1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie/cumparare A3 8P

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de Bestie, 7 Apr 2008.

  1. Adi24

    Adi24 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A5 2.0tdi quattro 2014 CGLC
    De aici pleci cu cautarile si vezi ce gasesti 1.6 tdi / 2.0 tdi manual sau automat.
     
  2. iulian21

    iulian21 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2017
    Locație:
    Balotești
    Masina:
    Audi A5 sportback 3.0tdi quattro S-tronic 2011, CCWA
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Fiind aproximativ la acelasi pret si dotari cumpar-o pe prima deoarece are mai putin km. Tot ca nota informativa cauta in 4 usi dar daca tu accepti sa "te frece" cineva toata ziua cand iese si intra in masina sunt ok amandoua ca si dotari. Bafta.
     
    LucianP apreciază asta.
  4. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    @iulian21 - Prima îmi face și mie cu ochiul !

    @Cristi - Depinde care-i sunt nevoile, dacă circula 90% singur, 2 door all the way !
     
  5. iulian21

    iulian21 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2017
    Locație:
    Balotești
    Masina:
    Audi A5 sportback 3.0tdi quattro S-tronic 2011, CCWA
  6. iulian21

    iulian21 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2017
    Locație:
    Balotești
    Masina:
    Audi A5 sportback 3.0tdi quattro S-tronic 2011, CCWA
    Muțumesc @Cristi și @Cosmin ZKG pentru sfaturi însă nu cred că am nevoie de 4 uși pentru că în majoritatea timpului voi circula ori eu ori soția ori amândoi cu ea, pentru 4 uși o avem pe cealalta (A5-ul).
    Acest tip de motor are probleme cu consumul de ulei, din experiența voastră? pe internet părerile sunt împărțite. Însă am înțeles că, și daca ar avea astfel de probleme se rezolvă ușor.
    Legat de cele 2 modele mie sincer imi place cea neagră cu interior roșu care, deși are un mare minus și anume nr de km, are câteva dotari în plus față de cea verde: xenon, navigație, jante aliaj, interior piele/sport. Însă nu are pilot automat (și mi-ar cam trebui dacă vreau să vin cu ea pe roți 2000km), a 2-a cheie și nici carte service (din ce am vbt cu dealerul). Cea verde însă are istoric, pilot automat, km putini...și deja dealerul mi-a facut prima oferta - 3500.
    Deci....cam greu de decis...:readit:...iar intentia mea e să plec săptmâna viitoare să o cumpar deoarece imi permite timpul.
     
    Ultima editare: 16 Dec 2021
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca are probleme cu consumul de ulei o sa vezi tu asta singur dupa ceva km parcursi dar la motorul ala se remediaza ieftin. Ramai la prima.
    Conteaza mai mult km mai putini fata de dotarile in plus. Pielea in masina este o problema (intretinere, caldura vara, rece iarna si altele).
    Daca o sa vrei RNS-E il montezi ulterior dar ca si a doua masina nu ai nevoie de asa ceva in fataila de zi cu zi.
    Iti trebuie o masina basic/simpla fara multe dotari (care pot da ulterior batai de cap daca vei avea probleme) simpla la intretinere si cam atat.
    Si nu in ultimul rand iti trebuie km putin in bord avand in vedere ca este o cutie automata si stii foarte bine (daca stii daca nu stii, o sa afli :)) ce inseamna intretinerea si rulajul in functie de km, parcursi, ai masinii.
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Problema consumului de ulei o remediezi ieftin daca nu o lasi sa ia amploare.
    Daca continuui sa mergi cu un consum exagerat de ulei, la un moment dat vei sparge/topi unul sau mai multe pistoane (si acolo costurile se maresc).
     

Distribuie pagina asta