1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consum de combustibil 2.0 TDI la A4 B8 - discutii diverse

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de calinbalan, 2 Aug 2011.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. madalinc

    madalinc Bronze Member

    Înscris:
    13 Mai 2013
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    A4, b8, 143cp
    A mea nu scade sub 6, orice i as face poate doar daca e panta.
     
  2. djenavar

    djenavar 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Oct 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 diesel 1968 cm3 19.03.2009
    Sunt tare mandru, tanculetul meu are media pe oras 11%, inafara nu am mai fost de ceva timp. Cum ies pana la Sibiu , vad si ce consum scot;D
     
  3. xxxxxxx 6th Gear Member

    Înscris:
    23 Sep 2010
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI CAGA E4+ 2009
    Nu vreau sa creez polemici, consumul poate sa difere de la motor la motor in parte, fara sa mai pui masina si pasagerii la socoteala, dar imi este foarte greu sa cred ca o masina mai grea si mai lata (nu uitati si de aerodinamica) decat B7 si cu un motor CR de 2.0l, nicidecum un 1.9 PD, de care am avut si era alta poveste cu consumul, chiar un motor econom si fiabil in adevaratul sens al cuvantului, poate sa scoata consumurile cu care va laudati voi pe aici, dar in fine...
    Mi-am condus masina in multe feluri, pentru ca nu mereu am aceasi stare la volan, si pe distante chiar foarte lungi, si sub 5.8% niciodata indiferent de cat de batranel am fost.
    Am condus 3 B8, printre care si cel de 170cp, pe distante lungi, si nici unul nu a coborat spre mirificele valori de 5% sau chiar sub 5%, deci mie greu sa va cred. Toma necredinciosul, afirm o parere personala, 6% e consumul in exterior pentru B8.
    Rog un moderator sa imi stearga postul in cazul in care se creeaza polemici prea mari.:drag:
     
  4. vlad_brb

    vlad_brb 5th Gear Member

    Înscris:
    28 Noi 2010
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Mercedes Benz C250
    Cam de aceeasi parere cu colegul de mai sus sunt si eu.. Chiar daca am vazut 5.5 a fost mult prea greu si plictisitor de scos consumul ala si tind sa cred ca a fost favorizat de circumstante.. In general eu stau in jur de 6-7+ afara din oras.. Sa vedeti ce super consumuri iasa la 3.0d + 4x4.. :) Zic asta ca sa nu va plangeti de 2.0d :)
     
    Ultima editare: 11 Dec 2014
  5. alexgeana 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 Avant 2010, 2.0 TDI 170 CP
    Nu e nici o polemica, eu la 2 saptamani fac un drum de aprox 70 km afara din oras si consumul e undeva la 6,5-6,7% (condus sportiv, drum european foarte aglomerat, inspre Lugoj, cunoscatorii stiu). Pe de alta parte am facut un drum de Buzias si am avut consum 4,8% (seara pe la ora 10, drum liber). Deci conteaza foarte mult stilul de condus si coditiile de trafic, dar fara nici o minciuna se poate scoate consum de 5%.
     
  6. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Eu fac cam 5.3%, doar singur in masina, la viteza ~100kmh si cu destul de putine depasiri, distanta ar fi cam 100KM.
     
  7. Sorin87

    Sorin87 Gold Member

    Înscris:
    25 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    --
    Pai daca mergi cu 100km/h in treapta a 6-a ai sub 2000RPM(nu prea e bine ptr turbina si dpf), e normal sa iti scoate acest consum. 1.9tdi, 131 cp- cel mai bun motor al celor de la AUDI, cu aceeasi viteza, aceeasi treapta ai 4.6%.
    Cred ca la toate motoarele, dupa 2005, echipate cu DPF, consumul mediu afara se invarte in jurul cifrei de 6.
     
    Ultima editare: 12 Dec 2014
  8. catalinio

    catalinio 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Iul 2014
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant, 2.0 TDI 143CP CAGA, Multitronic, Dec. 2010
    Salutare, si eu ma asteptam sa consum mai mult, decat imi arata computerul de bord. Am masina de 8000km, conduc numai cu Multitronic pe D.
    Scot cam 6.0-6.2 L% media pe 1750km Stuttgart-Bucuresti, masina plina cu bagaje (am facut mai multe drumuri, conditii de toamna, fara AC, mers legal, Germania cu 140-180km/h, Austria-Ungaria cu 135km/h, Romania 100-120km/h pe unde se poate).
    In Germania, daca prind autostrada libera si mai ajung pe la 180km/h, atunci media se duce spre 7.5L%. Dar daca am drumuri cu restrictie la 50-120km/h, tot la 6.1L% ajung.
    Prin Bucuresti, nu ora de varf, pe bucati de 20 km, statea pe la 9-10L% consumul mediu, cu AC.
    In fiecare zi spre serviciu, am cam 12km dus+intors de facut, motorul e rece, scot cam 8-9L%, si am 30% portiune cu 50km/h, restul cu 90-120km/h.
    Multitronicul ma duce peste 2000rpm numai daca am peste 120km/h si in accelerari, sincer e mult prea comod condusul in D, ca sa mai vrei sa schimbi vitezele manual. Cred ca s-au gandit inginerii de la Audi sa fie ok pentru masina condusul cu turatie joasa.
    Poate mai conteaza si rotile, la consum, eu am 225/50 R17 vara, si acum am pus pentru iarna 225/55 R16.
     
  9. cristyyy2003 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    A4
    Ori e masina mea defecta (desi pe testerul Audi Pipera nu a iesit nimic la verificarea generală) ori pnm.
    Audi A4 2.0TDI multitronic Bucuresti - Budapesta, 2 persoane, 2 trolere mici, medie de viteza pe toata călătoria 92km/h, 7.5l/100km.
    De mers cu peste 200km/h (desi am încercat in repetate rânduri) e foarte greu! Masina este de-a dreptul leșinata dupa ce a depășit 160km/h.
    In general am mers cu 120-140km/h in Romania (bine ca avem si noi mai multi km de autostrada acum :p) si cu 160km/h cu dorința de a ajunge la viteza maxima constructiva 215?km/h in Ungaria. Poimâine ajung in Germania unde am de mers vreo 3h pe autostrada si unde sper sa: merg cu top speed si sa fac mai multe teste de viteza (0-100km/h, 60-130km/h, 130-200km/h) valori le care le voi înregistra via interfața OBD. Revin cu rezultatele
    Ca se discuta si de consumurile de oras: in luna Decembrie, mers in prima parte a zilei, 9-10 si in a doua parte a zilei 15-18:30, sub 12l/100km.

    P.S. Eu vin de pe o O2 1.9PD TDI si o compar, in mod logic, cu O2.
    P.P.S. In schimb mi se pare extrem de confortabila :arco:
     
    Ultima editare: 16 Dec 2014
  10. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    Multitronicul este horror peste 130km/h, cutia are niste pierderi (de transmisie/putere) foarte accentuate la viteza mare, nu este vina motorului, este pretul platit pt confortul de la viteze normale, pana in 130km/h - cand treci peste consumul si comportamentul dinamic este grav afectat prin comparatie cu un 2.0TDI de aceiasi putere, dar manual
     
  11. alexgeana 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 Avant 2010, 2.0 TDI 170 CP
    Eu am atins nesperat de usor 220. Din pacate am uitat sa vad consumul instant.
     
  12. cristyyy2003 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    A4
    Si prima testare. Din păcate autostrada era destul de aglomerata si nu am reușit sa fac mai multe teste.
     
    Ultima editare: 17 Dec 2014
  13. alexgeana 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 Avant 2010, 2.0 TDI 170 CP
    Adica aprox 11,31 s de la 0-100 km/ora? Cam multicel...
     
  14. thor4ever Silver Member

    Înscris:
    23 Iun 2014
    Locație:
    sebes-alba
    Masina:
    Audi a4 avant, 2010, CAHA-170hp
    Poi poate ii plina masina.
     
  15. cristyyy2003 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    A4
    2 persoane(75kg respectiv 51kg), un troler mediu (aproximativ 20kg). Si mie mi se pare cam mult.
     
  16. cristyyy2003 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    A4
  17. thor4ever Silver Member

    Înscris:
    23 Iun 2014
    Locație:
    sebes-alba
    Masina:
    Audi a4 avant, 2010, CAHA-170hp
    Si a venit si frigul serios peste noi.
    -24gr azi noapte iar la 9 cand am pornit o era -20(a pornit perfect).Dupa 5min de stat pornita si curatat la ea si apoi plimbare pe la magazinele din oras (max vit a3a), 9km parcursi 13% consum.Acul de temperatura se ridicase aproape de 60,cred(jumatea dintre prima si a2a linie)
     
  18. Aleex123 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2014
    Locație:
    Bucuresti S3
    Masina:
    A4 2.0 TDI, 136CP, 2012
    Nu stiu daca la voi face asa, dar la mine se intampla in felul urmator... ma urc in masina sa zicem ca imi arata 9.5 consum cand o pornesc ... merg cu masina 200...300 metri urca la 10 mai merg 1 kilometru urca la 12 apoi scade iar la 10, zilele astea cu frigul la un moment dat imi arata 19% , seara cand ajung acasa si o pornesc sa zicem ca imi arata 13% iar dimineata cand o pornesc iar imi arata 10% ..... merg putin cu masina si merg normal cu ea, si totusi consumul se schimba cred ca din 2 in 2 minute ... urc de la 10 la 15 apoi scade la 9 apoi urca iar la 14 .....

    Asa trebuie sa fie sau e la mine vro problema ...
     
    Ultima editare: 1 Ian 2015
  19. alexgeana 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 Avant 2010, 2.0 TDI 170 CP
    Da, e foarte posibil, fa vreo cativa zeci de km si o sa vezi ca nu se mai schimba asa des.
     
  20. cristianflorin91 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2014
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4B8, 2.0, 2011
    Consumul pe care l-au facut cei de la Audi intradevar este real in conditiile in care mergi cu motorul cald in oras eventual in weekend sau dupa ora 21:30 acesta fiind 6,8-7,5.
    Iarna asta am avut un consum de 13% mergand de obicei prin aglomeratie cu motorul rece,gropi cat fantana lu bunica+restul conditiilor de trafic mizere din capitala noastra iubita.
    Vara de obicei consuma in jur de 9-10% in oras iar la drum lung aproximativ 6,5 - 7% in conditii de mers normal pt secolul in care traim 120-130km/h.
    Eu sunt de parere ca din moment ce iti permiti sa iti iei o masina de 40-50k euro noua sau la mana a doua de 13-15k consumul nu ar trebui sa te deranjeze. Dc iti doresti o masina cu un consum f mic incerca o masina cu un motor de 1,4 tdi: Polo, Colt dastea...
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta