1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie A6 C7 (4G) cu motor DIESEL

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de razvans, 20 Oct 2012.

  1. dann778

    dann778 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Aug 2008
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A6 ultra
    Frumos gest Neamtzule, eu n-am avut noroc sa dau peste asemenea om, mai scuteam 400 Euro si 2 zile pe drum!
     
  2. NEAMTZU

    NEAMTZU 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2016
    Locație:
    Bochum
    Masina:
    Audi A6.3TDI-CRTD.quattro/272. Audi A4. 2Li-ALT.131
    Cu placere, micul ajutor ramane valabil ptr cei ce doresc sa achizitioneze o masina din zona.
     
    nucugheri și Adi24 apreciază asta.
  3. alexandreilex

    alexandreilex 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Oct 2015
    Locație:
    Tulcea
    Masina:
    A6 , 2.0 TDI, 2007 BRE CVT 7+1
    Salutare tuturor,
    Dragi colegi, as avea nevoie de un sfat. Doresc sa achizitionez un Audi A6 C7 sedan, cel putin 2016, 2.0 TDI 190 cp, automat, buget 25-30.000 euro din Germania. Ideea sta in felul urmator: eu locuiesc in Tulcea si fac cam 10-15 km/zi cu 4-5 opriri, iar un drum de cel putin 50 km il fac cam la 2 saptamani.
    Sunt colegi care au aceasta masina si folosesc cam in acelasi regim ca si mine o masina diesel ? Imi este frica sincer ca filtrul de particule sa nu se strice prea curand(vreau sa iau o masina cu cel mult 50-60.000 km) si as fi vrut sa ma ajutati cu un sfat, inclusiv cu fiabilitatea acestui motor+cutie de viteze S-Tronic. Momentan detin un Audi A6 C6 din 2007 2.0 diesel cu o cutie automata, deci trecerea intre modele ar fi una destul de mare din punctul meu de vedere.
    Va multumesc.
     
  4. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Nu e varianta ideală un diesel cu regimul ăsta dar dpmdv poți achiziționa liniștit modelul. Important e să nu dai peste o 'pocnitoare', dar cu un pic de noroc, un pic de atenție și ținând cont de buget, ar trebui să cumperi o mașină în mințile ei.

    Spor.
     
  5. alexandreilex

    alexandreilex 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Oct 2015
    Locație:
    Tulcea
    Masina:
    A6 , 2.0 TDI, 2007 BRE CVT 7+1
    Multumesc mult pentru raspuns. Cum imi recomanzi sa procedez in vederea cumpararii? Adica ca si pasi, eu de exemplu ma ghidez dupa mobile.de, doar ca daca ai putea sa imi spui cum sa procedez daca gasesc una care imi place astfel incat sa nu dau peste vreo ,,pocnitoare”. De exemplu ma gandesc foarte serios la aceasta masina, ce parere ai de pret si optiuni: https://www.mobile.de/ro/Automobil/...g:limousine,srf:true/pg:vipcar/292865891.html Mersi mult!
     
    Ultima editare: 27 Feb 2020
  6. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Arată bine, e ok ca și dotări dar cred că se poate și mai bine în bugetul respectiv. 34k km și an 2016 îmi e greu să cred, dar nu imposibil.

    Da, știu, acum suntem paranoici, facem o grămadă de scenarii, posibil de multe ori nerealiste, doar că la kilometrajul respectiv aș mai crește vreo 2 ani ca să fiu mai liniștit, nu și sigur 100%. :)

    Caută vânzători serioși, vezi și pe audi boerse.de, urmărește vreo 2 luni piața să îți faci o idee asupra prețului cât de cât real, și apoi nu uita că mașinile bune se dau repede.
     
    alexandreilex apreciază asta.
  7. Caprita Emanuel

    Caprita Emanuel Silver Member

    Înscris:
    9 Ian 2018
    Locație:
    Rastatt DE
    Masina:
    A7 3.0 TDI 2015 (CRTE)
    Nu e rea mașina. Eu cred ca merită interes.
     
    alexandreilex apreciază asta.
  8. alexandreilex

    alexandreilex 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Oct 2015
    Locație:
    Tulcea
    Masina:
    A6 , 2.0 TDI, 2007 BRE CVT 7+1
    Multumesc frumos pentru sfaturi. Ideea e ca mai noi si cu mai putini km sunt mai chele, stiu, vreau si cu sufletul in rai :)
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Mareste bugetul si sunt sigur ca gasesti si cu dotari si cu km care iti convin.
     
    alexandreilex apreciază asta.
  10. dann778

    dann778 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Aug 2008
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A6 ultra
    Buna seara,
    Dupa incercarea esuata de a achizitona masina de mai sus (am explicat motivele la postarea #2746) cautarile au continuat.
    Am gasit o masina, limuzina, 2.0 tdi 190 cp S-tronic, direct la proprietar. N-a fost sa fie din Germania, asa cum mi-am dorit si asa cum luasem masinile anterioare, ci a fost Belgia. Asta a fost si prima retinere, dar am zis totusi sa incerc si nu imi pare rau deloc. Am cumparat-o pana la urma. In finalizarea achizitiei, au cantarit urmatoarele: nr. de km (99.000, verificati atat la o reprezentanta din Romania cat si la fata locului prin acte doveditoare, facturi / devize service, car pas) etc.
    Ultima intrare in service a fost anul trecut la 89.000 km cand au fost schimbate placutele de frana.
    Interventii in perioada de garantie, conform istoricului service si a car pasului au fost schimbarea calculatorului de clima (la 32.000 in 2017) si revopsirea barii de protectie fata. Si cam atat.
    Sa trecem la dotari. Asa cum am mai spus-o nu sunt foarte pretentios insa daca unele optiuni se afla pe masina, atunci le consider un bonus.
    Culoarea, una foarte frumoasa, aparent un banal argiuntiu, insa nu e deloc asa, "bate" spre un bleu deschis metalizat, mie imi place foarte mult.
    Lane assit, ACC, side assist, sunt pentru mine niste dotari de care nu am avut parte la alte masini iar acum le-am testat si cred ca sunt indispensabile la o masina din 2016.
    Am vazut ca are si Audi Braking Guard (care probabil vine la pachet cu ACC-ul dar habar nu am cum functioneaza)
    Camera mers inapoi, foarte intuitiva la parcare,volan incalzit (urat ce-i drept pentru ca e in 3 spite).
    Scaune la fel de urate (fara piele dar astea oricum nu erau un criteriu important) arata ca in autobuzele de generatie mai noua, sunt insa electrice si cu memorie, da, stiu ... ciudata configurare.
    Jaluzea electrica pentru luneta, iar la usile din spate jaluzele manuale. Geamuri fumurii.
    Farurile full led (atentie, nu matrix), dau un efect foarte interesant in intuneric si chiar se vede diferenta fata de xenon, stopuri led spate cu semnalizare progresiva. Aici n-as vrea sa gresesc dar cred ca toate sunt asa.
    Oglinzi pliabile electric
    Portbagaj electric/soft close
    Jante R17 cu anvelope Micheline de iarna (pentru vara vor urma unele pe 18" si sper eu mai frumoase.
    Navigatia mare MMI plus cu Car play
    Incalzire stationara cu telecomanda (deja am m-am jucat putin cu ea si cred ca isi merita banii)
    Pretul a fost de 21.500 Euro. Nu e un pret mic dar raportat la numarul de km / dotari / la cum arata masina si la cum a fost intretinuta, din punctul meu de vedere, eu o consider o alegere buna.
    Am sa postez si niste poze cu ea in zilele ce vor urma pentru ca abia ieri m-am intors din Belgia.
     
    stefan550, Andu333, borsy și alți 3 apreciază asta.
  11. DariusBogdan_12

    DariusBogdan_12 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Feb 2020
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6, 2.0 TDI 190 hp CNHA, N5F/FZ, 2016
  12. Caprita Emanuel

    Caprita Emanuel Silver Member

    Înscris:
    9 Ian 2018
    Locație:
    Rastatt DE
    Masina:
    A7 3.0 TDI 2015 (CRTE)
    Prea dotate nu sunt nici una din cele 2.Depinde ce pretenții ai si ce dotări îți dorești să aibe mașina. Ca si preț sunt ok pentru ce oferă. Găsești si altele mult mai bune dar și mai scumpe.Tu ști de ce buget dispui și ce preferinte ai când e vorba de dotările mașinii. Baftă și mare atenție de la cine iei mașina!Trebuie controlată fff bine.
     
  13. DariusBogdan_12

    DariusBogdan_12 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Feb 2020
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6, 2.0 TDI 190 hp CNHA, N5F/FZ, 2016
    Acum am un Mondeo și un C class din 2002, deci nu am pretenții prea mari la dotări, mă mulțumesc astea, bugetul e pe acolo, 20.000 eu. O voi achiziționa pe leasing pe firmă. De fiabilitatea ei ce părere aveți?
     
  14. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Aruncă un ochi și în secțiunea de publicitate de pe forum!

    De fiabilitate am tot vorbit, citește și tu un pic, nu strică să vezi ce și cum, în rest, ți-a spus colegul Emanuel.

    Spor.
     
  15. Caprita Emanuel

    Caprita Emanuel Silver Member

    Înscris:
    9 Ian 2018
    Locație:
    Rastatt DE
    Masina:
    A7 3.0 TDI 2015 (CRTE)
    Acest model pare a fi unul foarte reușit. Cunosc destul de multe persoane care au acest model si sunt mulțumiți.Deci la fiabilitate cred ca sta bine.Citeste si tu pe acest forum ca să te documentezi mai mult.
     
  16. dann778

    dann778 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Aug 2008
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A6 ultra
    Primul pas de plecare in a lua in calcul achizitia unei masini, ar trebui sa fie “VERIFICAREA SERIEI DE SASIU INTR-O REPREZENTANTA A MARCII”
    Faceti asta si o sa reduceti muuult riscul de a lua o teapa.
    Eu, pana am gasit-o pe actuala, am verificat 5 masini la reprezentanta. Trei dintre ele aveau daune si revopsiri in proportie de 55...60% (curios, niciuna cu airbag sarit), a 4-a , a avusese dauna serioasa pe una din laterale (inclusiv scaun sofer schimbat), iar ultima masina avusese prima intrare in reprezentanta din Koln, la 41.000, a doua la 60.000 (nu stiu cum de l-au mai primit la a doua revizie). In momentul acela (jumatatea lui Ianuarie 2020) masina avea 164.000.
     
    Caprita Emanuel apreciază asta.
  17. DariusBogdan_12

    DariusBogdan_12 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Feb 2020
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6, 2.0 TDI 190 hp CNHA, N5F/FZ, 2016
    Mulțumesc de răspunsuri, citesc de 2 zile forumul, spre disperarea soției

    Dealerul mi-a arătat istoricul mașinii, ce revizii s-au făcut în Germania (mașina a fost pe leasing operațional în Germania, în Româina a fost recent adusă și nu a rulat, nu figurează în baza de date RAR). Deci am văzut toate intervențiile, completări de AdBlue etc.

    Mă voi duce și la Audi la reprezentanță să văd. Mulțam!
     
    Caprita Emanuel apreciază asta.
  18. Caprita Emanuel

    Caprita Emanuel Silver Member

    Înscris:
    9 Ian 2018
    Locație:
    Rastatt DE
    Masina:
    A7 3.0 TDI 2015 (CRTE)
    La mine soția e foarte rezistentă. A rezistat 6 luni pana am găsit eu mașina care mi-a plăcut. Mai bine sa reziste acuma câteva zile in plus, decât să umbli cu mașina în service in fiecare zi după achiziție. Baftă si răbdare îți doresc.
     
    DariusBogdan_12 apreciază asta.
  19. seftaka

    seftaka Silver Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Ex: Audi A6 2.0 TDI CGLD 2012 & Porsche Cayenne 3.0d 2016
    Daswelt auto e serios. Daca ai gasit ceva la ei, ce iti face cu ochiul, verifica si cumpara. Sunt transparenti, iar sa cauti prin Germania, Belgia daca nu cunosti poate fi costisitor si frustrant.
     
  20. DariusBogdan_12

    DariusBogdan_12 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Feb 2020
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6, 2.0 TDI 190 hp CNHA, N5F/FZ, 2016
    Mulțumesc @seftaka și mie mi-au dat impresia de transparență și seriozitate, mai ales că inițial voiam alt A6 de la ei care era muncit. Tipul mi-a zis direct că trebuie să mă aștept să bag bani în ea, mi-a arătat constatarea lor din service, mi-a arătat pe unde curgea ulei pe sub mașină etc etc. A fost foarte ok.
     

Distribuie pagina asta