1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consum de combustibil 2.0 TDI la A4 B8 - discutii diverse

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de calinbalan, 2 Aug 2011.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Emilliviu

    Emilliviu 6th Gear Member

    Înscris:
    24 Aug 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 4G C7.5 2015, 2.0 TDI 190CP S-tronic
    Audi A4 B8 ,143 Cp , Berlina:

    Consum Extraurban 1 pers:

    Bucuresti -Turda motorina standard Petrom distanta 450 km .

    Rulaj: Autostrada Bucuresti -Pitesti constant 150-160 cu un varf de 215.
    Pitesti-Sibiu viteza 120-130
    Autostrada Sibiu-Sebes 145
    Sebes - Turda 110-120 .

    Consumul a fost de 5,9%.
    Cosumul este facut dupa ce am facut update de soft la motor la reprezentanta la ultima versiune.
    Inainte aveam consum de 6.3 - 6.5.

    Numai bine!
     
  2. sandumbogdan

    sandumbogdan Gold Member

    Înscris:
    26 Mai 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI multitronic CAGA 105kW 2011
    Salutare.
    Masina mea consuma aproximativ 6 - 6.5% la dum lung si aproximativ 10-12% la drumuri scurte in centrul Iasiului.
    Voi remarcati vreo diferenta intre motorina normala si cea extra?
    La vechea masina cu 1.9TDI singura diferenta pe care o remarcasem eu era ca cea extra se consuma mai repede, la A4 2.0TDI cum vi se pare?
     
  3. thor4ever Silver Member

    Înscris:
    23 Iun 2014
    Locație:
    sebes-alba
    Masina:
    Audi a4 avant, 2010, CAHA-170hp
    Si mie la motorul vechi PSA mi s o parut ca o papa mai repede.Dar motorul fiind de generatie Eu3 sa bagi motorina mai slaba si mai subtire mi se parea normal sa o gate.Inca nu am bagat din aia extra.Intrebare buna.
     
  4. alexgeana 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 Avant 2010, 2.0 TDI 170 CP
    Eu am bagat pana acum cam jumatate din motorina extra, dar n-am urmarit daca exista vreo diferenta.
     
  5. borceluc 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Iun 2013
    Locație:
    Dej
    Masina:
    A4 Avant, 2.0tdi, CAGA, 143cp ,2009
    Salutare, eu alimentez doar cu motorina premium si doar din MOL si spre deosebire de cea din Slovenia am impresia ca se consuma mai rpd si motorul e putin mai puturos fata de cea din Slovenia. Am alimentat o singura data cu motorina normala de la Mol de 50 de lei si mi s-a parut ca nu trace asa bine masina ca cea premium, dar nici nu a disparut asa rpd din rezervor. Poate fi placebo dar asta e impresia mea, dar de consumat cea premium imi da impresia ca se consuma mai rpd. Ca idee plin facut la iesire din Ro autonomie 960 km, plin facut la Sloveni autonomie 1250 km si impresia a fost ca trage mai bine si sunetul motorului mai silentios cu cea din Slovenia.
     
    Balajel Marian apreciază asta.
  6. thor4ever Silver Member

    Înscris:
    23 Iun 2014
    Locație:
    sebes-alba
    Masina:
    Audi a4 avant, 2010, CAHA-170hp
    Nu are treaba autonomia cu carburantul bagat.El calculeaza pe ultima 100km consumul si ti face media cu cati litri mai ai in rezervor.
    Conteaza drumul facut prin RO pana la iesire, dar banuiesc un 5.8 media iar urmatorul fiind doar pe autostrada poate ai avut consum mai mic dar 1250 km oricum as fi mers la plinul facut nu mi a aratat.Maxim 1030 mi o aratat si cand media pe juma de rezervor era 5.2,dar am mers vro 180-200 km si apoi a inceput sa scada din 1030.Cand am un 5.8% media de la plin cam 960km arata autonomie
     
  7. sandumbogdan

    sandumbogdan Gold Member

    Înscris:
    26 Mai 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI multitronic CAGA 105kW 2011
    am mai mers prin oras zilele astea, consumul de oras, in Iasi
    la ora 8 dimineata sau pe la 12 in aglomeratie in centru scot 11-12%
    pe trafic mai normal scot cam 10%
    cel mai putin am scos 8.5% sambata seara
    este ok consumul meu? mi se pare putin cam mare, dar nu exagerat, daca spuneti ca e ok atunci stau linistit, daca nu atunci ce trebuie sa verific?
     
  8. bmdbmw

    bmdbmw Bronze Member

    Înscris:
    29 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9 DEUA 110kw, 2015 / Q3 8U CUVC 110kw, 2016
    In Bucuresti, interval orar 8:00-9:00, pe 14 km parcursi avea la destinatie 8.9% cu start/stop activat. Am resetat BC la prima pornire exact pentru asta, sa vad ce consum are. Dupa primii 10km aveam 9.2%, in urmatorii 2km start/stop s-a dezactivat pentru a mentine temperatura si a crescut la 10.2%, iar dupa aceea a fost liber si a scazut la 8.9%. Cutie manuala, mers doar cu treptele 1-2-3 in general, doar de cateva ori si 4.
     
  9. Smiley 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Iun 2015
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A4 ,2000(Caga) ,143cp,2010
    Am consum in oraș de la 8-12 iar la drum întins fara sa va mint am scos si 5.2. O singura data din cate imi amintesc, seara in oraș am 6.2-6.6 iar mediu ajung pe undeva pe la 7.1. Depinde mult si de cum o accelerați, daca apeși ușurel scoate consum bun inclusiv in oraș daca apeși putin mai tare, suporti consecințele. :) :wub:
     
    Ultima editare de un moderator: 10 Iun 2015
  10. sandumbogdan

    sandumbogdan Gold Member

    Înscris:
    26 Mai 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI multitronic CAGA 105kW 2011
    eu am observat ca la accelerare e consumul mare
    la Jetta 1.9TDI cand acceleram calm aveam consum instant de 9-8% iar la accelerare puternica (la fund) aveam 15-20%
    la A4 2.0TDI in exact aceleasi conditii de mers am 20-25% la accelerari calme si 40-45% la accelerari puternice
    la mers constant diferenta de consum este mica, adica unde aveam la Jetta 5% acum am 6% ceea ce e ok
    la voi tot asa mare e consumul instant la accelerari?
     
  11. thor4ever Silver Member

    Înscris:
    23 Iun 2014
    Locație:
    sebes-alba
    Masina:
    Audi a4 avant, 2010, CAHA-170hp
    Nu m am uitat ca este irelevant consumul in accelerare.
    Pe jetta aveai 105 cai cu motor puturos.
    In weekend am facut un Sebes-Buzias cu 5.2(60km autostrada cu 120, la iesire aveam 5,1 consum si DN 110-120, 2pers goala masina). Intors idem conditii cu 5.6consum.Deci media dus-intors este mai mult decat ok.
    Si Sebes-Cluj 6% dus cu multe depasiri si f aglomerat si intors 4.8% mers lejer
     
    Ultima editare de un moderator: 10 Iun 2015
  12. sandumbogdan

    sandumbogdan Gold Member

    Înscris:
    26 Mai 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI multitronic CAGA 105kW 2011
    eu tocmai am facut un drum Iasi-Pascani-Iasi, 150km in total, mers cu 70-80 in localitati si 130-140 in afara si am scos consum de 5.8%, eu zic ca e ok
    cel mai putin am scos ca si tine 4.8% dar mers calm, pana in 100km/h
     
  13. kng_bv

    kng_bv Gold Member

    Înscris:
    5 Dec 2013
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A4 B8 Avant 2.0, 2011 200+CP A3 quattro, 1.8T, 2000 400+CP
    Voi mergeti cu masinile alea sau le legati de masina din fata?

    In general am cam asa:
    Afara: 7.5
    Oras: 10-10.5
    Mixt: 9.8-10 (25 din 30 de zile pe luna mi le petrec cu ea in oras)
     
  14. thor4ever Silver Member

    Înscris:
    23 Iun 2014
    Locație:
    sebes-alba
    Masina:
    Audi a4 avant, 2010, CAHA-170hp
    Eu pornesc masina doar cand am de facut drumuri extraurbane.
    La drum de autostrada pilot 120/h iar pe DN cam 115-120(cnad este liber) cu depasirile de rigoare.ACum ca dintr un drum de x km stau in spate la tiruri cu 80 pe care le depasesti cand prinzi si tot asa dar pe medie cam 75-80/h scot.
    In orase sate: 60/h pilot daca se poate.
    Consumul tot timpul il fac dus-intors in caz ca nu resetez si CB2.
    Pe ultimii 3200km ca l am resetat ieri cand am facut plinul am avut 5.6% dar 90% pe DNurile si autostrazile noastre.
    Sambata plec vro 5000km si resetez iar sa vedem ce iasa.
     
    Ultima editare: 17 Iun 2015
  15. thor4ever Silver Member

    Înscris:
    23 Iun 2014
    Locație:
    sebes-alba
    Masina:
    Audi a4 avant, 2010, CAHA-170hp
    M-am intors dupa 4.100 km facuti si am scos urmatoarele:
    Plecat 2 persoane masina plina portbagaj si in spate pe traseu Sebes - Arad - Budapesta - Rimini. Sebes - granita am prins drum lejer si am mers 90-100...consum 5%. Refacut plinul si resetat CB1.
    Autostrada pana la iesire Slovenia, pilot 120-125 la ora (cu viteza medie la final cam 105-110 ora) consum 5.4%. Refacut plinul, resetat CB1.
    Granita Italia - Bologna - Imola - Rimini pe DN-uri: execrabile, orase in orase, super aglomeratie, mii de giratorii, medie orara sub 50/h consum pe la 5.7%.
    Apoi cam 1.200 km facuti pe diferite drumuri la fel de proaste, aglomeratie, serpentine cu urcari de la 0 la 1000 m si coborari pe drumuri cu zeci de curbe de 180 grade, blocaje prin orase, 34 grade. Nu am mai tinut cont de CB1 pentru ca se reseta dupa fiecare oprire.
    La plecare am facut plinul si intrat pe autostrada vro 400 km prin Italia pana in granita cu Slovenia dupa care toata Slovenia am mers pe DN-uri urcand la fel de la 5 0m la 1.100 m si la fel, drum cu serpentine, intrat prin multe orase. Consum la iesire unde iar am facut plinul consum vreo 6.5%
    Ungaria Letenye - granita consum 5.3% apoi pana la Sebes s-a oprit la un consum de 5.4%.
    Consum final CB2: 5.6%
    Clima folosita cam 60% din drum.
    Cea mai dreapta auststrada este cea din Italia unde zeci, sute de km pe GPS mi-a aratat 5-10m altitudine. Fara clima la 120/h aveam consum de 4.5-4,8%
     
    Ultima editare de un moderator: 4 Iul 2015
    Balajel Marian apreciază asta.
  16. Nicolcea

    Nicolcea 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2010
    Locație:
    Târgu Jiu
    Masina:
    Audi A8 D4 (CTBA) 3.0 diesel , 2015
    am aceiasi masina a4 b8 din 2008 manuala , anul trecut in exterior imi lua in jur de 6,3%
    anul acesta am pus niste caucicuri 225/55/r16 cu indice de viteze Y si mi-a sarit consumul cu 0,7% , la toate drumurile lungi nu scade consumul sub 7% .
    Sa fie oare din caucicuri?
     
  17. thor4ever Silver Member

    Înscris:
    23 Iun 2014
    Locație:
    sebes-alba
    Masina:
    Audi a4 avant, 2010, CAHA-170hp
    Acelasi dimensiuni am si eu, doar ca V(cred).Conteaza f mult cum mergi.
     
  18. sandumbogdan

    sandumbogdan Gold Member

    Înscris:
    26 Mai 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI multitronic CAGA 105kW 2011
    consum nou: Iasi-Bucuresti-Iasi
    consum mediu 6.2%
    dus-intors, total 850Km, viteza medie 80km/h, incarcat cu 5 persoane si bagaje, de la B la Is am facut 4 ore si 20 de minute deci am mers tare cu varfuri de 160-170km/h pe linii drepte
    nu-mi place consumul de oras aglomerat dar la drum lung ma declar multumit in conditiile in care sta impecabil pe sosea la viteze de 150-160km/h
     
    Ultima editare: 14 Aug 2015
  19. sandumbogdan

    sandumbogdan Gold Member

    Înscris:
    26 Mai 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI multitronic CAGA 105kW 2011
    consum de weekend pe ruta tur-retur, condus calm cu viteza de croaziera de 120km/h
    eu zic ca-i bine

    [​IMG]
     
  20. Clauu Gold Member

    Înscris:
    2 Iul 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    ̶A̶4̶ ̶B̶8̶,̶ ̶2̶.̶0̶d̶ ̶-̶ ̶C̶J̶C̶B̶,̶ ̶2̶0̶1̶2̶ A1 8X, 1.4tfsi, CAXA, 2012
    Va salut, nu stiu daca se poate incadra la o problema insa am un consum relativ mare pe distante lungi acolo unde un diesel ar trebui sa faca diferenta, in oras sunt multumit 8-10% nici nu am alte asteptari inca dinaintea achizitiei am fost constient de consumul in oras insa la drum lung situatia nu se schimba prea mult.. cu 120 km/h pilot automat mers constant ~30min mai jos de 7% nu scade nici sa o imping, daca sar la 140km/h atunci ajung la 8%. 'Frustrarea' mea este ca majoritatea cu acelasi motor au dupa cum relateaza cam 5-6% la 120-140km/h si ma intreb cum :)
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta