1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A4-B8 - personal detailing

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de rotitza, 19 Noi 2012.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    Super masina, dotari chiar iesite din comun :) Pt o masina ca asta as renunta la A6 avant ce am de gand sa imi iau...

    Un pret ceva, sau murim de curiosi?
     
  2. dnutz

    dnutz 3rd Gear Member

    Înscris:
    7 Aug 2010
    Locație:
    Helsinki
    Masina:
    A4 B8 1.8T 215CP ABT
    Frumoasa masina si dotata!Multi km fara probleme.

    Numai bine!
     
  3. cipri@n

    cipri@n Bronze Member

    Înscris:
    4 Iul 2008
    Locație:
    Iași / Catania
    Masina:
    A4 Avant 2002, 1.9 TDI, 131 CP, AVF
    :hubbahubba: asa ceva mi-as dori si eu. Cam putine modificari ti-au ramas de facut dar e imposibil sa nu gasesti tu cate ceva :). De ceva vreme observ ca sunt la "moda" avant_urile pe forum.
     
  4. is11wzr

    is11wzr 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mai 2010
    Locație:
    iasi
    Masina:
    audi a4 , 1.9 , 2006
    Foarte faina masina sa o porti sanatos si la cati mai multi km. Optiune are cam tot ce iti trebuie , sunt curios sa vad ce imbunatatiri ii mai poti aduce. Sunt curios de ce avant ?
     
  5. Legend

    Legend 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Mar 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4,B6,AVB,2002
    Frumoasa,dotata,dar de ce Avant?Nu o spun cu repros,chiar ma bucur sa vad cat mai multe,cand am luat B6 Avant am primit aceiasi intrebare de la multi,le-am spus ca e singurul model de marca si caroserie combi care-mi place,B6 berlina nu ma atragea.Ce tip de motor e,CR cumva?Ornamente S-line de praguri sa-i mai pui,asta ca sa zic si eu ceva la capitolul "adaugiri"...Felicitari
     
  6. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Se stie ca nu sunt un mare fan al avantului, dar te felicit si iti doresc sa ai parte de ea fara evenimente neplacute! Am si eu aceasi curiozitate de ce avant? Asa ai vrut tu sau asa ai nimerit-o? Nu de alta, dar vad ca foarte multi migreaza de la berlina la avant vezi: Ovi, Adi, Cornel si mai cati.
     
  7. 03geo 4th Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2009
    Locație:
    Târgu Jiu
    Masina:
    Audi A4 B7 avant, 2.0 TDI, blb, 140 CP, S-line, 2005
    Nemtii spun ca break-urile frumoase si elegante poarta numele de "AVANT"
     
  8. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Va multumesc tare mult tuturor pentru urarile si aprecierile voastre!

    Chiar imi era dor sa mai scriu pe forum. De cand cu vanzarea-cumpararea si alergatura nu am mai avut timp sa stau pe aici.

    macristian1, intradevar primul pe acest topic. Paginile pe acest topic se vor strange in functie de cat de mult am sa ma implic si in personalizarea acestei masini cred. Deocamdata ne obisnuim reciproc.

    03geo, multumesc pentru urari si felicitari! Sper ca si eu sa fiu unul din avantistii patimasi de aici incolo ;)

    cosmosin, multumesc. Era clar A4! Nu mi-am dorit nicidecum A6 si nu imi doream sa fiu nevoit sa cumpar un A6 datorita faptului ca nu gasesc un A4 pe placul meu.

    K U L, intradevar avantul de care vorbeam a fost sa fie.

    DXY , multumesc!

    Mitzone, multumesc tare mult pentru urare. Eu cred ca banuiesti deja prima modificare.....;) (am discutat ieri la telefon)

    tilu, multumesc. De adus plusuri masinii se pot oricand. "bunavointa" sa fie. Se pare ca tu ai anticipat ceva legat de o eventuala prima modificare.:)

    hang your idols, multumesc pentru felicitari si urari.
    Comaparatie... Dupa ce aproape 1 luna am condus alte marci auto, cand am revenit pe A4 mi-am adus aminte de ce imi palce atat de mult Audi!
    Sunt multe de spus: mai incapatoare, stabilitate (mai sportiva/mai confortabila), motor mai rafinat - linear (aici duc totusi dorul unui PD :)), cutie de viteze etajata exceptional! (asta chiar e un plus real), zgomot interior redus la rulaj mare. Per total este normal sa fie un plus la generatiile anteroare dar sincer iti spun: se trage din B6! :)

    25DMG, multumesc pentru urari si sa ai grija de Audel! Chiar sunt foarte curios si in acelas timp incantat ca vei deschide un topic cu fosta masina. Macar asa am sa o mai revad din cand in cand. :blownose:

    Cata-CMC-, multumesc pentru felicitari si urari!

    bet, multumesc pentru aprecieri! O sa o aduc si pe la intalniri. :)
    Ungurii sunt cu placa pusa! Mai precis (romanii - unguri / vamesii). De 6 luni zic ca nu mai ai voie sa circuli cu numere de 5 zile in Ungaria... Dupa o perioada de cateva zeci de minute de discutii, timp in care m-am mai si revigorat am ajuns la soutia legala: Amenda. Doar ca acea amenda a cam fost simbolica ;). Chiar nu aveam chef sa le dau spaga.

    george, in primul rand iti multumesc pentru ajutorul real pe care mi l-ai dat stresandute de atatea ori la telefon. Meritul este si al tau cand vorbim de alegerea acestei masini!
    Legat de prima modificare.... pentru evacuare trebuie macar un difuzor spate .....mai vorbim:p Parca as inlocui si bara cu una de S_line ;)

    robytza, multumesc pentru urari! Sa stii ca primul gand asta a fost: sa ii fac retrofit-ul cu stopurile de facelift. Din acest motiv nu am tinut neaparat sa gasesc o masina cu led pe spate ;)

    ovi, iti multumesc tare mult!

    danny_dny , multumesc.

    rares815, multumesc. Cu evacuarea sunt deacord, dar cu navigatia nu. Pai daca eram chitit pe 3G asta imi cautam ;) Din discutii purtate cu George am inteles urmatoarele:
    2G - suport pe DVD - usor upograde-abil (costuri minime - am plecat din Romania cu DVD-ul 2012 in rucsac ;) )
    3G (generatia 1) - suport pe DVD - greu upograde-abil (nu exista inca DVD cu versiune noua de harti)
    3G (generatia 2) - suport HDD - mai usor upograde-abil (costuri mai mari)

    Claudiu Ziros, multumesc pentru apreciere si urare!

    golddiger , multumesc deasemenea!

    alin_dexteru, multumesc. Asa zici la inceput...ca are de toate! Si ulterior te apuci frenetic sa modifici de parca nu ar fi avut nimic :)

    Hilfiger, multumesc. Gandestete bine!
    Te rog sa nu mi-o iei in nume de rau dar as prefera sa nu fac pretul public. Cu siguranta se gasesc colegi care imi vor spune ca la pretul asta mi-am luat teapa si ca se gaseau mult mai ieftine cu aceleasi dotari.....

    dnutz , multumesc

    cipri@n , multumesc. Avanturile zici!? Intradevar se pare ca ne trezim si noi incet incet la realitate. Mai precis o masina mai are nevoie sa fie si practica nu doar sedan :)

    is11wzr, multumesc. Avant deoarece:
    - daca iti doresti masina mai dotata din Germania alegi avant
    - daca vrei trapa panoramica alegi avant
    - daca vrei sa ai de unde alege cauti avant-uri
    - multi spun ca un Avant sta mai bine pe curbe (am testa si asa e :))
    - daca vrei si o masina incapatoare, sportiva, rafinata si frumoasa din cale afara alegi Audi Avant:)
    Si nu in ultimul rand se dovedeste a fi o masina practiaca! Nu degeaba nemtii aleg in proportie de aproximativ 85% avanturi.;)

    Goldmember, multumesc.
    Pentru "De ce avant ?" vezi mai sus:thumbs-up:
    Ornamente de praguri S-line, daca te referi la cele exterioare cu siguranta vor fi. Daca te referi la cele intarioare pe care scrie S_line, acestea sunt deja.

    orgonaskaroly, multumesc. Vezi mai sus de ce avant :)

    03geo, barvo! :applaus:


    PS: pana si tatal meu nu parea incantat de alegera mea:

    el: Si ce culoare e?
    eu: Gri.
    el: Griiii!!!!! :(

    eu: Si va fi Avant!
    el: Avaaaaaant!? :scared2: Ei, lasa ca o sa fie frumoasa....
     
    Ultima editare: 20 Noi 2012
  9. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    abia astept sa te apuci de stopuri 2012.. (sa muncim 2 la ele :) ) se potrivesc perfect fara alt haion... trebuie doar alte mufe. eu le-am montat deja. dar inca am erori in bord. sunt inca la partea de studiu cu codarea. ieri am primit un VAS original si o sa incerc zilele astea poate reusesc. cu VCDS-ul n-am reusit mare lucru.
     
    Ultima editare: 20 Noi 2012
  10. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Apropos de stopuri. Nu e nevoie si de vre-un calculator mai destept pentru ele? Evantual un calculatorul de confort sau centrala electrica mai potenta sau la B8 centrala/calc le cam suporta pe toate? Ma gandesc ca le suporta atat timp cat ledurile din far le accepta.

    Sa inteleg ca problema ta apare doar la codare?

    Deci de fapt este nevoie doar de stopuri, adaptarea la mufe si codarea propriuzisa.
     
    Ultima editare: 20 Noi 2012
  11. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    daca intrebi pe aia de la reprezentanta vor spune ca trebuie alt BCM.
    dar in realitate nu trebuie.
    eu le am pe masina si functioneaza perfect. doar ca am erori in bord deoarece calculatorul e setat pentru rezistenta becurilor si nu a ledurilor.
    se rezolva si asta prin recodare.
    exista un nene in canada care codeaza remote cu VCDS (lucreaza la rosstech) si cere 150 dolari pe acest serviciu.
    eu am vrut sa mi le fac singur.
    am codat ceva ceva cu vcds si mai am erori doar pe becurile de frana.
    o sa incerc alt coding online cu VAS_ul original.

    pe langa stopurile propriuzise trebuie alte mufe (costa 50 RON la porsche) cu alta remapare a firelor (am facut eu schema dupa elsa). +codarea care e in lucru.
     
  12. VdTAFAN

    VdTAFAN Silver Member

    Înscris:
    22 Oct 2012
    Locație:
    Craiova/Caracal
    Masina:
    Audi A6, 3.0TDI, BMK,6HP19A,2006
    Felicitari pentru achizitie!! E mortala masina. Crede-ma ca in calitate de poseor de Avant am avut parte de aceleasi intrebari din partea prietenilor. Dar cu adevarat la Audi, Avantul e peste sedan. Spatiu, linii rotunde(la mine) sportivitate, eleganta si tot ce vrei. La a4 imi place mult din fata caci la spate modelele noi nu mai au forme de brazilience... le-au bagat la regim. Desi e foarte aratos un mare inconvenient mi se pare spatiul. Am avut ocazia sa fac un test drive cu un A5 si stateam cam inghesuit. Nus... poate sunt eu invatat cu prea mult spatiu.
     
  13. Nemesis 31

    Nemesis 31 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Mar 2010
    Locație:
    IN
    Masina:
    Audi
    @ vdtfan daca avantul e si sportiv si elegant si cu linii rotunde ma intreb la ce mai fabrica astia audi a5,s5 rs5 si r8?!
     
  14. VdTAFAN

    VdTAFAN Silver Member

    Înscris:
    22 Oct 2012
    Locație:
    Craiova/Caracal
    Masina:
    Audi A6, 3.0TDI, BMK,6HP19A,2006
    Nu stii?!!!?!?!? Ca sa diversifice gama:)) glumeam. Mda ai amintit exact modelele sedan care imi plac la maxim si nu au varianta avant. Intradevar singura masina de la Audi pentru care as renunta la avant este a5-ul implicit s, rs si vorbind de R8 o dam in altceva. M-am referit la variantele a4, a6 sedan vs avant in opinia mea.

    PS: Unde am de ales, aleg Avant in detrimentul sedanului. A5-ul 2010 mi se pare pur si simplu perfect, dar nu-mi convine spatiul
     
    Ultima editare: 20 Noi 2012
  15. MARRIUS24 Silver Member

    Înscris:
    3 Apr 2010
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi
    felicitari :) pentru achizitie
    foarte frumoasa !!
     
  16. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Nota 20 + pt masinuta , imi plac ff mult jantele si faptul ca ai trapa !
    Bafta cu ea , intr-adevar daca-i pui stopuri cu led si evacuare dubla .. e maxim !
     
  17. JuN1oR

    JuN1oR 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 b7, 2,5 TDI BDG, 2006
    Felicitari Mihai, e superba masina, cat despre optiunile care le are WoW, tocmai ce am venit si eu din germania si am vazut cateva b8-uri, doar avant daca vrei ceva dotat din toate punctele de vedere, cat despre numere aceiasi problema am avut si eu data trecuta, acum am luat numere de tol valabile 15 zile....
     
  18. vladliviu85

    vladliviu85 Audi Expert

    Înscris:
    27 Mai 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 BLB 2.0 TDI 2005 - 140 calutzi
    O bijuterie de masina care a intrat pe maini bune ! E superba n-am cuvinte ! Felicitari, sa ai grija de ea cum ai avut si de B6 si sa ai parte de ea ! :)
     
    Ultima editare: 21 Noi 2012
  19. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    robytza, inseamna ca e buna treaba. Atat timp cat ai reusit sa scapi de anumite erori esti pe drumul cel bun. Nu cred sa ma apuc de stopuri asa curand... Mai am cu inmatricularea si cheltuielile inainte de iarana. Cred ca vei definitiva lucrarea pana am sa incep eu so o "personalizez".
    Apropos, nenicul din Candada nu cere cumva 150 dolari canadieni?

    VdTAFAN, multumesc. La capitoplul spatiu interior nu prea poti compara A4 cu A6. A6 este totusi in clasa mare deja. E o masina cu mult spatiu interior, de aici si confortul dat la drumurile lungi. A4 este construit mai mult pentru confortul si placerea soferului si nu al pasagerilor din spate.
    Una peste alta Audi este un producator care isi respecta clientii cand vine vorba de confort si eleganta.

    Legat de A5... tot haion are, asa ca din punct de vedere constructiv este cam la fel....

    Red_ , multumesc pentru aprecieri si incurajari.

    RCH, multumesc pentru felicitari. Ei, pana la urma oameni suntem... Daca este bun simt si bunavointa se poate discuta si cu vamesii. Eu chiar nu stiam de faza cu numerele galbene. A trecut. Acum mai am sa ma duc sa platesc cei 5000 forenti amenda - e undeva la 80 ron.

    blackcat86, multumesc pentru urare. Si eu sper sa am puterea "financiara" sa o pot intretine si personaliza asa cum am facut si cu B6 - le.
     
    Ultima editare: 22 Noi 2012
  20. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    pai canadieni, americani... tot cam acolo este. diferenta de 1 dolar intre ei.
    nu ca ar fi mult, dar munca cea mai mare e cu firele in mufe si inversatu lor in BCM. codingu daca sti ce ai de facut se face in 2 minute. deci mi se pare aiurea sa-i platesc aluia si tot eu sa muncesc :)
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta