1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Chei si inchidere centralizata la A4 B6 - sincronizare chei cu auto - duplicare cheie -

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de alien_h2001, 24 Feb 2009.

  1. cata26bcn

    cata26bcn Silver Member

    Înscris:
    27 Dec 2007
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4B8 motor CAGA 2010 , ex :A4 B6 2005 8E2,1,9TDI 160cp,motor BKE
    fa curat pe acolo,usuca mocheta si mufele la calculator,si apoi vezi cum evolueaza lucrurile.de apa in masina,vezi la baterie sa nu ai scurgerea infundata (e problema mare cu aia,e discutat si rasdiscutat pe forum aceasta problema),si curat-o cit mai repede,poate afecta si ECU si servofrina....deci spor la treaba.
    inainte de a face ceva la vreun modul,sa scoti borna de la baterie,asta sa eviti alte probleme posibile care pot aparea prin scoaterea mufelor sub tensiune.
     
    Ultima editare: 27 Iul 2010
  2. mrdlm 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Ian 2010
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    audi A4 2002
    Intr-adevar dupa ce am curatat apa si s-a mai uscat (nu de tot) mocheta lucrurile au revenit la normal: merge telecomanda, inchiderea centralizata, tot. Am lasat-o peste noapte in garaj si tot mi se pare putin mai umeda mocheta decat aseara deci cred ca in continuare exista o scurgere.
    Din pacate am vazut abia acum postul tau si nu am verificat scurgerea la baterie. O sa caut pe forum sa vad ce gasesc despre asta si cum se face. Daca nu e prea mult si poti sa imi explici cum se face apreciez asta. Eu oricum caut si pe topic-urile mai vechi.
    Mersi inca o data.
     
  3. cata26bcn

    cata26bcn Silver Member

    Înscris:
    27 Dec 2007
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4B8 motor CAGA 2010 , ex :A4 B6 2005 8E2,1,9TDI 160cp,motor BKE
    Se da jos plasticul de la baterie (complet) si se verifica cele 2 scurgeri. mai verifica si scurgerea de la aerul conditionat (desi parerea mea este ca daca apa a aparut dupa ploaie,sursa cred cxa este scurgerea infundata),sau vezi daca este antigel (pune pe limba si vezi daca are un gust dulceag.daca da,vezi ca s-a discutat cum se schimba garniturile la calorifer).
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Oct 2012
  4. mrdlm 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Ian 2010
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    audi A4 2002
    o sa incerc dupa-amiaza cand ajung acasa. Am gasit si eu cateva topicuri pe tema asta asa ca mersi inca o data.
     
  5. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    ai mai rezolvat ceva?
     
  6. mrdlm 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Ian 2010
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    audi A4 2002
    azi am reusit in sfarsit sa rezolv problema: unii ziceau ca e de la calc de comfort, altii ca e broasca, altii ca e atlceva. Pana la urma un releu a fost dus ce actiona inchiderea pt usa din stanga spate deci problema venea totusi de la calculatorul de comfort. A mutat pe releul usii drepte totul si e ok acum.
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Oct 2012
  7. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Ceea ce nu inteleg eu e ca ai spus ca e de la un releu. Adica fiecare usa are un releu? Unde sunt pozitionate aceste relee? Care releu e de la care usa? Da-ne mai multe detalii pentru a fi de folos si altora.
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Oct 2012
  8. mrdlm 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Ian 2010
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    audi A4 2002
    Asta e ce mi-a explicat si aratat cel care mi-a rezolvat problema: usile din spate sunt actionate separat de catre un releu iar problema mea era din calculatorul de comfort care nu trimitea comanda spre usa stanga spate. Acel releu cica era ars si se gaseste foarte greu pe piata pt ca producatorul are exclusivitate pt audi (ar costa cam 150 RON dar nu se gaseste).
     
  9. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Si unde se gaseste pozitionat acel releu?
    Daca releul era ars cealalta usa cum de mergea?
     
  10. NpW 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Oct 2010
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    A4 , 1.9 2004
    Probleme inchidere

    Salut,

    Am un Audi A4 din 2002 1.9 TDI si am observat de dimineata ca inchiderea centralizata nu imi mai functioneaza din telecomanda.

    Am 2 chei si ambele au aceleasi simptome: nu merge niciun buton de pe telecomanda.
    Am observat ca era mocheta uda in stanga dar si in dreapta ...am reusit sa usuc partial mocheta dar tot nu functioneaza.
    Am verificat daca era blokat zona de scurgere la baterie (era un mic lac) am scos capacul sa dispara toata apa de acolo.
    Dupa toate asta tot nu merge sa deschid din telecomanda. In mers am observat ca s-au deblokat toate usile si functioneaza telecomanda.Fericit am lasat masina la un interval de timp (2h) iar nu a mers.
    Daca ma duc la portagaj si apas pe clapa de deschidere si dupa pe Deschis din telecomanda merge (test de 10 ori )
     
  11. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    NpW e posibil sa ai apa la confort, si mufe oxidate.
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Oct 2012
  12. NpW 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Oct 2010
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    A4 , 1.9 2004
    Am desfacut si nu era apa am sters pe acolo.
    Nu inteleg dc atunci cand apas pe portbagaj manual in spate merge telecomanda inchidere .. deschidere de 100 de ori . Dar cand inchid masina si o las 10 min nu mai functioneaza .
     
  13. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Sa nu fie rupte firele din burduf pe partea stanga.
     
  14. bejan

    bejan 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Zalău
    Masina:
    A4 B8, 170 HP, 2010 CAHA
    NpW Cu siguranta sunt firele rupte
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Oct 2012
  15. costin_barzon 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Iul 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    2001oct A4 1.9TDI 131CP
    Buna ziua, am si eu o problema pe care incerc sa o rezolv. Am postat aici in speranta ca poate cineva a avut o problema similara. Orice sugestie, idee, rezolvare, hint sunt binevenite.
    Masina Audi A4 B6 model 2002 1.9TDI 131CP. In masina nu a intrat apa, masina nu are alarma, doar 2 chei tip briceag cu inchidere centralizata.
    Problemele au inceput odata cu scaderea temperaturii exterioare. Dupa ce masina sta o perioada de timp, 2-3 ore, daca apas pe deschis din cheie se deschid doar portbagajul si rezervorul. Daca insist se deschid geamurile. Cu toate ca se aude ca se intampla ceva, semnalizatoarele clipesc, usile nu se deschid. Bag cheia in usa si deschid cu cheia. Se deschide doar usa sofer, restul sunt inchise, nu se deschid nici cu butonul de pe usa sofer nici daca tragi de clanta pe interior. Practic nu se poate intra decat pe la sofer. Exista cazuri in care daca incerci din cheie de 10-30 ori la un moment dat sa mearga (atunci se aude un sunet mai pronuntat). Daca pleci cu masina si se incalzeste dupa 20 minute merge totul perfect.
    Mentionez ca daca masina e rece cu cheia nu se deschide sau inchide decat usa sofer. Daca masina e calda se deschid si se inchid toate usile.

    Va multumesc pt orice ajutor
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Oct 2012
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    In primul rand fa o diagnoza cu VAG-COM -ul si dupa aia vezi cum o rezolvi.

    O zi buna
     
    Ultima editare: 25 Oct 2012
  17. dmn_ovidiu 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2010
    Locație:
    botosani
    Masina:
    Audi a4,1,9tdi,2002
    Buna seara la toata lumea!
    De cateva zile a inceput sa-mi faca si mie probleme inchiderea centralizata. Problema sta in felul urmator: cand inchid usile din telecomanda,se inchid toate in afara de usa soferului si cand deschid se intampla la fel, se deschid toate in afara de usa soferului plus ca nu se mai aprind luminile cand se inchide masina ci numai atunci cand se deschide! Care ar fi solutia ? Am controlat calculatorul si nu este apa jos, dar nu stiu ce s-a intamplat de nu vrea sa mai reactioneze telecomanda.
     
  18. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Verifica firele din articulatia usii soferului, cred ca cel putin unul ti-e intrerupt.
    Daca nu e asta, ai probleme cu switch-ul de la aceeasi usa.
     
  19. dmn_ovidiu 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2010
    Locație:
    botosani
    Masina:
    Audi a4,1,9tdi,2002
    Da , asa a fost , era un fir rupt in portiera! Multumesc pt raspuns!
     
  20. Alin_Mihai 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Ian 2008
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    Audi, 1896,2004
    salut. o intrebare tot legata de chei.
    daca am pierdut cheia se poate dezactiva? ca imi este frica sa nu imi ia cineva masina.
     

Distribuie pagina asta