1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi TSB (Technical Service Bulletin) - Actiuni Service - rechemari pentru remedieri la Audi A4 B5

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de rex, 3 Feb 2022.

  1. rex

    rex 6th Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2020
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B5 (1999) 2.8 V6 (193cp) quattro
    Salut
    Vedeti ca exista o rechemare in service, pentru Audi A4 B5, pentru ceva airbag-uri Takata care vor fi inlocuite.
     
  2. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Este vorba despre airbag-ul din volan sau pasager/cortină?
     
  3. rex

    rex 6th Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2020
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B5 (1999) 2.8 V6 (193cp) quattro
    Rechemarea cred ca e pentru airbag-ul cortina (foaie e in Germana si am citit-o pe diagonala).
     
    911turbo apreciază asta.
  4. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Nu știam că B5-ul a fost echipat cu airbag-uri Takata. Eventual, poți să-mi spui te rog, numărul TSB-ului pentru a verifica dacă se aplică și la mine ? Merci!
     
    911turbo apreciază asta.
  5. 911turbo

    911turbo 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Apr 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    2007 A6 2.7TDI BPP Quattro, 2003 A6 2.5TDI BFC, 2003 A6 2.5TDI AKE, 2000 A4 1.9 TDI AJM
    @paul14, avand in vedere ca lista cu masini afectate de problemele airbagurilor Takata creste de la an la an, datorita unei combinatii de factori (ipoteze/cauze - gaz care se detoneaza mai violent, incarcatura detonatorului afectata de climat umed ani la randul, structura subdimensionata a suportilor subansamblelor care gazduiesc airbagul raportat la gazul care se detoneaza mai violent datorita umezelii), eu am sunat la reprezentanta Audi si pe baza seriilor de sasiu am intrebat pt toate masinile Audi din familie daca exista vreun recall pt airbaguri, datorita cazului Takata - niciuna din masinile pt care am intrebat nu face obiectul recallului, cel putin pana acum.

    Doar din stiri si liste eu ce am inteles e ca ar fi afectate unele B5-uri din 1998-2000 (posibil si alte modele care impart aceleasi volane), pe partea de airbag in volan. Daca acum e vorba si de airbaguri cortina si poate si de airbaguri laterale, inseamna ca s-au adaugat la lista si astea. Bineinteles, nu toate modelele fabricate au airbaguri vizate recallului, din ce stim pana acum.

    Fiind o problema importanta legata de siguranta la volan, cel mai bun sfat pe care pot sa-l dau e sa sunati la reprezentanta Audi si sa intrebati pe baza seriei de sasiu (VIN number) daca masina detinuta face subiectul recall-ului, dar si sa faceti o analiza pe baza informatiilor de pe internet legate de vehiculele rechemate datorita problemelor cu airbagurile. Un exemplu de lista mare dar nu completa e aici: https://www.caranddriver.com/news/a...now-including-full-list-of-affected-vehicles/
     
    paul14, Cosmin ZKG și DonDoneL apreciază asta.
  6. rex

    rex 6th Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2020
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B5 (1999) 2.8 V6 (193cp) quattro
    Este vorba de airbag-ul din volan (am avut alta foaie prin care scria ca a fost dat jos airbag-ul lateral si am crezut ca sunt "inrudite") pentru masinile intre 1997 - 1999.
    Mai jos e textul integral (scrisoare primita odata cu masina) pentru cei curiosi:

    [​IMG]
     
    paul14, 911turbo, Cosmin ZKG și încă o persoană apreciază asta.
  7. rex

    rex 6th Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2020
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B5 (1999) 2.8 V6 (193cp) quattro
    Si azi am mai primit o foaie de la Autoworld (Dealer Audi Cluj-Napoca):

    [​IMG]

    Sper sa va ajute!
     
  8. rex

    rex 6th Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2020
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B5 (1999) 2.8 V6 (193cp) quattro
    Asa arata declansatorul care trebuie schimbat (aici e chiar cel defect):

    [​IMG]

    Din ce am inteles, este o problema destul de mare pentru ca, in caz ce impact, niste bucati din acest declansator se pot rupe / desprinde si pot rani soferul. Asa ca, daca aveti masina fabricata intre '97-'99, faceti-le o vizita celor de la Reprezentanta Audi si vedeti daca suneti afectati de recall.
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Se stie de ani de zile de aceasta problema.
    A mai fost discutata pe forum.
    Daca o sa cauti pe Google, s-au ales cu destule procese pentru problema asta.
     

Distribuie pagina asta