1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi Drive Select la A4 B8 - Instalare buton si/sau activare buton ADS

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de george, 10 Iul 2012.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Offtopic : Daca vrei ca o masina sa se muleze dupa tine trebuie sa o iei de noua si sa o configurezi tu ! :)

    @ Robert : de cand asteptam comentariul tau :)
     
  2. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    eu ma bucur de existenta lor... cat mai multe sa fie.. daca nu ar exista, atunci ne-am plange ca nu exista. pentru cei mai putin pretentiosi exista loganul ca alternativa ne-configurabila
     
    VladOpait apreciază asta.
  3. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    ultimele posturi au fost atat de savuroase incat recomand cu zambetul pe buze celor care vroiau sa-si monteze ADS sa renunte, cei care si-au montat deja sa si-l dezactiveze, iar moderatorului sa inchida threadul, pt ca este clar ca daca mai discutam putin despre aceasta functie, vom ajunge la concluzia nu numai ca nu face nimic, ba nici macar nu exista!! :)
     
    Pinichi apreciază asta.
  4. valentinc 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A8 3.0tdi, 2007
    Nu a afirmat nimeni ca nu face nimic. Ci doar ca ai scris niste chestii fara nicio baza. Toti zic acelasi lucru ca masina isi face throttle mapping, si tu ne povestesti de presiuni si alte chestii care nu au nicio demonstratie pe nicaieri(pareri pe alte forumuri sunt satul). Numai de la tine am auzit ca ar face asa ceva.
     
  5. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    nu va enervati. nu are rost !
     
  6. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    Am postat un articol foarte clar despre ce inseamna throttle mapping. Daca nu te-a lamurit suficient, poti citi si aici

    http://www.optimumg.com/technical/throttle-maps-and-tire-wear/

    Ambele articole detalieaza ca este vorba de harti diferite de cuplu la motor. Acesta, din cate stiu eu, se obtin cu presiuni diferite in turbina, fara insa sa ai CAI in plus. Daca ma insel, mea culpa. Daca doresti dovezi exacte, poti face un log in mers.

    Mai sus glumeam, te rog sa ma ierti daca ai luat-o de buna si te-am ofensat. Nu am vrut asta. Chiar nu au nici un sens nervii aiurea pe tema asta.
     
    Ultima editare: 4 Iul 2013
  7. valentinc 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A8 3.0tdi, 2007
    Okay, hai ca explic si eu acum.
    Masina are acelasi cuplu, nu se schimba in niciun fel, ci doar ti-l dozeaza in alt mod atunci cand apesi acceleratia.

    @anarchy - Eu chiar nu m-am suparat, nici macar nu am schitat vreun gest de suparare :)
     
  8. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    :) pe mine ma distreaza toate comentariile aste ...
    Nu imi dau cu parerea pentru ca nu stiu, prefer sa isi dea parerea cineva care face resoftari pe aceste computere si sa ne spuna exact ce face ADS-ul.
    Oricum, Audi nu va face nicioadata o setare care ar afecta motor/turbina ... etc.
    In orice caz, eu zic sa ne bucuram de aceasta setare. Eu personal stau pe comfort mai tot timpul pentru ca nu imi place cum zmuceste in dynamic, dar, cand vreau sa ii dau si am chef, sa traiasca dynamic.

    In ambele cazuri, o resoftare este super bine venita. Nu doar pentru cuplu/putere dar si pentru ca se face o optimizare mult mai buna a acestora ... (fie comfort sau dynamic)
     
  9. Sebastian2013 4th Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2013
    Locație:
    Zalău
    Masina:
    Audi Q3 8U, 2.0 TDI
    Activand ADS si pentru directie doar Power steering, are vreun efect? Din cate vad, fie pe dynamic sau confort pare sa fie la fel.
     
  10. valentinc 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A8 3.0tdi, 2007
    Depinde de varianta de servo. Daca ai servotronic ar trebui sa se simta diferenta :)
     
  11. Sebastian2013 4th Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2013
    Locație:
    Zalău
    Masina:
    Audi Q3 8U, 2.0 TDI
    1N1 Power steering, nu cred ca e servotronic :(
     
  12. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    1N1 - defiantly not servotronic .... welcome to my club :(
     
  13. Linksys

    Linksys 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Mar 2013
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    Audi A4, 143cp, 2010
    Ma poate ajuta cineva sa instalez ADS-ul in Cluj? Fara buton doar din MMI 3G. Chiar nu ma pricep singur...contra cost evident.
    Mersi
     
  14. Iceman80 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2013
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 2,0 Tdi , 2008
    Salut,

    Daca o masina este echipata cu ADS inseamna ca este echipata si cu servotronic ??Cum pot afla daca este echipata cu servotronic ?


    Ms.
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Din codurile PR aflate in sticker-ul din portbagaj si/sau in cartea de service.
     
  16. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    SAU ... Daca poti invarti volanul cu un deget atunci cand esti in stationare atunci ai servotronic :)
     
  17. chelule 3rd Gear Member

    Înscris:
    6 Mar 2013
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B8 2010 2.0 143CP, Audi A3 Sportback 2009 1.6 16v 105CP
    daca in codurile alea PR ai pe ultima coloana, randul 4 1N3 inseamna ca ai servotronic.
    1N3 LEN Speed-related variable steering assist (Servotronic)
     
  18. Iceman80 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2013
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 2,0 Tdi , 2008
    Inseamna ca am servotronic ptr ca simt cum volanul se intareste in fctie de viteza de rulare ...
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Lasa impresiile. Ai cautat cum ti-am spus noi si ai codul acela mentionat ?
     
  20. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Optiunea ADS contine ce se regaseste in poza:
    2009-audi-drive-select.jpg

    La cutia automata pozitia S a levierului nu mai este prezenta deoarece prin setarea motorului in dinamic de la butoanele de pe consola sau din MMI cutia se va comporta ca in programul S desi este pe D.

    Odata cu aparitaia modelului S4 optiunea ADS a fost completata si cu diferemtial sport. Acest lucru putand fi configurat si pe masinile quattro.

    In functie de model si dotari acest ADS comunica si modifica: ACC (adaptive cruise control) si eficienta evacuarii (la RS4 controleaza clapetele de evacuare suplimentara)
     
    Ultima editare: 25 Iul 2013
    Pinichi apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta