1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie A6 C7 (4G) cu motor DIESEL

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de razvans, 20 Oct 2012.

  1. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    E foarte ieftina și concureaza la titlul de cel mai lipsit de dotari C7 FL, inafara de senzori de parcare si bara față S-line, nu vad alte dotari extra. De banii astia mai bine ai cauta un C7 non Facelift, cu mult mai multe dotari si cu mai putini km. Mașina din anunt nu are nici un atu.
     
    ovidiutm apreciază asta.
  2. catalin1987 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2017
    Locație:
    ARAD
    Masina:
    w203,1.8 ,2000
    Vreau neaparat facelift, mai ales pentru stopurile spate si S-line, dar mai caut. Merci mult de ajutor.
     
  3. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    Caută Facelift, dar nu de banii ăștia, iti recomand sa mai pui macar 5k si o sa gasesti ceva bun. In general colegii care si-au luat o mașină prea ieftina pentru anul de fabricatie sau dotarile pe care le avea masina, au revenit pe forum sau pe grupurile de facebook cu multișoare probleme, unele costisitoare altele care au necesitat multa manopera si bineinteles le-au creat multe neplaceri.
    Concluzia mea, cea pe care am mai sustinut-o, e aceea ca mai degraba iei o mașină cu 2 ani mai veche, dar cu km sensibil mai puțini și mult mai dotata, decat sa iei una mai “noua” dar fara dotari si cu o caruta de km. Cand ma leg de km mașinilor, nu spun ca motorul nu duce 250-300-500.000km; duce, dar pe langa motor ai suspensie, cutie, directia, interiorul mai uzat si plasticele care cu timpul isi mai pot crea joc,
     
    catalin1987 apreciază asta.
  4. catalin1987 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2017
    Locație:
    ARAD
    Masina:
    w203,1.8 ,2000
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    La prima, daca ii tai 3-4 optiuni, e cheala.
    A 2-a e mai acceptabila, daca e tot anuntul real.
     
  6. catalin1987 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2017
    Locație:
    ARAD
    Masina:
    w203,1.8 ,2000
    Legat de opțiuni, pentru mine personal o trapa, keyless, portbagaj electric, astea le doresc, in rest ca e automata sau manuala, nu e factor decisiv. Plus ca nici nu stiu ce alte opțiuni ziceți voi ca ar mai trebuii. Acum am un golf 7 fara ce am zis eu la optiuni si sunt extrem de multumit. Merci de ajutor.
     
  7. Nicu1511

    Nicu1511 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Mai 2016
    Locație:
    Neamț
    Masina:
    Audi A4 2.0 2011
    Salutare la toată lumea.
    Am fost ieri sa vad un audi A6 C7 2012 masina are 169000 km reali verificată.masina este din 2013 in țara și proprietarul a mers puțin cu ea doar in concedii el a cumparat-o la 60 mii km.am făcut proba de drum cutia Ok motor Ok.doar când am ridicat-o pe un elevator mii sa părut foarte ruginita pe sub ea, caroseria exterioara(fără elemente revopsite) și interioară perfecte dar ca rugina aia de sub ea nu prea îmi place.omu zice ca din cauza ca a stat masina…ce păreri aveți sa cumpăr masina sau voi ce ati face?
    O zi frumoasa la toți!
    https://www.olx.ro/d/oferta/audi-a6-3-0-tdi-245-cp-quattro-IDfJ7Fa.html
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Pretentia sau mai bine zis problema ta este nejustificata. Masina fiind a unui singur proprietar in Romania si avand si km reali merita cumparata.
     
    dvr și Caprita Emanuel apreciază asta.
  9. Semperparatus 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mai 2020
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi
    Salut,
    Intentionez sa cumpar un A6 C7. Am o oarecare teama cu cutia auzind ca sunt destul de problematice si scump de reparat.
    Intrebarea mea ar fi cam asa: am inteles ca la 3.0 tdi se pot schimba niste cabluri care oxidau si afectau cutia de viteze (mecatronicul), aceeasi interventie se poate face si la motorul de 2.0 tdi pentru ca dupa, sa pot sta linistit 100% si sa pot pleca in concediu fara a sta cu stres ca se strica si ma lasa in drum ? Merci.
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ai citit ceva pe acest forum despre problema asta ? Toate cutiile sunt afectate mai mult sau mai putin (depinde de mai multi factori) indiferent de capacitatea cilindrica a motorului. Cablajul din cutia de viteze NU are nicio legatura cu capacitatea cilindrica a unui motor.
    Tu de aia nu iti cumperi masina, pentru ca se strica ? Intai o cumperi si daca vei avea probleme o repari. Orice masina se poate defecta / strica si avem datoria sa o reparam. Cutia de viteze iti spune ea singura cand are nevoie de reparatie si iti dai seama singur de asta. Asta este tot.
     
  11. Semperparatus 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mai 2020
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi
    Bineinteles ca nu mi doresc sa se strice si iar, bineinteles ca daca se intampla asta o repar. Intrebam doar daca pot face ceva preventiv sa nu se intample asta avand in vedere ca plec destul de des la drumuri lungi si nu cred ca ar fi cel mai frumos sentiment sa raman la 1000 de km de Romania, de exemplu, cu ea in drum.
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu faci nimic si nu se face nimic preventiv legat de problema mentionata anterior. Cutia iti da semnale dinainte de a pica definitiv sau de a ramane cu masina blocata.
     
    lucaflo26 apreciază asta.
  13. lucaflo26

    lucaflo26 Silver Member

    Înscris:
    14 Iun 2015
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 C7 2016 ultra 190 HP
    Toata treaba cu probleme viitoare de cutie, tine de 2 aspecte principale.
    1. Depinde de intretinerea avuta inainte sa ajunga la tine
    2. Depinde mult si de noroc. Restul sunt povesti spuse si vor mai fi multe.
     
  14. mihaimihai

    mihaimihai 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Mar 2015
    Locație:
    iasi/italy
    Masina:
    Audi A4 B7 Sline 2006(brd) 170cp
  15. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    Mi se pare ca arata super bine, dotata decent, desi ii lipsesc multe dotari si suspect de ieftina.
     
    mihaimihai și Andu333 apreciază asta.
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    E dotata tipic italian, fara a avea macar incalzire in scaune.
     
    mihaimihai apreciază asta.
  17. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    Mai sunt si exceptii cu masinile italiane, de ex a mea are incalzire in scaune.
     
    mihaimihai apreciază asta.
  18. Zanfirescu Cezar

    Zanfirescu Cezar 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Apr 2022
    Locație:
    Ramnicu Sarat
    Masina:
    A6 C7 2012, 2.0 TDI CGL 177CP, cutie multitronic
    Salutare! Sunt nou pe forum si va rog sa ma ajutati. Doresc sa cumpar un A6 C7 si a gasit acest anunt.
    https://www.olx.ro/d/oferta/audi-a6...-IDg58CA.html?isPreviewActive=0&sliderIndex=7
    Ce parere aveti? Pretul mi se pare destul de mic la ce dotari are. Adus in 2017 din Germania unic proprietar in Romania. km 318.000 reali acum, facturi revizii si distributie de la Audi Pitesti. Ambreiaj si volanta nu au fost schimbate. 11600 ultimul pret.

    Multumesc frumos.
     
  19. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Pretul nu e chiar atat de mic, dotarile alea sunt cam standard, nu vad nimic deosebit. Verificata bine si aia e, daca iti place.
     
  20. Zanfirescu Cezar

    Zanfirescu Cezar 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Apr 2022
    Locație:
    Ramnicu Sarat
    Masina:
    A6 C7 2012, 2.0 TDI CGL 177CP, cutie multitronic
    Am vazut ca nu are incalzire in scaune si l-am intrebat pe proprietar. A zis ca incalzirea in scaune este pusa. Are pe staunul soferului pe partea stanga. Asa a luat-o. si are display navigatie mic si in bord tot mic. Se pot face magarii la reprezentante? A zis ca la Audi Pitesti a facut reviziile incluzit schimbat ulei in cutie din ce mi-a zis la interval de 40.000km. Masina a luat-o cu 210.000km. . In anunt scrie S-tronic 8+1. Eu stiam ca e multitronic 8+1. L-am intrebat si mi-a zis ca e cutia cu 8+1. Daca e s-tronic nu ma bag, cu toate ca s-tronic stiu ca se pune pe Quattro. MI0a zis ca pot sa ma duc in service sa o testez si ca pot sa vin cu mecanic sa o verifice. La istoric RAR apare fara daune. :blink:
    Mai am una de vazut langa Braila. Persoana pare pe la 55 ani, a zis ca are masina de un an si 3 luni si ca o vinde ca a ramas fara permis. Adusa de o cunostinta din afara din Germania, a tinut-o si persoana respectiva 1-2 ani si apoi a luat-o proprietarul de acum. Ca inafara de revezii nu a schimbat nimic la ea. Are 292.000km. Astept sa trimita seria sa o verific. La cea de la Braila, navigatia si bordul sunt mari. In rest, piele neagra si aceleasi dotari ca prima. Si acesta accepta sa vin cu un mecanic sa o testez.
    Cu ce soft pot sa verific daca sunt ok injectoarele? La ce sa mai fiu atent la acest model. Mie imi place mult cum arata, am vrut C6 prima data dar asta m-a facut sa ma indragostesc.
    Multumesc frumos.
     

Distribuie pagina asta