1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie A6 C7 (4G) cu motor DIESEL

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de razvans, 20 Oct 2012.

  1. zamolxez

    zamolxez Gold Member

    Înscris:
    14 Oct 2010
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B7 2004, 2.0 TDI BRE (Ex BLB)
  2. Nicotine

    Nicotine 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Feb 2020
    Locație:
    UK
    Masina:
    Audi A6 3.0 TDI CVUB 2016
    Salut, daca citesti impressum si review-urile de la dealer nu e a buna. (patron albanez dupa nume, acuzatii km dati inapoi).
     
    Edi B apreciază asta.
  3. Guest 9896 Guest

  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    V-am mai spus de "N" ori, dar degeaba. Cumparati masini inmatriculate cu numere definitive nu toate panaramele obosite si cosmetizate, cu numere provizorii, ale samsarilor jegosi. Ce va mai place sa luati teapa ...
     
  5. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Daca totusi ai un buget corect pt un C7 de ce nu cauti direct in De la dealeri autorizati ? da stiu este perioada asta mai dificila pt a umbla dupa masini dar macar acolo ai certitudinea ca iei ceva corect sau in cel mai "rau" caz de la noi din tara de la un dealer serios.

    Primul link nici nu ma obosesc sa il analizez, cand vad Pitesti pt mine si multi altii este clar...doar acolo gasesti masini full, mega, extra la pret de "virgine".

    Masina din link-ul 2 este vanduta de un "dealer" care totusi inspira putina incredere, cel putin cat sa te faca sa ceri mai multe detalii despre masina.
    Mie unul nu imi place interiorul crem/alb cum o fi el, este extrem de pretentios, masina nu exceleaza la dotari, pretul mi se pare oarecum mare dar este clar ca se raporteaza la nr de km putini si nu la dotari.Eu din cate stiu din Romania nu poti cumpara cu deducere TVA...poate ma insel. Acuma masina poate a fost cumparata din Romania nu vad undeva sa mentioneze ceva ca ar fii fost adusa de afara...etc
    Daca iti place pune mana pe telefon si suna si afla mai multe detalii.s

    Legat de masinile cu nr rosii cred ca iti este destul de clar ca nimeni nu aduce masini cumparate ca pt. el...ci doar sa faca bani :)

    Bafta
     
  6. boditza

    boditza 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A6 C7 FL BiTdi
    Perfect de acord cu Cristi. Oare ala de a adus masina din tari straine nu are un profit pe langa transportul masinii si cheltuielile aferente? Sa nu mai zic de faptul ca in Germania masinile cu aprox aceleasi dotari/motorizari/km se dau fie cu acelasi pret fie mai scumpe. Deci de unde profit daca nu din km dati inapoi sau vre-o dauna pe care neamtul a considerat ca e prea costisitor sa o mai faca. Daca nu va place sa fiti mintiti mergeti sa vi le luat voi sau cumparati de la proprietari onesti
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu uita de magariile cu TVA-ul, de unde baietii destepti fac iar profit.
     
    boditza apreciază asta.
  8. Guest 9896 Guest

  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Atentie mare la dealerul Das Welt Auto deoarece majoritatea acestor masini vandute de ei sunt in consignatie deci nu le apartin si multe au vicii ascunse.
    Sunt multe masini aduse de samsari jegosi si lasate la combinatie la Welt Auto. Sunt si masini corecte, chiar masini ale reprezentantelor Audi (directori, angajati care primesc masini, masini pentru drive-test) dar astea sunt rare si dispar imediat din oferte. Majoritatea sunt masini dubioase si cu istoric neclar.
    Au fost multe scandaluri cu ei pe tema asta. Asta trebuia sa stii inainte de a intreba pe forum. Vad ca iti place sa traiesti periculos si nu vrei sa asculti ce iti spunem si nici nu vrei sa inveti. Iti mai spun odata si cu asta chiar inchei pentru ca vad ca nu citesti nimic (nu numai aici pe forum): tu atragi tepele si iti place sa fi inselat. Sfatul meu: mergi la achizitie cu un profesionist care stie "sa se uite" la o masina
    Citeste acest topic: https://vwforum.ro/topic/17959-welt-auto/
     
    Edi B apreciază asta.
  10. Guest 9896 Guest

    Multumesc pentru raspuns, maine o sa merg sa vad masina, vine cu garantie 1 an sau 20000 km ceea ce mi se pare suficient incat sa ii dai seama daca e ceva in neregula.
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Vezi ca ai garantie la "suruburi" adica la nimic, tipic VAG. :) Intreaba, daca iti "pica" cutia automata si vezi ce raspuns primesti, legat de schimbarea sau reparatia cutiei. De curiozitate.
     
  12. Adi24

    Adi24 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A5 2.0tdi quattro 2014 CGLC
    Vad ca nu are carte service si istoric si e adusa din Germania cred ca de aici ar trebui sa incepi, la banii astia sunt masini si in Germania si gasesti si de la dealeri mari.
     
  13. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    @Adi24 scz dar de unde ti-ai dat tu seama ca masina nu are carte service si istoric?

    din ce vad eu este mentionat ca are upload_2020-11-27_9-36-48.png si oricum ar fii banuiesc ca inca nu am ramas atat de inapoiati ca natie incat sa mai credem in niste carti care se falsifica de peste un deceniu pe sume modice.
    Este prima data cand aud ca o masina nu are istoric, orice masina are un istoric..pe o perioada mai scurta sau mai lunga depinde de proprietari.Aici discutam despre o masina de 3 ani...exclus sa nu aiba istoric.

    Dupa cum se vede "dealer-ul" detine la vanzare(cel putin in sistem informatic...nu stiu daca si real) masini de sute de mii de euro insumat, din restul anunturilor deduc ca ar fi Das Welt Auto, nu am auzit lucruri bune despre ei, dar nici nu am cumparat de la ei sa pot spune ca sunt corecti sau nu.

    Din cate inteleg colegul nu vrea sa mearga sa isi cumpere direct de DE, nu toti suntem construiti lafel si ne dorim acelasi lucruri, eu ii respect decizia si da, se gasesc si la noi in tara masini bune si corecte iar inca ceva de punctat este faptul ca el chiar are un buget corect fata de 90% care intreaba pe aici.

    Vorbind de o masina fie ea noua fie ea SH exista tot timpul riscul de a se defecta ceva, fie ca o iei de pe audi-boerse.de fie ca o iei de oriunde, ce daca o iei de boerse si iti pica ceva o sa incepi sa spui ca aia sunt neseriosi si hoti...etc....nu, nu o sa spui si oricum tot pe banii tai o faci.

    In fine, eu consider ca suntem prea critici cand vine vb de a cumpara din Romania si la orice anunt postat ne dam mai mult cu parerea despre vanzator decat despre masina, dpmdv aici putem analiza doar vizual si dpdv dotari, restul sunt presupuneri, vb in general nu strict despre subiectul de mai sus.
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Iti dau eu un VIN de la o masina adusa de 1 an din Germania, din grupul VAG, fabricatie 2010 cu istoric ZERO.

    Nu are absolut nici o intrare in reprezentanta iar rapoarte online am platit 4. In afara de model, an fabricatie si dotari, absolut nici o data, nimic.
     
  15. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Eu am verificat zeci de masini(in reprezentanta) doar din grupul VAG si pana acuma nu am intalnit nici macar una sa nu aiba istoric, dar nu contest ceea ce spui.

    Referitor la masina de mai sus eu consider ca se poate vizualiza, analiza, pretul nu este mic dar are si ceva dotari + km putini, restul ca are sau nu istoric se poate verifica usor.De obice Das Welt are preturi sus, pana la urma din asta traiesc, nu ai chef, timp etc sa mergi prin tari straine, platesti dereanjul altora.

    Dpmdv daca tot vrem sa fim transparenti haideti sa recunoastem ca si noi proprietarii atunci cand vrem sa vindem masina personala nu expunem toate defectele pe tava cumparatorului.
     
  16. Guest 9896 Guest

    Salutari,

    Am vazut masina astazi, arata foarte bine, mici defecte de autostrada dar nimic ce nu se poate trece cu vederea. Am primit cheia si am fost invitat sa verific masina, am gasit in interior hartiile pentru schimburile efectuate si kilometrajul anual. Masina vine din leasing operational cu garantie integrala 1 an plus roti de iarna pe 17" cu anvelope Michelin Alpin 5 DOT 2017. Am reusit sa negociez in bugetul meu - 25.000 €uro, cu putin noroc pana la Mos Nicolae o am in ghete.
    Multumesc pentru suport tuturor.
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cine este proprietar al masinii, este in consignatie ? Ai mare grija la acte si la transcrierea dreptului de proprietate.
     
  18. Guest 9896 Guest

    Cristi astazi am facut un drive test prin curtea lor, am batut palma pentru pret urmand sa imi trimita informatii si oferta scrisa pe e-mail (proceduri). Saptamana viitoare pana vineri sper sa le am pe toate, oricum mi s-a transmis ca o sa se ocupe de tot, mai putin RAR.
    Multumesc oricum pentru atentionare.
     
  19. Adi24

    Adi24 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A5 2.0tdi quattro 2014 CGLC
    @K3nT am verificat masina (2.5 ani vechime) din Germania de la dealer mare si scria carte service dar masina nu avea nicio intrare in service autorizat, aparea doar predarea masini si atat.
    Si cand vorbim de carte service ma refer la istoric verificat in reprezentanta nu de hartia aia scrisa. Dar daca cauti masina de 25.000 €uro si faci test drive si e ok masina (cand normal incepi cu o verificare la reprezentanta a istoricului) atunci e chiar grav si DA de aia se vand masini pe autovit/olx fara istoric si cu km inapoi pentru ca lumea nu vrea adevarul si se minte singura.
    @simplyme verifica seria de sasiu intr-o reprezentanta NU aplicatii pe facebook si alte cacaturi sa vezi toate intrarile ce s-au facut la masina si sa fie km corecti, eu cred ca asta trebuia sa verifici prima data si binenteles nu acolo de unde cumperi masina.
     
  20. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Nu am înțeles, ai verificat masina asta sau alta masina?
     

Distribuie pagina asta