1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consum de combustibil 2.0 TDI la A4 B8 - discutii diverse

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de calinbalan, 2 Aug 2011.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. sergiu_88 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0 TDI 143 CP, CAGA, 2011, sedan
    Diferenta majora o face felul cum ajungi la vitezele de croaziera cu care vrei sa te deplasezi si de stilul de anticipare al traficului, daca ai stilul ala smuls, cand pui frana-acceleratie in mod repetat, o sa ai consum mare
     
  2. DeViAnS

    DeViAnS Gold Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A5 B9 DDWA Quattro 2018
    motorul cald la relanti 0.6 l/h si mi-a scazut uneori la 0.5 l/h. Mers in oras ( Constanta- se circula bine) ~ 8% iar la exterior intre 6 si 7.5 in functie de viteza. (CLGC 177 cai, quattro. nu am observat diferente intre rotile de vara 245/40/18 si iarna 205/60/16.
     
  3. sandumbogdan

    sandumbogdan Gold Member

    Înscris:
    26 Mai 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI multitronic CAGA 105kW 2011
    foarte bun consumul de 0.6 si 0.5 la relanti, inseamna ca eu si altii ca mine cu 0.7 la relanti avem o problema dar nu am nici o idee de la ce, oare o fi de la dpf?
    masina ta cati km are?
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Chiar crezi ca aia 0.1 l diferenta intre voi semnifica faptul ca ai o problema ? :)
    Voi vreti ca masinile astea sa fie perfect egale una cu cealalta, dar nu luati in considerare ca sunt SH, nu noi ! Numai cautati probleme acolo unde nu sunt.
    O mica diferenta la valorile injectoarelor pot schimba consumul acela cu 0.1 l. Deci ? Injectoarele voastre au uzura egala ?
     
  5. sergiu_88 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0 TDI 143 CP, CAGA, 2011, sedan
    Si la mine tot 0.6 l/h consuma la ralanti, cand motorul e bine incalzit cu apa la 90 de grade, uneori scade si la 0.5 l/h, posibil sa conteze si cand ai facut revizia, adica prospetimea uleiului si a filtrelor.
     
    Balajel Marian apreciază asta.
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Evident ca sunt multe aspecte care influenteaza acel consum. Dar, cand pentru 0.1 l incepi sa cauti "nod in papura" ... inseamna ca ai prea mult timp liber.
     
    Clauu și dann778 apreciază asta.
  7. bmdbmw

    bmdbmw Bronze Member

    Înscris:
    29 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9 DEUA 110kw, 2015 / Q3 8U CUVC 110kw, 2016
    Si eu tot 0.6 l/h am la relanti cu AC oprit. Daca pornesc AC/scaune/dezaburire sau un consumator mai mare creste proportional. Cu AC urca si la 1.2 l/h vara, scaunele il duc pe la 0.8 l/h, dezaburirea la 0.7 l/h. Cam astea sunt valorile la mine.
     
  8. ilky

    ilky Silver Member

    Înscris:
    14 Mar 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 -2.0 TDI 2009 CAGA
    Audi A4 B8 pornire la rece
    -7 grade, bateria la 50% , valori ale injectoarelor pe 0 in echivalare, consum 1.2 -1.1 in primele minute dupa pornire cu A/C pornit.
     
    ianis apreciază asta.
  9. DeViAnS

    DeViAnS Gold Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A5 B9 DDWA Quattro 2018
    ca un sfat personal.. pentru asa diferente mici nu va apucati de cautat, caci o sa devina obsesie. Am patit-o la B6 AVF (0.6 - 0.8, cand altii au 0.4 - 0.5) .. si s-a lasat cu schimburi de injectoare, oringuri cat cuprinde, suruburi, solutii de curatare, reglaje peste reglaje, sonde de apa, supape filtru motorina :)) .....cand masina mergea foarte bine si inca merge la fel de bine si consuma bine in mers.
     
    audi66 și Logitech apreciază asta.
  10. ilky

    ilky Silver Member

    Înscris:
    14 Mar 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 -2.0 TDI 2009 CAGA
    Eu personal nu ma plang momentan, mi se pare normal consumul in coditiile specificate. am un consum mediu pe Bucuresti de 7.3 ,ultimii 150 de km ( nu in orele de varf , mai mult seara dupa 19.00). Eu doar l-am postat orientativ.
    O zi placuta!
     
  11. Clauu Gold Member

    Înscris:
    2 Iul 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    ̶A̶4̶ ̶B̶8̶,̶ ̶2̶.̶0̶d̶ ̶-̶ ̶C̶J̶C̶B̶,̶ ̶2̶0̶1̶2̶ A1 8X, 1.4tfsi, CAXA, 2012
    Am oprit azi clima si tot 0.6 am deci mi se pare un consum normal.. nu cred ca e nici o problema 0.1l +- pt ca dupa cum spuneau si colegii mai sus mai sunt si altele la mijloc gen valori injectoare schimburi consumabile etc
     
  12. GDAN7705 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A5 1,8T 2009
    Softul care arata consumul nu este de mare precizie și din cate știu nu are sisteme de măsurat debitul de combustibil pe conducta de tur si de retur.
    Totodată mai contează și ce compresie are motorul (o compresie aproape de limita maxima a intervalului admis, adică motor nou, implica un consum mai mare de combustibil la funcționarea motorului in regim de mers in gol - ralanti).
    Deci la valori așa mici nici nu se pune problema unor defecțiuni.
     
  13. Sergiu Pinzariu 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Ian 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 Sedan, 2011, 2.0 TDI 143 CP, M6
    Am scos ieri 5.0% pe ruta Bucuresti Suceava, viteze de deplasare, 130-140 in afara si 60-80 in localitati, tot secretul e in felul cum accelerezi Sa ajungi la viteza de croaziera. Viteza medie a fost de 85 km/h.
     
    wrss apreciază asta.
  14. sandumbogdan

    sandumbogdan Gold Member

    Înscris:
    26 Mai 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI multitronic CAGA 105kW 2011
    foarte bun consumul, la ce ora? ziua in aglomeratie sau noaptea cand e liber?
     
  15. sergiu_88 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0 TDI 143 CP, CAGA, 2011, sedan
    Plecat la 3 dupa amiaza din bucuresti, a fost destul de aglomerat pe E85 pana pe la 7 seara.
     
  16. razvan.s

    razvan.s 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Ian 2016
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B8,2.0TDI 88kW 143CP,2013
    Cluj-Napoca -> Oradea si inapoi,5,7% inainte sa parchez ,am dat reset inainte sa pornesc la drum..la relanti imi arata 0,8/h
     
  17. sergiu_88 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0 TDI 143 CP, CAGA, 2011, sedan
    Dupa un drum de 500 de km cand am ajuns in parcare si am oprit toti consumatorii, adica in principiu farurile, ca era noaptea, aveam consum instantaneu de 0.4 l/h, nu mi-a venit sa cred.
     
  18. Emilliviu

    Emilliviu 6th Gear Member

    Înscris:
    24 Aug 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 4G C7.5 2015, 2.0 TDI 190CP S-tronic
    , Brasov-Bucuresti 5.7 am mers in coloana pana la Comarnic si dupa aceea pana la intrarea pe autostrada 130-140 , cu varfuri de 180km/h.
    Si pe autostrada constatat 160.

    Cu 4 persoane in mașina plus bagaje,mașina setată pe dynamic.
    Eu zic ca este ok consumul .
     
  19. ilky

    ilky Silver Member

    Înscris:
    14 Mar 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 -2.0 TDI 2009 CAGA
    A trecut sezonul foarte rece , a scazut consumul :) La relanti fara consumatori 0.6-0.7 ; cu clima , xenon 0.7-.0.8. Tg-Jiu => Bucuresti , consum mediu 6.3 , 70-100 kmh in localitati, 100-120 in afara, 140-170 pe A1, 3 ore jumate in total cu mult ghinion si mers in coloana pe Dealu Negru ( aproape pe toate portiunile fara doua benzi, cu depasiri de tiruri pe scurt), Bine acum consumul " la pompa" difera cu putin , in sensul ca am alimentat cu 19 litri la autonomie de 120 km si am ajuns in Bucuresti la autonomie de 110 km, deci undeva la un 6.5 real ( bine acum stiu ca autonomia se calculeaza si in functie de consumul pe ultima suta de km).
    Eu cred ca e rezonabil si ma declar multimim de consumul B8 ului.
     
  20. alinuty2003

    alinuty2003 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Aug 2010
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B8 Grau - 143CP
    Salutare tuturor.

    Consumul din punctul meu de vedere e decent: in oras depinde de perioada zilei - seara scade si la 6-7 l/100km si in plina aglomeratie urca si la 10-11 l/100km , dar o medie ar fii intre 8-9 l/100km si in afara jongleaza in functie de stil:
    - 4.7-5.1 l/100km - stil lejer fara graba si cuminte -> Cluj - Oradea 2h 10 viteza medie 75km/h
    - 6.4-7.0 l/100km - stil sportiv cu multe depasiri -> Cluj - Oradea 1h 30 viteza medie 105km/h.
    Pe Autostrada (Budapesta-Vienna) 5.5-5.7l/100km pe pilot la 139km/h.
    Consumul extra urban l-am luat cel de pe BC si a fost facut in conditiile 3 adulti, 2 copii si bagaje.Respect indicatiile din carte referitoare la cate atmosfere in functie de incarcare trebuie sa ai in roti.
    Masina o am din Noiembrie, am luat-o la 28.000 km si acuma are 38.000 km.
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta