1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Ce se intampla daca nu predai permisul suspendat dupa hotararea judecatoreasca

Discuție în 'Sofatul cu numerele expirate/ permisul suspendat' creată de valy_89, 10 Dec 2010.

  1. valy_89 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Noi 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4, 1.8, 1995
    Salut. Am un prieten care i sa suspendat permisul de un an sau doi, nu stiu exact, hotararea judecatoareasca a pierduto si nu a mai intors permisul la politie.
    intrebarea este:1. daca nu intorci permisul dupa fotararea judecatoreasca ce se intampla?
    P.S. cand sa dus la politie sa intorca permisul iau zis ca fara hotarare judecatoreasca nu-l pot ajuta cu nimic, si iau lasat permisul
     
  2. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Gramatica asta...
    Poti fi mai explicit?
     
  3. valy_89 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Noi 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4, 1.8, 1995
    Mai explicit.
    A fost oprit de catre politia rutiera + Rar,
    iau suspendat permisul pe timp de 30 ziele
    a depus plangere la judecatorie.
    procesul nu la castigat
    Hotararea judecatoreasca ia venit acasa dar dupa ceva timp a pierduto
    a fost la politie sa predea permisul dar nu i lau primit pentru ca nu avea hotararea instantei.
    si nu a mai facut nimic. acum vrea sa-si cumpere masina si nu stie daca permisul lui este valabil sau nu.

    Intrebarea este:
    Ce se intampla daca nu intorci permisul la politie?
    Are dreptul sa circule cu permisul sau este in baza lor de date ca suspendat?
     
  4. octavian pascu 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2010
    Locație:
    Drobeta Turnu Severin
    Masina:
    Audi A6 2.5TDI,2003
    Atunci cand o sa-i retina permisul in vederea suspendarii o sa-i mai adauge inca o luna la perioada de suspendare, adica 2 luni.Asta cand politia intra in posesia hotararii judecatoresti.Pana atunci el figureaza in baza de date a politiei cu permis valabil.Poate sa circule fara probleme.
     
  5. valy_89 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Noi 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4, 1.8, 1995
    de atunci au trecut 2 ani, da nu mai a circulat cu masina. si acuma dupa ce isi ia masina daca-l opreste politistul ii ia permisul pe loc?
     
  6. birou-avocatura.com Banned

    Înscris:
    2 Apr 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi
    Aici gasiti textul referitor la problema dvs. din Codul rutier:
    Art. 118
    (1) Impotriva procesului -verbal de constatare a contraventiilor se poate depune plangere, in termen de 15 zile de la comunicare, la judecatoria in a carei raza de competenta a fost constatata fapta.
    (2) Plangerea suspenda executarea amenzilor si a sanctiunilor contraventionale complementare de la data inregistrarii acesteia pana la data ramanerii definitive si irevocabile a hotararii judecatoresti.
    (3) Dovada inregistrarii plangerii depuse la judecatorie in termenul prevazut la alin. (1) se prezinta de contravenient la unitatea de politie din care face parte agentul constatator, care va efectua mentiunile in evidente si ii va restitui permisul de conducere.
    (4) in termen de 15 zile de la data ramanerii definitive si irevocabile a hotararii judecatoresti prin care instanta a respins plangerea impotriva procesului -verbal de constatare a contraventiei, contravenientul este obligat sa se prezinte la serviciul politiei rutiere careil are in evidenta pentru a preda permisul de conducere.
    (5) Neprezentarea contravenientului in termenul prevazut la alin. (4), in mod nejustificat, atrage majorarea cu 30 de zile a duratei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce.


    Cei de la circulatie va vor pune in vedere sa predati permisul cand vor intra in posesia hotararii judecatoresti prin care ati pierdut procedul.
    Pot intra in posesia hotararii in doua feluri:
    -le-o duceti dvs legalizata
    -merg ei sa o legalizeze (mai rare cazurile).

    Cand o vor avea, va vor instiinta sa predati permisul in vederea executarii suspendarii in termen de 5 zile.
    Art. 103, alin. 6 din Codul Rutier:
    (6) In cazurile prevazute la alin. (1), contravenientul este obligat sa se prezinte la unitatea de politie pe raza careia domiciliaza, are resedinta sau, dupa caz, rezidenta normala, in termen de 5 zile de la primirea instiintarii scrise, pentru a preda permisul de conducere.
     
  7. valy_89 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Noi 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4, 1.8, 1995
    Multumesc frumos pentru raspunsuri, in special domnului avocat.
     
  8. mario79

    mario79 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    audi a 4 ,1.9 tdi ,1997
    ATENTIE!!!! am patit/o eu dupa ce am contestat procesul verbal si am taraganat/o 4 luni,inevitabil am pierdut procesul.
    Bunul meu avocat mi/a spus ca mai exista destule cai de atac dar...........stim cu totii ca de fapt uneori te lupti cu morile de vant.
    Legislatia in momentul de fata s/a schimat cand a intrat in uz o lege privind accelerarea solutionarii dosarelor in instanta etc prin 2010 sau 2011 .TREBUIE SA DUCEM PERMISUL IMEDIAT CE PIERDEM PROCESUL pentru ca altfel pierzi posibilitatea de a da acel examen care reduce suspendarea de la 90 la 30 zile si ti se pun 30 zile pe langa cele 90.
     

Distribuie pagina asta