1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Certificat de conformitate - Certificate of Conformity - C O C pentru Audi A4 B9

Discuție în 'Audi A4 B9 (2015 - prezent)' creată de lawrikboy1, 26 Oct 2019.

  1. lawrikboy1 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Oct 2019
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4 Avant 1.4 tsi 150cp 2017
    Va salut!
    Am cumparat un Audi A4 1.4tfsi 150cp 2017. Pe contractul de Germania este trecut model 8W5AEC, pe factura doar seria de sasiu, problema e ca pe certificatul de conformitate apare typ B8 ( eu stiam de model B9, ca doar e fabricata in 2017 masina) si nu apare pe nicaieri numarul de model 8W5AEC.
    Aveti cunostinte de acest detaliu?
    Posesorii de A4 2017 pot sa-mi confirme ce scrie pe COC-ul/cerif de inmatriculare al lor?
    Masina am luat-o de la Audi Munchen, care parea de incredere.
    Multunesc,
    Astept opinii.
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ce rost are ce scrie acolo referitor la modelul de masina ? Pentru ce iti trebuie tie acele date ? Ce faci tu cu ele ? Producatorul auto poate scrie orice vrea el in C.O.C. Singurele date foarte valoroase dintr-un C.O.C. sunt datele privind anvelopele, restul sunt irelevante.

    Ca si idee: nu exista doua modele de C.O.C. asemanatoare si fiecare masina fabricata de Audi = grupul VAG are C.O.C. emis individual si unic. C.O.C.-ul este un inscris singular = unic si eliberat pentru fiecare model de masina produs in baza seriei de sasiu. Este echivalentul unui CNP al unei persoane.

    Din cate am inteles ai deja C.O.C. pentru masina. Daca nu ai, iti faci rost de C.O.C. de la reprezentanta Audi din Romania sau din Germania pe baza unui mail.
     
  3. lawrikboy1 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Oct 2019
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4 Avant 1.4 tsi 150cp 2017
    Demersul meu avea ca scop aflarea unor informatii de la posesorii unor A4 generatie dupa 2017, ca a mea, caci pt mine nu este clar de ce toata lumea vorbeste despre A4 incepand cu fabricatie 2016 ca este B9 sau 8W5, pt ca nicaieri prin actele masinii (nici prin coc, nici prin certif nemtesc) nu se gaseste aceasta formulare, ci dimpotriva, la "typ" gasesc B8.
    Este vorba cumva doar despre o codificare interna a companiei Audi .....?
    De aceea dorinta mea de a strange informatii mai multe de la posesori identici.
    Multumesc de intelegere!
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Numerotarea modelelor Audi este o codificare interna ce nu apare distinct in C.O.C.. De fapt apare dar integrat in alt cod. Adica B3, B4, B5, B6, B7 B8, B9. B6 = 8E, B7 inseamna 8EC, B8 = 8K, B9 = 8W si asa mai departe inclusiv alte coduri la facelift-uri. Repet inca odata sunt irelevante pentru tine aceste date in contextul in care tu nu ai citit nimic despre masina asta si sunt convins ca nici manualul de utilizare si intretinere nu l-ai citit.

    Cand ne inscriem pe un forum nu incepem cu intrebarile ci incepem sa citim forumul atat timp cat este nevoie (si luni de zile) pentru a afla ce ne intereseaza.
     
  5. lawrikboy1 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Oct 2019
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4 Avant 1.4 tsi 150cp 2017
    Va multumesc pentru raspuns, Cristi.
     
  6. MajeStik

    MajeStik 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2017
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 B9 2017 2.0 TDI
    La mine in cartea masinii scrie B8 si masina e B9 2017....asa ca....
     
  7. lawrikboy1 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Oct 2019
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4 Avant 1.4 tsi 150cp 2017
    Da, aveti dreptate, m-am linistit :) atata tot. Ma asteptam sa vad pe undeva scris B9, dar asa cum a zis si Cristi, e doar o codificare interna.
    Multumesc si drum bun tuturor.
     
  8. Bogdan123

    Bogdan123 6th Gear Member

    Înscris:
    30 Mar 2014
    Locație:
    Mioveni - Argeș - ROMÂNIA
    Masina:
    Audi A4 B9, cod motor DETA, an 2018
    Asemenea si la mine.

    Trimis de pe al meu HTC U11 folosind Tapatalk
     
  9. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Am scris mai demult. Apare B8 pentru ca să nu folosească agent pentru AC de ăla eco/bio cum ar fi fost obligați. Au făcut o „românească”.
     

Distribuie pagina asta