1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere si sfat achizitie Audi A4 B5

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de silviubb, 13 Ian 2008.

  1. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Pot sa te intreb cu ce te ajuta chitanta cu care e platita taxa?
    Adeverinta recent scoasa da, te ajuta... pe moment.
     
  2. Stuke 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Dec 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    x12xe
    http://autovit.ro/anunt/audi-a4-ID7Gf1ht.html#5dd96861f0

    Aceasta este masina. @ovidiutm daca poseda chitanta in original si nu copie inseamna ca nu a deschis proces pentru recuperarea taxei(la dosar se ataseaza chitanta in original). Din pacate nu am primit nici un mail de la vanzator...chiar daca am si sunat. Sper ca in weekend sa trag o fuga la constanta. Ce mi se pare ciudat e ca masina cred ca e de mai bine de o luna la vanzare si inca nu e data.
     
  3. zamolxez

    zamolxez Gold Member

    Înscris:
    14 Oct 2010
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B7 2004, 2.0 TDI BRE (Ex BLB)
    Chitanta atesta ca a platit taxa, nu ca nu e si recuperată. Poate sa plateasca azi si o recupereze peste o saptamana. Dovada Anaf este cea care atesta ca nu e recuperată taxa. Cu această dovadăm mergi si la politie pentru transcriere.
    Nu are ESP, 175 de cai nu are decât dacă e resofatata. Probabil ca are si scaunul de la sofer rupt pe aripioara din stanga. Bara pe fata nu sta prea bine sau nu vad eu prea bine pe telefon. Prea multe la banii ăstia nu ai cum sa ceri. De la câti km mergi sa o vezi?
     
    Ultima editare: 16 Dec 2015
  4. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Stuke, sa stii de la mine care am castigate vreo 5 procese si inca 2 pe rol. Nu ai nevoie de NICI un act in original ca sa deschizi proces.
     
  5. zamolxez

    zamolxez Gold Member

    Înscris:
    14 Oct 2010
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B7 2004, 2.0 TDI BRE (Ex BLB)
    Cel care a platit taxa poate sa o recupereze chiar daca masina a avut inca 3-4 proprietari dupa el. Si nu are nevoie de actele originale. Chiar daca nu le mai are , poate merge la politie sa scoata duplicate din dosarul de la prima inmatriculare. In cazul de fata cred ca taxa e platita, dar totusi e indicat sa ii ceri dovada ANAF SCOASA ATUNCI CAND PLATESTI MASINA. E valabila o luna de zile timp in care poti merge sa iti treci masina pe numele tau.
     
  6. Stuke 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Dec 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    x12xe
    @zamolxes de la capitala, 250 KM. Motorul asta am inteles ca are 180 cp, asa cum a zis un coleg de forum in pagina anterioara. La pret a zis ca mai lasa de cand am vb cu el prima oara. E o firma care vine auto sh. Nu stiu ce sa zic...il sun maine sa ii cer dovada anaf
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ii ceri degeaba. Dovada de la ANAF (pentru confirmarea sau nu a platii taxei) conform legii o obtine doar cumparatorul dupa ce cumpara masina. Altfel nu se poate si cine iti aduce o dova de la ANAF obtinuta in alt mod incalca legea. Citeste forumul asta (nu neaparat acest topic) pentru ca am mai repetat asta. Pe acest topic si pe acest forum abtineti-va de la a da sfaturi privind incalcarea legii. Multumesc.
     
  8. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Eu nu inteleg de ce vrei sa platesti taxa de 2 ori!
    Sa ma explic:
    - daca cumperi o masina ce are taxa platita si nerecuperata o cumperi cu un pret mai mare cu EXACT cat e taxa fata de o masina ce nu are taxa platita (neinmatriculata) sau a fost recuperata. DECI platesti taxa in pretul masinii! Apoi daca fostul proprietar o recupereaza in timp ce masina e in posesia ta, tu cand o vinzi mai lasi din pret pentru ca vinzi o masina cu taxa recuperata. DECI mai renunti o data la taxa. CONCLUZIE: o platesti de 2 ori.
    Si stii de ce o platesti de 2 ori? Pentru ca tu vrei sa fi smecher si sa nu o platesti niciodata.
    Daca ai fi baiat destept - asa cum sunt bisnitarii, ai PLATI taxa TU. Si ai putea sa o recuperezi de la cumparator la vanzarea masinii sau de la stat. Insa tu, vrei sa o platesti de 2 ori fara a mai avea posibilitatea sa mai recuperezi ceva din taxa plecand de la premiza ca vanzatorul, mai prostul de felul lui, a platit taxa pentru masina care ti-o vinde tie, iar tu te plimbi cu ea bine-mersi.
     
  9. zamolxez

    zamolxez Gold Member

    Înscris:
    14 Oct 2010
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B7 2004, 2.0 TDI BRE (Ex BLB)
    Cristi - vrei sa spui ca daca eu am o masina cumpărată din Romania acum 3 ani si nu stiu daca vechiul proprietar a recuperat sau nu taxa nu pot sa aflu asta decat dupa ce o vand? Pai cine o cumpara ???? Nu am auzit pe nimeni care vinde o masina sa nu iti dea dovada ANAF daca o ceri. O da si fara sa o ceri. Nu bag mana in foc ca ce zici tu nu e adevarat dar nu mi se pare logic.
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Este foarte logic. Tu, in calitate de vanzator, nu ai cum sa scoti legal adeverinta privind dovada platii sau nu, de la ANAF. Este explicat asta pe alt topic in detaliu. Citeste legea. Ne oprim aici cu aceste discutii pentru ca nu fac obiectul acestui topic. Bafta.
     
  11. FlorinCJ 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Feb 2016
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4, 1.9 TDI BKE, 116 CP, an 2004
  12. adideac

    adideac Bronze Member

    Înscris:
    17 Apr 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B5 1.9TDI AFN 97', Audi Coupe B4 Typ89 2.0 ABK 93'
    Ultima editare: 31 Mai 2017
  13. tavicosma

    tavicosma Bronze Member

    Înscris:
    18 Aug 2016
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 B8 Avant 2011 3.0 TDI CCWA Quattro S-Tronic
    paul14 și razvan1515 apreciază asta.
  14. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Eu stiam ca Florin e serios, insa vad ca umfla si el dotarile ca orice roman.
     
  15. razvan1515

    razvan1515 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Feb 2009
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A4 B5 1,8T / Vw golf mk2 gti 2,0 8v
    E faina dotarea de airbag genunchi. :)

    Pretul pare bun daca masina e in mințile ei.
     
  16. ianculets

    ianculets 5th Gear Member

    Înscris:
    17 Ian 2017
    Locație:
    Buzau/Ploiesti
    Masina:
    A6 C6 3.0TDi Avant /A̶4̶ ̶B̶8̶ / A̶3̶ ̶8̶L̶
    Salut
    Dupa mult timp m-am gandit ca in viitorul foarte apropiat sa achizitionez un A4 B5.
    Codul motor ar fi AJL sau AMB ( Ambele sunt 1.8T quattro si din cate stiu s-a fabricat dupa 1997 ).
    Care sunt normele de poluare pentru aceste 2 motoare ? Ambele folosesc bosch motronic ?
    B5 ideal ar fi MANUAL,facelift,sedan,quattro,1.8t.... este foarte greu de gasit combinatia asta "fara sa fie atinsa" si ma gandesc sa iau in calcul si motoarele 1.8t de 150 cp ( aeb/awt/anb/ark ).Exista 1.8t quattro pe b5 cu cutie manuala in 6 rapoarte?O masina de genul acesta pe la ce pret s-ar ar fi ( sunt constient ca este o masina veche care inca isi tine pretul ).Problema cu sorb-ul de ulei intanlit la B6/B7 este prezenta si aici?Problema lant/intinzator/patina ?Am tot cautat pe net sa vad exact ce si cum dar n am gasit nici-o lista cu toate motoarele puse pe b5 dar si cu norma de poluare.
    Am gasit ceva pe Romania chiar daca e departe de mine dar nu mi se pare un anunt ok (lipsa detalii/poze):https://www.olx.ro/oferta/a4-b5-1-8-turbo-180-cp-motor-ajl-ID8Rfdh.html
     
    bobalex18 apreciază asta.
  17. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Exista si manuala in 6 trepte.
    Nonfacelift e euro 2.
    Tu cauti o masina de 20-22 ani sa nu fi fost atinsa? Aici te intreb eu, cam cat crezi ca valoreaza ceva foarte rar, adica una cu configuratia dorita de tine si neatinsa?
     
    ianculets apreciază asta.
  18. ianculets

    ianculets 5th Gear Member

    Înscris:
    17 Ian 2017
    Locație:
    Buzau/Ploiesti
    Masina:
    A6 C6 3.0TDi Avant /A̶4̶ ̶B̶8̶ / A̶3̶ ̶8̶L̶
    Prin neatinsa am vrut sa spun cat mai mai OEM , cat mai curata ... fara modificari (aspect/mecanic).Nu stiu cat valoreaza,subiectul "piata auto in romania" m-a lasa rece.Cred ca un pret corect pentru o masina +/- cum vreau eu este undeva la 3500e ? 1.8t quattro de 150 cp exista in 6 trepte ? Daca da,ce cod motor este si faceliftul banuiesc ca e maxim euro 3 , nu ?
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    cgabriel ce ar fi sa lasi intrebarile si sa incepi sa citesti acest topic integral si toata aria asta. Pe acest forum exista o regula: mesajele care se repeta sunt sterse direct si fara alte explicatii.
     
  20. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu exista euro 3. E euro 2 sau 4.
     
    ianculets apreciază asta.

Distribuie pagina asta