1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Cat timp e valabil certificatul fiscal ?

Discuție în 'Probleme inmatriculare' creată de eminence, 25 Sep 2009.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. sharkyno 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Sep 2011
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A6 C7 Avant 2012,2.0 TDI - CGLC - 177hp
    Problema cea mai grava este ca nu pot obtine certificatu de la "propietarul anterior"ca, zice el ca fratele lui este in proces si are datorii si nu ofera certificat fiscal nici unui membru al familiei care locuieste la acea adresa.El nu a luat masina in evidenta deoarece a stat la el doar 4 zile de cand a adus-o si apoi am cumparat-o eu,dar a apucat sa scoata un rand de numere rosii pe numele lui. ESTE CEVA DE FACUT??? O pot lua direct eu in evidenta fara sa o mai ia el...sau ce ar trebui facut??? Eu am inteles ca de fapt numerele rosii nu se iau pe persona ci pe seria de sasiu de fapt ca de aceea nu poti scoate mai mult de 3 randuri....atunci pot spune ca a fost doar un prieten care sa dus sa le ridice in locul meu???
    Va multumesc anticipat celor care imi pot oferi vreo solutie.
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Din pacate nu ai ce sa faci. Trebuie in mod obligatoriu sa obtii certificat fiscal de la proprietarul anterior care figureaza pe contractul de vanzare-cumparare initial facut in Germania intre vechiul proprietar german si cine a adus masina (adica cel de la care trebuie sa obtii Certificatul Fiscal).

    Fara certificat fiscal nu o poti pune pe rol la Directia Impozite si Taxe Locale de unde ai tu domiciliul. Impicit nu se poate elibera fisa de inmatriculare si nu poti inmatricula masina la DRCPIV.

    El putea sa o tina si 1 ora in proprietate. Atat timp cat figureaza el ca proprietar actual tie trebuie sa-ti dea Certificat Fiscal. Nu trebuia sa-i dai nici un ban pana nu aveai toate actele in mana perfect in regula. Trebuia sa intrebi si tu pe cineva care se ocupa cu inmatricularile de masini ca sa eviti aceste neplaceri.

    Numerele provizorii (rosii), asa este se obtin pe baza seriei de sasiu, si odata ce au fost eliberate de 3 ori (adica s-au scos 3 randuri de numere provizorii) de cand a fost adusa masina in Romania nu mai poti obtine niciodata pana inmatriculezi masina alte randuri de numere provizorii (rosii).

    Bafta.
     
    Ultima editare: 7 Oct 2011
  3. sharkyno 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Sep 2011
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A6 C7 Avant 2012,2.0 TDI - CGLC - 177hp
    Pai..daca eu refac contractul dintre neamt si el si ma trec pe mine se poate sa o iau eu direct in evidenta ? Sau....apare si el pe undeva pentru ca a scos acele numere rosii ?
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Oct 2011
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Deja daca se verifica la DRCPIV (Serviciul inmatriculari) de catre un politist zelos ai putea sa ai probleme daca a lasat cumva un contract pe acolo dintre el si neamt.

    Intradevar solutia propusa de tine era cel mai la indemana. Direct un contract intre tine si neamt. Dar din pacate acum este riscant sa procedezi asa. El poate sa zica ca nu a lasat acte aiurea pe acolo. Dar poti sa-l crezi ? Te risti inutil.
     
  5. sharkyno 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Sep 2011
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A6 C7 Avant 2012,2.0 TDI - CGLC - 177hp
    Crezi ca pot afla cumva ? Dar nu de la el ca e posibil sa minta....din alta parte..
    Daca nu, ce mai pot face ? ...ca mai nou asta nu mai imi raspunde nici la telefon. :(

    A, si el a scos numerele direct din Arad. Iar eu vreau sa inmatriculez masina in Brasov. Se poate vedea?
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Oct 2011
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cand se elibereaza numere provizorii automat se completeaza o declaratie semnata de catre proprietarul masini care depune actele personal la ghiseu sau prin imputernicit (prin procura) si se ataseaza copie dupa B.I. / C.I. al proprietarului, asigurare si actele de provenienta ale masini.

    Ai cunostinte la DRCPIV -Brasov ?. Altfel nu o poti rezolva decat cu bani multi sau il dai in judecata obligand-ul sa-ti elibereze Certificat Fiscal. Este o procedura de durata care se va rezolva dar cu pierdere de timp, nervi si bani. Gaseste alta modalitate. Intelegi ce vreau sa spun. Nu este nevoie si nu am voie sa scriu.;)

    Bafta
     
  7. oscard 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    odorheiu secuiesc
    Masina:
    audi A4, benzina 2.0, 2002
    Buna seara,

    Am si eu o mare problema legat de certificat fiscal. Am cumparat un audi a4 de la un om care nu e proprietarul masinii. Deci cine mi-a vandut masina avea un contract de vanzare cumparare cu proprietarul. Mi-a zis ca-i ceva ruda cu proprietarul . Am primit toate actele masinii in afara de certificat fiscal. Mi-a promis ca face rost de certificat fiscal si imi trimite a 2-a zi, dar nu mai e de gasit. Mentionez ca eu am facut un contract cu el pe loc, scris cu mana. Asta a fost acum aprox. 3 luni. De atunci nu mai stiu ce pot sa fac. Am gasit proprietarul adevarat foarte greu nu demult, dar am aflat ca are datorie si nu intentioneaza sa plateasca. Ce pot face? Nici nu pot vinde masina si nici nu pot inmatricula. Daca aveti ceva idei, va rog sa ma ajutati. Multmesc.
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Trebuie actionat doar pe cale judecatoreasca sau te duci si ii platesti tu datoriile si el scoate certificat fiscal.

    Dar intervine o problema: daca proprietarul din acte a radiat masina de la Directia Impozite si Taxe Locale de unde este inregistrata masina nu se mai poate elibera alt certificat fiscal.

    Adica daca exista contract intre el si cel care ti-a vandut masina trebuie sa-ti dea certificat fisca ultimul, de la care ai cumparat masina efectiv.

    Citeste tot acest topic de la inceput de mai multe ori si toate paginile.

    Alta data sa va fie invatare de minte sa mai dati banii inainte de a avea toate actele in regula pentru a putea inmatricula masina.
    Trebuia sa intrebi si tu in stanga si dreapta pe altii care se ocupa cu asa ceva. Bafta.
     
    Ultima editare: 12 Feb 2012
  9. oscard 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    odorheiu secuiesc
    Masina:
    audi A4, benzina 2.0, 2002
    Iti multumesc pentru raspuns. Cand am cumparat masina, nu credeam ca exista astfel de oameni...dar se pare ca m-am inselat. Acum am o alta intrebare. Tipul are 2 masini inmatriculate si o datorie mare de xxx lei. Daca platesc doar restanta pe masina care am cumparat se va elibera certificatul fiscal sau trebuie platit tot ce ii pe numele lui? Varianta pe cale judecatoreasca nu e cea mai buna solutie deoarece cand am vorbit cu el la telefon, mi-a zis ca nu-i e frica nici de tribunal nici de politie...si ii capabil de orice. Daca scap de situatia asta, o sa fiu cel mai fericit om.

    Ps. A vandut o masina care ii la service in fiecare saptamana. :(
     
    Ultima editare de un moderator: 13 Feb 2012
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Conform legii trebuie platite toate datoriile la D.I.T.L. pentru a se putea elibera certificat fiscal. Bafta.
     
  11. dr_dumi

    dr_dumi Bronze Member

    Înscris:
    12 Mai 2008
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B9 190 CP Quattro
    Probabil ca mai ar fi si a 3a varianta: dezmembrezi masina si iti mai scoti din pierderi...
     
  12. Andriescu90 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Dec 2012
    Locație:
    iasi
    Masina:
    Opel corsa.....1.0....1998
    Certificat fiscal expirat

    Salut......am cumparat si eu o masina adusa din afara....dar am cumparato de la o persoana care la randul ei a luato de la cel ce a aduso din afara.....am luat certificate fiscale de la ambii proprietarii....dar unul dintre ele a axpirat....ce pot sa fac ca sa nu ma mai duc pana la primul proprietar care sta in cealalta parte a romaniei....sa imi eliberez alt fiscal....mai este alta cale...:(....
     
  13. lucky

    lucky 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Oct 2007
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi 80, 1.8 cc, '87
    Pb inmatriculare

    Salut ..
    Am si eu o intrebare .... Am cumparat un autoturism, am facut un contract de v-c acum vreo 3 luni si de atunci fostul propietar inca nu a reusit sa scoata fiscalul. In talon e deja mentionat "instrainat catre ..." cu data de acum 3 luni. Am facut RCA pe numele meu si pana cum am mers cu ea asa. Intrebarea mea e daca mai pot circula asa sau tre obligatoriu sa fac actele la ea? Si daca ma duc acum la finante (sa zicem ca fac alt contract de vanzare cumparare daca e necesar) tre sa platesc vreo amenda? (data vanzarii se vede pe inscriptia de pe talon).
    Mersi ...
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da o sa platesti o amenda calculata in functie de zielele de intarziere de cand ai devenit proprietar. Conform legii esti obligat ca in maxim 30 zile sa iti inscrii masina pe rolul tau la D.I.T.L.-ul (Directia Impozite Taxe Locale) tau unde ai domiciliul (adresa din buletin).
    Nu are cum in 3 luni sa nu-ti dea certificat fiscal. Ai gresit tu ca ai luat masina fara fiscal. Fiscalul se elibereza pe loc sau in cel mult 2 zile de la D.I.T.L. unde are domiciliu vanzatorul.
    Vanzatorul are o problema cu impozitele sau amenzi neplatite si din cauza asta nu i se elibereaza de la DITL -ul lui Certifiscat Fiscal. Bafta.
     
  15. lucky

    lucky 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Oct 2007
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi 80, 1.8 cc, '87
    Da e adevarat fostul [ropietar are de platit niste amenzi ... si pe mine ma tot amana... Am fost eu la finante in locul lui si am vrut sa scot fiscalul in locul lui si atunci am aflat ca are ceva datorii ...
    Oricum asta e acum nu mai am ce face ... Dar masina mai are drept de circulatie acum? Daca ma opreste politia ce se intampla?
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu se intampa nimic daca tu vei circula asa pentru ca masina este intr-o procedura de inmatriculare continua (nu intelegi ce-ti spun, banuiesc) adica mai pe scurt masina nu se radiaza niciodata din evidentele DRPCIV doar se face trecerea de la un proprietar la altul in evidentele DRCPIV.
    Ea se radiaza doar de la DITL pentru diverse motive (vanzare, scoatere din circulatie, casare, export, etc.) si se elibereaza un certificat fiscal in acest sens care atesta aceea stare de fapt adica in speta, la tine, se elibereaza un Certificat Fiscal pentru motivul instrainarii catre terti adica catre persona ta.

    Daca dupa 30 zile de a data inscrierii pe Certificatul de Inmatriculare = Talon nu o transcrii pe numele tau si la DRCPIV (Politie mai bine zis Institutia Prefectului ca asa se numeste unde trebuie sa-ti eliberi noul talon) Politia are dreptul sa-ti retina Certificatul de Inmatriculare = Talonul masinii si numerele pentru a intra in legalitate si poti fi amendat, dar aceste lucruri se intampla foarte rar.
    Inainte sa mai cumperi o masina, informeaza-te despre procedurile de inmatriculare si nu cauta raspunsuri pe forumuri doarece s-ar putea sa-ti iei o mare teapa si sa fii nevoit sa umbli prin tribunale si la judecata pentru a forta pe cineva sa-ti elibereze niste acte ceea ce cred ca nu-ti convine. Bafta.

    Despre aceste lucruri s-a mai discutat pe multe forumuri auto si la noi pe forum dar in alt topic si cu aceste explicatii care nu mai au legatura cu Certificatul Fiscal te rog sa rasfoiesti celelalte topicuri si sa le citesti, din aceasta arie.
     
  17. adrian.jigarov 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Iul 2015
    Locație:
    TULCEA
    Masina:
    AUDI A4 2007 2.0 TDI BRD SLINE QUATTRO
    Am inmatriculat recent o masina si ciudat este ca nu mi s-a cerut fiscalul. Din ce am inteles nu se mai cere, asta cel putin la tulcea.
     
  18. vladliviu85

    vladliviu85 Audi Expert

    Înscris:
    27 Mai 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 BLB 2.0 TDI 2005 - 140 calutzi
    Imposibil ...
     
  19. adrian.jigarov 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Iul 2015
    Locație:
    TULCEA
    Masina:
    AUDI A4 2007 2.0 TDI BRD SLINE QUATTRO
    De ce sa mint, am fost prima data la un birou de acte sa imi pregateasca toate documentele si mi s-a spus ca nu am nevoie de fiscal. Initial nu am crezut dar cand am fost la inmatriculari nu l-a cerut, am ramas cu el.
     
  20. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Eu am vandut o masina saptamana trecuta, masina adusa din Germania si masina careia i-am scos doar numere rosii. La inmatriculare s-a cerut fiscal, si repet, avea doar numere rosii! Evident ca fiscalul se cere, inca! Dealtfel esti singurul care spune ca nu a avut nevoie de fiscal!
    Nu ai nevoie de fiscal daca cumperi o masina care nu a avut numere romanesti, rosii sau negre. Atat!
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta