1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie A6 C7 (4G) cu motor DIESEL

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de razvans, 20 Oct 2012.

  1. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Pare OK, nu foarte dotata (lipseste incalzirea in scaune la o prima vedere), dar faptul ca o iei de unde o iei, e o garantie ca iei masina buna, fara manareli.
     
  2. Andu333

    Andu333 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7.5 2017 3.0 TDI -CRTD- 272 CP
    Gresit, are incalzire in scaune, nu are in bancheta. E o masina ok raportat la pret/dotari/an/km, avand in vedere ca o iei din reprezentanta. Grija mare la cutie ca trebuie schimbat uleiul la 60.000 km. Bafta.
     
  3. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Eu ma uitasem pe o poza si nu erau, dar nu stiu germana asa ca nu m-am uitat pe ceea ce era scris. Chiar ma miram cine naiba isi ia asemenea masina si nu vrea incalzire in scaune...
     
  4. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    La cele italiene 99% scaunele nu au incalzire nici macar in fata.
     
  5. valentinsen 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iul 2020
    Locație:
    Germania
    Masina:
    A6 2.0 TDI 170 Multitronic 2010
    Din pacate nu am reusit sa ma inteleg cu cei de la reprezentanta.
    Masina are nevoie de revizie la motor si la cutia de viteze. Totodata vine cu un singur set de jante cu anvelope all season.
    Am cerut o negociere si mi au raspuns cu un text standard " Masinile noastre sunt foarte bine evaluate in raport cu bla-bla...in consecinta pretul este fix. Imi place masina,dar cu atitudinea asta ordinara nu au decat sa vanda altora.

    Urmaresc ce mai apare pe internet si revin cu altceva. Va multumesc !
     
    jeezy și Ionut Stancu apreciază asta.
  6. hellmiezu

    hellmiezu 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2017
    Locație:
    Norway
    Masina:
    A6 c7 2012 , 3.0 TDi quattro CLAA ,S-Tronic, 2012
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Sa nu zornaie distributia la rece.
    Cutia, trage de ea in limita bunului simt, daca are vreo problema, o vei simti cand se incalzeste uleiul.
    Vezi sa nu aibe scurgeri de ulei la motor/cutie (va fi destul de costisitor de remediat).
    Injectoarele sunt o problema, la fel si EGR-ul, implicit racitorul de ulei.
    In rest, citeste topicul.
     
    lowlife apreciază asta.
  8. hellmiezu

    hellmiezu 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2017
    Locație:
    Norway
    Masina:
    A6 c7 2012 , 3.0 TDi quattro CLAA ,S-Tronic, 2012
    ok , mersi.
     
  9. razvan2dor

    razvan2dor 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Mar 2020
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4
  10. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Mie mi se pare cam scumpa. Motorul de 204cp este de obicei mai ieftin... Daca vrei neaparat acel motor, era un coleg care avea una foarte bine intretinuta.
     
  11. razvan2dor

    razvan2dor 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Mar 2020
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4
    Multumesc pentru raspuns. Ideal ar fi cel de 245cp.Nu vreau sa fie rulata in țara.Pe site.ul trimis mai sus am gasit cateva, bugetul fiind pana in 16.000euro,dar e mai complicat de adus.Dar voi gasi o solutie până la urma. O zi buna!
     
  12. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Cel de 245 are cutie Stronic, citeste prin forum si asuma-ti alegerea ;)
     
    Andu333 apreciază asta.
  13. razvan2dor

    razvan2dor 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Mar 2020
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4
    Multumesc pentru sfat.M-am decumentat cat de cat. Intr-adevar cutia aceasta e mai problematica. Cea mai buna ar fi tiptronic, aceasta fiind doar pe modele bitdi 313cp, dar bugetul nu cred ca se incadreaza pentru bitdi. Ar ramane multitronicul care este doar pe modele cu 204cp..daca nu ma insel. Acum daca imi poti da un sfat....asa in general.....si tinand cont de buget,(max 16.000),ar fi mai bine sa ma axez pe modele cu multitronic ca si fiabilitate?
     
  14. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Uita-te la masina din semnatura mea si crede-ma ca se poate in bugetul tau :D Cauta bine, incet, fara graba, dar pregatit sa actionezi, si cea care trebuie sa fie a ta, o sa fie a ta. Oricum, nu exclude masinile din tara, astea pot fi testate, si am o poveste horror cu masina din afara, parc mare, vechi, serios...
     
  15. razvan2dor

    razvan2dor 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Mar 2020
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4
    Mulțumesc pentru raspuns! Voi tine cont de sfaturile tele. O seara buna!
     
  16. Caprita Emanuel

    Caprita Emanuel Silver Member

    Înscris:
    9 Ian 2018
    Locație:
    Rastatt DE
    Masina:
    A7 3.0 TDI 2015 (CRTE)
    Fugi de multitronic, cred ca e cea mai proasta cutie de viteze care exista pe audi. S-tronic e ok dacă e întreținută cum trebuie.Tiptronic este cea mai fiabila, S-tronic cea mai fina și te cară fain atâta timp cât merge.Cele de 204 PS cu multitronic din câte știu eu sunt fără quattro. Eu zic sa te plimbi cu câteva mașini cu cutii diferite sa îți faci o părere. Baftă.
     
    MDU apreciază asta.
  17. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Masina pare quattro, cum sa aiba Multitronic? :)

    Cat despre Tiptronic vs S-tronic, exceptand fiabilitatea, eu zic ca difera gusturile. Mie nu mi-a placut S-tronic si nu mi-as lua S-tronic.

    @razvan2dor daca iti trebuie adusa la craiova, stiu 2-3 platforme care ajung pe acolo. Daca vanzatorul e neamt, ar trebui sa ti-o rezerve fara avans cateva zile. Eu asa am facut la toate masinile luate de la privat.
     
  18. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    Eu n-as fugi de Multitronic, o am de 6 ani si nu am absolut nicio problema. Ce-i drept am si cumparat masina la 68k km. Ca si confort nu se compara nicio cutie cu Multitronic (mergi de la 0 la 110 cu aceeasi turatie deci o acceleratie foarte lina). Nu este la fel de sport ca altele dar si motoarele pe care se pune nu au pretentii de a fi sportive desi in modul sport si cutia se descurca foarte ok simuland una "conventionala" cu 8 trepte. In plus, implementarea de CVT la Audi este mult mai rafinata si nu suporta termen de comparatie cu ce vezi pe la asiatice (Toyota, etc.). Just my 2 cents :)
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu mai dezbateti problema cutiei automate. Cand va cumparati o asemenea masina cu asemenea cutie va asumati reparatiile ulterioare. Cine comenteaza ulterior pretul reparatiei a gresit, la achizitie, marca masinii si nu are bani pentru intretinere. Si cu asta gata discutia despre cutia automata in acest topic.
     
  20. catalin1987 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2017
    Locație:
    ARAD
    Masina:
    w203,1.8 ,2000

Distribuie pagina asta