1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere si sfat achizitie Audi A4 B6 cu motor Diesel

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de cristian_61, 23 Dec 2007.

  1. Hinker 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Sep 2019
    Locație:
    Turda
    Masina:
    Audi A4
    Multumesc frumos pt raspunsuri si rapiditatea voastra!
    Mi-ati deschis un pic ochii si intr-adevar e cam slab dotata.
    Am vazut si anuntul acela x3mzone si imi place masina dar, culoarea nu e pe placul si sunt obsedat de pachet crom la geamuri, dar poate merita sacrificate pt celelalt dotari.
    O sa am rabdare sa gasesc ceva mai ok.
    N-am vrut sa fac comparatie neaparat, insa parerile astea le voiam, care tot comparatie sunt, scuze:)).
    Chiar m-au ajutat mult ceea ce ati scris! Multumesc frumos!
     
  2. vladliviu85

    vladliviu85 Audi Expert

    Înscris:
    27 Mai 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 BLB 2.0 TDI 2005 - 140 calutzi
    Cel mai bine cauta un B6 1.9 TDI AVF in stare buna ( stiu ... greu de gasit ... incearca in Germania ) si bucura-te de el. Las-o incolo de poluare, pe tine te intereseaza sa ai o masina buna si fiabila care sa iti ofere comfort si siguranta, sa nu te usture la buzunar si nu in ultimul rand sa o poti repara in regie proprie, sa nu depinzi de toate prostiile care te obliga sa mergi la reprezentanta pentru orice chestiune minora. Majoritatea B6-urilor care sunt intretinute nu mai au toate piesele de aproximativ 15 ani sub '' polish '' cum spunea cineva mai sus ( exemplu clar poate fi fosta masina a colegului Catalin_1987 la care probabil doar blocul motor, chiulasa si caroseria mai erau din fabrica, in rest schimbase la ea aproape tot ). Iti dai seama ca au fost inlocuite si brate si piese pe la motor ( repet : daca vorbim de o masina intretinuta si care nu are probleme ). La nemti se poate gasi, greu dar nu imposibil, dar si la un pret pe masura ! Decat sa dau 9000 de euro pe un B8 in Romania, as da oricand 4-5 mii de euro pe un B6 in Germania, dotat si intretinut ca la carte !
     
    Hinker apreciază asta.
  3. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Daca tot vrei B6, cauta modelul din ultimul an cu motorul BKE , care este euro 4, nu e asa ca cel de 131, insa se simte mai bine ca cel de 101cp... si este euro 4, stai fara griji macar o perioada, ca din cate vad, se tot anunta restrictii incepand de la anul. :arco:
     
    Hinker apreciază asta.
  4. Hinker 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Sep 2019
    Locație:
    Turda
    Masina:
    Audi A4
    Tinand cont de raspunsurile voastre, m-am hotarat.
    O sa caut un avf/awx cu cat mai multe dotari, intotdeauna mi-au placut si acum m.am convins.
    Cu euro 4, b6 nu o sa-mi iau... pt ca am vazut ca sunt b7 cu motorul acela si daca sacrific 24 cp macar sa iau b7, doar ca mai putine dotari.
    Mersi frumos pt raspunsuri!
     
    vladliviu85 apreciază asta.
  5. vladliviu85

    vladliviu85 Audi Expert

    Înscris:
    27 Mai 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 BLB 2.0 TDI 2005 - 140 calutzi
    Inteleapta alegere ! Bafta in gasirea masinii care sa iti placa :)
     
    Hinker apreciază asta.
  6. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Sper ca n-ai uitat de quattro undeva pe parcurs :)
    Vrei masina ok, ia din germania. Sunt sansele invers proportionale sa fie teapa fata de ce e la noi.
    Pana la urma, ce buget ai?
     
    Hinker apreciază asta.
  7. Hinker 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Sep 2019
    Locație:
    Turda
    Masina:
    Audi A4
    Eu personal nu prea am cum sa o iau din Germania, nu cunosc procedurile, dar ma interesez sa caut pe cineva priceput la astea
    Buget am dar nu mi-e neaparat sa ii fac praf, si sa am prea multe batai de cap cu masina asa scumpa. N-am sa uit de quattro, dar daca gasesc ceva foarte ok fara quattro o sa o iau si fara.
     
    ovidiutm apreciază asta.
  8. sacalos

    sacalos 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2014
    Locație:
    Sighetu Marmației
    Masina:
    A4,2.0 TDI CAGA,2009
    Salutare,
    Am ajuns intr-o mica mare dilema. Actuala masina audi A6 C5 dotari peste mediu 1.9 tractiune fata dar de la o vreme tot visez sa imi iau un Quattro. Locuiesc prin Maramures si iarna imi da zapada cateodata batai de cap si m-am oprit la A4 B6 tot 1.9 pe A6 C5 1.9 neavand din fabrica Quattro nu pot face retrofit si la asta. Acum as cere si eu ceva pareri mai avizate despre aceste masini gasite pe nenea olx https://www.olx.ro/oferta/audi-a-4-1-9-tdi-s-line-quattro-IDcVkBl.html
    https://www.olx.ro/oferta/audi-a4-b6-b7-1-9-quattro-4x4-s-line-IDcbKWe.html
    Cea din Timisoara e dubios de ieftina si foarte bine dotata si ma pune pe ganduri daca merita sa bat 500 de km s-o vad. Multumesc anticipat.
     
  9. sacalos

    sacalos 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2014
    Locație:
    Sighetu Marmației
    Masina:
    A4,2.0 TDI CAGA,2009
    Mda cum pun ochii si eu pe ceva cum se vinde ‍♂️‍♂️
     
  10. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Pune ochii pe ceva de afara , lasa masinile aduse pentru a scoate profit. Daca vrei sa iesi bine.
     
    x3mzone și sacalos apreciază asta.

Distribuie pagina asta