1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Carlig remorcare/tractare la A4 B7

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de radu2000v, 4 Aug 2009.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
  2. Mihayy

    Mihayy 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2013
    Locație:
    Alba iulia
    Masina:
    Audi A4,2.0 TDI,2006 s-line
    multumes frumos de raspuns
     
  3. Mihayy

    Mihayy 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2013
    Locație:
    Alba iulia
    Masina:
    Audi A4,2.0 TDI,2006 s-line
    Salutare,
    Aazi am intrat in posesia al unui carlig de remorcare. Daca ma poate ajuta un coleg cu parte electrică, eu momentan nu sunt in tara si as vrea sa imi leg singur carligul. Am urmat pasi de mai sus si am inteles ca firul rosul cu negru de la mufa cu 14 pini se leagă la calculatorul de lumini pe pinul 15. Firele portocali reprezintă can-bus-ul si au mai ramas 3 fire.
    1 rosul mov
    2 negru subțire
    3 negru albastru
    care nu stiu unde vin legate. Va multumesc frumos.
     
  4. mario vrs Silver Member

    Înscris:
    24 Noi 2010
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    audi a4 b7,2006,2.0 tdi BPW multitronic(HHF)
    Nu pot demonta carligul...
    Cheia intra, se invarte usor, se deblocheaza cupla, o trag in dreapta. Nu vrea sa se invarta ca in poza sa dea drumul la carlig. Adica in sensul B din poza nu se invarte..,doar in sensul A merge..
    Carligul are o gaurice sub el. Am bagat WD40 sa vad daca se deblocheaza. Nu-i dat jos de cativa ani...

    Sa-i dau vro' 2 ciocane??
     
  5. Apostol Cosmin

    Apostol Cosmin 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Mar 2017
    Locație:
    Călărași
    Masina:
    A4 Avant 8E - S-Line- - 2008 , TDI2.0 - 140cp (BPW) PD DPF
    Salut,
    Am montat de curand un carlig de remorcare pe masina mea si acum sunt in faza de instalare a partii electrice.
    Desi am primit si un modul de la colegul care mi-a trimis carligul, electricianul m-a pus sa cumpar un modul universal motivand ca nu am conectorii si firele necesare instalate pe masina.
    Intrebarea mea este urmatoarea: faptul ca pun un modul adaptor universal care nu comunica pe CAN cu masina, afecteaza cu ceva tinuta de drum a masinii ? Intelesem ca, la instalatiile originale, in momentul in care conectai remorca, ESP-ul se comporta diferit.

    Masina este A4 B7 Avant din 2007, cutie manuala cu senzori de parcare spate, daca are importanta.
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Electricianul la care ai fost schimba-l. Un electrician auto are pini, are clesti de sertizare pini, stie sa citeasca ELSA si stie sa iti fac un cablaj pentru masina ta. Dace nu ai intalnit tu un asemenea electrician iti spun eu ca exista aici in Bucuresti. Lasi modulul original pe masina pentru ca asa trebuie deoarece trebuie sa faci diagnoza.

    Ca sa iti raspund la intrebare nu are nici o legatura modulul de control si gestionare al carligului cu ESP-ul si cine ti-a spus asta nu stie despre ce vorbeste.

    Inca ceva: acum am facut o exceptie si nu ti-am sters topicul deschis aiurea si inutil dar data viitoare nu se va mai intampla asta.
    Intai citim pe forum aria care ne intereseaza, vedem daca exista topicuri care trebuie sa le citim integral si in care trebuie sa scriem (daca mai este cazul) iar pe urma daca nu exista topicuri dedicate deschidem altele noi.
     
  7. popa valentin gruia

    popa valentin gruia 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Iul 2017
    Locație:
    drobeta turnu severin
    Masina:
    audi a4 BKE 1,9 tdi 116 CAI 2005
    se poate monta un carlig de wv passat b5 pe un audi a4 b7
     
  8. Bota Cristian 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2010
    Locație:
    Viseu de Sus
    Masina:
    Audi A4 B7,2.0 TDI, BPW, an 2006
    Buna tuturor,
    Se potriveste un carlig de remorcare de pe un A4 B6 Avant pe un A4 B7 limuzina ? Este cu tot cu modul cu tot ce trebuie, numai de pus pe masina.
     
  9. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    @Bota Cristian vad ca pe B6 avant e acelasi cod Bosal ca la B7 limuzina (awx si brb).
     
  10. Bota Cristian 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2010
    Locație:
    Viseu de Sus
    Masina:
    Audi A4 B7,2.0 TDI, BPW, an 2006
    Eu am cod motor bpw , dar nu cred ca are importanță, faza ii ca am vb cu respectivul de la care vreau sa cumpar carligul sa ma astepte sa fiu sigur ca potriveste pe masina, nu sa il cumpăr si sa nu pot face nimic cu el.
     
  11. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Si la BPW imi ofera acelasi cod la carlig (Bosal), deci trebuie sa mearga.
     
  12. Bota Cristian 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2010
    Locație:
    Viseu de Sus
    Masina:
    Audi A4 B7,2.0 TDI, BPW, an 2006
    Multumesc frumos de informații, i-am spus respectivului sa îl trimită carligul, sper sa se potrivească si sa fie ok.
     
  13. Laru 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Iul 2018
    Locație:
    Gorj
    Masina:
    Audi a4 bke 2006
    Salut,
    Am um audi A4 B7 an 2005 / 09 motor cod BKE berlina și nu știu ce modul sa cumpar pentru instalația electrică a cârligului. Poate fi bun si un modul provenind de la Skoda, Passat, Audi A4 B5 sau A4 B6 ? Multumesc.
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Iti cumperi doar pentru Audi A4 B7 si atat adica cel original conform codului care iti trebuie.
     
  15. Laru 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Iul 2018
    Locație:
    Gorj
    Masina:
    Audi a4 bke 2006
    Salut,
    Ai o poza cu modul original de la cârlig pentru ca am nevoie sa cumpăr unul pentru Audi B7 ? Multumesc

    Multumesc Cristi. Și cum pot afla codul pentru modul, electricianul m-a sfătuit sa-l iau de la dezmembrări pentru ca este de calitate.

    Mai precis ma poate ajuta cineva cu un cod la un modul de cârlig remorcare audi A4 B7 an 2005 berlina. Multumesc!
     
  16. marian_S_petre 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2010
    Locație:
    Londra
    Masina:
    Audi A4 B7, 1.9TDI, 2007, Berlina
    Salutare colegi,
    Eu am montat carlig pe masina mea A4 B7 an 2007). Daca aveti nevoie de ajutor, cu mare placere si gratis. Am folosit mufa 7 pini pentru ca in Romania trag o salupa dupa mine si remorca este pe 7 pini, releu cu 7 pini achizitionat de la aceeasi companie de la care am cumparat carlig-ul. Toata nebunia a costat 150 Lire sterline. Carlig-ul cantareste doar el 80 Kg si poate sustine 2 Tone. Bila de tractare se poate schimba in functie de nevoi. Conectare U cu pin de siguranta sau bila mai mare dupa nevoie. L-am montat in 6 ore singur si fara modificari de soft. Functioneaza perfect.

    1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg
     
  17. Yoromica

    Yoromica Silver Member

    Înscris:
    16 Mai 2018
    Locație:
    Castelnuovo Scrivia-Italia
    Masina:
    A6 C7 3.0 tdi CDUC s-tronic Golf 6 1.4 tsi CAVD DQ200 Polo 9N BBY
    Ai vrut să scrii ca rezista la o forță de apărare pe carlig de 80 kg, asa au majoritatea carligelor. Si rezista sa tractezi 2000 kg. Trebuie să aibă o tăblița cu datele astea. Dar nu poti tracta mai mult decât ai în certificat. Nu are cum sa aibe 80 kg carligul, l-ai cantarit ?
     
  18. Mantza

    Mantza 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2019
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi a4 20tdi 2006
    Bună dimineața,
    Ma poate ajuta cineva cu codarile la modulul OE de cârlig A4 B7 cumparat din dezmembrări ? Modulul este HELLA cod 383 în coada.
     
    Ultima editare: 23 Oct 2019
  19. Laru 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Iul 2018
    Locație:
    Gorj
    Masina:
    Audi a4 bke 2006
    Salut,
    Are cineva schema pentru montarea unei instalații cârlig + modul original la Audi A4 B7 ?
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    O gasesti in ELSA. Bafta.
     

Distribuie pagina asta