1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi Drive Select la A4 B8 - Instalare buton si/sau activare buton ADS

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de george, 10 Iul 2012.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. iulianburleasca

    iulianburleasca 2nd Gear Member

    Înscris:
    31 Iul 2013
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    A4 Avant, 2.0 TDI, 2009
    O sa incerc maine dimineata. :)
     
    Ultima editare de un moderator: 14 Noi 2013
  2. Sebastian2013 4th Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2013
    Locație:
    Zalău
    Masina:
    Audi Q3 8U, 2.0 TDI
    Ultima editare de un moderator: 15 Noi 2013
  3. iulianburleasca

    iulianburleasca 2nd Gear Member

    Înscris:
    31 Iul 2013
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    A4 Avant, 2.0 TDI, 2009
    Hmmm...

    Am citi tot topicul plus alte cateva, dar.... Nimic sa ma lamureasca de ce nu comuta intre moduri.

    Am incercat cu 4 pe canale dar tot pe dynamic sta tot timpul...
    Mentionez ca acum imi apare si o eroare cand ii fac diagnoza ca nu gaseste Charisma Selector.
    Cred ca e vb de buton, ceea ce eu nu am instalat inca.

    Chiar daca trec bitul 5 pe 0 ( de la byte7) ea tot pe dynamic sta insa in MMI imi apare cu gri meniul ads.

    O sa incerc sa refac setarile asa cum au fost la inceput, fara ADS sa vad daca se modifica.
     
    Ultima editare de un moderator: 16 Noi 2013
  4. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    Lasa bitu ala setat. Comutarea o face daca pui pe 4 cum am zis cele 4 canale.
    Eroarea o ai ca nu ai instalat butonul.

    Mă gândesc ca ai 2g.
    Dacă ai 3g trebuie sa pui charisma pe valoarea 5 în meniul ascuns.
     
  5. iulianburleasca

    iulianburleasca 2nd Gear Member

    Înscris:
    31 Iul 2013
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    A4 Avant, 2.0 TDI, 2009
    Da, am 2G.
    Deci am verificat de 10 ori astazi si pe canale este memorat 4 :(
    Deci nu ma dumiresc unde este conflictul de nu vrea sa comute.
    Am incercat sa dau si restart la mmi si sa o opresc si sa schimb din mers... nimic
     
    Ultima editare de un moderator: 16 Noi 2013
  6. Sebastian2013 4th Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2013
    Locație:
    Zalău
    Masina:
    Audi Q3 8U, 2.0 TDI
    Din meniul ascuns, ai bifat charisma:
    In Diag Settings, APK Ox1.... charisma ?
     
  7. iulianburleasca

    iulianburleasca 2nd Gear Member

    Înscris:
    31 Iul 2013
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    A4 Avant, 2.0 TDI, 2009
    Ads?????

    Byte 7 - bit5 -> 1
    Byte 8 - bit2 -> 1
    Byte 17 - bit7 ->1

    Canal 63..66 -> 4

    Am atasat si cateva poze cu selectiile din meniul ascuns.
    "Charisma" gasesc in doua locuri, si la Car Menus Maske si la APK 0x01...
    Am bifat ambele si imi apare in MMI dar tot nu face comutarea, adica nu se simte nici cea mai mica diferenta la modul de accelerare, pedala raspunde la fel.

    Am mai gasit ceva prin meniu legat de Charisma dar este dezactivat asa cum se vede in ultima poza. Posibil sa fie de acolo ceva?
     
  8. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    ai soft ? poate de aia nu-ti dai seama....
     
  9. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Din experienta mea, cu soft schimbat, diferentele sunt mai mari intre moduri: confort vs dinamic.
     
    Ultima editare: 19 Noi 2013
  10. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    inseamna ca nu o ai prea agresiva in mod normal...de aia vezi diferente mari.
     
  11. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Nici eu nu simt diferente mari intre confort si dinamic si am facut si un A6 remapat la 170 CP ..
    Ce sa inteleg ? ca am soft si nu stiu ? :))
     
  12. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    poate mai conteaza si cutia....?
     
  13. strumfyspm Guest

    Vad ca din ce in ce mai multi colegi se plang ca nu simt diferenta la ADS instalat

    Eu va recomand sa refaceti setarile cap-coada ori cu o clona super buna ori cu un cablu original.

    Repet din propria experienta: setari facute cu o clona si diferentele erau nule iar cu un cablu original diferente care se simt...(dupa ce refaceti setarile, incercati valori default la turbocharger, egr si clapeta si resetati si valorile stocate de O2 senzor)

    TOATE ECU-urile DE PE MASINILE MAI NOI AU MODUL DE LEARN (invata stilul de condus in functie de cat de tare se apasa pedala de acceleratie)
     
  14. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    George nu prea cred. Ai avut noroc sau a6 nu era facut bine.
    strumfy nu vreau sa intru in polemici dar ai spus multe chestii neadevarate.
     
    Masc apreciază asta.
  15. strumfyspm Guest

    daca vrei sa acuzi adu si argumente...

    ce chestii neadevarate am spus?

    eu am spus din propria experinta ce am facut si ce recomand

    scuza-ma ca nu sunt mecanic si sunt un amarat de inginer softist....
     
  16. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    ok :

    setarile FACUTE cu o clona sunt identice cu setarile FACUTE cu cablu original.
    nu difera absolut nimic intre ele.
    puterea unei bife puse in long coding de o clona = puterea aceleiasi bife puse de cablu original
    eu am si clona si vcds original si vas original si vcp (vag com pro) si iti garantez ca bifele sunt identice cand le pui cu oricare dintre ele.

    nu prea e adevarat. eu fac soft ECU de 7 ani, inclusiv pentru audi, si le cunosc foarte bine. nu au nici un modul de care vorbesti tu.
    sunt doar niste valori adaptive "nevinovate" care se pot reseta si din greseala si nu au nici o legatura cu cererea de cuplu si injectia pe procentul de pedala.
     
    Masc apreciază asta.
  17. strumfyspm Guest

    OK, daca spui tu asta, eu nu sustin ideea ta si nimic personal, am incredere 0% in cei care fac soft la masina (experienta proprie)

    Absolut toate masinile, motoarele in general au LEARN.

    Nu are rost sa creez o discutie mare, dar cu o simpla cautare pe google iti deschide ochii

    Tot din experienta pe care o am, 3 clone si un VCDS original, "puterea unei bife" este diferita, asta am patit, asta am vazut si asta o spun...este experienta mea (ma refere stric la codding si la basic values care ar trebui sa le stii)

    Succes, fiecare isi trage parerea
     
  18. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    Daca m-as contrazice cu toti pe net ...
    asa ca ramai cu parerile si convingerile tale
     
  19. iulianburleasca

    iulianburleasca 2nd Gear Member

    Înscris:
    31 Iul 2013
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    A4 Avant, 2.0 TDI, 2009
    Salutare din nou.

    Roby, nu are soft pe ea (sau nu stiu eu) pentru ca cei din Belgia nu cred ca o softau, dar chiar nu inteleg ce se intampla.

    Eu zic ca nu am gresit pasii pe nicaieri.

    Am discutat cu cineva sa imi montez si butonul de ADS si sa vedem atunci daca exista diferente, daca nu il voi avea dor ca decor frumos colorat in bord :))
     
  20. alex4ever

    alex4ever Silver Member

    Înscris:
    15 Sep 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    BMW 530xD (231cp) 2006 AUDI A4 2.0tdi quattro (170cp) S-line 2010 Bmw 330xD (245cp 520Nm) 2011.
    @strumfy: Motoarele nu au cum sa aiba functia LEARN, nu au cum sa invete nimic. Singurele echipamente de pe masini la care s-a integrat aceasta functie sunt cutiile automate, si nu stiu daca la Audi s-a integrat asta. La Bmw stiu inca de la seria 5-ul meu ca atunci cand merge pe D, schimbatul treptelor se mai adapteaza la specificul soferului. Insa motorul propriu-zis nu are cum sa invete nimic. Adica la un mos de 80 de ani care isi duce nevasta la doctor, motorul nu mai dezvolta 170cp, dezvolta doar 140?! Sau cuplul nu mai e maxim intre 1900 si 2500 rpm (spre exemplu..nu cunosc valorile exacte) ci e intre 2300-3000? Sau nu e deloc?!
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta