1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Ceasuri bord si computer bord la A6 C7 (4G) - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de FantomA, 9 Iul 2018.

  1. pamfilie2006

    pamfilie2006 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2014
    Locație:
    Sărmașu
    Masina:
    A6 C7 2015 S-Line 2.0 TDI ULTRA CNHA
    Versiunea de bord care o am este aceasta. Nu stiu care este versiunea de firmware.
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    0043

    Ok, m-am interesat putin si pentru a avea Lap Timer pe NFL trebuie sa ai minim versiunea 0500.
    O sa atasez eu mai tarziu fisierul pentru flash la versiunea 0519.
     
    Ultima editare: 20 Apr 2020
    pamfilie2006 apreciază asta.
  3. pamfilie2006

    pamfilie2006 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2014
    Locație:
    Sărmașu
    Masina:
    A6 C7 2015 S-Line 2.0 TDI ULTRA CNHA
    Masina e FL si am Lap Timer dar sunt interesat de temperatura uleiului(sub 60 grade) si partea de consum instant in stationare. Multumesc frumos si astept fisierul pentru flash. O zi frumoasa sa aveti.
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    O sa pun fisierul pentru cei ce vor sa riste si sa isi faca update-ul singur.
    Sau pot cumpara SD Card P/N 4G0906961 care iti face update la versiunea 0519.

    Dar update-ul nu este de ajuns, trebuie sa modifici un byte in EEPROM cu VCP.

    Pentru FL e nevoie doar de modificarea in EEPROM pentru a avea temperatura uleiului disponibila de la -20°C.

    Revin cu mai multe info.
     
    pamfilie2006 apreciază asta.
  5. Daser

    Daser 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2015
    Locație:
    e.u.
    Masina:
    Audi A6
    Poftim fisierul daca vrei sa risti.


    audi66
    Nu ma intelege gresit, dar eu am inceput subiectul legat de Lap Ttimer si consumul instant, si nu am primit nici un raspuns, dupa care eu am inceput sa ma documentez singur. Eu am riscat pe masina sa fac update (cu emotii pentru ca l-am si blocat, ai poza ) si povestea continua.
    Dupa ce mi-am dedicat timpul si mi-am batut capul, de ce sa dau totul pe gratis ?
    Am postat informatia ca se poate face, pentru cei care sunt curiosi si doresc sa stie daca se poate sau nu.
    Operatiunea nu este pentru oricine, nu este doar o bifa la un byte/bit si ai terminat.

    Da, suntem pe un forum si ne ajutam, dar fa diferenta intre timp pierdut si o codare simpla, nu totul poate fi moka, cum le place romanilor.

    Multumesc.
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Si daca nu ai primit nici un raspuns te-ai enervat si ai zis sa nu oferi nici tu informatia gratis. Am inteles.

    L-ai blocat pentru ca nu te-ai informat indeajuns inainte. Acum cred ca stii destul de bine ca pentru un update "flawless" conteaza SW actual, daca ai ACC sau nu si metoda prin care faci update-ul.

    La cele cu un SW 03XX si fara ACC este mai riscant. Recomandat este sa nu faci direct update la 0519, ci sa le iei treptat, care mai le gasesti disponibile.
    La cele cu un SW 04XX si cu ACC update-ul merge fara probleme, direct la 0519.

    La fel, scapi de probleme daca faci update-ul de pe card SD.
    Cand incepi cu VCP, ODIS, VAG CAN, etc. risti sa dai de altele.

    P.S.:

    Fac diferenta intre timp pierdut si informatie gratis. In caz contrar nu mai aveam 14.000 posturi in 9 ani.
    Daca toti ar merge pe premisa ca si-au pierdut timpul sa afle informatia X si Y si nu merita impartasita, nu ar mai exista forum-uri. Prin urmare, nu ai fi mai avut nici tu acces la informatia aia care ti-ai batut capul si ti-ai pierdut timpul sa o afli, vezi tu ...
     
    30mil, Ionut Stancu, Yoromica și alți 2 apreciază asta.
  7. dannix 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Feb 2021
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    Audi A6 C7 S line 2.0 TDI 2014
    Salutare,
    Se pot schimba ceasurile monocrom cu unele color ? Daca da, ce trebuie facut ? Multumesc.
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da, se poate face ce vrei tu. In schimb nu te intereseaza pe tine ce este de facut pentru ca dupa cum ai intrebat degeaba ti se explica deoarece oricum nu ai tu interfetele necesare adaptarii / rescrierii ceasurilor. Tot ce ai de facut este sa ai bani in buzunar suficienti pentru achizitie ceasuri de care vrei (cauti o masina care are ceasurile care le vrei si ii iei seria sasiu sau cauti in ETKA pentru a afla codul lor necesar achzitiei) iar ulterior trebuie mers la un profesionist pentru ca sa le adapteze pe masina ta. Restul sunt povesti.
     
  9. dannix 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Feb 2021
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    Audi A6 C7 S line 2.0 TDI 2014
    La "ce trebuie facut" m-am referit la ce trebuie sa cumpar, ceasuri etc. Nu-mi bag nasul aiurea, in mod sigur.
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cumperi ceasuri si atat. Restul il face un profesionist in electrica dedicat grupului VAG. Codul ceasului il afli asa cum ti-am spus eu. Bafta.
     
    dannix apreciază asta.
  11. dannix 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Feb 2021
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    Audi A6 C7 S line 2.0 TDI 2014
  12. alecs

    alecs 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iul 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 2.0 TDI ultra 140 kw, s-tronic, s-line, 2015
    Buna dimineata si Sarbatori Fericite,
    Am constatat ieri la masina din profil ca a patruns ceva ce pare o insecta (moarta) in zona ceasurilor de bord. Poate fi demontat, cu sau fara indepartare sticla si curatat /aspirat prin fante ceasul de bord ? Nu am folosit aer comprimat pentru indepartare praf, masina o spal personal, nu inteleg cum a ajuns acolo. Multumesc.
     
    ssoriteu apreciază asta.
  13. BustedBRT

    BustedBRT 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Ian 2012
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A6 C6 2.7 TDI 2007 / Q7 4L 3.0 TDI 2007
    Vă salut,
    La masina din profil un Audi A6 C7 (4G) cu cutie S-tronic. Recent am făcut un retrofit de la ceasuri monocrom la ceasuri color. Am reușit să înlăture CP doar că nu îmi afișează în ce treapta de viteza este mașină (P, R,N, D, S). M-am tot uitat prin coding si adaptation dar fara succes. Ma puteti ajuta cum sa codez ceasurile pentru a remedia problema ? Multumesc.
     
  14. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Enable Automatic Gear selection shown in DIS
    [02 – Auto Trans] [Adaptation – 10]
    Select “Single Gear Display” from top channel drop down menu.
    Select “D on/S on” from New value drop down menu.
     
  15. BustedBRT

    BustedBRT 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Ian 2012
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A6 C6 2.7 TDI 2007 / Q7 4L 3.0 TDI 2007
    @MarianMaxx Mulțumesc mult, am făcut treabă asta dar tot nu afișează. Codarea este pentru a atribui o cifră langa D sau S care îți arată în ce viteza este cutia. In ceasurile montate nu afișează deloc D sau S.
     
  16. lucaflo26

    lucaflo26 Silver Member

    Înscris:
    14 Iun 2015
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 C7 2016 ultra 190 HP
    @audi66 uite versiunea mea de la cluster de la masina din profil

    80C0D21D-CF42-4F34-A3BF-DB80CD9C9637.jpeg
     
  17. klausdiag 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2021
    Locație:
    București
    Masina:
    audi A6 C7 2013 CGLC 177hp
    Salutare,
    Am si eu nevoie de fisierul respectiv: 4G0906961
    Multumesc!
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
  19. lucaflo26

    lucaflo26 Silver Member

    Înscris:
    14 Iun 2015
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 C7 2016 ultra 190 HP
    Ce versiune ai tu acum ?
     
  20. klausdiag 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2021
    Locație:
    București
    Masina:
    audi A6 C7 2013 CGLC 177hp
    Aceasta:
     

Distribuie pagina asta