1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi Drive Select la A4 B8 - Instalare buton si/sau activare buton ADS

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de george, 10 Iul 2012.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. ovi2088 5th Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2016
    Locație:
    Pascani
    Masina:
    A4 , CAG , 2008
    Ma poate ajuta cineva , am inteles ca ajuns la Charisma trebuie mutat de la 0 la 5 dar nu gasesc asa ceva

    [​IMG]

    Deoarece nu am Car in meniul ascuns , ma gandesc ca acesta ar trebui sa fie Vehicle dar nu il pot accesa deloc.

    [​IMG]

    Ulterior am gasit funcțiunea Charisma in Diag settings / Car menu

    [​IMG]

    Si aceasta era deja bifata

    [​IMG]

    Mai departe ?
     
  2. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Vezi ca e explicata aici toata operatiunea, dai next la pagini de jos, sunt mai multe .
     
  3. ovi2088 5th Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2016
    Locație:
    Pascani
    Masina:
    A4 , CAG , 2008
    Dupa ce am activat Ads din meniul secret trebuie sa fac si modificările cu vag ca sa funcționeze , nu ?
     
  4. dann778

    dann778 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Aug 2008
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A6 ultra
    Exact.Ai o serie de setari explicate step by step in linkul postat de @nucugheri mai sus.
    Recomandarea mea e sa mergi la cineva avizat sau care a mai facut operatiunea.
    ps.
    Si eu caut acea persoana.Am cumparat toate piesele si stau si ma uit la ele,dar in niciun caz nu ma apuc eu de upgrade.Nu am doua maini stangi,dar chiar nu vreau sa fac practica pe masina mea,asa ca daca stiti pe cineva care ma poate ajuta(contra cost bineinteles), "dati-l in primire"
     
  5. ovi2088 5th Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2016
    Locație:
    Pascani
    Masina:
    A4 , CAG , 2008
    Dar totusi din meniul secret , la Charisma, nu gasesc unde trebuie sa mut de la 0 la 5
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ovi tu stii ce inseamna hexa si decimal, stii sa faci calcule in hexa si decimal ? Te sfatuiesc sa mergi la cineva care a mai facut asta.
    Unele informatii nu o sa le gasesti pe forum pentru ca aduc prejudicii ulterioare ireparabile in functionarea masinii daca sunt folosite de persoane care nu se pricep. Intelege ca este mai bine sa apelezi la cineva care face asta in mod frecvent. Dupa cum pui intrebarile nu stii ce insemna folosirea la adevarata capacitate a unui soft de diagnoza si nu numai. Nu o lua in nume de rau ci ca pe un sfat bine intentionat. Ai un link si in acel link ai toate informatiile necesare.
     
    dann778 apreciază asta.
  7. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    So, ce a pus Nucu este valabil pt MMI 3G!

    Colegul ovi2088 are MMI 2G! Se observa acest lucru din pozele pe care le-a postat si din semnatura pt ca masina e din 2008, an in care nu a fost montat 3G!
    Nu e nevoie sa cunosti transformarile din hexa in deca pt asta ;)

    Asadar ovi, citeste cu atentie primele pagini ale topicului de codari A4 B8 si vei gasi acolo procedura pt MMI 2G si activarea functiei ADS specifica headunit-ului MMI 2G!

    Este necesar sa stii in schimb ca unele masini din 2008, nu au secventa de soft in ECU responsabila de ADS...
    Dar de acest lucru iti vei da seama doar dupa ce faci codarile corect!

    Spor!

    PS: http://www.stemei.de/pages/coding/audi-a4-8k/driveselect.php
     
    Ultima editare: 14 Feb 2016
    ovi2088 și dann778 apreciază asta.
  8. ovi2088 5th Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2016
    Locație:
    Pascani
    Masina:
    A4 , CAG , 2008
    @rotitza , am vazut primele pagini si imi e clar ce modificări trebuiesc făcute cu vag , in schimb pentru a monta butonul de ADS si cablajele , imi poti spune pașii ? Ms
     
  9. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Vezi in postul nui Nucu, partea hardwere - fire si buton - este aceeasi pentru ambele tipuri de navigatie 2G si 3G.

    Spor!
     
  10. ovi2088 5th Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2016
    Locație:
    Pascani
    Masina:
    A4 , CAG , 2008
    Multumesc
     
    radural apreciază asta.
  11. ovi2088 5th Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2016
    Locație:
    Pascani
    Masina:
    A4 , CAG , 2008
    Am activat ADS din vag acum 4 zile. A fost foarte simplu. Ieri in schimb am montat butonul ADS, mi-a luat cam 5 ore dar cu putina răbdare am rezolvat.

    [​IMG]
     
  12. noname00 5th Gear Member

    Înscris:
    3 Iul 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 3.0TDI 240CP
    L-ai codat prost, nu asa trebuie sa se aprinda. Asa a stat si la un prieten la prima tentativa de codare, dup-aia l-a rezolvat
     
  13. ovi2088 5th Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2016
    Locație:
    Pascani
    Masina:
    A4 , CAG , 2008
    Adica , esplica ca nu inteleg , cum ar trebui sa stea aprins? Te referi la buton sau la display ?
     
  14. noname00 5th Gear Member

    Înscris:
    3 Iul 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 3.0TDI 240CP
    Pai tie ti se pare ca arata bine acolo? Jumate stins si jumate iti rupe ochii? :)

    ImageUploadedByTapatalk1458928415.140030.jpg
     
  15. ovi2088 5th Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2016
    Locație:
    Pascani
    Masina:
    A4 , CAG , 2008
    Pff e de la blitzu de la telefonu jhonson .. E tot aprins ca la tine , vezi ca la tine pe Comfort e putin mai aprins asa era la mine pe dynamic
     
  16. noname00 5th Gear Member

    Înscris:
    3 Iul 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 3.0TDI 240CP
    S-ar putea sa ai nevoie de ochelari :) Modurile neselectate trebuie sa fie aprinse la fel de tare ca celelalte butoane din bord iar cel activ putin mai tare. Setat incorect, modul activ se aprinde mult prea tare iar celelalte sunt stinse. Nu vezi ca la tine modurile stinse nu se vad aproape deloc in poza?!

    Uite-l si la prietenul asta al meu inainte de codarea corecta:

    ImageUploadedByTapatalk1458929854.495102.jpg
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Mar 2016
    Alexcretu apreciază asta.
  17. ovi2088 5th Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2016
    Locație:
    Pascani
    Masina:
    A4 , CAG , 2008
    Da am controlat , asa este , doar săgețile si modul activ stau aprinse permanent , ce anume am gresit ?
     
  18. noname00 5th Gear Member

    Înscris:
    3 Iul 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 3.0TDI 240CP
    Pe 09 - Cent. Elect.

    Byte 19 -> Bit 6 change 0 to 1 (enables correct lighting of ADS switch - only if ADS switch installed.
     
  19. ovi2088 5th Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2016
    Locație:
    Pascani
    Masina:
    A4 , CAG , 2008
    Merci.
    In schimb am observat, cand schimb din buton de pe Comfort pe Dynamic ca pe display rămâne la fel. E normal ?
     
  20. noname00 5th Gear Member

    Înscris:
    3 Iul 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 3.0TDI 240CP
    Pe MMI vezi configuratia "individual", nu modul curent. Ce vezi acolo e folosit doar cand muti switch-ul pe pozitia individual
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta