1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consum de combustibil 2.0 TDI la A4 B8 - discutii diverse

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de calinbalan, 2 Aug 2011.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    valentinc AC pornit ? :)
     
  2. valentinc 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A8 3.0tdi, 2007
    andyzaharia, da, AC pornit ca sunt peste 30 de grade ziua :)
     
  3. vladdd 6th Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2013
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Q5 09 125KW CAHA
    Bagaje nu prea am in masina, jante pe 16" de 225, ac mai mereu pe auto .
    cam acela este consumul meu mediu intre 8,5-9l
     
  4. alexgeana 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 Avant 2010, 2.0 TDI 170 CP
    11-12 in oras e destul de normal, dar afara mai mult de 7 mers sportiv nu ar trebui sa-ti ia. 9,1% la 100 km/ora in ce treapta erai, a doua?:)
     
  5. Lomax8 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Dec 2013
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    1. BMW Seria 3 E46 318i 120cp 2. Audi A4 B8 2.0 TDI 170cp
    Consumul de pe CB e corect si real, diferenta e destul de mica ( sub 0,3) faa de cosumul calculat pompa-plin-pompa.
     
  6. djneky4

    djneky4 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Iun 2014
    Locație:
    Londra
    Masina:
    Audi A4,2.0 TDi 136 Technik Start Stop Saloon 6-Speed, Diesel.
    Salutare

    Va salut.Intrebare pt voi: puteti estima/aproxima cate plinuri trebuie sa fac din Londra pana'n Constanta de exemplu.De aia am zis aproximat pt ca e in functie de cum conduc,trafic,vreme,cauciucuri etc.Este cineva care a mai facut asta cu acelasi tip de masina.In august vreau sa merg in concediu doua saptamani si ma tot gandesc la toate.Multam fain.

    p.s.: La aprox 2400 km cu un 5.5% as iesi la doua plinuri s'un pic
     
    Ultima editare: 14 Iun 2014
  7. dorutzu74 5th Gear Member

    Înscris:
    21 Apr 2009
    Locație:
    Vaslui
    Masina:
    A6, 2011, CAHA, 125 KW, A4,2009,CAGA,105KW
    Mi-e greu sa cred ca vei scoate 5.5... Eu am scos vara trecuta, la un drum Vaslui-Genova (cam 2200x2 Km), 6,1 /100 km. La un mers decent de 130- 140 Km/ora, cam asta ar fi consumul.
     
  8. iulianburleasca

    iulianburleasca 2nd Gear Member

    Înscris:
    31 Iul 2013
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    A4 Avant, 2.0 TDI, 2009
    Asa cum am mai mentionat si in alt post revin cu o medie de consum

    Salutare,

    Consum mediu 5,7l/100Km pe o ruta de aproximativ 5.000 Km cu o medie de 95Km/h

    Motor 2.0TDCI 120 CP, A4 Avant 2009

    4 adulti full bagaje

    Aproximativ 500-700Km in regim Transfagarasan prin Alpi.

    Pe autostrada am folosit pilotul automat la 130Km/h.

    Eu sunt foarte multumit de acest consum.
     
  9. chelule 3rd Gear Member

    Înscris:
    6 Mar 2013
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B8 2010 2.0 143CP, Audi A3 Sportback 2009 1.6 16v 105CP
    Brasov - Stuttgart - Brasov - 3500 km consum mediu 6.2l/100 km cu 4 oamen in masina si portbagaj plin.
    Ce a urcat consumul a fost un accident in austria unde am facut 3 km in o ora jumate si germania pe unde i-am dat unde s-a putut.
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ma uit la cifrele voastre ... 4 persoane in masina si potbagajul full, 5-6%.
    Maine-poimaine aveti 4% cu o rulota agatata dupa voi.

    Chelule de la Stuttgart pana la iesire din Germania sunt aprox. 450km, daca ii dadeai cat se putea cum zici tu, consumai aproape un plin.
     
    Ultima editare: 15 Iun 2014
  11. chelule 3rd Gear Member

    Înscris:
    6 Mar 2013
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B8 2010 2.0 143CP, Audi A3 Sportback 2009 1.6 16v 105CP
    Du-te si fa o plimbare pana acolo si ai sa vezi ca sunt o gramada de portiuni de drum in lucru cu limita de 100 + alte portiuni cu limita de 130. Nu toate autostrazile din Germania sunt fara limita, deci i-am dat pe unde era fara limita, ca unde era limita am mers cat de cat legal. Acum 4 zile m-am intors, inca mai am consumul pe CB, ca nu l-am resetat, probabil a mai crescut cu 0.1-0.2l/100 km datorita rulajului prin oras de cand m-am intors, dar pot pune o poza daca e nevoie.
    Un consum de 6.2l /100 km nu mi se pare mic, e bun, nici prea prea, nici foarte foarte.

    L.E. am zis ca i-am dat pe unde s-a putut, nu cat s-a putut :jump:
     
  12. celo

    celo Silver Member

    Înscris:
    1 Iul 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI CAGA 2010 @ 180HP/400NM
    Scenariu : Masina din semnatura , 4 persoane in masina (aprox. 300 KG) cu porbagajul incarcat complet(aprox 100 KG),clima pornita de-alungul intregului drum.
    Stil de mers: Relativ constant(folosit 50% din timp tempomat-ul). Viteza medie de drum 91 KM/H. Urban: 70-80 KM/H, Extra Urban: 100-110 KM/H ,Autostrada: 130-140 KM/H.
    Traseu dus :Romania - Serbia - Croatia- Slovenia- Italia (Distanta : 1400 KM,Consum mediu 5.9 Litri/100KM) - 60% din traseul total a fost autostrada,30% Extra Urban si 10% Drum Urban
    Traseu intors : Italia - Slovenia - Ungaria - Romania (Distanta:1500 KM,Comsum mediu: 6.0 Litri/100KM) - 60% din traseul total a fost autostrada,30% Extra Urban si 10% Drum Urban.
    Constatare suplimentara: Consumul mediu a scazut cu aproximativ 1L/100 KM in urma resoftarii(comparatia fiind facuta avand ca referinta acelasi drum,in aceleasi conditii,cu un an in urma).
     
  13. xxxxxxx 6th Gear Member

    Înscris:
    23 Sep 2010
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI CAGA E4+ 2009
    Nici eu nu pot sa inteleg consumurile astea asa de minunate, inteleg ca variaza de la masina la masina, in functie de jante, si persoane in masina. Eu niciodata nu cred ca am vazut sub 6 % si asta in conditii maxim de optime, gen viteza 80-120 km, fara frane si accelarari cu pedala pana in fund si jante pe 16...
    Mereu scot undeva intre 6.5% si 7 % cu jante pe 18 si AC pornit...
     
  14. vladdd 6th Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2013
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Q5 09 125KW CAHA
    Salut, am un consum destul de mare de peste 8% in conditile in care drumul este destul de gol.
    Detin un cablu VCDS si as dorii sa imi spuneti un test pentru injectoare, sau altceva alternativ.
    Multumesc
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Iul 2014
  15. celo

    celo Silver Member

    Înscris:
    1 Iul 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI CAGA 2010 @ 180HP/400NM
    @vladdd Poate inainte de orice test ar fii bine sa determini exact scenariul in care te afli,un consum de 8% nefiind nemaiauzit.Astea fiind spuse,consumul de 8% e calculat de tine la pompa sau afisat pe BC?. Vorbim de condus urban sau extra-urban?Ce viteza medie ai pe portiunea de drum unde ai facut calculul?Care e gradul de incarcare al masinii? Anvelope,de iarna sau de vara,presiunea verificata recent?
     
  16. santox 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iul 2014
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TDI Quattro 245cp 2012
    Eu abia am luat masina si consuma multicel in comparatie cu passat 2.0tdi CR. Aici ma refer la un drum Bucuresti Campina unde mi-a luat 8℅ afara iar Passatu consuma maxim 6,5 pe acelasi traseu cu viteza medie 110. Poate a fost vant puternic sau alti factori care sa influenteze atat de mult. In oras consumul e ok .
    Mentionez ca masina are pneuri noi,pe 17 cu presiunea corecta.
     
  17. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Greutatea celor doua masini este asemanatoarea?
    Passatul are tot roti pe 17"?

    Conditiile de incarcarcare au fost aceleasi?
    Regimul de mers a fost acelasi?
     
  18. santox 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iul 2014
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TDI Quattro 245cp 2012
    Passatul are roti pe 16 ,latime 215 ,a4 225. Chiar azi a mers tata cu passatu si avea consum 5,5 si a4 7,5. La fel incarcate(2 pers fara bagaje). Greutatea difera cu 100de kg dar consumul raportat la diferitele conditii trebuia sa difere maxim cu 0,5. Cauciucurile sunt la fel ,michelin primacy hp ambele seturi noi. Cutia are un randament foarte slab (mmt).
     
  19. borceluc 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Iun 2013
    Locație:
    Dej
    Masina:
    A4 Avant, 2.0tdi, CAGA, 143cp ,2009
    Cluj - Forli aprox 1400 km din Ungaria numai autostrada pana la destinatie, viteza 137km/h cruise control si vreo 800 km prin Italia pe drumuri nationale + retur ( in total 3500km) consum la pompa 6,6. 4 persoane incarcata full, porbagajul pana sus in pavilion + in locul rotii de rezerva(nu am asa ceva, doar kit si bateria) Parera mea ca a fost un consum bun. Acelasi traseu dar autostrada doar Ungaria si Slovenia cu un Golf 4 1,9 Tdi acum 2 ani 4,6.
     
  20. Lomax8 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Dec 2013
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    1. BMW Seria 3 E46 318i 120cp 2. Audi A4 B8 2.0 TDI 170cp
    Timisoara - Lefkada dus intors pe CB 5,4% - l-am resetat la plecare.

    In realitate am facut undeva la 2700 km cu 240 euro deci aprox 6,5 in conditiile in care am mers 2 transfagarasane sa ajung la Meteora, am mers cu 80km/h pe rahatu` ala de autostrada din Macedonia si m-am riscat la 200-220 in Grecia in portiunea Lefkada - Salonic ( cu tempomat) - binenteles ca nu constant. 2 persoane si bagaze undeva la 50-60kg maxim.
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta