos!
     
    redlife apreciază asta.
  9. redlife

    redlife Silver Member

    Înscris:
    30 Mai 2010
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 C7 Allroad Bi-Tdi
    @mabalaru e decent 10000 pe an tinand cont ca in pandemie am facut doar 6000 de KM intr-un an si ca cu fostul B7 am facut in 7 ani 45000.
     
    MRR apreciază asta.
  10. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    Hehe, glumeam si eu. In aceeasi situatie sunt si eu si am doua masini in parcare :)
     
    redlife apreciază asta.
  11. redlife

    redlife Silver Member

    Înscris:
    30 Mai 2010
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 C7 Allroad Bi-Tdi
    Vara a trecut iar eu nu am stat chiar degeaba asa ca am schimbat scaunele cu unele piele cu textil S-line full electrice (asa imi place mie combinatia piele cu textil) iar acum pot sa spun ca e S-line interior-exterior complet.
    Pentru ca jantele erau destul de zgariate am zis sa le reconditionez asa ca am mers la ESES Wheels si am facut jantele silver cu diamound cut. Au iesit demential.
     
    lowlife, rotitza, mihaicristian și alți 7 apreciază asta.
  12. Peto

    Peto Silver Member

    Înscris:
    14 Iun 2019
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8
    Așa da, bravo. La scaune a fost plug & play montajul ? Și eu am trecut de la scaune normale la electrice și a mers fără nicio adaptare. Succes.
     
  13. Andu333

    Andu333 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7.5 2017 3.0 TDI -CRTD- 272 CP
    Arata impecabil scaunele:icon_thumright:
    Bravo, sa le folosesti cu placere!
     
    redlife apreciază asta.
  14. redlife

    redlife Silver Member

    Înscris:
    30 Mai 2010
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 C7 Allroad Bi-Tdi
    @Peto scaunele sunt plug & play doar dacă ai optiunea de reglaj lombar electric pe scaunele vechi. Totuși e recomandat sa schimbi siguranta cu una de 15 pentru ca altfel risti sa sara la primul reglaj. Mai diferă si grosimea firului in sensul ca la cele full electrice firul de plus ce vine in mufele scaunelor este mai gros.

    @Andu333 mulțumesc frumos.
     
    Peto apreciază asta.
  15. Peto

    Peto Silver Member

    Înscris:
    14 Iun 2019
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8
    Exact așa am pățit si eu, mi-a sărit siguranța când le-am reglat dar am pus mai mare, iar de 2 ani nu s-a mai ars.
     
  16. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    :) o mica mentiune. Siguranta pentru scaune electrice este o siguranta speciala, termica. Adica, daca tii aparat pe buton prea mult, ea decupleaza cand incepe sa se incinga ... In rest, Superb!
     
    redlife apreciază asta.
  17. scoTTy

    scoTTy 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Oct 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B9 2016, 1.4 tfsi
    Interiorul provine de pe masina europa sau uk?
    Sunt curios daca sunt perfect compatibile si cele de uk, am vazut multe in dezmembrari.
    In rest, masina e misto si totul facut cu gust!
     
  18. redlife

    redlife Silver Member

    Înscris:
    30 Mai 2010
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 C7 Allroad Bi-Tdi
    @scoTTy scaunele provin de pe masina cu volan pe stanga
     
  19. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC - 2016 - sedan)
    A avut noroc de proprietari care au pus mult suflet ca sa arate ca acum si toate au fost facute perfect, ca la carte.
     
    mabalaru și redlife apreciază asta.
  20. redlife

    redlife Silver Member

    Înscris:
    30 Mai 2010
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 C7 Allroad Bi-Tdi
    Salutare,
    Nu am mai adus nici o veste despre masina deoarece nu am mai avut timp sa ma ocup de topic.
    In Martie la 240.500 km am facut revizia de an ca nu am reusit sa strang anul trecut numarul de km necesari reviziei. Dupa revizie am dus masina la un detailing exterior de unde pot spune ca a iesit ca din showroom.
    In Mai am avut un drum mai lung de 4.300 km la Worthersee unde pot spune ca masina a mers exemplar, dupa drum a urmat curatarea :)
    Pe partea de modificari deocamdata nu am mai facut nimic dar am in plan sa ii montez un modul de homelink.
    Mai jos las si cateva poze .
     
    mihaicristian, CosminSt, George Stoica și alți 9 apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta