1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consum combustibil motor 2.0 TDI la A6 C7 (4G)

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de ALLX_PAUL, 19 Mai 2016.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. seftaka

    seftaka Silver Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Ex: Audi A6 2.0 TDI CGLD 2012 & Porsche Cayenne 3.0d 2016
    La 130 km/h nu consuma instant 5,1%, ia peste 6%
     
  2. GT829

    GT829 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Ian 2018
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6
    Nu te contrazic, dar nici nu te aprob, este o discutie pur constructiva, nu sunt aici sa impresionez pe nimeni, asta imi arata bordul asta am postat.

    Acum sa dezvoltam subiectul, dupa ce masuratori iti bazezi afirmatia cu 6%, ma repet o iau ca pe o discutie constructiva si chiar sunt curios sa aflu din alte surse cum se calculeaza corect, sau daca afiseaza eronat bordul.

    Multam
     
  3. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    :)))
    Consumul este infuentat ff mult si de conditiile geografice precum si de meteo. Daca merg pe usoara vale eu am consum de sub 4% si pot merge asa cat tine drumul.
    Daca bate vantul din spate...iar am consum fff mic. Daca merg la aspiratie in spatele unui tir......etc...etc....etc... Si DA, in toate conditiile enumerate pot face poza cu media de consum...
     
  4. GT829

    GT829 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Ian 2018
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6
    Mie nu imi sare de 5.5 la stilul meu de mers. Ultimul drum am avut Joi-Vineri Augsburg-Vienna-Augsburg si tot pana in 5.5 am avut, drum cu ceva ploaie, cu rotile de iarna. Credeam insa ca exista o formula matematica sau un anumit tipar dupa ce seftaka a afirmat ca ia 6% la 130.
    Mentionez ca nu stau in spatele niciunui TIR si nici in vale nu stau sa fac poze.
    Personal cred ca este influentat, de combustibil, de drum (asfalt), de conditiile meteo, de cutie, de trafic... dar in principal de individ si de piciorul greu.
    Eu defel nu sunt un om cu piciorul greu si pe aici au inceput cu multe limite de viteza, iar acolo unde nu sunt, prefer banda 2 si uneori 3, dar in general 2 si 1 (cand e libera, evident) deoarece pe 3 si 4 merg rachetele
     
    Ultima editare: 13 Ian 2018
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Voi nu aveti ce face de scrieti in topicuri din astea care nu duc nicaieri si nu aduca nimic constructiv acestui forum ?
    Vedeti-va de viata, calatoriti ca sa vedeti lumea astea imensa, traiti-va viata oameni buni si lasati discutiile astea absolut idioate despre consum combustibil, pentru ca nu o sa ajungeti nicaieri si la nici o concluzie. Masina consuma cat vrea ea si cu asta basta.

    Ai un consum normal la masina. Consumul depinde de foarte multi parametrii iar cifrele de consum pot varia în funcţie de diverse condiţii si consumul nu poate fi la toti la fel din mai multe motive: uzura motor, starea autovehiculului, stilul personal de condus, comportamentul la volan, topografia si drumurile pe care circulam, stare carosabil, conditii de trafic (trafic intens), calitate carburant, temperatura exterioara, climatul şi conditiile meteo, anotimp, felul anvelopei si marca, marime jante si anvelope, presiune in anvelope, persoane plimbate in masina, greutate autoturism, greutatea transportată şi folosirea echipamentelor din dotarea mașinii adica sistemele utilizate în automobil, precum aerul condiţionat, tractiunea 4 x 4 care la unele masini este permanenta, etc., etc.

    Am mai spus si cu alta ocazie nu mai cautati probleme acolo unde nu sunt si lasati consumul la masina ca nu de asta v-ati cumparat Audi.

    O sa inchid, la un moment dat, topicurile astea pentru ca sunt deschise aiurea si inutil din cauza celor mentionate de mine in pagina anterioara.

    Discutiile astea sunt ca in bancul ala idiot sa ne laudam care o are mai mare si atat. :)
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta