1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consum de combustibil 2.0 TDI la A4 B8 - discutii diverse

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de calinbalan, 2 Aug 2011.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. QUATTROINELE 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2010
    Locație:
    Tulcea
    Masina:
    A6c7 2.0tdi 177cp
    In oras pe acest timp intr-adevar consumul este peste 10.Eu am un b8 143cp limuzina si pot spune ca-mi consuma mai mult decat o alta masina pe care o am, vw t4 multivan 2,5tdi 151cp,care acum imi consuma in oras max. 9%. User-ul din Germania a facut un test pe conditii "ideale". Eu am avut un consum extern pe o distanta mai mare,Tulcea-Venetia de aprox. 6,2% cu mers de max. 160 pe autostrazi.Am mai fost cu un prieten care in aceleasi conditii de mers baga intotdeauna cu 5-10 litri mai putin decat mine la fiecare alimentare,la o Toyata Avensis avant 2,2dti parca.
     
  2. alexgeana 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 Avant 2010, 2.0 TDI 170 CP
    Mie 11-12 in oras mi se pare cam mult. Eu in Timisoara sincer scot maxim 10%. Nu-mi amintesc sa-mi fi afisat peste 10 (mers cativa km, daca merg 500 m sigur este 11%), Cred ca media este undeva intre 9 si 9,5. Afara foarte rar imi indica peste 6,5 cand ajung la destinatie, mers sportiv, sa mai curat filtrul. Si drumul care il fac pana la sat o data la 2 saptamani (70 km dus-intors) si cand am fost la mare tot 6,4 am scos. Daca mergi economicos scoti lejer sub 5,5. Pe autostrada pilot automat 140/ora scoti intre 4,7-5%. De exemplu consumul mediu pe ultimii 3000 km este 7,7.
     
  3. alin_ice

    alin_ice 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    ex A4 B7; A4 B8 ; A6 4G FL
    Parerea mea este ca sunt irelevante consumurile acestea declarate pentru cineva , consumul fiind influentat substantial de extrem de multi factori :stil de condus, tip anvelopa, presiune in anvelopa, greutate in masina, traseu, tip combustibil, orele intre care se circula,conditi meteo , etc.
    Cred ca intr-un moment dat, respectand anumite reguli ,te poti incadra in consumurile declarate de producator dar in principiu , consumurile reale, intr-un regim de mers normal, sunt mai mari decat ceea ce producatori dau ca si consum si sa nu mai vorbesc de performerii de pe forum cu consumuri de 4.x la suta.Sa nu mai vorbesc de toleranta CB-ului.
    Cine si-a luat un Audi sper ca e constient ca nu o sa vada un consum de tico si preturi la intretinere de Dacie.E o marca premium si scumpa.
     
  4. flavius89

    flavius89 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2009
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C7 Avant 2.0d Cglc Multitronic - Stage1
    Detin modelul cu cutie manuala M6, trepte schimbate intre 2200-2500, iar astazi am avut un consum de 11 prin oras, mers lejer fara accelerari bruste. Ma tenteaza sa ii schimb termostatul, urca foarte greu temperatura motor si nu prea urca pana la 90, sta sub, undeva spre 80 grade apa motor.

    Functia de start stop la semafor, nu am vazut-o deloc la lucru (desi am optiunea asta), trebuie sa o mai cuplez de undeva din MMI ?

    Ca o paranteza, un coleg de serviciu are tot un b8, acelasi motor de 170cp dar cu tractiune quattro si are fix acelasi consum ca si mine in aceasta perioada, 11-12 % oras si 7% exterior. Deci ceva nu prea se leaga....

    O alta paranteza... eu sunt revoltat in principiu pe brand/ pe producator, pentru ce Doamne iarta-ma mai afisezi in cataloagele oficiale si cartile de service acele consumuri de basm care sunt total irealiste, am avut multe bmw-uri diesel si la majoritatea dintre ele consumau doar cu fix 1l/100km fata de spuneau in cartile lor.
     
    Ultima editare: 4 Feb 2014
  5. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Avand in vedere ca sunt temperaturi cu mult sub 0 grade si motorul de cele mai multe ori nici nu apuca sa se incalzeasca nu vad de ce aveti pretentia sa va consume ca la carte ...
    Am incetat de mult sa ma mai uit mereu la consumul intraurban pentru ca nu fac decat sa ma oftic pe masinile samsarilor care consuma cu vreo 2L mai putin decat masina mea :)) Dar avand un stil de mers putin mai sportiv nici nu ma astept sa imi consume 8-9% ...
     
  6. iulianburleasca

    iulianburleasca 2nd Gear Member

    Înscris:
    31 Iul 2013
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    A4 Avant, 2.0 TDI, 2009
    Salutare tuturor,

    Eu am un A4 Avant din 2009 cu motor de 120CP si daca m-as lua dupa consumul din manual care ar trebui sa fie cel mai mic din toata gama, adica un 4,7 exterior, 5,3 mixt si 6,2 in oras as fi cel mai fericit.
    Adevarul este intotdeauna la mijloc, acest consum depinde de f multi factori, eu unul pot sa spun ca atunci cand vreau pot sa scot si un consum 4,8 dar.... dar.... dar..... chinuind masina.
    La mers normal pot spune ca am 6,2-6,4 mediu vara si acum pe zapada undeva in jurul valorii de 7-7,2

    A fost f bine punctat comentariul cu "consum de TICO" si "intretinere de Dacia" :)))

    Am vrut masini premium, premium avem! :)
     
  7. alexgeana 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 Avant 2010, 2.0 TDI 170 CP
    Da, consumurile care le-am spus eu sunt pe carosabil uscat, nu pe zapada.
     
  8. mitzabz

    mitzabz 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Sep 2013
    Locație:
    buzau
    Masina:
    Audi A6 C7, 2.0 tdi Ultra, an 2015
    Salutare baieti , de 1 luna de zile sunt posesorul unui A4 b8 din 2010 ,manual, motor 2.0 143 ,masina a fost adusa din germania ,deci foarte putin rulata in tara.De 1 luna de zile am prins si temperaturi mai ridicat si scazute mie insa nu am reusit sa scot consum sub 11-12 in Buzau ,mers ziua cand este mai aglomerat si seara , la 100km nu am reusit sa scot niciodata sub 11 consum,o las sa se incalzeasca ,masina goala,cauciucurile umflate in parametrii optimi ,totul ca la carte.Merg foarte calm , fara miscari bruste fara sa o alerg.In afara sunt foarte multumit de ea insa in oras imi lasa un gust amar cam amar.Zilele astea fara 12-13 nu scap. Aveti idee ce se intampla ?
     
  9. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Eu cu toate filtrele + ulei schimbate in decembrie, scot de cand e sub 0C afara, cam 10% - 10.8% la 100KM prin Chisinau, nu pot sa zic ca e trafic in oras, dar se simte diferenta de consum cand e rece afara. Vara aveam cam in jur de 8, 8 si ceva la 100Km.

    Nici eu nu prea conduc sportiv...

    E o masina destul de grea, si nu ma prea mira consumul.
     
  10. Teko

    Teko Silver Member

    Înscris:
    27 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    VW Passat 3C5 2.0 tdi (BMP) 2007 + VW Golf 7 1.6
    Consumul "reclamat"de toata lumea este tributul dat normei de poluare E5.
    Obrazul subtire ... :)
     
  11. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    la ce te referi ?
     
  12. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    Probabil ca DPF-ul aduce un surplus de consum
     
  13. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Nici nu se discuta, nu degeaba zic unii ca dupa scoaterea lui se reduce si consumul...
     
  14. piumarius

    piumarius 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Dec 2013
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI Quattro S-line | 170 CP | 2011
    La drum lung , cu masina incarcata la maxim (4 persoane + portbagajul full) mi-a luat 5,6 - 6 %. Asta in conditii de viteze si de 160-180 km/h. La 130 cu pilot automat afiseaza 4,8-5,2 %.
    In oras nu mi-a sarit de 7.5 - 8 %.

    De mentionat :

    - schimb vitezele pe la 2200 rpm
     
  15. xxxxxxx 6th Gear Member

    Înscris:
    23 Sep 2010
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI CAGA E4+ 2009
    Nu te cred cu consumul asta sub 6% nici mort...Conduc 3 B8 regulat, atat oras cat si in exterior, suspensie normala, suspensie sport, berlina/avant, e4+/e5 nici una nu scoate sub 6 %, decat foarte rar si in conditii de mers foarte putin realizabile(70-80km maxim de constant). Cum trec de 130/140 cu oricare din ele sare de 6.5% si cei mai place sa bea dupa 160...Mai ales a ta cu quattro cred ca ar trebui sa ii mai omori din laudatori...
    Mentionez de altfel, ca B8 personal pe care il conduc cel mai des, suspensie sport, 18", singur in masina, vara la trafic in oras, sub 12% cu AC pornit nici mort nu scade...
    Cred ca ar trebui sa deveniti mai realisti, asta e scopul topicului.
    Eu pentru 365 de zile pe an, cu iarna/vara, oras/afara, as spune un 8% + pentru 2.0 TDI CR...
    P.S.-Cine crede ca vb aberatii atatea B8, pot proba cu dovezi.(masinile sunt in familie si se intampla sa le schimb cu diverse motive)
     
  16. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    xxxxxxx daca ai 3 masini nu inseamna neaparat ca toti trebuie sa aiba acelasi consum ca si tine, sunt multi factori care influenteaza consumul.

    Eu, ca sa sustin colegu de mai sus, am scos in weekend 5.7%, la 90-100 KM/h (1800-2200 rpm), in 200KM parcursi. Singur in masina.

    E problema ta daca nu crezi ca unii mai scot si sub 6%, si afirmatiile cu "aberatii" nu isi au rostul...
     
  17. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    Eu cu multitronicul 8+1 (ultima varianta) scot si sub 5 la drum lung (cutia calmeaza motorul si il tine undeva pe la 1100rpm, ramai prost), pt ca noul mod ECO din 2013 este criminal de optimizat pe consum, iar start-stop in oras la fel aduce niste valori incredibile (7-8 pe unde un B8 sport quattro obisnuia sa bea 10-12). Dar oricum am zis-o si o repet, soferul influenteaza cu aproape 50% media de consum, deci singurele comparatii cat de cat corecte ar fi numai cu TEMPOMATUL activat si doar volanul atins.
     
  18. xxxxxxx 6th Gear Member

    Înscris:
    23 Sep 2010
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI CAGA E4+ 2009
    Sa ne intelegem...90-100km/h, e altceva fata de 160-180km/h...eu de asta m-am legat in special...
    Nu sunt mare vitezoman, nu imi place sa turez la maxim si sa franez apoi...merg constant, dar nu schimb sub 2500 de ture, mai niciodata, ceea ce mi se pare normal pentru un diesel...si acceleratia o fac mereu usor si nu in forta.
     
  19. piumarius

    piumarius 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Dec 2013
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI Quattro S-line | 170 CP | 2011
    @ xxxxxxx

    Crezi sau nu asta e adevarul. Cand am venit din Germania (1700 km) 2 persoane + 4 jante aliaj 18" cu tot cu anvelope , am avut consum mediu 5,8 % pe toata aceasta distanta. Probabil iti dai seama ca am vrut sa vad ce poate masina si nu am mers cu 90 pe autostrada, nu ?
    Te-ai intrebat vreodata de ce la un mers normal cutiile automate schimba viteza la 2000 - 2200 rpm ? Nu vreau sa te simti ofensat, dar probabil fac asta pentru ca sunt mai inteligente decat alti soferi...
    Crede-ma, am avut BMW 320D, cutie automata, 8 ani de zile, deci vorbesc in cunostinta de cauza. Nu am avut niciodata probleme cu turbina sau altceva din cauza turatiei joase la care schimba.
    Da, e adevarat, daca te dai la ea schimba si in 4000 , dar asta numai in cazul kick-downului.
    Soferul este cel mai important factor in stabilirea unui consum.
    In concluzie nu judeca sa nu fii judecat.
     
    Ultima editare: 11 Feb 2014
  20. golddiger

    golddiger 5th Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2012
    Locație:
    Timișoara / Franţa
    Masina:
    AUDI A4 2.0TDI 143HP 2009
    Din pacate nu pot sa ma abtin si ma bag si eu in seama pentru ca consumul asta de 5.6% - 6% la mers cu 160/180 km/h e cam exagerat si cu 4 persoane si portbagajul full.Nu exista asa ceva parerea mea.Mers 2200 de km pe autostrada cu portbagajul full si doar 2 persoane pe pilot cu 130/h si cel mai putin mi-a luat 6.3%.Intradevar am avut si consum de 5.6/5.5 dar conduceam cu 80/h intr-a 5a,adica cam subturat :) Deci in concluzie si singur daca as fi in masina si fara bagaje,daca o calc dupa 160/h nici intr-o mie de ani nu scot sub 6% :) Fara nici o suparare dar asta e parerea mea.Numai bine.
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta