1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie/cumparare A3 8P

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de Bestie, 7 Apr 2008.

  1. Claudiu o 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Apr 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Saab 95
  2. SebastianArmeanu

    SebastianArmeanu 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Oct 2016
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A3 1.6 TDI 2012/ Fosta A3 2.0 FSI 2004
    Eu unul nu cred ca masina este din 2010, maxim 2008. Totusi, trebuia sa fie facelift daca era din 2010.
     
  3. Claudiu o 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Apr 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Saab 95
    Nici macar nu am văzut că scrie 2010 Si iti spun sigur ca nu este. Multumesc
     
  4. gabyr6 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Iul 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    renault megane
    Salut, as dori sa achizitionez un audi a3 1.9 tdi, bugetul ar fi cam de 4000 euro, credeti ca as putea gasi ceva decent la bani astia?
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Teoretic si chiar practic raspunsul este nu.
     
  6. gabyr6 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Iul 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    renault megane
    Am inteles, deja 5000-6000 de euro imi pare cam mult pentru o masina de 14, 15 ani din clasa asta.
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Iti spun din start ca fara un minim de 7.000 - 8.000 Euro nu o sa ai o masina buna marca Audi asa "veche de 14- 15 ani". Ai o perceptie gresita despre ce inseamna marca Audi care nu este ieftina nici la achizitie si mai ales nici la intretinere.
     
  8. gabyr6 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Iul 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    renault megane
    Am inteles treaba asta dar aici nu intrebasem de orice audi ci de un a3, daca tu imi spui mie ca cineva ar da 8000 de euro pe un a3 din 2005, 1.9 tdi eu unul refuz sa cred ca poate fi cineva atat de fraier ca alt cuvant nu imi trece prin cap.
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Eu cred ca ai o perceptie gresita despre cat costa o masina nu un cotet pe roti. Bafta la achizitie si iti garantez ca la primul mesaj scris ca ai probleme la masina aia ieftina pe care vrei sa o cumperi, te asigur ca mesajul va fi sters direct si fara explicatii.
     
    Fallen și mirceacml apreciază asta.
  10. Oprea Vladut Ioan 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Mar 2017
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi a3 8p 2.0 tdi dsg gold
    Nu zice nimeni sa dai 7-8 mii pe un a3. Dar dacă îl iei cu 4-5 mii, îți garantez ca mai trebuie băgat in ea diferența de bani! Toate mașinile SH in Ro sunt clasate drept “coteț ambulant”. Uita-te pe site-uri din Olanda sau Germania (site-URI care se respecta) o sa vezi acolo ca prețurile sunt cu 2-3 mii mai mari decât in Ro. Cine aduce din Germania mașina și ti-o da tie la 4 mii sa fii sigur ca este epava!
     
    sorinA apreciază asta.
  11. gabyr6 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Iul 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    renault megane
    Dupa parerea ta orice masina SH este cotet. Cu ce este mai deosebit un audi A3 decat un Golf 5 avand in vedere ca sunt pe aceasi platforma. E o masina ok dar totusi nu este vreoun avion, se mai aduc si masini ok din Germania nu tot ce ajunge este cotet. Lucrez la un magazin de piese auto deci mai stiu si eu preturile pe la piese si nu ai cum sa bagi 3.000 euro intr-un A3 1.9 tdi decat daca ai cumparat vreunul care se imprastie pe drum. Imi pare rau daca am suparat pe cineva dar totusi intrebasem de un A3 din 2004, 2005 nu vreun avion de masina care eu cred ca pretul ei real este pe undeva la maxim 5.000 una din 2005 sa zicem, mai ales ca este Euro 4 si in urmatorii ani cam toti prin afara vor vrea sa scape de ele.
     
  12. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Încă de la prima.intrebare trebuia sa îți răspundem scurt cu un DA si erai mulțumit nu ? Oricum nu am inteles rostul întrebării.
     
  13. Fallen

    Fallen Silver Member

    Înscris:
    6 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 SB Ambition 2006 / 2.0 TDI BMM 170hp @ 410nm PowerTech Stage1+
    Eu aveam de ales intre Golf 5 si Audi A3.
    Am mers pe A3 pentru o diferenta ceva mai mare si de curand am zis sa conduc un Golf 5 sa vad ce am pierdut (dupa 4 ani de A3).
    Am simtit ca m-am suit intr-o masina din plastic. Simteam ca tot bordul e plastic, manetele trosneau, scartaia plasticul in sine :)).
    Plafonul se dezemembra. Am vrut sa montez leduri si toate sistemele erau super prost facute.

    Adica, cineva a zis odata ca este partea low cost din VAG, si a cam avut dreptate. Am impresia ca la mine sunt mai bine inchegate, parca e adaos de material acolo unde la Golf lipseste.
    Daca ar fi sa aleg iar intre cele doua, nu as sta pe ganduri. As merge tot pe Audi.

    Da, retrofiturile sunt enorm de scumpe (2500lei o navigatie, 2500lei un volan), dar merita.
    Tu poti sa iei ce masina doresti, mai ales ca sunt piesele asemanatoare si banuiesc ca ai si discounturi.
    Daca pica ceva, schimbi :D.
     
    bobalex18 și bc74abs apreciază asta.
  14. bc74abs

    bc74abs Bronze Member

    Înscris:
    1 Noi 2016
    Locație:
    Onești - Bacău
    Masina:
    audi A3 8P, 1.9 TDI bkc, 2005
    Da. Cine a condus un audi... intelege diferenta. Cine nu... golf 5 e superrr...ok!
    Eu am dat pe masina mea 6500 euroi si de acolo a inceput 500 euro anvelope michelin, 400 euro distributie si revizia aferenta, apoi 2 telescoape spate, macara la o usa spate, butuc roata fata, ceva probleme de la unitatea audio, placute si discuri frana,etc Si nu am luat o cazatura, ci o masina cu un singur proprietar.
    Nu am nici un regret, mai ales ca plecasem chitit sa iau un golf 5... E doar un audi. Dar e AUDI.
    PS: se poate sterge desigur postarea mea ca e off topic.
     
    Ultima editare: 11 Iul 2019
    Fallen și bobalex18 apreciază asta.
  15. iBacau

    iBacau 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Mai 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    A5, 2.0 TFSI CDNC 211HP, 2011
    Hello,
    Aș vrea sa mă aleg cu un A3 8P coupe de preferat dar musai benzinar. ce motorizare se recomanda ? Mă atrage 1.4 de 125 cp dar am înțeles ca are probleme cu distribuția. Nu se poate tine asta sub control cu o servisare regulata (gen faci distribuția la 75000km)?
    Ce părere aveți de următoarele 3 mașini?

    https://www.olx.ro/oferta/audi-a3-audi-a3-an-2012-IDcH5Mg.html


    https://www.olx.ro/oferta/audi-a3-1-4tsi-bi-xenon-s-line-IDcHBaU.html


    https://www.olx.ro/oferta/audi-a3-s-line-black-edition-IDcnPXM.html

    Mulțumesc!
     
  16. Rebreanu 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Sep 2019
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi a3, 1,6 mpi; 2004
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Rebreanu, ca si sfat, pentru inceput te rog eu sa citesti integral aceasta arie cu toate topicurile din ea si toate ariile referitoare la alte "probleme" care nu le "stapanesti".
    Referitor la masina mergi cu cineva care se pricepe si verifica bine masina. Este un motor "lenes" dar care nu pune probleme majore si este usor de intretinut. Este un motor bun si o masina buna pentru incepatori si necunoscatori in ale motoarelor si intretinerii masinii. Bafta
     
  18. Rebreanu 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Sep 2019
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi a3, 1,6 mpi; 2004
    Multumesc mult. Tocmai pentru ca sunt incepatoare, nu vreau o racheta.
     
  19. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Salutare dragi colegi!
    Desi, in momentul in care am luat A6-le, am zis ca mai tin A4 vreo 2-3 ani si il schimb cu un A1, zilele trecute mi-a picat in mana urmatorul anunt:
    https://www.olx.ro/oferta/audi-a3-s-line-quattro-2008-170cp-IDcLJaw.html
    Pretul mi se pare un pic cam mic, dar pe de alta parte si A6 l-am achizitionat tot sub pretul pietei, si sunt foarte multumit. Ce pareri aveti despre masina din anunt?
    Multumesc!
     
  20. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Doar cand vad BMN.... fug. Injectoare siemens, pompa de ulei cu imbus... Si mai sunt dar nu imi amintesc. De bine nu prea stiu
     
    bx3m și Alin Alina apreciază asta.

Distribuie pagina asta