1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A6 C7 3.0TFSI Quattro

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Mitiy, 20 Dec 2016.

  1. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Frumoasa masina si ii ai de grija.
    Eu consumul ala il scoteam la 1.9tdi in rest in afara mereu imi calculez 10% ca de la orice motor in sus de 1.9tdi nu am reusit sa scot consum mai decent de 8%si asta mers frumos (ma plictisesc si zic ca 1-2 litri in plus nu o sa mor de foame)
     
  2. Baroon

    Baroon 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2015
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    a6, 2.0 tdi , 2011
    +2litri% × 10 (sute) × 20 (mii km/an) × 5 lei/litru = 2000 lei. (Nu mori de foame, dar mai degraba as da banii pe KFC)

    Acest comentariu este un pamflet :)
     
    Marco_audi, bobalex18, Cata_ADC și alți 3 apreciază asta.
  3. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    si te intrebi ce rol are 2.0TDI in afara de taxe mai mici :) ceara i-ai dat? ar fi pacat sa nu, la culoarea asta un Meguiars ultimate black wax i-ar face tare bine
     
  4. alex2680

    alex2680 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0 TDI Ultra S tronic, 2015
    Totusi este o medie de DOAR 65km/h. Un 2.0 Tdi (asta ca tot l-ai adus in discutie) consuma la jumatate cu siguranta. Aceeasi diferenta se mentine si la viteza medie de peste 100 km/h.
     
  5. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    @TaZZuLeTz - Mulțumesc! Și a ta este superbă!
    @stefan550 - Mulțumesc! Drumul a avut 50 de km, iar la destinație am avut 7.5.
    @gabitza121 - Mulțumesc! Chiar am foarte mare grijă de ea. Referitor la consum, acesta a fost un record. Am stat in coloana, cuminte, fără nicio depășire și astfel am ajuns la acest consum. @mik15 - 2.0 are acest consum chiar și dacă te mai dai un pic la mașină, pe când pe 3.0T este economic doar dacă mergi bătrânește și nu acesta este scopul lui. :) Acesta a fost doar un mic test. O să ii iau și ceară, nu am folosit incă.
    @alex2680 - Corect. 2.0 este un motor economic, la care plătești taxe mici, dar atât. Pe o mașină relativ mare, un motor mic cam gâfâie. Pentru o limuzină medie din clasa premium, consider că motorul 3.0 fie el TDI sau TFSI este optim, mașina simțindu-se in largul ei și creând impresia că este mai ușoară decât este de fapt. Bineînțeles că ar fi de preferat chiar V8-ul.
     
    11TUN și TaZZuLeTz apreciază asta.
  6. cristea

    cristea 5th Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2013
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A6 c7 2.0 TDI 177HP COD CGLC COD CUTIE NSL
    @Mitiy tin sa te contrazic putin in ceea ce priveste motorul de 2 pe A6,eu cel putin is foarte multumit de a mea,sa stii ca cei 177 de cai se simt destul de bine pentru o masina ce o folosesti zi de zi,eu chiar nu ma plang deloc!Nu poti sa pui motor doar de 3 pe asemenea masini, motor de 2 se pun si pe suv-uri care probabil au ceva mai mult in greutate!
    Ai dreptate ca un motor de 3 este optim ca si raport dar iti garantez ca cel de 2 nu *gafaie* deloc:)
     
    Marco_audi și Mitiy apreciază asta.
  7. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    De marimea motorului si a consumului mereu o sa fie discutii si nu ai cum sa zici ceva incat sa impaci pe toata lumea.

    Cei cu 3.0 zic ca nu vad alta motorizare mai mica sa ii satisfacă si au dreptate oarecum ca cuplul si cp un 3.0tdi mai greu pe 2.0tdi (de fabrica) si motoarele mici care s-a tras de ele cu performanta se vede fiabilitatea lor.

    Cei cu 2.0 zic ca nu merita mai mare ca taxe si consum si uite asa au si ei dreptate ca taxele sunt mari la 3.0 dar la consum iara se intra la polemica.

    Deci fabrica nu face degeaba multe motorizari si cauta sa impace toate segmentele de clientela doar ca sa ne ia banii si sa ii satisfaca pe toti pentru ca asta ne caracterizeaza adica SA FIM DIFERIȚI.
     
    Cata_ADC și Mitiy apreciază asta.
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Gabi a subliniat si sintetizat tot ce era de spus in legatura cu diferentele dintre motoare prin acesta fraza:
    Incheiem aici acest subiect care nu are nici un sfarsit. Multumesc
     
  9. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Ce frumoasă este ;)
    Felicitări,ne oprim aici cu versus ul despre motorizări cum a spus și Cristi

    Sent from my Pixel XL using Tapatalk
     
  10. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    Mulțumesc, @Cata_ADC! Chiar îmi iubesc bestiuța și încerc să am cât mai multă grijă de ea, pentru că și ea are grijă de mine.:detective2:
     
  11. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    Foarte foarte frumoasa! Impresionant consum, chiar si la mers batranesc :)
     
    Mitiy apreciază asta.
  12. bogdanbotez2016

    bogdanbotez2016 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Dec 2016
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A6 C7, 2.0 190CP 2015
    Salut, super masina, A6 S-line am si eu, vad ca esti din SV, la ce service faci reviziile? mersi
     
  13. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    Salut și mulțumesc! Reviziile le fac la un service aici din zonă, in niciun caz la reprezentanță.
     
  14. bogdanbotez2016

    bogdanbotez2016 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Dec 2016
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A6 C7, 2.0 190CP 2015
    La ce service? sunt si eu interesat de un service bun, mai ales pt schimb ulei in cutie... Auto Mitric nu e ok? mersi
     
  15. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    Săptămâna trecută am făcut un update aspectului mașinii și am colantat rama grilei în glossy black. Cel puțin din punctul meu de vedere, modifică destul de mult aspectul frontal al mașinii. În plus am aplicat și folie transparentă de protecție transparentă pe faruri cu "funcția" de self-healing.
    Toată distracția a costat 350lei, colantarea grilei fiind 150lei, iar folia pentru faruri 200 lei.
     
    jooopy1, florinctvn, paul.sergiu75 și alți 7 apreciază asta.
  16. sel

    sel Silver Member

    Înscris:
    17 Iun 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI (2O12) CDUC
    Colantează si cromul din jurul geamurilor, nu o sa mai recunoști masina. ;)
     
    Mitiy apreciază asta.
  17. gavryus

    gavryus 6th Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A8, 3.7, 2000
    De vis mașina asta, de motor nici nu mai zic. Felicitări pentru modul în care o îngrijești!
     
    Mitiy apreciază asta.
  18. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    @sel deocamdată o să rămână așa, însă poate peste ceva timp o să fac și geamurile.
    @gavryus mulțumesc foarte mult pentru aprecieri! ;)
     
  19. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    Intre timp mașina a primit schimb de ulei și filtre la motor și cutie și mănâncă frumos km.

    Și câteva cadre dintr-o zi liniștită de toamnă.:gun2:
     
    Ultima editare: 28 Oct 2017
    AlexP163, cristea, stefan550 și alți 14 apreciază asta.
  20. Baroon

    Baroon 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2015
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    a6, 2.0 tdi , 2011
    Downshift-ul de la secunda 6 spre 7 este magnifique.
     
    AlexP163, Cata_ADC, Alex_WeS și încă o persoană apreciază asta.

Distribuie pagina asta