1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere si sfat achizitie Audi A4 B6 cu motor Diesel

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de cristian_61, 23 Dec 2007.

  1. gutza25

    gutza25 4th Gear Member

    Înscris:
    1 Ian 2012
    Locație:
    Fetești - Ialomița
    Masina:
    A4 B9, an 2017, 2.0 tdi DETA, 190 cp, cod cutie RYQ
    O masina ingrijita si destule dotari. E posibil sa aiba dreptate @zamolxez sa nu o mai gasesti pana luni.
     
    vladliviu85 și nucugheri apreciază asta.
  2. marius_r

    marius_r 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Iul 2018
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    A4 B6, 1.9TDI AVF, 2004, Audi A3 8P BKC 2004
    In cazul asta, schimb planurile si merg sa o vad maine, chiar daca nu o iau, macar nu o sa imi para rau ca nu am vazut-o.
     
    gutza25, vladliviu85 și nucugheri apreciază asta.
  3. vladliviu85

    vladliviu85 Audi Expert

    Înscris:
    27 Mai 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 BLB 2.0 TDI 2005 - 140 calutzi
    @zamolxez Corect ! La banii aia as lua-o si eu , sincer :) Arata foarte bine, dotari multe ... pret excelent.
     
    gutza25 apreciază asta.
  4. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Pretul pare a fi fara TVA, nu? Cu TVA e 4400...
     
  5. vladliviu85

    vladliviu85 Audi Expert

    Înscris:
    27 Mai 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 BLB 2.0 TDI 2005 - 140 calutzi
    Tva-ul se poate fenta daca iei masina pe firma ! ;)
     
  6. marius_r

    marius_r 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Iul 2018
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    A4 B6, 1.9TDI AVF, 2004, Audi A3 8P BKC 2004
    E pretul intreg, masina e pusa si pe publi24.ro tot la 3690. Pe bestauto.ro singurele optiuni pe care le poti bifa la pret atunci cand pui un anunt sunt "negociabil" si "fara TVA"
     
  7. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
  8. marius_r

    marius_r 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Iul 2018
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    A4 B6, 1.9TDI AVF, 2004, Audi A3 8P BKC 2004
    Dupa-masa dupa ce ies de la lucru merg sa o vad. Am vorbit de dimineata cu vanzatorul si cere 3690 Euro pe ea, usor negociabil. Masina e in piata de masini din oras, tata a avut drum prin zona si a vazut-o, a zis ca exterior masina e OK, evident cu micile zgarieturi/lovituri de parcare, iar la usa din stanga, dupa cum a observat si @lowlife , bandoul e usor indoit, dar stalpul si usa arata normal si culoarea nu difera de restul masinii. E acelasi vanzator de la care a luat si el masina lui. (alta marca) :)
     
  9. zamolxez

    zamolxez Gold Member

    Înscris:
    14 Oct 2010
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B7 2004, 2.0 TDI BRE (Ex BLB)
    Mai ciupesti 2-300 de euro dar mai mult nu. De preferat cand testezi masina sa mearga si altcineva in spate sa vada cum se comporta cand bagi piciorul in ea. Daca motorul e curat bec posibil ca egr-ul sa trebuiasca schimbat, de obicei nu tine mult si cand se strica face mizerie bine. Nu e capat de tara dar ai baza de negociere. Navigatia pune-l sa iti seteze o adresa sa vezi ca functioneaza. Modelul asta nu are RNS-E de fabrica, este montat ulerior. Daca nu merge navi, este ca orice alt player dar mai aratos. Bafta si sper sa fie intreaga masina, ca pretul este cam prea bun.
     
  10. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Asa am patit si eu si alti prieteni. De asta nu recomand sa va luati dupa preturile de pe olx, unde e plin de epave. Si imi arata un prieten cate un a4 b7 full fata de al meu cu cate 4000-4500e si zice ca eu am dat mult pe ea.
     
    bobalex18 apreciază asta.
  11. marius_r

    marius_r 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Iul 2018
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    A4 B6, 1.9TDI AVF, 2004, Audi A3 8P BKC 2004
    Am luat masina, a lasat-o la 3500 Euro. Din punct de vedere tehnic masina e OK, "nu bate, nu troncane", nu scoate fum la plecare de pe loc sau cand imi bag piciorul in pedala (am urmat sfatul vostru si l-am rugat pe tata sa vina dupa mine cand am facut proba). Lonjeroanele sunt drepte, ambreajul si cutia de viteze nu dau semne de oboseala, motorul merge normal. In rest, uzura obisnuita pentru o masina de varsta ei, mici imperfectiuni la caroserie (lovituri de pietricele, iar in spate la roata stanga are o usoara indoitura de la vreun "meserias" in parcari), astea le rezolv la primavara. Iinteriorul este intr-o stare buna, functioneaza si navigatia, dar in limba germana. Una peste alta, eu zic ca am scos-o bine.

    Sambata am schimbat becul de la farul stang, era ars, am dat 250 de lei pe unul , ca sa am un prim contact cu costurile marcii :) iar saptamana viitoare urmeaza sa fac schimburile normale (distributie, ulei, filtre, placute). Duminica am facut un drum de 100 km in afara orasului, masina e senzatie, nu am condus eu cine stie ce bolizi la viata mea, dar ma bucur ca am ales marca asta. Isi merita toti banii.
     
    Ultima editare: 1 Aug 2018
    Gabi_KGT, Tirpitz, DonDoneL și alți 4 apreciază asta.
  12. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Bravo domnule, da cu sampon, cu ceara si hai cu un topic frumos la ea!
     
  13. zamolxez

    zamolxez Gold Member

    Înscris:
    14 Oct 2010
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B7 2004, 2.0 TDI BRE (Ex BLB)
    Sa o stapanesti sanatos si fa un topic de prezentare.
     
  14. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
  15. vladliviu85

    vladliviu85 Audi Expert

    Înscris:
    27 Mai 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 BLB 2.0 TDI 2005 - 140 calutzi
    Prima e CHEALA si km aia ii are pe roata de rezerva zic eu ... In schimb avantul e bomba :)
     
  16. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    +1 pt. avant. Masina sigur a apartinut unei persoane caruia ii plac modificarile, pachet USP, ornamente pedale RS....ii lipsesc cateva dotari gen incalzire scaune, senzori parcare spate...dar nu poti sa le ai pe toate.

    Imi place masina :)
     
    Ultima editare: 8 Apr 2019
    vladliviu85 apreciază asta.
  17. Hinker 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Sep 2019
    Locație:
    Turda
    Masina:
    Audi A4
    Salut!
    Am citit cam tot ce aveam nevoie sa stiu si acum vreau sa si postez.
    Ce credeti ar fi o greseala sa imi iau un b6 avf/awx in 2019 ? Am buget suficient cu niste banuti pusi deoparte pt probleme neasteptate.
    Voi ce credeti ? Sa ma limitez la legendarul B6 ? E prea vechi ? Eu m-as multumi si cu el, dar vreau si o parere din partea altor posesori de a4.
    Am condus multi km un b6 avf si mergea superb si proprietarul n-a schimbat nimic in afara de consumabile.
    Ce parere aveti de asta?
    https://www.olx.ro/oferta/audi-a4-1...line-inc-scaune-pil-auto-an-2005-IDcQpYg.html
    Sunt cateva b6 frumoase in jud mures, doar ca sunt "recent aduse" si cu siguranta cu km injumatatiti.

    Am scris cam mult.. scuze
    Multumesc!
     
  18. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Fiabilitatea inclina fara echivoc catre B6 - dupa cum vezi la altii merge fara sa ceara lucruri ce la modelele mai noi se strica des.
    B7 nu l-as lua in considerare daca tot iti permiti un B8. Deci, intrebarea care ar trebui sa ti-o pui e ce vrei sa conduci, un B6 sau un B8?
    Anul de fabricatie? Ia-ti volan de 2019 si pune-l pe masina, oricare ar fi ea si gata, ai an bun. Hai sa fim seriosi, e vorba de ce model preferi, de fiabilitate, de dotari si de buget. Sau cumperi cumva masina pentru vecinii tai? Cu banii tai tu decizi. Nu vecinii, prietenii sau forumistii.


    Masina din link, cam slaba la dotari din punctul meu de vedere.
    Real are:
    - alarma
    - CC si BC
    - trapa
    - pachet crom
    - scaune sport incalzite
    - volan si schimbator sport
    - jante mai frumoase decat ce erau pe B6. (sunt de A6 C6).

    Nici vorba de ceva s-line. Sau sigla aia de pe grila o face S-line?
    10 airbaguri? Nu s-au fabricat atatea.
    Restul de optiuni din descriere le au toate b6-urile pentru ca sunt standard.
    Cauta o masina corecta, fie a unui pasionat, fie una de afara. Lasa-i pe samsarii photoshop cu optiunile inselatoare.

    Inca ceva. Daca cauti B6, cauta una 2002-2003. Din 2004 cumperi cu mai putine lucruri pe ea in standard si cu mai multe probleme.
     
    Ultima editare: 28 Sep 2019
    Hinker apreciază asta.
  19. x3mzone

    x3mzone 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Sep 2015
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B8 - 2013 - 2.0 TDI CJCD - Multitronic 8+1
    Un B6 chel, cu trapa! Geamuri electrice pe fata, pe spate manuale. Nici o treaba cu S-Line: Fara navigatie, fara sistem sunet Bose.
    KM discutabili. Asta nu inseamna ca masina e rea, dar la banii aia gaseti variante mai bune:
    Ex: https://www.autovit.ro/anunt/audi-a4-b6-ID7GyQrG.html#5791b700f3

    PS: eu am un B6 de 2 ani si ceva. Uitandu-ma in spate, nu regret deloc achizitia. Eu am cautat o masina care sa fie impecabila dpdv caroserie si interior. Nu prea mi-a pasat de motor. Si merge si azi ca uns. Singurul lucru pe care-l regret, e ca nu este quattro. Dupa ce mergi cu un quattro iarna, nu o sa mai vrei niciodata altceva. Cat despre probleme. oricum o sa apara pe parcurs... dar piesele de B6 se gasesc peste tot + sunt ieftine. Iar mecanicii cunosc bine masina.

    Bafta sa gasesti ceea ce cauti!
     
    Hinker apreciază asta.
  20. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    B6, 2019, TDI, samsar, 4000, fara quattro. Ceva nu e din peisaj :)
    Daca tot te mananca undeva si chiar iti trebuie diesel in 2019, ia macar cu quattro.

    PS: e aproape 2020.
    PPS: problemele nu vor fi neasteptate, sub polishul samsarilor sunt piese de 15-20 ani. O sa ceara cu siguranta bani ca sa o tii in stare buna. Daca merita sa te scarpini undeva pt un diesel zgomotos, murdar, lesinat si cu tractiune fata, tu stii.
     
    Hinker apreciază asta.

Distribuie pagina asta