1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Ce este / ce reprezinta Piesa sau componenta motor si Pozitionare Piesa in/la masina - Audi A3 8L

Discuție în 'Audi A3 8L (1996 – 2003)' creată de paulvyky, 11 Iul 2014.

  1. BlueMOON

    BlueMOON 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Sep 2013
    Locație:
    Târgoviște
    Masina:
    A4 B8 2.0 TDI - CSUB 2015
    Sau mai degraba mufa de la EGR.
     
  2. toncy 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Dec 2016
    Locație:
    Targu Secuiesc
    Masina:
    Audi A4 Avant B6 2.0 FSI AWA 150CP
    Salut, si unde gasesc EGR-ul? Si termostatul? Inca sunt nou in asta.. :)
     
  3. BlueMOON

    BlueMOON 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Sep 2013
    Locație:
    Târgoviște
    Masina:
    A4 B8 2.0 TDI - CSUB 2015
    De regula sunt sub capota, ca si componente ale motorului. Pe bune ... cauta pe forum ca s-a discutat intens pe aceste teme si gasesti si poze cu pozitionarea lor.
    Cand nu sti nimic ... ce sa zic, mergi la un mecanic. E mai sigur pentru tine.
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    toncy invata repede ce masina ai si citeste integral aria masinii care o ai cu toate topicurile din acea arie si nu mai pune asemenea intrebari niciodata pe forum adica ce piese sunt acelea de pe la motor sau din alta parte. Acum raman vizibile aceste mesaje dar pe viitor asemenea intreabari adica ce sunt acele piese ale motorul, componente auto, piese, etc vor dispare/fi sterse imediat de pe forum.
     
  5. alle_ares

    alle_ares Bronze Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Mediaș
    Masina:
    A3 1.6 8l AVU 2001
    Sigur nu e de la EGR si de la termostat iarasi nu, ca mufa aia pleaca din alta parte. Revin azi cu un update sa iti zic de unde este mufa, ma uit la mine sub capota.
     
  6. alle_ares

    alle_ares Bronze Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Mediaș
    Masina:
    A3 1.6 8l AVU 2001
    si eu am 1.6 AVU din 2001 si sincer sa iti spun,in zona respectiva,nu am nici un fir sau mufa sau vre-un bracket sa tina sau sa directioneze ceva.pacat ca nu am facut poza,ca la mine locul e gol acolo intre furtul in T si mufa din dreapta ce o ai bagata.
    Poate la mine lipseste ceva si am eu o problema :))
    din cite se vede,e cam original,nu e improvizatie.poate te ajuta altul mai mult,totusi incearca sa mergi pe fir sa vezi de unde pleaca,sau pe unde ajunge..
    la mine,ce mufe sunt in acea zona,in afara de cea din dreapta ce se vede bagata,este doar la egr,dar aia nu ii cu 2 pini si mai este mufa de la clapeta,atita am eu
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Greu, greu. Nu imi vine sa cred ca 3 persoane cu aceeasi motorizare nu au observat de unde e amarata aia de mufa. :)

    Pe AVU au fost puse 2 modele :

    1J0 129 684 T - fara senzor
    1J0 129 684 CG - cu senzor

    Daca nu ai senzor acolo, probabil s-a rupt racordul si l-a inlocuit cu unul din dezmembrari fara senzor.
     
    Ultima editare: 11 Feb 2017
  8. BlueMOON

    BlueMOON 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Sep 2013
    Locație:
    Târgoviște
    Masina:
    A4 B8 2.0 TDI - CSUB 2015
    Eu nu am asa ceva. Nici mufa care sa atarne aiurea si nici senzor.
    Vezi....pana si motoarele astea nu mai sunt ce au fost odata.:respekt::hi:
     
  9. alle_ares

    alle_ares Bronze Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Mediaș
    Masina:
    A3 1.6 8l AVU 2001
    pai,eu unul,cel putin,nu sunt chiar asa expert.....nu cunosc deloc alte masini(si nici toate versiunile sau toate optiunile disponible la A3),cunosc despre a mea,ca asta o am si de ea ma intereseaza.daca a mea a fost prevazuta fara senzor......
    sa fi intervenit unu care are asa ceva!
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Afirmatia asta ma face sa cred ca nu iti cunosti masina asa bine cum crezi tu. Nu erai sigur daca iti lipseste sau nu ceva de acolo. :)
     
  11. MariusSCM

    MariusSCM Silver Member

    Înscris:
    19 Noi 2011
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A3 - 1.6 (BFQ) 102 CP
    Nici la mine nu am vazut acea mufa/senzor. Singura mufa pe care o am conectata in acea zona e cea de la debitmetrul de aer.

    Totusi, cei care au acea mufa, ce rol are?
     
  12. ianculets

    ianculets 5th Gear Member

    Înscris:
    17 Ian 2017
    Locație:
    Buzau/Ploiesti
    Masina:
    A6 C6 3.0TDi Avant /A̶4̶ ̶B̶8̶ / A̶3̶ ̶8̶L̶
    Am gasit acest furtun "murdar" , putin umed.Nu sunt alte semne cum ar pierde vreun lichid dar nu stiu ce este si daca trebuie sa-l schimb.
    a3 8l 1.6 avu
    [​IMG]
     
  13. BlueMOON

    BlueMOON 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Sep 2013
    Locație:
    Târgoviște
    Masina:
    A4 B8 2.0 TDI - CSUB 2015
    Este de la servodirectie. Nu cred ca se poate schimba decat traseul cu totul ( furtune si conducte ) . Verifica nivelul uleiului din vas. Trebuie schimbat dar la cum arata nu e urgenta extrema.
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Furtunul ala este murdar de ulei pentru ca "dorel" la service nu stie sa scoata/demonteze filtrul de ulei cu carpe si servetele in jururul filtrului ca sa nu murdareasca de ulei toata masina / tot motorul ca asa este el, mai meltean prost. In concluzie sufla bine cu un curatitor de frane si vezi daca mai este murdar, dupa o perioada. Asta trebuia tu sa faci inainte sa intrebi pe forum. Trebuia sa intrebi pe forum dupa ce curatai initial acolo si daca aparea acea scurgere / umezeala trebuia sa intrebi. Tu ai inceput exact invers adica sa pui intrebari in loc sa faci ce trebuie.
     
    MariusSCM apreciază asta.
  15. ianculets

    ianculets 5th Gear Member

    Înscris:
    17 Ian 2017
    Locație:
    Buzau/Ploiesti
    Masina:
    A6 C6 3.0TDi Avant /A̶4̶ ̶B̶8̶ / A̶3̶ ̶8̶L̶
    a3 8l 1.6 avu 75 kw - 2001
    Ce este ce am incercuit ? Am inteles de la un coleg ca este pompa de aer secundar, aceasta este denumirea "oficiala" ?
    Daca se poate lasa si un cod ?
    [​IMG]
     
    Ultima editare: 8 Iun 2017
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Gabriel, pe viitor, ca sa nu-ti fie sterse mesajele direct si fara alte explicatii te rog, sa modifici/completezi profilul tau cu masina care o detii (in speta Audi), adica: tipul masinii, model, an de fabricatie, tipul motor/capacitate cilindrica si obligatoriu cod motor pentru ca data viitoare, daca mai pui intrebari, sa nu stam sa ghicim despre ce tip de masina si motorizare vorbesti. Uita-te la profilul meu si ai sa intelegi, cum trebuie sa arate si profilul tau. Multumesc.
     
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @cgabriel Intr-adevar este pompa de aer secundara, cod 06A 959 253 B sau E. Cumperi doar OE sau Pierburg.
     
  18. toncy 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Dec 2016
    Locație:
    Targu Secuiesc
    Masina:
    Audi A4 Avant B6 2.0 FSI AWA 150CP
    Merci pentru raspuns. Inca o interbare daca se poate... Senzorul ala are ceva legatura cu turatie in relanti? Putin se scade relantiul si vibreaza motorul.
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ce ai intrebat tu nu se discuta aici ci in topic dedicat. Aici intrebam doar ce scrie in titlul si atat. Multumesc.
     
  20. Liviu85

    Liviu85 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2018
    Locație:
    Neamt
    Masina:
    Audia A3 8l 2003
    Salutare băieți... Mă poate ajuta cineva ?despre ce piesă e vorba, precizez că nu are mufa conectată. Mulțumesc
     

Distribuie pagina asta