1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi Q5 FY, 40 tdi, Navarra Blue Metallic

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de hadallex, 19 Dec 2020.

  1. hadallex

    hadallex 5th Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi Q5 FY, 2.0 TDI DETA, 190 cp; Ex: Audi A6 4F2, 2.0 TDI; Ex.: Audi A6 C5, 1.9 TDI-AVF.
    Salut,
    Dupa aproape 10 ani si 2 model de Audi A6 am decis sa trec la ceva mai inalt.
    Asadar aveam de ales intre Q7 si fratele mai mic Q5. Au urmat nopti de cercetari legate de costurile de intretinere si utilizare a unui Q7, calcule legate de devalorizare si astfel am ajuns sa-l aleg pe fratele mai mic.
    Dupa ce decizia a fost luata am stabilit minimul de dotari pe care-l voiam (in principiu "cu de toate"), vechimea, numarul maxim de km, altceva in afara de negru si obligatoriu din reprezentanta.
    Cautarile s-au incheiat dupa aproximativ o luna cand am gasit o masina cu putini km si aproape toate dotarile pe care mi le doream.
    Masinuta este un Audi Q5 din 2018, motor 2.0 TDI 190 cp (cod motor DETA), S-Tronic, Quattro Ultra, cu o culoare interesanta. Am gasit-o la Audi Frankfurt si are 40.000 km.
    Ca si dotari as mentiona urmatoarele:
    - Virtual Cockpit
    - Head-up display
    - Camere 360
    - Bang and olufsen
    - MMI plus cu MMI touch
    - Suspensie pneumatica
    - Scaune electrice, incalzite cu memorie pt scaunul soferului
    - Bancheta incalzita
    - S-line exterior (din pacate doar exterior)
    - Faruri Matrix cu semnalizari dinamice fata-spate
    - Lumini ambientale multicolore
    - ACC Plus, Recunoasterea semnelor de circulatie
    - oglinzi cu functie antiorbire
    - clima pe 3 zone
    - perdelute la geamurile spate
    - 2 seturi de Jante 8 j x 19 cu 235x55x19 (ma gandesc la ceva pe 20`` pentru vara)

    Ce nu are si-mi doresc:
    - incalzire stationara (e pe lista retrofiturilor pentru 2021);
    - scaune sport piele + alcantara sau full piele cu romburi (S-line, sq..etc). Scaunele actuale sunt cam uratele fiind cele basic, full piele. Allegro are oferte interesante.
    - carlig de remorcare (probabil asta o sa fie primul retrofit. Pana in primavara trebuie sa am carligul pe masina).

    Iar pentru sfarsit am lasat partea cea mai "urata". :( Pana in prezent eu nu am vazut masina. Nemtii nu au acceptat rezervarea masinii doar cu plata unui avans, au vrut plata integrala si ne-am targuit vreo 2 zile pe tema asta pana cand Germania a intrat in hard lockdown. Intre timp am platit si masina dar nu pot intra in posesia ei decat dupa 6 ianuarie ... asa ca mai fierb cateva zile.
    Dupa ce o sa ajunga masina la mine o sa pun mai multe poze. :)
     
    smurff, bobalex18, Kox și alți 12 apreciază asta.
  2. DSF

    DSF Silver Member

    Înscris:
    10 Aug 2018
    Locație:
    Slatina
    Masina:
    Audi Q5 2.0TDI 190CP CNHA 2015
    sa o stapanesti sanatos, si muuuulti km fara probleme :arco:
     
  3. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Trendul ar fi fost spre A6 4g :) te-ai răzgândit !
    Sper sa se muleze pe nevoile tale și sa va bucure mulți km ! Spor in toate !
     
  4. hadallex

    hadallex 5th Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi Q5 FY, 2.0 TDI DETA, 190 cp; Ex: Audi A6 4F2, 2.0 TDI; Ex.: Audi A6 C5, 1.9 TDI-AVF.
    Mulțumesc de urări.
    M-am uitat putin si dupa A6 4k si am gasit cateva variante care se incadrau in buget dar sincer mi-am dorit mult o garda la sol mai mare.
    Unui A6 ii sta foarte bine cu suspensie s-line iar eu m-am saturat "sa-mi stea inima in gat" cand ma duc la munte si mai e cate o "pietricica" dornica sa guste din baia de ulei sau alte componente din partea inferioara.
    In principiu la A6 imi place varianta berlina si in ciuda faptului ca masina are un portbagaj super mare vine cu cateva limitari legate de incarcarea bagajelor (de ex. nu poti baga un televizor in masina...etc.)
    Acum, la Q5, o am mai mica dar , cel putin la nivel teoretic, se muleaza mai bine pe nevoile noastre si tot la nivel teoretic spatiul interior e cu 2.5 cm mai mic pe lungime si cu vreo 5-6 cm mai lat.
    Chiar sper sa ma satisfaca masina asta si sa nu ajunga la vanzare prin toamna.
    Bafta tuturor.
     
    bobalex18 și Cosmin ZKG apreciază asta.
  5. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Mai extinde lista de retrofituri sa ai treaba pe la ea, ca altfel nu o apuca urmatorul sezon de palton :)
     
    bobalex18 și Caprita Emanuel apreciază asta.
  6. speedo 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Ian 2020
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Sharan 1.9
    Salut,
    Iti trimit ei masina sau trimiti tu pe cineva sa ti-o aduca ? Cat te costa transportul si asigurarea pe durata tranzitului ? Banuiesc ca astea cad in sarcina ta. Te-ai interesat daca e recunoscuta la noi garantia oferita ?
     
  7. hadallex

    hadallex 5th Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi Q5 FY, 2.0 TDI DETA, 190 cp; Ex: Audi A6 4F2, 2.0 TDI; Ex.: Audi A6 C5, 1.9 TDI-AVF.
    Salut,
    Evident ca aducerea masinii in Romania cade in sarcina mea. Pentru a aduce masina o sa contractez o firma de transport (cu asigurare CMR) si o sa fac si presiuni ca masina sa fie predata transportatorului cu PV astfel incat sa nu ma trezesc fara presuri, roata rezerva, jante de vara ... etc. (sunt patit).
    Transportul trebuie sa fie aproximativ 600-650 euro (daca m-as duce eu dupa ea cred ca m-ar costa de 2-3 ori mai mult). Pentru a avea o siguranta in plus am asigurat masina de pe acum (Casco pe valoarea de achizitie, aici sunt cateva dezavantaje pana la efectuarea inspectiei de risc, dar in caz de necaz nu pierd mare lucru). Masina beneficiaza de 1 an garantie sau pana ajunge la 90.000 km.

    @nucugheri mosul deja i-a adus un set de pedale de aluminiu, o camera de bord si inca nu e hotarat daca sa-i ia si grila + grile proiectoare tip RS (model fagure).
     
    Andu333 apreciază asta.

Distribuie pagina asta