1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi Drive Select la A4 B8 - Instalare buton si/sau activare buton ADS

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de george, 10 Iul 2012.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Alex180292

    Alex180292 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 04.2008 2.0 TDI CR 143 hp
    Salut :) am citit intregul thread si am ajuns la urmatoarele concluzii :

    - in cadrul ADS, se simte o diferenta semnificativa intre modul Confort si Dynamic;
    - activarea ADS-ului (si mai ales folosirea modului Dynamic pentru Engine) nu grabeste "caderea" unor piese ale motorului, cum ar fi turbina sau ambreiaj;
    - activarea ADS-ului nu reprezinta niciun pericol pentru masinile care au venit din fabrica fara acest sistem activat;

    Va rog sa imi spunetiti o parere, daca e corect ce am scris sau unde am gresit.

    Mersi mult!
     
  2. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    1) da - daca ai hartile deja prezente in ECU (nu toate masinile mai vechi au acele harti in ecu)
    2) nu are nici o treaba. aceasta functie nu este o crestere de putere fata de ce ai in mod normal. Este o optimizare.
    3) 0, None, no :)

    Spor
     
  3. EuSebyU1

    EuSebyU1 4th Gear Member

    Înscris:
    21 Iul 2014
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDI CAGA 143CP, 2009
    Salut,

    mabalaru daca nu ai hartile deja prezente in ECU ce se poate face? Multumesc!
     
  4. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    se poate merge la un tuner sa ti le implementeze sau la reprezentanta sa-ti faca update la un soft mai nou care, cu putin noroc, le va avea
     
  5. EuSebyU1

    EuSebyU1 4th Gear Member

    Înscris:
    21 Iul 2014
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDI CAGA 143CP, 2009
    Multumesc anarchy!

    Daca fac un chip tunning sau o remapare se adauga automat si hartile pentru ADS?
     
  6. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    Nu. E altceva
     
  7. EuSebyU1

    EuSebyU1 4th Gear Member

    Înscris:
    21 Iul 2014
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDI CAGA 143CP, 2009
    OK, multumesc! Am vrut mai demult sa fac update la reprezentanta, dar daca n-am fost sigur ca vor fi adaugate hartile am sperat sa gasesc o solutie mai buna. O sa ma interesez la tunerii din oras.
     
  8. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Am si eu o.rugaminte.
    Stie cineva cum sa fac sa-mi dispara din meniul MMI, la sectiunea CAR, functia "Audi drive select individual" ?
    Acum ceva timp, nu stiu daca din cauza mea, daca am modificat ceva in Meniul ascuns sau prin Vag Com (cu Vag-ul chiar m-am ferit sa modific ceva, deci ar fi chiar ciudat sa fie de la el) , mi-a aparut in MMI aceasta "functie", dar e inactiva (culoare gri).
    La MMI am ultima versiune de soft, iar de activat cumva functia, nu m-as omora, pentru ca masinii i-am facut chiptuning.
    Tin minte ca initial, functia nu aparea in meniu si acum nu as vrea sa mau ocupe spatiu degeaba pe acolo.
    Sau hai, in fine, chiar daca nu face nimic, macar sa nu mai apara gri in meniu. Sa arate ca ceva functional.
    Am intrebat acum ceva timp, la sectiunea mea, pe la activari functii, dar in afara de niste pareri, nimic concret, care sa ma ajute sa rezolv ceva.
    Acum am vazut ca voi aveti topic dedicat. :)
    Merci.
     
    Ultima editare: 22 Oct 2015
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Intra in meniul secret si vezi sa ai dezactivat air suspension si charisma. :)
     
  10. Clauu Gold Member

    Înscris:
    2 Iul 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    ̶A̶4̶ ̶B̶8̶,̶ ̶2̶.̶0̶d̶ ̶-̶ ̶C̶J̶C̶B̶,̶ ̶2̶0̶1̶2̶ A1 8X, 1.4tfsi, CAXA, 2012
    Bun, am incercat din meniul secret cu charisma si etc dar cand terminam si intram din consola in audi drive totul era gri fara sa pot schimba ceva.. de ce oare se intampla asta? Ca alternativa am incercat cu modificarile 'hard core' din vcds si acum pot folosi optiunea, diferenta cel putin pt mine este wow parca e turbata urca mult mai rapid in turatii.
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Clauu tu despre ce vorbesti ? Raspunsul meu de mai sus in legatura cu "charisma" era pentru G@bryel.
     
  12. Clauu Gold Member

    Înscris:
    2 Iul 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    ̶A̶4̶ ̶B̶8̶,̶ ̶2̶.̶0̶d̶ ̶-̶ ̶C̶J̶C̶B̶,̶ ̶2̶0̶1̶2̶ A1 8X, 1.4tfsi, CAXA, 2012
    A nu, era feedback la ce am intampinat pt activarea modului doar din 'hidden menu'-consola. Am observat ca au mai fost cazuri asemanatoare si m-am gandit poate noua ne lipseste ceva sau nu stiu.
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    A, ok. :)
     
  14. Clauu Gold Member

    Înscris:
    2 Iul 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    ̶A̶4̶ ̶B̶8̶,̶ ̶2̶.̶0̶d̶ ̶-̶ ̶C̶J̶C̶B̶,̶ ̶2̶0̶1̶2̶ A1 8X, 1.4tfsi, CAXA, 2012
    Revin pt clarificari, se pare ca am inteles eu gresit si defapt trebuiesc parcursi totii pasii din ambele sectiuni de codare vcds + activare din meniul ascuns pt masinile cu mmi si doar vcds pt cele fara, eu aveam impresia ca la cele cu mmi totul se face doar din meniul ascuns insa nu este asa. Apropo, dupa vreo 2zile de mers pe dynamic deja mi se pare trivial speram sa ma tina mai mult senzatia :)
     
    Ultima editare: 10 Noi 2015
  15. szergiu

    szergiu 4th Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2013
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    A4 B8 AVANT 2.0 TDI 170 CP 2009
    Buna ziua
    vreau sa folosesc butonul din prima poza pentru a-mi face retrofitul la ADS pe B8-ul meu.
    Nu am MMI la masina(am display ul de 6.5 inch si unitatea audi concert)
    Din cate mi a spus mecanicul si din ce m am documentat si eu, nu pot sa modific setarile ADS doar din display deoarece am nevoie si de butonul ADS.
    Intentionez sa cumpar butonul din prima poza si sa schimb consola.
    Rezultatul final as vrea sa arate ca poza 2(exceptand faptul ca butonul e piano black)
    e vreo problema de compatibilitate daca butonul e de facelift iar masina este prefacelift?
     
    Ultima editare: 22 Noi 2015
  16. dreiutz

    dreiutz 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2014
    Locație:
    Luxemburg
    Masina:
    Audi A4 B9 2.0 TDI DETA 2016
    Nu. Asa am si eu pe masina.
     
  17. szergiu

    szergiu 4th Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2013
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    A4 B8 AVANT 2.0 TDI 170 CP 2009
    Multumesc mult dreiutz pentru raspunsul prompt
    numai bine.
    Revin cu poze dupa ce masina o sa primeasca retrofitul
     
  18. Emilliviu

    Emilliviu 6th Gear Member

    Înscris:
    24 Aug 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 4G C7.5 2015, 2.0 TDI 190CP S-tronic
    Buna ziua, am si eu o problema cu ADS , mi-am facut retrofit de la Non-MMI la MMI si acum cand setez pe Individual si setez motorul pe dynamic nu imi ia activeaza setarea.
     
  19. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    Vezi canalele 63 64 65 66 sa fie pe valoarea 4
     
  20. Emilliviu

    Emilliviu 6th Gear Member

    Înscris:
    24 Aug 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 4G C7.5 2015, 2.0 TDI 190CP S-tronic
    Daca pun toate canalele pe valoarea 4 asta ar insemna ca atunci cand pornesc motorul sa imi porneasca automat pe individual , eu doresc sa porneasca pe auto adica 2 si cand setez din buton pe individual sa imi ia comanda.

    Problema mea este ca atunci cand setez din buton pe individual si in meniu individual setez ca motorul sa fie pe dynamic si directia pe confort motorul nu se comporta ca atunci cand pun pe dynamic direct din buton si anume raspunsul motorului.
     
    Ultima editare: 23 Noi 2015
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta