1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie A6 C7 (4G) cu motor DIESEL

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de razvans, 20 Oct 2012.

  1. razvanpro

    razvanpro 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Noi 2011
    Locație:
    gaesti
    Masina:
    Audi A5, B9 2.0 TFSI 252 cp Quattro
    ms de sfat

    lucaflo26 mersi. O sa vad maine ca am stabilit o intalnire cu el.
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Iul 2015
  2. sel

    sel Silver Member

    Înscris:
    17 Iun 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI (2O12) CDUC
    Din ce vad, masina nu e ce trebuie, in primul rand are AC manual iar in spate apare in poze climatic pe 4 zone (nici o masina care nu are climatronic cu afisaj pe consola fata, nu are panou cu afisaj si in spate). Ai mare grija, nu te focusa neaparat pe pret. Bafta!!
     
  3. clauuualc

    clauuualc Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2015
    Locație:
    Graz-AT/ Deva-RO
    Masina:
    A6 4G 3.0 BiTDI 2013, Allroad 4G 3.0 BiTDI 2013, TT 8S 2.0TFSI Quattro 2015.
    comenzile de la AC pe spate se pot schimba. Tot modulul costa vreo 40-60 euro pe ebay. dupa ce il conectezi, el lumineaza si arata grade doar ca nu funcitoneza pentru ca nu ai senzorii extra. Deci practic ai tot clima pe 2 zone numai ca acum ai si ceva lumini in spate :))

    Pretul este prea bun dupa parerea mea, ceva e suspicios. Sunt cam multi km, dar la 17k euro imi este teama sa nu fie si mai mult. Verifica istoric service la Audi. Daca este ok, recomand un astfel de A6. Eu am tot 2.0 177 si este ok.
     
  4. johndoe123432 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Iul 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 ultra
  5. razvanpro

    razvanpro 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Noi 2011
    Locație:
    gaesti
    Masina:
    Audi A5, B9 2.0 TFSI 252 cp Quattro
    :(

    intradevar masina nu era ce trebuie ( proprietarul s-a "scuzat" ca a incurcat pozele el avand mai multe masini la vanzare, fara senzori parcare fara navi ...defapt masina avea doar keyless go si xenon ....) ... tipic romanesc !!!
     
  6. clauuualc

    clauuualc Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2015
    Locație:
    Graz-AT/ Deva-RO
    Masina:
    A6 4G 3.0 BiTDI 2013, Allroad 4G 3.0 BiTDI 2013, TT 8S 2.0TFSI Quattro 2015.
    @johndoe123432
    Masina arata bine :) Sline interior, pacat ca nu si exterior. Dar asta se poate rezolva.
     
    Ultima editare de un moderator: 29 Iul 2015
  7. johndoe123432 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Iul 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 ultra
    Rog pe cei care detin un astfel de model sa imi spuna si mie la ce consum ar trebui sa ma astept si care ar fi punctele slabe . M-ar ajuta mult la o prima inspectie a masinii
     
  8. ChristianB

    ChristianB 4th Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2010
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A5 Sportback 2017, 2.0 TDI 190, Quattro, S tronic.
    A6

    Buna. Am citit toate paginile de pe acesst topic si am 2 intrebari:

    1. Care ar fii diferenta de consum intre 2.0 TDI si 3.0 TDI 245 CP oras/afara
    2. Pentru 2.0 TDI cutia automata prezinta probleme ? Am auzit foarte multe lucruri negative despre automata la 2.0 la Audi.

    Multumesc
     
  9. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    1. diferenta de 3-4 l in afara probabil dublu in oras
    - sincer nu opta pt 3.0 daca ai drumuri in oras
    2. depinde ce tip este - multitronic cea cu 8 trepte este intradevar mai stricacioasa
    s-tronic cea cu 7 este ok
    revizii la zi si schimburi de ulei la cv la fiecare 60.000 km cu schimb de filtru neaparat

    apeleaza la un service bun inainte de a achizitiona masina
    punctele slabe sunt cele pe care nu le descoperi ;) si de care te vei lovi dupa cu siguranta
    consumul este intre 5 si 8
     
  10. bet

    bet Gold Member

    Înscris:
    1 Apr 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 4G 2O12
    A6 4G 3.0 automat quatrro consum oras (11-13), exterior 7-8.
    Cand vorbim de oras ne referim la Bucuresti, iar mersul in exterior nu era bomba, dar nici batraneste.
     
    Ultima editare de un moderator: 1 Aug 2015
  11. sel

    sel Silver Member

    Înscris:
    17 Iun 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI (2O12) CDUC
    Subscriu la cele spuse de colegul @bet, motor de 3.0 245 - intre 11-13 oras; 7.5-8 in afara si asta in condiții de mers sa zicem ușor peste medie
     
  12. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Despre ce faci referire BET ca nu inteleg. Topicul este C7 dupa cum bine vad ca vezi in titlu!!
    Fa un calcul simplu nu te lua strict despre ce spune computerul de bord
    Eu in trafic aglomerat - nu bucuresti ce este drept ajung usor la 12-13
    7 sau 8 in exterior poate doar in limitele legale de viteza altfel se invarte la 10 poate putin sub.
    Masina este resoftata
     
    Ultima editare: 1 Aug 2015
  13. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    Salutare!


    Sunt si eu in cautarea unui Audi A6 C7, 2.0 TDI (177cp), transmisie automata, pe care intentionez sa-l achizitionez din Germania.

    Mentionez ca pentru mine este o schimbare de marca, masinile anterioare fiind un BMW 318i MY2008, resp. un BMW 520 dA MY2009.

    Ma intereseaza si pe mine urmatoarele aspecte:

    1. Acest motor are probleme cu consumul de ulei? Daca da, cat de mult consuma (am un prieten cu un tfsi caruia ii consuma f mult ulei - 300g la 1000km).

    2. Are vreo alta problema acest motor?

    3. La ce nr. de km se schimba distributia?

    4. Cutiile automate de pe acest model au ceva probleme? Am vazut ca fata de BMW, schimbul de ulei din cutie se recomanda a fi facut mai des, resp. la 60k km.

    5. Referitor la masinile care au Audi Drive Select (dar nu au suspensie pneumatica). Schimbarea modurilor (Comfort vs Dynamic, etc.) implica si o schimbare "activa" a comportamentului suspensiilor, sau doar raspunsul acceleratiei si motorului precum si cel al directiei?

    6. Modul Individual de la Audi Drive Select ce setari permite? Asupra caror componente?

    7. Imi place ca la C7, se da standard echivalentul sistemului HiFi de la BMW. Cum vi se pare cel de pe Audi? Eu am avut HiFi pe BMW si-mi placea mai mult pozitionarea wooferelor, sub scaunele fata, fapt care avea un efect acustic interesant.

    8. Cam care sunt limitele safe de chip tunning pt acest motor? A facut cineva de aici asta pe acest model?

    Cam acestea sunt intrebarile care imi vin acum in minte. Orice alt sfat este binevenit.
     
    Ultima editare: 17 Aug 2015
  14. Fedo01 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2015
    Locație:
    Satu-mare
    Masina:
    Audi.a4 b5
    http://autovit.ro/anunt/audi-a6-ID7GeVir.html#f92af2ff02
    Buna ziua,
    Doresc sa achizitionez masina din link-ul anterior si as dori sa va cer parerea voastra in legatura cu ea. Sunt nou pe forum si as dori detali in legatura cu problemele care le au cu avantaje sau dezavantaje. Nu vreau alta marca dar aseasta masina la km din bord, la an si cum arata mi se pare putin cam dubios in sensul ca e mic pretul in comparatie cu preturiile din Germania de pe saite-urile de profil. Cine ma poate ajuta cu detalii ii sunt recunoscator si il multumesc. Care ar fi problemele cu cutia automata de viteze pentru ca am inteles ca e putin cam delicata cutia automata. Multumesc
     
    Ultima editare de un moderator: 30 Aug 2015
  15. tns_ee 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Sep 2015
    Locație:
    craiova
    Masina:
    ----
    Nevoie De Ajutor!!!!

    Salut !
    am gasit un a6 c7 2012 la un pret rezonabil , cu km putini - 80.000 , insa masina a fost vandalizata iar proprietarul a remediat majoritatea problemelor mai putin : navigatia , consola de clima si consola de bord , pe care a cumparat.o dar este de a7 insa n.a reusit s.o decodeze pentru a functiona cum trebuie.

    acum, intrebarea este daca merita sa iau masina si sa ma ocup problemele ramase sau s.o las balta ? ce costuri as avea ? bordul se poate sincroniza cu masina sau trebuie sa iau altul , fabricat pentru a6?

    in principiu nu as vrea sa o fac la reprezentanta pt ca nu vreau sa dau enorm de multi bani pt manopera,piese s.a.m.d

    sper ca am postat la rubrica potrivita.

    Multumesc anticipat !!!

    Vezi atașament 1.bmp
    Vezi atașament 2.bmp
    Vezi atașament 3.bmp
    Vezi atașament 4.bmp
     
  16. lucaflo26

    lucaflo26 Silver Member

    Înscris:
    14 Iun 2015
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 C7 2016 ultra 190 HP
    Eu zic ca la reprezentanta o faci cum trebuie chiar daca dai un ban dar macar stai liniștit. Altfel ba azi merge una maine alta si tot asa cu drumuri pe la nu stiu cine tot la cheltuieli ajungi. Fa un calcul ce ai de pus si intreaba la audi de costuri si decizi dupa aia
     
  17. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Cei de la reprezentanta nu ti-o fac decat daca cumperi piese de la ei. Oricum trebuie sa mergi la ei sa scoti component protection-ul, iar piesele de A7 nu cred ca se potrivesc pe A6, dar trebuie sa verifici codurile.
    Parerea mea e ca te complici. E cu mult mai ieftina decat o masina intreaga? Ma cam indoiesc. Daca trebuie sa pui piesele pe masina chiar si second, cred ca ajungi la 5000 euro, plus ca trebuie sa gasesti fix ce ai pe masina, nu poti face upgrade prea usor la clima de exemplu
     
  18. tns_ee 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Sep 2015
    Locație:
    craiova
    Masina:
    ----
    el mi.a zis ca vrea 14.500 pe masina , iar una cu 85.000 duce peste 20.000 cred ... acum nu stiu ce sa zic , as intreba totusi la reprezentanta
     
  19. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Pai si aia 85.000 km nu sunt pe bordul de A7? Daca nu ai nici macar bord functional, cam cum vrei sa estimezi km?
     
  20. sel

    sel Silver Member

    Înscris:
    17 Iun 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI (2O12) CDUC
    Verifica mai intai daca chiar are nr.ala de km la bord, apoi un test de vopsea, ridicata pe elevator si verificata la sânge. Prețul este fr bun iar cu ajutorul unor colegi dibaci chiar de aici de pe forum o poți aduce lejer si nu cred ca foarte piperat la starea inițială. Apropo, ce motorizare este?
    Bafta!
     

Distribuie pagina asta