1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie A6 C7 (4G) cu motor DIESEL

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de razvans, 20 Oct 2012.

  1. AlexH

    AlexH 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Apr 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Octavia, 1.6TDI, 2016
    Salutare. E posibil ca in curand sa fiu in cautarea unei masini noi, de familie si una din variante ar fi A6 C7. Ma gandeam la anul 2016, nu as vrea ceva mai vechi iar 2017 sunt inca prea scumpe. Numarul de km nu ma deranjeaza, pot fi oricati daca masina a fost bine intretinuta. Neaparat: Avant, 2.0 diesel, S-tronic, quattro, Matrix. Mi-ar placea: Scaunele "contour" (nu neaparat cu ventilatie) - din pacate foarte rare pe motorizarea asta; Acces keyless; Portbagaj electric; sa nu aiba suspensia sport; Incalzirea auxiliara e un bonus frumos (caz in care parbriz incalzit, scaune incalzite spate, volan incalzit, etc devin nenecesare). Si mi-ar placea orice alta culoare in afara de negru, desi stiu ca astea sunt cele mai multe.

    Ce ziceti de masina asta: https://suchen.mobile.de/auto-inser...hk-a-remscheid/285793741.html?action=parkItem ?
    Nu are scaunele contour dar sunt cele S-line si au memorie (un lucru util in cazul meu). Din specificatii pare sa lipseasca Keyless access, nu stiu cum sa imi dau seama din poze.
    Practic incerc sa imi dau seama daca merita masina de fata raportat la dotari/km/an/pret. Dealerul pare cat de cat de incredere (dar aparentele pot insela...). Multumesc.
     
  2. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Masina arata bine, are si ceva dotari frumoase/utile, km putini...merita analizata mai bine.
    Ai spus ca nu vrei suspensie sport, verifica bine ca s-ar putea ca aceasta masina sa aiba suspensia sport.

    Bafta
     
  3. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    @AlexH dupa mine masina asta este prea ieftina tinand cont de km/an/dotari. Nu inteleg cum de nu are rabatare la oglinzi!? Suspensia este normala, iar daca lipseste keyless entry, poti face retrofit daca iti doresti asa mult... impreuna cu oglinzile electrice.
    Cred ca in cateva ore nu o sa mai fie disponibila.;)
     
  4. Caprita Emanuel

    Caprita Emanuel Silver Member

    Înscris:
    9 Ian 2018
    Locație:
    Rastatt DE
    Masina:
    A7 3.0 TDI 2015 (CRTE)
    @AlexH mașina arată bine si cred că își merită prețul. Vad ca hendlerul e Neamț nu e turc sau rus asta e bine.Eu zic ca merită
     
  5. AlexH

    AlexH 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Apr 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Octavia, 1.6TDI, 2016
    @K3nT @Caprita Emanuel - va multumesc pentru pareri.
    @MarianMaxx - multam, asa am dedus si eu ca are suspensia normala, e mentionat pachet exterior S-line si S-line selection - banuiesc ca daca ar fi avut si suspensia sport, ar fi fost mentionata, ca da bine in anunt.
    Despre retrofit keyless am mai citit pe aici pe forum, e fezabil (culmea e ca am pe un megane din 2004 si nu am pe octavia din 2016....e o diferenta).
    Cat despre masina - eu am vazut-o de cel putin o saptamana. Daca e s-o ia altcineva, multa bafta si sanatate, nu ma grabesc - mai mult ma intereseaza sa stiu ca le pot deosebi mai bine si ca am sanse mai mici sa imi iau tepe.
     
    Ultima editare: 9 Oct 2019
  6. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Oglinzile sunt electrice, Marian spunea ca nu sunt rabatabile electric.
    Opțiunea se vede simplu, la butonul de unde reglezi oglinzile trebuie sa ai pictograma pliere oglinzi.
    Dar ăla se fie singurul minus :)
    Pune mâna pe ea ca se da repede.
    Bafta
     
  7. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Stie cineva sa spuna ceva despe cei de la brokerauto.ro ? A luat cineva de la ei, sunt seriosi, prezinta risc mare de km falsi ?
     
  8. Colta Paul 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Sep 2019
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    Deocamdată fara:)
  9. dhan67

    dhan67 Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2014
    Locație:
    LOGROÑO,LA RIOJA,ESPAÑA
    Masina:
    Audi A6/C7 Avant, 2.0 tdi 177 cp,multitronic, an fab. 2014,luna octombrie
    Colta Paul, eu personal as merge pe cea din primul link,e mult mai dotata decit a doua si culoarea imi place mult mai mult.Ptr. 1000 de euro in plus eu zic ca se merita,fiind acelasi an si aceeasi km amindoua
     
  10. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Ambele masini au ceva dotari importante, eu personal as alea pe prima pt. dotari cu toate ca nu sunt fan pt. culorile alese, acuma tu stii ce dotari folosesti mai mult si la care poti renunta.

    Preturile sunt f bune.
     
  11. seftaka

    seftaka Silver Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Ex: Audi A6 2.0 TDI CGLD 2012 & Porsche Cayenne 3.0d 2016
    Eu as alege-o pe a doua, pentru mine e important sa aiba scaune de piele, culoarea e mai placuta. Singura chestie de care mi-ar fi teama ar fi cutia.
     
  12. Colta Paul 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Sep 2019
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    Deocamdată fara:)
  13. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Cutiile automate nu sunt rele. Daca au fost corect intretinute. Nu fac probleme decat dupa multi km cand deja intervine uzura. Dar uzura intervine si cutiile manuale, la ambreiaj, etc. O masina cu un pret corect nu cred ca prezinte un risc din punct de vedere al cutiei. Dar deja discutia tinde spre topicul de cutie. Verifica istoricul sa aiba reviziile facute la timp si nu te impiedica ca e cutie automata.
     
  14. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Paul, de departe dintre toate ultima este cea mai interesantă :)
    Dacă de s-tronic îți este frica înseamnă ca de multitronic fugi fără sa clipești.
    Stai liniștit ca nu ai de ce sa te temi.
     
  15. Adi24

    Adi24 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A5 2.0tdi quattro 2014 CGLC
    Ideea e ca ultima e vanduta de un dealer care are 2 masini doar si e pe mobile de anul asta pe cand una din cele de mai sus e un dealer cu +150 evaluari si aproape 5 stele (pt mine unu a contat asta cand am luat masina)
     
  16. NEAMTZU

    NEAMTZU 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2016
    Locație:
    Bochum
    Masina:
    Audi A6.3TDI-CRTD.quattro/272. Audi A4. 2Li-ALT.131
    Salut. Ultima e ff frumoasa, pune-i folii si alte jante, osa fie altceva.pacat de handler
     
  17. seftaka

    seftaka Silver Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Ex: Audi A6 2.0 TDI CGLD 2012 & Porsche Cayenne 3.0d 2016
    @Colta Paul nu am zis sa te sperii, doar asa ca o afirmatie, sa o verifici si sa vezi ca a fost servisata corect. In niciun caz nu te uita la manuala, am avut eu si a fost o prostie. Cutia manuala nu are ce cauta pe o asemenea masina, e prea mare si confortabila, nu isi are rostul.
     
  18. Keepsake

    Keepsake 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 C7 quattro 2017
    @Colta Paul, eu ti-as zice sa iti faci un tabel cu dotarile care le vrei cel mai mult, km si ce mai consideri tu ca ai nevoie, si apoi pui masinile pe care le gasesti. Si asa o sa vezi ce masina are mai multe puncte si asa o sa iti dai seama ce masina sa iti iei. Raspunsurile noastre aici sunt subiective pentru ca toti vedem altfel nevoile noastre reflectate la o masina. Doar tu stii exact ce iti doresti cel mai mult ;)
     
    NEAMTZU apreciază asta.
  19. Caprita Emanuel

    Caprita Emanuel Silver Member

    Înscris:
    9 Ian 2018
    Locație:
    Rastatt DE
    Masina:
    A7 3.0 TDI 2015 (CRTE)
    Ceea albă e cea mai interesantă. Culorile închise sunt pretențioase și vezi orice pe ele.Ca si dotări sunt ok toate .Restul tine de gustul fiecăruia
     
  20. Colta Paul 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Sep 2019
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    Deocamdată fara:)
    Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri. A fost ieri cineva și a văzut-o/verificat-o pe cea alba. Mai urmează verificarea în istoricul Audi și dacă e ok și acolo o luam. Ce m-a surprins pe mine a fost faptul ca dealer-ul a fost de acord sa lase 1500 de euro la masina, poate chiar și 2000. Pentru mine dotările sunt suficiente, având în vedere ca inițial vroiam sa aibă doar:încălzire în scaune, s-tronic, clima duală si navi mare. Farurile Matrix, ACC, Bose, piele, memorie scaun, toate sunt bonus și sunt binevenite. O sa ii fac o prezentare dacă o luam.
     

Distribuie pagina asta