Ceasurile de bord la A6 C4 - diverse probleme

Discuție în 'Audi A6 C4 (1994 – 1997)' creată de maryuzzz, 15 Dec 2010.

  1. marius555 Silver Member

    Înscris:
    11 Mar 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Subaru forester 2004;Audi Urs6 AAN new project ! Skoda Octavia2 vRS tfsi; Mitsu L200 DC-HP
    Salut. Am rezolvat problema inlocuind siguranta din panou ( cred ca numarul 7 daca nu ma insel ). Se pare ca problema a venit de la un scurt .... Oricum am rezovat si acum este OK .
     
  2. DRACULA

    DRACULA 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C5 1,8T AWT
    Schema, de la audi a6 c4 cod motor AAT, de la bord o pot gasi si eu ? Cine ma poate ajuta, ii multumesc.

    Cum se regleaza ceasul (ora/timpul afisat) de la bord ?
     
  3. maryuzzz 5th Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2010
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    A6 C4 avant ,2.5 TDI 103kw,1996
    Ai 2 tije care ies din bord.Tragi si invarti spre dreapta pe cea din stanga.Dupa o secunda o sa inceapa sa se miste limbile ceasurilor.
     
  4. DRACULA

    DRACULA 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C5 1,8T AWT
    Salutare prieteni mai am si eu o rugaminte. As dori o poza cu tot bordul cu toate becurile aprinse s-au un film youtube cum functioneaza toate becurile de punerea contactului pana la pornirea masini. Va rog frumos daca se poate sa ma ajutati si multumesc celor care m-au ajutat si pana acum.
     
  5. fritzye 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Mai 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi 100 C4 , 2.0 E, 1992
    Salut,

    La audi 100 C4 , butonul de reglat oglinzile electrice ar trebui sa fie luminat? sau bricheta?
    Si inca o intrebare, stie cineva , sau a gasit un tutorial despre cum se poate schimba becul din butonul de reglaj faruri?
     
  6. seaman 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Apr 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A6 (C4) TDI Avant
    Va salut ! Reiau topicul asta, dupa atata timp, cu o intrebare: ar fi vreo problema daca montez un bord tot 240 km/h dar de pe o masina cu transmisia automata ? Ce probleme ar putea apare, aveti idee ? Va multumesc.
     
  7. rosu_ghe Bronze Member

    Înscris:
    2 Aug 2009
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi a4 b5 avant ajm 2000, Audi a4 b8 avant CAGA 2010
    Nicio problema.
     
  8. cristi silviu marin

    cristi silviu marin 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iul 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    audi 100 c4 avant 2.5 tdi
    Audi 100 C4 Avant 2.5 TDI probleme kilometraj

    V-a salut...am intrat in posesia unui Audi 100 c4 Avant motor 2.5 TDI cod mot. AAT...in general sunt multumit de masina, are urmatoarele probleme:
    kilometrajul, contoarul de kilometri total parcursi si cei periodici nu functioneaza. Vitezometrul functioneaza, indica viteza de deplasare. Computerul de bord functioneaza : consum inst./media; timp functionare; litri ramasi;
    Am incercat sa vad daca motorasul contoarului este blocat. Are patru pini sincer nu am stiut cum sunt alimentati, am pus 6v, 12v, + si - aleatoriu...la un moment dat se misca contoarul ceva timp dupa care se oprea. Am pus totul la loc...si CB. arata doar kilometri ramasi si timpul de functionare , in rest 0, doar la media de viteza arata 1.
    Am luat alte ceasuri de bord tot de TDI am inlocuit vitezometrul...acum functioneaza CB. indica tot, dar contoarul tot nu functioneaza. Am verificat cablajul cat se poate in spatele bordului, mufa de la ECU e curata.
    Daca ma puteti ajuta cu vreo parere...
     
  9. cristi silviu marin

    cristi silviu marin 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iul 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    audi 100 c4 avant 2.5 tdi
    Tot despre bord...la masina mea, auto ckec-ul nu imi arata decat ideogramele pt lichid racire motor, ulei, si atat, doar ce este rosu 'am crezut initial ca asa trebuie sa fie dar am rezolvat. Becul ce lumineaza galben afisajul era ars , l-am. Schimbat si acum afisaza tot, lichid spalator parbriz ,rezerva combustibil, batrie, functionare becuri, ok, adica tot ce este galben, sunt doua becuri unul rosu si unul galben, daca nu functioneazanu se vede nimic pe displey...dar cu contorul de kilometri tot nu am reusit nimic.
     
  10. cristi silviu marin

    cristi silviu marin 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iul 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    audi 100 c4 avant 2.5 tdi
    Audi 100 C4 Avant 2.5 TDI probleme kilometraj

    Va rog, daca stiti ce poate fi ? vitezometrul functioneaza contoarul de distanta parcursa nu.
     
  11. cristi silviu marin

    cristi silviu marin 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iul 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    audi 100 c4 avant 2.5 tdi
    Am reusit sa descopar, de ce nu functioneaza kilometrajul...o rotita mica de plastic, are doi dinti rupti...am desfacut tabloul de bord, vitezometrul l-am demontat de tot si am gasit. Acum trebuie sa gasesc o rotita, si sper ca va functiona.

    adaug si foto
     
  12. cristi silviu marin

    cristi silviu marin 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iul 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    audi 100 c4 avant 2.5 tdi
    Functioneaza...contorul de kilometri se invarte.
     
  13. cristi silviu marin

    cristi silviu marin 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iul 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    audi 100 c4 avant 2.5 tdi
    Va salut,
    Kilometrajul, la masina din profil, este afisat cu cifre ce se invart mecanic. Vreau sa montez un kilometraj digital. Pentru aceasta am facut rost de ceasuri bord cu afisaj digital, le-am montat, toate bune afiseaza kilometri si cei zilnici, totul functiomeaza doar ca becul de la ABS nu se mai stinge si autochek-ul arata simbolul de la frana, in rest, mimic. Mai trebuie facut ceva adica, resetat ECU pentru noile ceasuri sau alt releu pentru autochek, ma poate lămuri cineva ? Multumesc.
     

Distribuie pagina asta