1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi Drive Select la A4 B9 - Instalare buton si/sau activare buton ADS

Discuție în 'Audi A4 B9 (2015 - prezent)' creată de FFN, 1 Iul 2018.

  1. makesorin 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2020
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4, 1968, 2017
    salut
    am cautat saptamana trecuta si am ajuns la 2 cunoscatori ai fenomenului (Costin si Ybu) si nici cu ei nu am reusit.
    Daca gasesti vo' pista , da te rog un semn - achit ;).
    Eu mai am o pista - pe cineva la Porsche Nord ptr ca a spus cineva ca se poate face la reprezentanta dar sunt sceptic
    ptr ca am vb cu cineva de la Midocar si mi-a confirmat ca acolo nu s-a pus niciodata driveselect
     
    skypee apreciază asta.
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Reprezentanta nu are cum sa iti dea codarea.
    Ei fac cu VAS, online, prin SVM.
     
  3. porto91

    porto91 4th Gear Member

    Înscris:
    15 Apr 2015
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A4 B9 2016 2.0 TDI DEUA
    Întreba cineva pe un grup de facebook VCP cum poate activa modul Efficiency pe un B9 de SUA care are deja drive select și i-a răspuns cineva:
    "Hi, there is no elegant way to enable efficiency mode in your car. VCP could upload the needed gateway dataset but this mode also needs the corresponding FEC (feature enable code) in the Gateway which can not be ordered for US spec VIN, afaik. An unofficial VIN/FEC injecting to your Gateway can enable additional Drive Select modes , but they will be erased during your next visit at dealership garage by the SVM (Support Vector Machine) procedure"
    Din ce înțeleg eu este că trebuiesc încărcate alte fișiere pe mașină cu VCP, dar ai nevoie și de niște coduri de activare a acestor feature-uri noi, bazate pe VIN-ul mașinii. O nebunie. Pentru cineva priceput poate e ușor, dar eu unul nu am sculele și nici experiența necesară, așă că voi plăti pentru această codare, dacă este cineva priceput să o facă.
     
    skypee apreciază asta.
  4. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    Intreb si eu din pura curiozitate, de ce atata tam-tam pentru ADS?

    Pentru mine nu e un mare must, e setat pe confort sau auto nici nu mai stiu. Daca aveam si suspensie adaptiva impreuna cu directie progresiva atunci probabil ca era altceva.
     
    vibeup apreciază asta.
  5. porto91

    porto91 4th Gear Member

    Înscris:
    15 Apr 2015
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A4 B9 2016 2.0 TDI DEUA
    Merge foarte subturată și e puturoasă la drum lung dacă nu o dau pe S sau dacă nu mă joc din padele. Am dat ACC-ul pe dynamic din MMI și când dau resume pe pilot pleacă ca din pușcă. Când e pe comfort, mă rog de ea să revină la viteza setată inițial. Asta îmi dă impresia că mașina s-ar comporta cu totul altfel pe alte moduri de condus. Știi cum e..când nu ai o dotare, parcă o vrei. Dacă o ai, meh, parcă nu e atât de interesantă :) .
     
    skypee apreciază asta.
  6. Razvanb110 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Dec 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 avant 2.0 TDI 2016
    skypee apreciază asta.
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Se face in orice reprezentanta. Am vazut kit-ul (pe langa multe altele) intr-o reprezentanta din Italia.

    Da-le un telefon, e mai simplu, mai rapid.
     
  8. porto91

    porto91 4th Gear Member

    Înscris:
    15 Apr 2015
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A4 B9 2016 2.0 TDI DEUA
    Nu chiar în orice reprezentanță. La Apan Brăila, singura reprezentanță din zona, au zis că ei nu fac așa ceva. Să ne anunțe cineva dacă reușește la o altă reprezentanță.
     
  9. porto91

    porto91 4th Gear Member

    Înscris:
    15 Apr 2015
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A4 B9 2016 2.0 TDI DEUA
    Mi-au răspuns cei de la Porsche Pipera și mi-au dat un total de 1926.34 RON strict pentru activare. Dacă nu aveți panoul cu butoane, se adaugă și costul acestuia.
    Licența ( 8W0063765 ) se comandă la Audi și este 1496.51 RON, iar restul manopera, adică faptul că ți-o programează. Mi se pare cam piperat la Pipera având în vedere că în linkul postat de colegul de mai sus, în afară costa 205 EURO including VAT. Eu unul mai aștept. :)
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @porto91 Apan Braila s-a chinuit 4 ore sa scoata un CP si nu au reusit, lucru care la PVB a durat fix 30 min.
     
  11. Razvanb110 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Dec 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 avant 2.0 TDI 2016
    Salutare,
    Revin cu noutati. Mi-au raspuns si mie cei de la Porsche - cost final 2.070 Lei.
    Cerut oferta in Germania la reprezentanta Audi - cost final 205 Euro activare, manopera, etc. + 35 Euro panoul cu butoane (pretul include TVA).
    Trimis mail la Porsche cu oferta atasata de la Audi DE si intrebat de unde diferenta asta asa de mare, concluzie - niciun raspuns in aproape doua luni. :)
     
    Văidean și skypee apreciază asta.
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Normal, sunt state diferite cu preturi diferite.
    Eu cand am zis de 50x ca reprezentantele din Romania practica preturi duble fata de UE ...
     
  13. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    Diferenta consta in drumul pana in Germania :).

    Reprezentantele cred ca se bazeaza foarte mult pe clientii cu masini noi. Daca dai 40-60k Euro pe un A4 nou, te mai uiti la 400e pe o optiune care ai uitat sa o bifezi, sau ai luat o masina din stoc fara ea?
     
    Văidean apreciază asta.
  14. makesorin 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2020
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4, 1968, 2017
    Salut,
    Referitor la activarea ADS pentru modelele noastre de Audi A4 B9 m-am documentat si doar pe unele modele se poate monta si activa ADS.
    Este necesar un anumit tip de pedala cod W0063765A. Daca ai conditiile indeplinite, la reprezentanta Audi in Romania la noi (eu nu am gasit pe nimeni sa faca) costa cam 1.300 lei parca fara TVA activarea on-line (cu toate ca am gasit in Germania pe un site un cost de 199 Euro :)).
    Eu am renuntat, am vandut masina si am cumparat alt A4 B9 cu Audi Drive Select din fabrica.
    Bafta.
     

Distribuie pagina asta