1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Bulgaria interzice inmatricularea masinilor cu proprietari din alta tara

Discuție în 'Stiri auto generale' creată de teg, 27 Sep 2011.

  1. grecu0888

    grecu0888 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    craiova
    Masina:
    A3 1.8T 1997
    ai vreo problema cu "pisicuta" de 2 litri, poate ca multi detin banii sa ii dea pe taxa insa nu admit sa fie furati pe fata de statul roman. eu zic ca cele de bg sunt mult mai in regula decat cele e spania italia etc care sunt intrate in tara de multa vreme
     
  2. wug

    wug Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C6 Avant 2.0 Tdi BRE 2007
    N-am nici o problema cu "pisicutele" sau Golf3 numai ca au devenit etalon in randul masinilor de Bg care mai de care mai "epava".

    Nu ma intereseaza si nu fac acum diferente intre masini de Bg, Spania sau Italia. Toti trebuie tratati cu un singur standard, altfel ne complicam viata.

    Voi astia cu Bg care cum nu admit sa ii fure statul roman puteti merge linistiti unde vreti si credeti voi ca e mai bine in Bg, USA, etc, iar noi astia mai prostuti care acceptam sa fim furati de statul roman ramanem aici. Ce zici e okei? Nu inteleg pentru ce trebuie sa te chinui intr-o tara in care nu poti trai fericit. Granitele sunt deschise oricui si oricand.
     
  3. grecu0888

    grecu0888 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    craiova
    Masina:
    A3 1.8T 1997
    eu traiesc foarte fericit, si cu si fara :D
     
  4. hro

    hro 5th Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.7 quattro, 120 kw model 2006
    De-aia nu da romanul înainte pt ca nu respecta legea, buna sau rea, spre deosebire de neamt .... Stiti aia cu cele doua lucruri inevitabile : moartea si impozitele ... ( la ei, nu la noi, tara de hoti ce suntem )
     
  5. alinush88 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2012
    Locație:
    Vinga
    Masina:
    Opel
    Asta a fost intr-adevar o veste proasta pentru multi!Din pacate statul roman cauta sa te jupoaie de bani , iar acu nu mai exista varianta Bulgaria:(
     
  6. BAZ87

    BAZ87 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Oct 2012
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    AUDI-S8
    sunt masini foarte scumpe inmatriculate in bg , nu numai pisici si golfuri cum vad unii , ca sa dau un ex , am un prieten si-a cumparat un bmw alpina , a dat 20 000e pe el , la tinut inmatriculat in ro un an , dupa care si-a dat seama ca plateste taxe nesimtite , omul a radiat masina si a inmatriculato la bulgari , si banii la el nu este o problema , doar ca nu a mai vrut sa dea bani la stat ,. deci concluzie , nu neaparat lipsa de bani duce la inmatricularea pe bg , si sunt destule alte motive ... orcum stati linistiti ca bulgaria va merge mult si bine in continuare ....
     
  7. alistar

    alistar 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Sep 2008
    Locație:
    Campina
    Masina:
    ex A4 1.9 tdi 131HP AVF 2003 new Bmw X3 2005
    Prietenul tau e un caz izolat 90% din masinile inmatriculate in Bulgaria sunt masini ce valoreaza sub 1000 euro la nemti masini care nu numai ca polueaza dar sunt bombe pe roti. Singura masina pe care eu personal am vazut-o ce sarea de aceasta suma este un tuareg.
     
  8. BAZ87

    BAZ87 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Oct 2012
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    AUDI-S8
    sunt destule masini inmatriculate RO la fel de bombe si care polueaza destul ! eu personal cunosc foarte multe masini destul de scumpe inmatriculate BG, mai un prieten cu un jaguar foarte scump , omul a deschis firma in bulgaria special sa inmatriculeze masina aia .......
     
  9. wiseguy76 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2011
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    a4 tdi 1.9 1998
    Am inmatriculat eu masina saptamana trecuta in BG...de fapt a fost taica-miu cu ea, eu nu sunt in tara. Inainte sa mearga, a fost si a intrebat la pol. rutiera, si i-au zis aia ca nu e nici o problema, n-au nici o precizare si nici nu se prevede ceva pe viitor. Daca ai asigurare si rovignieta de RO, nu e problema. E vb de pol. Constanta, unde sunt mii de masini de BG, sper ca sunt in cunostinta de cauza.
     
  10. badilosu

    badilosu 6th Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2010
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI cod BRB, an 2007, sedan
    Si asigurare de RO si rovignieta de RO? Sau doar rovignieta?
     
  11. wiseguy76 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2011
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    a4 tdi 1.9 1998
    Nu, doar rovignieta de RO. Asigurarea o platesti in Bulgaria, si are carte verde, merge oriunde.
     
  12. badilosu

    badilosu 6th Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2010
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI cod BRB, an 2007, sedan
    ok. am crezut ca de anul asta se poate si cu asigurare de RO. am masina pe bg de 2 ani. si-a platit cineva taxele pe anul viitor? ma intereseaza daca este obligatorie deplasarea cu masina in bulgaria pentru itp. intreb asta pentru ca de 2 ani am rezolvat totul printr-o firma din giurgiu.
     
  13. BAZ87

    BAZ87 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Oct 2012
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    AUDI-S8
    Da, este obligatoriu sa fi cu masina acolo.
     
  14. Danysasha 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2016
    Locație:
    Tg Mures
    Masina:
    Audi a6
    Buna seara la toti colegii depe acest sait bun.in primul rand nu stiu ce este cu aceasta lege si eu am masini inmatriculate pe bulgaria dar tot la fel din cauza taxelor.nu inteleg legea dece interzice masinile cu placute de bg?daca Romania este o tara nenorocita si mare hotie in Romania,dece nu fac o lege sa fie taxa 600 na 1000 euro pt toate masinile sa le inmatriculez pe Romania.eu sincer am un audi de 2.5 2001 si un Q7 3000.cmc dar sa zic sincer nu ma int sa le inscriu in romania audi ma dus taxa calculata 2000 euro in cazul in care am achizitionato la 1200 din Germania.as dori sa va intreb ceva.daca statul roman ar face taxa ca la Bulgari cati banii ar fi la buget si cat s ar ridica Romania......?????de ridicat nu se va risica inradevar pentru ca fura parlamentari toti banii si toate fondurile.sa bage lege asta ca numai noi in Gorj suntem 2000 de masini pe BG si o sa mergem frate in miting pana la Bucuresti si sigur o sa ni se alature si altii.ce crede guvernu ca ei sunt smecheri noi prosti la munca nu sa stea la mila cetatenilor ca locuri de munca nu ne dau la noi in tara s au daca ne dau ne dau pe 1000 lei.hai sa vedem care sunt smecherii si care sunt prostii.pan la urma frate suntem in Uniune parca stiam nuuu???si in primul rand eu imi fac ITP ASIGURARE totul in BG nu pe xerox asa ca din cauza saracilor suferim altii cinstitii.eu i cred si pe ei dar nu sa ne interzica mersul.va multumesc colegii.stima si o seara buna
     
  15. radu20

    radu20 Silver Member

    Înscris:
    15 Oct 2011
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A6 ;2.0 TDI,2009(CAG) 136CP, Multitronic + Audi A3 8P, 2.0 TDI,2007(BMM) 140CP,DSG
    Într-adevăr, regretabil....daca intelegi ce vreau să zic! ;)
     
  16. dhan67

    dhan67 Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2014
    Locație:
    LOGROÑO,LA RIOJA,ESPAÑA
    Masina:
    Audi A6/C7 Avant, 2.0 tdi 177 cp,multitronic, an fab. 2014,luna octombrie
    E lege si trebuie respectata.Asa buna sau rea cum e.
    Dar asa e românul, pina nu fenteaza el legea nu se simte bine.
    Scuzati cei care se simt lezati dar trebuie sa invatam ca legile se respecta chiar daca nu suntem de acord cu ele.
     
  17. Danysasha 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2016
    Locație:
    Tg Mures
    Masina:
    Audi a6
    dhan67 referitor la raspun cu ce fenteaza romanul legea????daca e lege so faca mai buna nu crezi ca ar fi corect taxe si impozite mai mici si un salariu decent din care sa traiasca lumea nu sa faca foamea fratilor....tibeti in palme uni ca voi faceti foamea in tara si va rupeti carca pe afara stima
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Acest topic nu este un topic in care ne varsam noi frustarile asupra nedreptatilot din aceast tara. Asa cum a mentinat anterior colegul legile trebuie respectate indiferent cum sunt ele bune sau rele si chiar daca nu ne convin. Atat aici despre acest subiect. Orice mesaje care nu are legatura cu titlul topicului va fi sters ulterior. Multumesc pentru intelegere.

    Danysasha Am rugamintea sa faci un efort ca sa formezi propozitii si fraze intr-un mesaj scris pentru ca altfel nu se intelege nimic din ce vrei sa spui in mesaj. Daca mai scrii in felul acesta, adica asa cum ai scris mesajele anterioare, mesajele tale ulterioare vor fi sterse fara explicatii. Este o insiruire de cuvinte fara absolut nici o logica din punct de vedere gramatical. Nu te supara dar ne vine foarte greu sa citim si sa urmarim un asemenea text scris in acest mod. Nu intelegem nimic din ce ai scris. Respecta te rog limba romana si gramatica limbii romane. Respecta semnele de punctuatie, ortografia intr-un text scris si asezarea in pagina a unui text scris. Dupa punct sau la inceputul propozitiei sau frazei cuvantul se incepe obligatoriu cu litera MARE. Multumesc.
     
    kojak13 apreciază asta.

Distribuie pagina asta