1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consum de combustibil 2.0 TDI la A4 B8 - discutii diverse

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de calinbalan, 2 Aug 2011.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. mirceaB8

    mirceaB8 6th Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2012
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4, B9, 2.0 TDI S-Tronic, 2016
    Tocmai ce m-am intors dintr-un tur de forta prin Ungaria, Austria, Germania, Franta si Elvetia. Am facut 5.100 KM, din care aproximativ 80% pe autostrazi cu 4 oameni in masina, portbagaj plin, aer conditionat tot timpul. Consumul a fost 6,1%. In Austria, Ungaria, Franta, Elvetia, Germania (zonele cu limitari)am mers in limita legala a fiecarei tari (120 sau 130 dupa caz), doar in Germania pe portiunile fara limita am mers cu maxim 160-170. La intoarcere, in Germania s-a mers pe multe portiuni bara la bara.
     
  2. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Gata, am batut recordul!
    image.jpg

    Va rog insistent sa nu o luati in serios!
    O gluma trebuie privita/primita ca atare! ;)
     
    Ultima editare: 5 Aug 2014
  3. robert20 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Apr 2014
    Locație:
    ploiesti
    Masina:
    audi a4 2.0 2013
    salut.Tocmai mi am achizitionat un audi a4 2012 cu 30.000de km de la midocar vitan.Am 35.000 km si mi a picat sonda lambda dar am facut o pe garantie.
    Alta problema cu care ma confrunt si mi se pare cea mai mare este consumul.Locuiesc in Ploiesti si in conditii ok de trafic cu 50 de lei (7,9; 8l) nu merg mai mult de 80; 82 de km,ceea ce inseamna un consum de 10. Mie mi se pare cam mult.voi ce ziceti? Mentionez ca nu merg absolut deloc agresiv.
    Ma intreb daca cei de la midocar au schimbat intradevar filtrele asa cum scrie in plan service;am auzit ca si asta ar putea creste consumul.
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Modifica-ti profilul in mod complet cu masina care o detii adica: tipul masinii, an de fabricatie, tipul motor/capacitate cilindrica si obligatoriu cod motor pentru ca data viitoare, daca mai pui intrebari, sa nu stam sa ghicim despre ce tip de masina si motorizare vorbesti. Uite-te la profilul meu si ai sa intelegi despre cum trebuie sa arate si profilul tau. Multumesc.
     
  5. chelule 3rd Gear Member

    Înscris:
    6 Mar 2013
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B8 2010 2.0 143CP, Audi A3 Sportback 2009 1.6 16v 105CP
    in week-end m-am minunat dupa un drum Brasov - Bucuresti pe DN1, plecat din Brasov pe la ora 23, am ajuns in Bucuresti cu consum de 4.4 l / 100 km.
    Vinovatul a fost un prieten care era cu masina lui si am zis sa nu-l las in urma sa astept degeaba in Bucuresti juma de ora.
    Cum spuneam si intr-unul din posturile anterioare, consumul masinii este afectat in mod direct de stilul de condus si greutatea piciorului.
    Pana acum eu nu am scos consum pe Brasov - Bucuresti sub 5.6, si am facut drumul asta de foarte multe ori.
     
  6. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Foarte bun consumul :) Eu sub 5.3L (singur in masina) nu am scos niciodata :)
     
  7. chelule 3rd Gear Member

    Înscris:
    6 Mar 2013
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B8 2010 2.0 143CP, Audi A3 Sportback 2009 1.6 16v 105CP
    bun consumul, dar nu ma intreba cat am facut sau cat de greu a fost sa ma abtin sa nu il las in urma pe prietenul cu cealalta masina.
    Eu singur nu cred ca voi mai scoate consumul asta, pacat de masina asta sa mergi cu 90 pe DN1...poate sa consume si 1%, nu merita
     
  8. thor4ever Silver Member

    Înscris:
    23 Iun 2014
    Locație:
    sebes-alba
    Masina:
    Audi a4 avant, 2010, CAHA-170hp
    Am masina de 1 luna si am facut 7000km, deci pot spune si eu consumurile mele.
    In situatia 2 persoane:autostrada 120/h,pilot automat, dupa 120km(dus intors) cu vit medie 120/h cam 5.2.Cam aceasi situatie dar 4 persoane si portbagaj 1/2 cam 5.8.
    Am facut 3 drumuri de Sebes-Bucuresti-Sebes: 3-4 persoane, portbagaj 1/2, aglomeratie si depasiri pe DN la o gramada de Tiruri cam 5,8%
    Sebes-krk-Sebes, via Budapesta, cca 2000km, 3 persoane full portbagajul, 5 ore de stationari prin Croatia cu clima pornita 5,8% dus si 5.5% intors dar fara stationari.
    Regim urban:Sebes-Alba iulia (cca 40km prin oras destul de aglomerat)-Sebes
    cam 6.2-6,6 in fc de trafic fara clima si cu AC on cam 7.2-7.5%.Singur in masina.
    Testat cam 20km pe la 220-235/h pe la 13% media.
    Nu tin masina niciodata cum imi zice sa schimb si mai subturat de 1800 ture nu merg cu ea.
    Pe austostrada la 100-115 /h am cam 4.5-4,8%.
    Toate consumurile le-am calculat la plin-plin, si din cate am observat ce zice CB este 99% precis
     
    Ultima editare: 20 Aug 2014
  9. mav 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Noi 2013
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A5 2014 / 2.0 Tdi CGLC / Multitronic
    Dupa ce am citit tot acest topic am ajuns la concluzia ca diferenta dintre motorul de 143 si cel de 170 este de 1l in oras pe distante relativ scurte sub 10km (9-10 vs 10-11) si in exterior sub 0,5l. Am inteles bine?
     
  10. thor4ever Silver Member

    Înscris:
    23 Iun 2014
    Locație:
    sebes-alba
    Masina:
    Audi a4 avant, 2010, CAHA-170hp
    Depinde de oras pt ca eu cu clima scot in oras 7.5%
     
  11. mav 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Noi 2013
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A5 2014 / 2.0 Tdi CGLC / Multitronic
    Viteza medie 20-23km/h
     
  12. thor4ever Silver Member

    Înscris:
    23 Iun 2014
    Locație:
    sebes-alba
    Masina:
    Audi a4 avant, 2010, CAHA-170hp
    La mine undeva pe la 30-40 media
     
  13. sandman

    sandman 6th Gear Member

    Înscris:
    15 Mai 2014
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    ex: Audi A4 B8 Avant, 2.0TDI 170CP, 2011
    2 persoane, cu bagaje, bucuresti-munchen si retur, 3600km, viteza medie 100km/h consumul a fost de 5,4%.
     
  14. thor4ever Silver Member

    Înscris:
    23 Iun 2014
    Locație:
    sebes-alba
    Masina:
    Audi a4 avant, 2010, CAHA-170hp
  15. flavius89

    flavius89 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2009
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C7 Avant 2.0d Cglc Multitronic - Stage1
    Botosa - Oradea - Botosani

    Total km: 1.100 km
    Viteza medie: 74km/h
    Consum mediu 6.7l

    Stil condus : dinamic (o gramada de tiruri Oradea - Bistrita)

    Conditii drum: drum uscat 50% + lapovita 50%
    Incarcatura: 4 oameni + bagajele aferente
    Roti: 225/45/17 - presiune 2.5
    Motor: 2.0 Tdi CAHA (>200CP)

    De un an de cand am masina , pe ultimii 17.000 km, consumul mixt este de 7.1l.
     
    Ultima editare: 9 Dec 2014
  16. thor4ever Silver Member

    Înscris:
    23 Iun 2014
    Locație:
    sebes-alba
    Masina:
    Audi a4 avant, 2010, CAHA-170hp
    Si mie mi o crescut oleaca acu de cand cu conditiile meteo si anvelopele de iarna.
    Strict oras -2,+2 gr afara, motor rece cam 9.8.
    Sebes-Sibiu, autostrada 140 pilot si apoi intrat prin Sibiu cativa km 6,9%.Intors traversat tot Sibiul si apoi Ocna Sibiu-Sebes tot pilot 140/h a iesit 6.4%(2pers)
    Weekend Sebes-Herculane-Sebes, 3 pers portbagaj plin, autostrada 120/h pilot(35km), DN-110/h 5,8% consum, iar retur ceva mai usor in portbagaj dar DN cam 120/h si autostrada(35km) pilot la 140-150, 6.1%
    Aveam plinul facut inainte de Sibiu si dupa cele 2 iesiri + un drum de Alba iulia am adunat 548km cu consum pe CB de 6.2%, acul fiind exact pe jumate, am refacut plinul si am bagat 34l deci corect.
    La mine de 5luni am facut 13mii km si CB2 arata 6.1%, 90% drumuri lungi ce implica un alt oras.Pt fataiala de oras Sebes si Alba iulia ma stresez cu o benzinara cu 8-9%consum
     
    Ultima editare: 9 Dec 2014
  17. xxxxxxx 6th Gear Member

    Înscris:
    23 Sep 2010
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI CAGA E4+ 2009
    Felicitari pentru sinceritate. Mi-a ajuns de atatea B8-uri pe aici pe forum super econome cu 5% consum in exterior.(macar singur sa nu te minti, si asa lumea in general are placerea de a te minti, general vorbind) :)

    :friends::friends:
     
  18. celo

    celo Silver Member

    Înscris:
    1 Iul 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI CAGA 2010 @ 180HP/400NM
    @xxxxxxx: Nu stiu cine minte pe cine...consumul la orice masina este supus unor variabile care nu are sens sa le discutam ca s-au discutat de o mie de ori. Nu esti de parere ca un consum de 5% in exterior este posibil ? Este foarte posibil la 90% din motorizarile de pe B8 (ca de modelul asta vorbim). Conteaza insa foarte mult(poarte cel mai mult) cine este in spatele volanului. Cu aceiasi masina din semnatura am avut consum de 4.8 (la pompa...nu vorbim de CB ca ne amagim) si 12 in extraurban. Incep sa cred ca si acesta incepe sa fie unul dintre topicurile de valoare din sectiunea B8.
     
  19. alexgeana 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 Avant 2010, 2.0 TDI 170 CP
    La un stil de condus cat de cat sportiv consumul normal este undeva la 6,5 - 6,7 %, dar consum de 5 % se poate scoate foarte usor, in conditii de drum mai liber si viteza de 100 km/ora.
     
  20. thor4ever Silver Member

    Înscris:
    23 Iun 2014
    Locație:
    sebes-alba
    Masina:
    Audi a4 avant, 2010, CAHA-170hp
    Daca o tii in 90-100 pe o autostrada gen Mako-Szeged-Budapesta eu zic ca poti face sub 5%.
    Mie vara 2 pers goala masina Sebes-Deva pilot 115-120/h la iesire dupa 65km aveam 5.2% si inainte de giratoriu cand se gata autostrada cu cca 3-400m in frana de motor ca sa ma incadrez a scazut la 5%.
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta